• Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Victorinox

DAVOSA Argonautic Lumis Automatic


Podczas, gdy emocje po tegorocznych targach Baselworld 2019 jeszcze nie opadły, my chcielibyśmy przedstawić zegarek szwajcarskiej marki Davosa, który mógłby służyć za wzór dla firmy, które planują rozpoczęcie produkcji modeli przeznaczonych do nurkowania. Tym zegarkiem jest model Argonautic Lumis. To wart uwagi zegarek, który może stanowić doskonały przykład cech, jakie powinien posiadać prawdziwy, „rasowy nurek”.

Wspomniana linia Argonautic obok kolekcji Ternos jest najbardziej rozpoznawalną serią zegarków produkowaną przez firmę Davosa. Jej charakterystyczne detale i właściwości sprawiają, iż modele te mogą swobodnie konkurować z innymi, znanymi kolekcjami modeli typu „diver” popularnych firm z branży. Jakość wykonania dorównuje modelom oferowanym przez wielu producentów zegarków wyżej pozycjonowanych.

DAVOSA Argonautic Lumis Automatic 30ATM

Detale, które decydują o jakości

Koperta modelu Argonautic Lumis ma 42 milimetry średnicy i została zwieńczona obrotowym pierścieniem z podziałką 60-minutową. Skalę tę naniesiono na wkładkę wykonaną z ceramiki.

Tego typu materiał świetnie sprawdza się w zegarkach do nurkowania przede wszystkim ze względu na fakt, iż jest bardzo odporny na zarysowania, dzięki czemu pierścień będzie długo wyglądał jak nowy. Pierścienie wykonane ze stali lub aluminium niestety narażone są na zarysowania, co z czasem – szczególnie przy intensywnym użytkowaniu – obniża ich walory estetyczne.

Na szczycie wspomnianego pierścienia, w trójkącie oznaczającym początek skali, umieszczono punkt wypełniony masą świecącą, która w ciemności pozwoli użytkownikowi określić dokładne położenie punktu wyjścia skali.

DAVOSA Argonautic Lumis Automatic 30ATM

DAVOSA Argonautic Lumis Automatic 30ATM

Krawędzie pierścienia zostały wyprofilowane w taki sposób, że chwytając go palcami mamy pewność, iż nie wyślizgnie się podczas przekręcania.

Takie rozwiązanie jest bardzo istotne z punktu widzenia osoby faktycznie wykorzystującej zegarek podczas nurkowania, ponieważ nierzadko w ostatnim momencie przed zanurzeniem, podczas nastawiania godziny wejścia do wody, nosi on na dłoniach rękawiczki, w których obsługa byłaby niemożliwa bez odpowiedniej powierzchni pierścienia.

Patrząc na tarczę modelu Lumis, pozornie może wydawać się, że cyferblaty poszczególnych wersji różnią się od siebie jedynie kolorami i stylem indeksów, ale po bardziej szczegółowym przyjrzeniu im się, okazuje się, że tak nie jest. Davosa przykłada ogromną wagę do detali, dlatego tarcza modelu Argonautic Lumis, nie jest zwykłym, gładkim „czarnym dyskiem”.

DAVOSA Argonautic Lumis Automatic 30ATM

Tarcza posiada wyraźnie wydzielone przestrzenie - zaczynając od zewnętrznej jej obręczy, jest to gładka powierzchnia z namalowanymi indeksami minutowymi, oraz nakładanymi, wykonanymi ze stali indeksami godzinowymi z pałeczkami wypełnionymi trytem.

Wewnątrz tej obręczy tarcza posiada wykończenie w formie przypominające wzór „jodełki”.

Ponad tą powierzchnią poruszają się duże wskazówki zegarka, które również zawierają w sobie pałeczki z trytem. Końcówki wskazówek w zależności od wersji pomalowano na kolor biały, niebieski lub pomarańczowy, zbieżny z barwą umieszczoną na podziałce 15-minutowej pierścienia nurkowego. Przeciwwaga sekundnika została wypełniona masą luminową, tą samą, która znajduje się w trójkącie oznaczenia początku skali lunety.

DAVOSA Argonautic Lumis Automatic 30ATM

Logo marki Davosa oraz opis modelu umieszczono symetrycznie po obu stronach osi wskazówek.

Poniżej słowa ARGONAUTIC znajdziemy informację o wodoszczelności zegarka, a także o rodzaju mechanizmu. Poniżej tych dwóch informacji znajdziemy również tajemnicze oznaczenie „T25”, które może być pewną zagadką dla osób nie zorientowanych w tajnikach zegarmistrzowskich.

SWISS T25 – „atomowa tajemnica” ukryta w zegarkach

„T25” to oznaczenie zarezerwowane dla zegarków profesjonalnych użytkowanych przez pilotów lub nurków, w których został zastosowany gaz trytowy. Takie oznaczenie noszą zegarki szwajcarskie, które zawierają odpowiednią zawartość trytu, którego emisja nie przekracza 925 MBq (megabekereli).

Tryt jest to nietrwały izotop wodoru i posiada właściwości radioluminescencyjne. Taka cecha oznacza, że tryt świeci bez potrzeby naświetlania, w przeciwieństwie do najczęściej stosowanych różnego rodzaju mas luminescencyjnych, wykorzystywanych w zegarmistrzostwie od lat. Standardowa masa luminescencyjna, aby emitowała światło, wpierw musi zostać należcie i odpowiednio naświetlona, aby później można było odczytać czas w ciemności.

Pałeczki trytu emitują światło bez konieczności naświetlania.

DAVOSA Argonautic Lumis Automatic 30ATM

DAVOSA Argonautic Lumis Automatic 30ATM

Gaz ten został umieszczony w szklanych tubkach umiejscowionych w indeksach i na wskazówkach.

W przypadku modelu Davosa Argonautic Lumis pałeczki emitują światło w kolorze pomarańczowym. Nie jest to jedyny kolor, jaki może emitować tryt, ale w przypadku tego modelu pomarańcz daje bardzo ciekawy efekt.

Stalowa koperta zegarka została wyprofilowana w taki sposób, że pomimo dość długich i smukłych uszów, powinna dobrze układać się na nadgarstku. Jak przystało na zegarek sportowy, koperta tego modelu została wyszczotkowana, dzięki czemu wszelkie skazy nabyte podczas uprawiania sportów będą mniej widoczne niż miałoby to miejsce w przypadku powierzchni polerowanych.

DAVOSA Argonautic Lumis Automatic 30ATM

DAVOSA Argonautic Lumis Automatic 30ATM

Dodatkowym zabezpieczeniem koperty i jej elementów przed konsekwencjami niekontrolowanych spotkań z twardymi przedmiotami jest zastosowanie osłony koronki. To bardzo istotny element dla zegarków przeznaczonych do użytkowania w naprawdę trudnych warunkach.

Profesjonalny sprzęt do odmierzania czasu, mający stanowić wyposażenie nurka, wymaga profesjonalnych rozwiązań, dlatego na godzinie 10 umieszczony został manualny zawór helowy. Model Argonautic Lumis Automatic oferuje wysoką klasę wodoszczelności na poziomie 30 ATM.

Diver marki Davosa oferowany jest w kilku wariantach kolorystycznych oraz dostępny jest z dwoma rodzajami bransolet wykonanych ze stali szlachetnej.

Pierwszym z nich jest to bransoleta typu mesh, a druga to potężna, pięciorzędowa bransoleta szczotkowana w ten sam sposób, co koperta zegarka.

DAVOSA Argonautic Lumis Automatic 30ATM

Jeśli mowa o zegarku mechanicznym, który ma być niezawodny, to powinien być on wyposażony w sprawdzony i solidny mechanizm. Tak też się stało przypadku opisywanego modelu - wewnątrz koperty pracuje bowiem mechanizm o oznaczeniu DAV 3201. Według informacji producenta jest to zmodyfikowany mechanizm Sellita SW 200-1 z automatycznym naciągiem, wyposażony we wskazanie daty.

DAVOSA Argonautic Lumis Automatic 30ATM

DAVOSA Argonautic Lumis Automatic 30ATM

Świat zegarków do nurkowania jest mi bardzo bliski, dlatego śledzę wszelkie pojawiające się na rynku nowości z tego segmentu najpilniej spośród różnego rodzaju czasomierzy.

Mam określone, wyrobione na przestrzeni lat zdanie na temat tego, jakie cechy powinien posiadać prawdziwy, „rasowy diver”, i uważam, że to właśnie produkty z linii Argonautic oraz Ternos właśnie te cechy posiadają i demonstrują, przez co mogą służyć jako wzór do naśladowania.

Model DAVOSA Argonautic Lumis Automatic oferowany jest w cenie 3 600 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Davosa znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – DAVOSA.

Jakub Wojdat


Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Cartier Santos de Cartier Skeleton ...
Cartier Santos de Cartier Skeleton ...
05.04.2019
ORIENT STAR – Contemporary Modern S...
ORIENT STAR – Contemporary Modern S...
10.04.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco