• Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Michel Herbelin

AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE


Podczas tegorocznego SIHH 2016 (Salon International de la Haute Horlogerie) zaprezentowanych zostało wiele niezwykłych, wspaniałych zegarków, które zachwycają i zaskakują równie często wyglądem oraz najwyższym poziomem zegarmistrzowskiej myśli technicznej, co poziomem cenowym.

Nic w tym dziwnego, bowiem podczas SIHH swoje wyroby prezentują od lat jedne z najlepszych, najbardziej luksusowych firm i manufaktur tworzących tradycyjne czasomierze. Jednym z takich przedsiębiorstw jest manufaktura Audemars Piguet, która w trakcie zakończonego kilka dni temu SIHH 2016 przeprowadziła premierową prezentację nowego modelu Royal Oak Concept SUPERSONNERIE.

AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE

W ubiegłym roku Audemars Piguet po raz pierwszy przedstawił – także podczas Salon International de la Haute Horlogerie – koncepcyjny model RD #1 "Acoustic Research", który to wyposażony był w komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci minutowej repetycji (z ang. minute repeater).

Prototyp ten stanowił część serii zegarków prezentujących nowe technologie oraz materiały opracowane przez dział Badań i Rozwoju marki. Zaprezentowany wówczas czasomierz był efektem ośmiu lat badań i stanowił przełom w aspekcie jakości akustycznej i poziomu głośności wybijania.

W tym roku projekt ten stał się rzeczywistością.

AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE

Royal Oak Concept Supersonnerie wyposażono w super-lekką kopertę wykonaną z tytanu oraz poddano bardzo precyzyjnemu, ekskluzywnemu wykończeniu podczas produkcji w celu osiągnięcia niespotykanego dotąd poziomu głośności dźwięku, który może z powodzeniem budzić właściciela czasomierza.

Model Concept Supersonnerie oferuje bezprecedensową wydajność akustyczną oraz wyjątkowo wyrafinowaną jakość dźwięku, a przy tym przenosi czyste, harmonijne brzmienie repetycji minutowej charakterystycznej dla tradycyjnych zegarków kieszonkowych do współczesnego zegarka naręcznego.

AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE

Dla przypomnienia: repetycja to komplikacja konstrukcji mechanizmu zegarkowego dzięki której aktualny czas wybijany jest za pomocą mini gongów umieszczonych w mechanizmie. Jest to oczywiście dodatkowa funkcja zegarka, a zarazem dodatkowa forma wskazań czasu, którą aktywuje się najczęściej za pomocą przycisku lub suwaka umiejscowionego z boku koperty.

Istnieją różne rodzaje repetycji, dzięki czemu właściciel zegarka sam ustala stopień dokładności wybijania czasu: od prostej repetycji następującej kwartalnie, która sygnalizuje jedynie upływ 15 minut i godzin, do repetycji minutowej, która „wygrywa” czas co do minuty, używając oddzielnych sygnałów dla godzin, kwadransów i minut.

Funkcja repetycji powstała w okresie kiedy korzystanie z energii elektrycznej i oświetlenia w domostwach nie było powszechne, tak jak ma to miejsce dziś.

Dzięki niej ludzie mogli kontrolować i określić w ciemności, która jest godzina, ponadto zegarki z tego typu funkcją były również używane przez osoby niedowidzące.

Obecnie czasomierze naręczne wyposażone w mechanizmy posiadające komplikacje konstrukcji w postaci repetycji to modele mogące poszczycić się jednymi z najbardziej złożonych i skomplikowanych pod względem technicznym mechanizmów. Dlatego też modele tego typu są obiektem poszukiwań kolekcjonerów i miłośników zegarków, stanowiąc rzadkie arcydzieła precyzji inżynierii mechanicznej.

AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE

Wracając już do opisywanego Royal Oak Concept Supersonnerie, Audemars Piguet nie przesadza, gdy twierdzi, iż dzwonek w tym czasomierzu jest 10 razy głośniejszy niż w typowym zegarku wyposażonym w tę funkcję. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niektóre modele zegarków wyposażone w repetycję muszą znajdować się blisko ucha, aby można było usłyszeć i słuchać melodii gongu, natomiast w przypadku Supersonnerie słychać go głośno i wyraźnie nawet z całkiem sporej odległości.

Namiastkę tego wrażenia można doświadczyć samodzielnie oglądając krótki film znajdujący się na stronie AP: Royal Oak Concept Supersonnerie,

i wcale nie trzeba mieć przy tym włączonych głośników na 100% mocy.

Skąd tak wysoki poziom głośności?

Otóż główna innowacja umożliwiająca tak głośne brzmienie gongów leży w konstrukcji koperty.

AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE

Mechanizm wybijający w nowym AP stosuje bowiem zasady znane z instrumentów strunowych.

Gongi dołączone są do specjalnej płyty wykonanej ze stopu miedzi, umieszczonej pomiędzy mechanizmem a płytką główną, którą to płytę szwajcarska manufaktura nazwała „sound board” ( co w wolnym tłumaczeniu z angielskiego oznacza "karta dźwiękowa").

Z reguły gongi przymocowane są do płyty głównej mechanizmu, co raczej łagodzi ich brzmienie oraz obniża poziom głośności, niż go wzmacnia.

System Audemars Piguet zasadniczo oddziela od siebie część akustyczną i techniczną mechanizmu, w wyniku czego otrzymujemy czystszy, głośniejszy dźwięk, wzmacniany przez przestrzeń pomiędzy płytą główną i „kartą dźwiękową”.

W praktyce zasada działania systemu AP jest podobna do sposobu wydobywania się dźwięku struny w gitarze akustycznej, która rozciągnięta i napięta nad pustą przestrzenią pudła rezonansowego brzmi po poruszeniu bardzo głośno, właśnie dzięki pustej przestrzeni wewnątrz pudła, która wzmacnia dźwięk.

Kolejną innowacją jest kształt i materiał z jakiego wykonano młotki, dzięki czemu są one elastyczne, co sprawia, iż działają jak amortyzator i absorbują wstrząsy w celu wyeliminowania hałasu wtórnego.

AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE


Model Royal Oak Concept Supersonnerie utrzymany jest w ciemnej kolorystyce, zarówno koperta, jak i przyciski oraz doskonale widoczne przez częściowo ażurowaną tarczę elementy mechanizmu są koloru czarnego. Jedynie ramiona wskazówek, wykonane z białego złota i wypełnione masą fluorescencyjną, wyraźnie odcinają się i błyszczą na tle ciemnej tarczy.

Czasomierz wyposażono w manufakturowy mechanizm AP kaliber 2937 z manualnym naciągiem sprężyny napędowej, który prócz komplikacji konstrukcji w postaci repetycji minutowej posiada także tourbillon oraz funkcje stopera!

AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE

Mechanizm wykonany jest z 478 elementów, łożyskowany na 43 kamieniach, posiada 42 godzinną rezerwę chodu przy pełnym naciągu sprężyny napędowej i pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 21 600 wahnięć na godzinę.

Przy tworzeniu i rozwijaniu technologii zastosowanej w mechanizmie modelu Supersonnerie, Audemars Piguet współpracował z Politechniką Federalną w Lozannie (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne - EPFL), szwajcarską organizacją zajmującą się badaniami akustyki.

AUDEMARS PIGUET - Royal Oak Concept SUPERSONNERIE

Jak wspominałem na początku, czasomierz posiada dużą, mierzącą 44 mm średnicy i 16,5 mm wysokości kopertę wykonaną z tytanu, ponadto z tytanu wykonany jest także pierścień, a także częściowo przyciski, które są również ceramiczne.

Ceramiczna koronka jest zakręcana, jednakże model ten nie oferuje zbyt wysokiej wodoszczelności, gdyż wynosi ona jedynie 20 metrów.

Tytanowa koperta, częściowo ażurowana tarcza, czarne elementy mechanizmu oraz mostki nadają czasomierzowi bezsprzecznie bardzo nowoczesny wygląd, co jest raczej niespotykane w modelach wyposażonych w tak elitarną i prestiżową komplikację konstrukcji jaką jest repetycja minutowa.

Tego typu funkcja najczęściej stosowana jest w modelach o bardzo tradycyjnym, wręcz konserwatywnym wyglądzie.

Dodatkowo zaznaczyć trzeba, iż model ten posiada przecież także tourbillon oraz stoper, co już samo w sobie stanowi nie lada atrakcję i gratkę dla fanów Haute Horlogerie, a modele, które posiadają więcej niż trzy komplikacje konstrukcji mechanizmu nazywane są Grande Complication.

Cena nowego modelu AP z kolekcji Royal Oak wynosi 597 400 dolarów, czyli około 2,5 miliona złotych !

Autor: Maciej Kopyto

 


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Xicorr Watches - linia zegarków Xic...
Xicorr Watches - linia zegarków Xic...
24.01.2016
ROGER DUBUIS kolekcja Velvet - w ho...
ROGER DUBUIS kolekcja Velvet - w ho...
29.01.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco