Frederique Constant w listopadzie ubiegłego roku wprowadził na rynek model Classics Carrée Automatic, czyli klasyczny model z kwadratową kopertą i naciągiem automatycznym. Przy jego projektowaniu producent czerpał inspiracje z tradycyjnych modeli lat 20tych i 30tych ubiegłego wieku. Zegarek ukazał się w dwóch wersjach – z kopertą wykonaną ze stali szlachetnej (ref. FC-310MC4S36) oraz wersji z kopertą pokrytą powłoką z różowego złota (ref. FC-310MC4S34).
Poznajmy bliżej nowości manufaktury Frederique Constant
Prostokątna koperta modelu Classic Carrée Automatic wykończona została polerowaniem na wysoki połysk.
Posiada ona 30,4 mm szerokości oraz 33,3 mm wysokości.
Głęboko frezowana koronka o owalnym kształcie została usytuowana klasycznie - na godzinie trzeciej.
Uszy koperty wyprowadzono pod kątem prostym. Stanowią one przedłużenie bocznych ram koperty, dzięki czemu doskonale komponują się z całością projektu.
Na prostokątnej tarczy „dzieje się” naprawdę wiele. Jest to przede wszystkim zasługą otwartego serca, z j.angielskiego - “open heart” - rozwiązaniu, dzięki któremu możemy obserwować pracujące koło balansowe od strony tarczy zegarka.
Okno ukazujące obracający się oscylator posiada okrągły kształt, a jego ramę zwieńczono miedzianym pierścieniem. Umieszczono je ponad wskazówkami, na miejscu godziny 12.
Dzięki temu zachowano symetryczny układ cyferblatu.
W punkcie centralnym okna “open heart” widoczny jest kamień nakrywkowy łożyskujący pracę kompletu balansowego. Jest on przytrzymywany przez złotą zawleczkę, która umożliwia mu delikatne ruchy. Rozwiązanie to nazywa się “Incabloc” i służy ochronie mechanizmu przed wstrząsami poprzez ich absorpcję.
Wszystkie elementy widoczne w oknie osadzono na półmostku ozdobionym okrągłymi wzorami - groszkowaniem.
W centralnej części tarczy znalazły się trzy czarne wskazówki w stylu bregetowskim z charakterystycznymi pierścieniami, z których wyłaniają się końcowe groty.
Każda z nich została ręcznie wypolerowana. Wskazówki pracują w okrągłym polu ozdobionym giloszowaniem w formie małych ostrosłupów z kwadratową podstawą. Wzór ten został naniesiony pod kątem 45 stopni. Płaskie pole, na którym umieszczono nazwę producenta oraz informację o miejscu pochodzenia, zostało wyniesione nieco ponad zdobienie, dzięki czemu dane są dobrze widoczne i czytelne.
Goliszowaną subtarczę obramowano podziałką minutową w formie drabinki. Szczeble umieszczone na wysokości indeksów godzinowych zostały nieco pogrubione, co ułatwia dokładny odczyt godziny.
Po zewnętrznej stronie tarczy umieszczono emaliowane indeksy rzymskie. Mają one niesymetryczny kształt w celu wypełnienia nierównomiernej przestrzeni pomiędzy okrągłą, wewnętrzną tarczą oraz obramowaniem koperty.
Z uwagi na niewielką ilość miejsca, producent zrezygnował z indeksów na godzinie 3 i 9, natomiast indeks godziny 12 zastąpiło okno “open heart”.
Zagospodarowanie tarczy, mimo umieszczenia na niej wielu elementów, zostało przemyślane i wykonane bardzo starannie. Całość osłonięto prostokątnym szkłem szafirowym. Posiada ono wypukły profil, który zgrabnie zgrywa się z obłymi krawędziami koperty. Szkło zostało również wykorzystane do wykonania dekla, dzięki czemu pracę mechanizmu możemy podziwiać z obu stron koperty.
Wodoszczelność tego “klasycznego, kwadratowego automatu” wynosi 30 metrów. Zabezpiecza to zegarek przed przypadkowym zachlapaniem i deszczem.
Dla tego typu czasomierza jest to poziom w zupełności wystarczający.
Zegarek został wyposażony w mechanizm z naciągiem automatycznym produkcji własnej, kaliber FC-310. Posiada on łącznie 26 kamieni, które zabezpieczają jego ruchome elementy przed negatywnymi skutkami tarcia. Werk pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, a jego rezerwa chodu wynosi 38 godzin.
Klasycznego charakteru prezentowanego modelu Frederique Constant Classics Carrée Automatic dopełnia skórzany pasek.
Występuje on w dwóch kolorach, w zależności od wersji zegarka. Model stalowy zestawiono z klasyczną czernią, natomiast złoty zyskał pasek ciemno-brązowy.
Zegarek Classic Carrée Automatic z pewnością warty jest uwagi nie tylko ze względu na wysoką jakość wykonania i korzystną cenę, lecz również za bogaty i wysmakowany elegancki styl. Rozwiązanie “open heart” znacząco ożywia stylistykę i dodaje charakteru.
Zamknięcie opisywanych elementów w kwadratowej, a precyzyjnie ujmując - prostokątnej kopercie wyróżnia ten model na tle konkurentów, bowiem zegarków w tym kształcie jest obecnie stosunkowo niewiele na rynku.
Ceny prezentowanych modeli, przy aktualnym kursie franka szwajcarskiego wynoszą około 4 200 złotych dla wersji ze stalową kopertą (FC-310MC4S36) oraz 5 300 złotych dla modelu ze stalową kopertą pokrytą różowym złotem (FC-310MC4S34).
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Frederique Constant znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Frederique Constant.
Paweł Zgiep
14:41 28.01.2018Zegarki
Frederique Constant Classic Carrée Automatic - kwadratowy elegant z otwartym sercem

9999 - Informacja: Kalendarium ewolucji mechanizmów, innowacje zegarmistrzowskie
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu nowy dział na portalu Zegarki i Pasja. Nosi on nazwę: „Kalendarium ewolucji mechanizmów” i zawiera, oraz systematyzuje informacje o ...

Leon Prokop - dokładność i piękno kluczem do sukcesu?
Dopracowane szczegóły elementów zewnętrznych oraz ponadczasowe piękno użytych materiałów to cechy wyróżniające markę Leon Prokop na rynku polskiego zegarmistrzostwa. Pomy ...

Krayon upraszcza innowacyjne wskazanie wschodów i zachodów słońca!
Inżynierowie, zegarmistrzowie w firmie Krayon pielęgnowali swoje marzenie, aby móc poznać czas wschodu i zachodu słońca w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej, dzięki urząd ...

Zegarek z rekordem Guinnessa. IWC Portugieser Eternal Calendar
Rzadko zastanawiamy się, czy mamy właśnie rok przestępny czy nie, coraz mniejszą wagę przywiązujemy też do długości trwania danego miesiąca, nie zrywamy już (prawie) kart ...

Ankieta nr 2 – Pokolenie X. „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 2 - Pokolenie X W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele - szybki rozwó ...

Trzy legendy i dwa zegarki. TAG Heuer Carrera Chronosprint x Porsche Rallye
Każda legenda ma swoją historię, a gdy trzy takie opowieści splatają się w jedną, powstaje coś wyjątkowego. Rajd Monte Carlo, Porsche 911 i TAG Heuer Carrera – trzy ikony ...

Havaan Tuvali. Tajwańska marka i jej nietypowe zegarki (AuroChronos 2025)
Kiedy usłyszałem o firmie Havaan Tuvali na myśl przyszła mi od razu rajska wyspa, w zasadzie cały archipelag, czyli Hawaje. No cóż, nazwa mnie zmyliła, bo okazuje się, że ...

Wywiad: Marc Aellen, CEO Certina. O grze w padla, trendach w branży, cyfryzacji i przyszłości
Z panem Markiem Aellenem, CEO marki Certina, spotkaliśmy się w Warszawie, 16 kwietnia 2024 roku, podczas eventu zorganizowanego przez zespół Certina Polska w celu zapreze ...

Przegląd kilku męskich zegarków Herbelin, dostępnych w Polsce (Inhorgenta 2025)
Firma zegarmistrzowska Herbelin to producent, który ma naprawdę bardzo mocną pozycję we Francji. Jej popularność w tym kraju wynika nie tylko z tego, że jest to marka fra ...

Alpina × Fratello Alpiner Extreme Regulator. Zegarek „GADA”, czyli codzienny kompan
Oto zegarek, który został stworzony z myślą o codziennej harówce, niezależnie od tego, czy pracujesz na laptopie w biurze, rąbiesz drewno w Bieszczadach, czy pędzisz kare ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Około półtora roku temu, w październiku 2023 roku, marka Atlantic wypuściła na rynek limitowaną edycję zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc. Ten inspirowany ...

Girard-Perregaux Laureato Chronograph Aston Martin Edition z tarczą wykonaną lakierem samochodowym
Końcówka lutego 2025, siedziba manufaktury Girard-Perregaux, mieszcząca się w La Chaux-de-Fonds, właśnie tam szwajcarski producent luksusowych zegarków zaprezentował najn ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00