• Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Victorinox

ORIS Artelier Calibre 112


Powrót do kategorii

Firma Oris powstała w 1904 roku, oczywiście w Szwajcarii. Od początku rozwijała się bardzo dynamicznie. Około 1910 roku zatrudniano już 300 pracowników. Przed wybuchem II wojny światowej Oris był jednym z liderów w produkcji zegarków. Po wojnie firma kontynuowała swój rozwój. W 1970 roku była to jedna z dziesięciu największych firm zegarkowych na świecie, w której 800 pracowników produkowało ok. 1,2 miliona zegarków i zegarów rocznie.

W tym samym roku, Oris został sprzedany General Watch Company, spółce córce ASUAG group, która później przekształciła się w dzisiejszego giganta SWATCH Group.

Podczas „kwarcowej rewolucji” kilkaset szwajcarskich firm zegarkowych nie wytrzymało konkurencji. Negatywne skutki odczuł także Oris. Jednak marce udało się utrzymać na rynku. W  roku 1982 dr Rolf Portmann i szef marketingu Ulrich W. Herzog doprowadzili do odłączenia się od grupy i firma przekształciła się w Oris SA.

Oris stał się producentem niezależnym. Szefostwo firmy już wtedy postawiło na zegarki mechaniczne. Trzymali się przekonania, że taki sposób budowania zegarków znajdzie uznanie, pozwoli nie tylko na przetrwanie ale i na rozwój oraz końcowy efekt w postaci sukcesu koncepcji. I droga ta okazała się słuszna.

Dziś każdy może znaleźć coś dla siebie pośród zegarków z charakterystycznym czerwonym rotorem.  Przez wiele lat po uzyskaniu niezależności Oris koncentrował się na modyfikowaniu mechanizmów od producentów zewnętrznych jak Eta czy Sellita.

Przełom i zmiana  nastąpiły z okazji 110 lecia firmy. Oris zaprezentował swój „jubileuszowy”, własny mechanizm – kaliber 110. Mechanizm zaprojektowany od podstaw przez firmę Oris. Jego podstawową cechą i atutem jest 10 dniowa rezerwa chodu, a ciekawostką, jest to, że w przeciwieństwie do podobnych osiągów w mechanizmach konkurencyjnych firm – udało się to osiągnąć za pomocą tylko jednego bębna i długiej aż na 1,8 m sprężyny. Dodatkowo mechanizm ten został wyposażony w nieliniowy wskaźnik rezerwy naciągu.

Kaliber 110 dał początek nowej „rodzinie mechanizmów. 110 jako baza, 111 posiadający wskazanie daty poprzez liczbę dnia miesiąca i najnowszy 112 wzbogacony o funkcje GMT oraz wskazanie dnia i nocy.

Oris Artelier Calibre 112 – najnowszy model zaprezentowany na targach Baselworld 2016

ORIS Artelier Calibre 112

Jak poprzednio, nowy kaliber został opracowany we własnym zakresie przez inżynierów Orisa. Jest to kolejna wersja kalibru 110. Oferuje on 10-dniową rezerwę chodu,  opatentowany nieliniowy wskaźnik tej rezerwy (który pokazuje stan rezerwy mocy coraz to bardziej szczegółowo, w miarę jej wykorzystania), funkcję daty i funkcją GMT ze wskaźnikiem dzień-noc.

Prezentowany czasomierz to kontynuacja rozwoju firmy i ucieleśnienie motto firmy – oferowanie prawdziwych zegarków dla prawdziwych ludzi -  Taki chce być Oris Atelier Calibre 112. Chyba można stwierdzić, że zegarek ten spełnia wszelkie kryteria, jakie powinien spełniać „prawdziwy” zegarek. Przyjrzyjmy się mu dokładniej.

ORIS Artelier Calibre 112

Tarcza jest matowa.

Mamy do wyboru wersję szarą z niebieskawym odcieniem, białymi nadrukami, jasno szarą skalą rezerwy i czerwonym wskazaniem odpowiadającym ostatniemu 1,5 dnia rezerwy oraz wersję srebrnobiałą z szarymi nadrukami i wskazaniem rezerwy jak w szarej.

Tarcza srebrna montowana do wersji ze złotą lunetą, ma ciemnoszarą skalę rezerwy a  wskazówki, indeksy i logo firmy są jak luneta - z różowego złota. Szkło jest szafirowe z wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną.

ORIS Artelier Calibre 112

Druga strefa czasowa zegarka pojawia się w subtarczy na  godzinie 12 i określa czasw wybranej strefie  za pomocą pełnego wskazania czyli wskazówki godzinowej i minutowej, na tej samej tarczy zaimplementowano wskaźnik dzień / noc pokazany za pomocą dwóch otworów w tarczy. Jeden jest okrągły i symbolizuje słońce, drugi w kształcie półksiężyca symbolizuje naszego naturalnego satelitę.

Pod tarczą jest dwukolorowa obracająca się płyta.

W ciągu dnia ukazuje słońce, zapełnione białym kolorem a ciemnym księżyc i na odwrót w nocy.  Subtarcza na godzinie trzeciej, jak we wcześniejszych mechanizmach – wskazuje rezerwę naciągu, jak wspomniałem wyżej - im bliżej końca tej rezerwy, wskazanie staje się precyzyjniejsze.

ORIS Artelier Calibre 112

Na godzinie 7.30 znajduje się tarcza małej sekundy, a na 9-tej okienko datownika. 

Wskazówki głównego wskazania czasu mają klasyczny kształt i dyskretne wypełnienie masą Super-LumiNova w kolorze zielonym. Indeksy godzinowe są nakładane. Na zewnętrznym pierścieniu z naniesioną podziałką minutową nad każdym godzinowym indeksem jest jeszcze  naniesiony punkt utworzony z połowy małej kuli.

Daje to efekt podnoszący wrażenie precyzji, ale i poziomu elegancji zegarka. Mimo, że nie jest to zegarek garniturowy, który powinien cechować minimalizm, to jednak oferowane poczucie elegancji, wskazanie GMT - predestynują go do określenia jako zegarka „biznesowego”. 

ORIS Artelier Calibre 112

Wyobrażam sobie, że w zamyśle twórców, to zegarek dla kogoś kto odbywa podróże, potrzebuje czasomierza, będącego ułatwieniem w tych podróżach, stąd GMT i wskazanie dzień i noc – a potężna rezerwa chodu pozwala nie koncentrować się na podtrzymywaniu pracy zegarka.

Do tego to zegarek dla osoby o dojrzałym poczuciu estetyki.

Koperta jest świetnie dopracowana, ma bardzo klasyczną formę. W całości jest polerowana. Koronka dość płaska, a jednocześnie odpowiedniej wielkości z logo firmy. Luneta jest wąska, uszy klasyczne, płynnie „wypuszczone” z koperty. 

Dekiel  jest zakręcany.

ORIS Artelier Calibre 112

Również polerowany, ale z bardzo dużą powierzchnią przeszklenia za pomocą szafirowego szkła, dzięki czemu możemy podziwiać kaliber 112, który jest oszczędnie, ale precyzyjnie wykończony. Proste szlify, dopracowane krawędzie są moim zdaniem odwołaniem do nowoczesności i innowacyjności mechanizmu.

Mechanizm ma naciąg manualny.

ORIS Artelier Calibre 112

Charakterystyczną czerwień rotora który tu nie występuje, a jest jedną z wizytówek Orisa zastąpiono czerwonymi akcentami. Czerwone wypełnienie ma grawerowany napis Oris na kole naciągu, oraz napis informujący o rezerwie chodu i nieliniowym naciągu.

Koperta ma 43 mm średnicy. Między uszami mieści się pasek o szerokości 23 mm.

ORIS Artelier Calibre 112

Zegarek ze złotą lunetą dostępny jest na czarnym lub brązowym pasku, ze skóry krokodyla i ze złotą klamrą. Cało stalowe wersje możemy wybrać na bransolecie lub na paskach ze skóry krokodyla: szarym, czarnym lub brązowym ze stalowymi klamrami.

Dane techniczne - Oris Artelier Caliber 112

Ref. Nr 01 112 7726 4055 z szara tarczą, 01 112 7726 4051 ze srebrna tarczą, 01 112 7726 6351 bi-color ze złotą lunetą,

Mechanizm – caliber 112 – Oris In-house,

Częstotliwość pracy balansu -  3Hz, 21 600 wahnięć na godzinę,

Rezerwa chodu 10-dni, opatentowany wskaźnik - nieliniowa rezerwa chodu,

Wskazania - mała sekunda, datownik, druga strefa czasowa, ze wskazaniem dnia i nocy

Koperta -  ze stali nierdzewnej polerowana, koronka stalowa, sygnowana

Wodoszczelność - do 5 barów,

Szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjną wewnątrz,

Dekiel – zakręcany, stalowy przeszklony szafirowym szkłem.

ORIS Artelier Calibre 112

Cena:

6 300 CHF – za model wyposażony w stalową kopertę, oraz 7 800 CHF za wersję bi-kolor, czyli odpowiednio ok. 25 000 złotych i 31 200 złotych.

Autor: Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Danish Design model IQ22Q1160 - kró...
Danish Design model IQ22Q1160 - kró...
23.04.2016
Bremont – zegarki niezwykłe!
Bremont – zegarki niezwykłe!
27.04.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco