Miłośnicy zegarków marki Maurice Lacroix przed zbliżającymi się targami Baselworld mogli się tam spodziewać premiery modeli z automatycznym naciągiem sprężyny w stosunkowo nowej kolekcji zegarków – Aikon.
Sugestię taką można było wysnuć choćby, wiedząc że na ostatnią aukcję Only Watch firma Maurice Lacroix przekazała taki właśnie mechaniczny zegarek ze stoperem i automatycznym naciągiem sprężyny. Był on oczywiście utrzymany w barwach wskazujących przeznaczenie modelu – z charakterystycznymi żółtymi elementami na tarczy i kopercie i oczywiście był to model mechaniczny.
Tak rzeczywiście się stało i mechaniczne zegarki Aikon królowały na stoisku firmy Maurice Lacroix na targach Baselword 2018. Działo się to tak na wizualizacjach dekorujących stoisko, jak i we frontowej - najważniejszej witrynie z prezentacją najnowszych modeli.
Jak przekazano w materiałach prasowych, wprowadzenie mechanicznych modeli zegarków, było już wcześniej obiecane przez włodarzy marki Maurice Lacroix.
Poza dotychczas dostępnymi zegarkami kwarcowymi, w gablocie Aikon znalazły się modele:
Aikon Automatic i Aikon Automatic Chrono, ale szczególne zainteresowanie wzbudzał Aikon Skeleton.
Linia Aikon Maurice Lacroix
Linia Aikon Maurice Lacroix jest nawiązaniem do linii Calypso - odnoszącej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, przez co najmniej kilknaście lat niezwykłe sukcesy rynkowe. Calypso to wręcz znak firmowy marki Maurice Lacroix z tamtych czasów.
W nowoczesnej odmianie, dla której przyjęto nazwę linii Aikon, zintegrowana koperta zapewnia wysoką wodoszczelność, a płaskie szkło koperty wydaje się być przytrzymywanym przez sześć charakterystycznych wypustów ramki koperty. W 2016 roku Maurice Lacroix dokonał dużego odświeżenia tych ikonicznych cech modeli Calypso wprowadzając na rynek modele elektroniczne w linii Aikon. Po dwóch latach poprzez wersje czasomierzy mechanicznych modyfikacja posuwa się jeszcze dalej, ale dzieje się to oczywiście z zachowaniem wszystkich charakterystycznych dla tej linii szczegółów.
Aikon Automatic Skeleton
Szkieletowanie mechanizmów poprzez usunięcie nadmiaru materiału z elementów nośnych mechanizmu (płyty, mostków i półmostków), elementów ruchomych (kół zespołu naciągu, napędu, przekładni chodu, przekładni wskazań i przekładni nastawczej), oraz innych elementów sprężystych i podtrzymujących wymaga dużego doświadczenia i opanowania sztuki zegarmistrzowskiej na najwyższym poziomie. Czasomierze szkieletowane mają oczywiście także transparenty dekiel koperty i nie posiadają tradycyjnej tarczy.
Dzięki takim zabiegom podglądanie pracy mechanizmu sprawie obserwatorom niezwykłą frajdę.
Szkieletowanie mechanizmów z finezyjnie wyciętymi i dodatkowo dekorowanymi elementami jest od dawna znana w zegarmistrzostwie.
Aikon Skeleton, mimo użycia klasycznej, wydawałoby się bardzo dekoracyjnej i pasującej tylko do stylizowanych na stare czasomierzy, jest na wskroś nowoczesnym zegarkiem.
To zasługa przyjętego sposobu realizacji techniki szkieletowania.
Królują elementy których kołowy zarys wygląda jak odrysowany cyrklem. Dzięki pełnemu, stosunkowo grubemu okręgowi i rzucającemu się w oczy kamieniowi łożyska bębna napędowego, to miejsce wydaje się być centralnym dla tarczy zegarka. Czerwony, charakterystyczny kamień łożyskowy, podobnie jak kamień rzucony na taflę wody wydaje się być źródłem powstania ułożonych kołowo pozostałych elementów szkieletu – płyty mechanizmu.
To nie jest barok – to sztuka nowoczesnego sposobu dekoracji mechanizmu!
Wrażenie nowoczesności potęguje także kształt i uformowanie detali koperty zegarka, oraz jego kolorystyka. Zegarek jest utrzymany w czarno-szaro-srebrzystych barwach na którym to tle wyraźnie odcinają się złotawe koła i czerwone kamienie łożyskowe.
Aikon Automatic i Aikon Automatic Chrono
W rodzinie zegarków Aikon Automatic znalazły się dwa różne typy czasomierzy. Pierwszym jest model klasyczny tylko z trzywskazówkowym wskazaniem czasu bieżącego i kalendarza, drugim są modele dodatkowo wyposażone w stoper.
Dominującym w kolekcji Aikon Automatic jet kolorystyka ich tarczy - srebrzystobiały, granatowy i antracytowy. Warto zaznaczyć, że kolor granatowy, który w tym roku na Baselworld 2018 królował w kolekcji wielu firm, w linii Aikon marki Maurice Lacroix był już od początku i jest do dziś prezentowany w modelach elektronicznych, tak w zegarkach damskich, unisex, jak i typowo męskich.
Szczególne uznanie zyskał sobie model ze stoperem nazwany „Panda” – w którym na srebrzystej tarczy znajdują się granatowe subtarcze mikrowskaźników. Podobnie jak modele elektroniczne, zegarki Aikon Automatic wykonywane są tak na paskach skórzanych, jak i metalowych bransoletach. Tak paski, jak i bransolety są doskonale zaprojektowane i wykończone.
Aikon Automatic
Model Aikon Automatic ma średnicę 42 mm. Jest odporny na wodę do 200 m. W stalowej kopercie zamknięto mechanizm z tarczą w jednej z trzech kolorów: niebieski, srebrzysty, lub antracytowy.
Te odcienie poprzez stalową kopertą płynnie łączą się, z także stalową pięcioliniową bransoletą, lub skórzanymi paskami w kolorach czarnym, niebieskim, lub brązowym. Paski są oczywiście ozdobione znanym jeszcze z Calypso „M” z logo Maurice Lacroix. Obydwie wersje są wyposażone w subtelnie motylkowe zapięcie, które zapewnia właścicielowi wysoki komfort użytkowania czasomierza.
Aikon Automatic Chrono
Aikon - mechaniczny chronograf z automatycznym naciągiem sprężyny ma jeszcze bardziej solidny wygląd. Jego koperta o stosunkowo dużej średnicy (44 mm.) wynika z zastosowanego mechanizmu. Jest ona również wodoodporna do 200 m. Dzieje się tak dzięki zakręcanej koronce i blokowanym, zakręcanym przyciskom stopera.
Łącznie, przy trzech wersjach kolorystycznych tarczy, dzięki zastosowania i pasków skórzanych i stalowych bransolet mamy do czynienia z pięcioma różnym9 modelami zegarków.
Szczególnie lubianym jest wspomniany już model „Panda” - z tarczą bikolorową – srebrzysto-niebieską, która to wersja kolorystyczna zyskała bardzo duże powodzenie dla modelu kwarcowego ze stoperem.
W linii Aikon jeszcze w ubiegłym roku pojawił się model w kopercie z brązu, a teraz po przedstawieniu modeli mechanicznych, przy jej sportowym charakterze, nawet przy braku oferty tego rodzaju zegarków damskich, możemy przyjąć że kolekcja ta jest już pełną. Oczywiście dalsze jej uzupełnianie choćby o wskazane model damskie i inne modele unikatowe i wersje kolorystyczne może dawać bardzo ciekawe efekty.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o Maurice Laacroix znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - Maurice Lacroix.
Władysław Meller
0 Komentarzy
Średnia 0.00