Open Heart, Heart Beat – to sformułowania, które służą do określenia zegarków posiadających otwór w tarczy, dzięki któremu możemy obserwować pracę balansu i wychwytu zegarka. Rozwiązanie to zostało stworzone przez markę Frederique Constant, a patrząc na szerzej na ofertę tego rodzaju produktów różnych zegarkowych marek, można pokusić się o stwierdzenie, że pasuje najlepiej także do marki Frederique Constant
Takie rozwiązanie jest popularne dla wielu zegarkowych firm, a praktycznie wszystkie ostatnio tworzone zegarki z tourbillonem taki otwór w tarczy posiadają.
Dlaczego więc niby, zgodnie z powyższym stwierdzeniem, jest ono przypisane marce Frederiqaue Constant?
Dlaczego najlepiej pasuje do marki Frederique Constant?
Zgodnie z informacją na stronie internetowej marki Frederique Constant, pierwsze zegarki z otwartym sercem zostały przez nią wyprodukowane w roku 1994. Niestety raczkująca wtedy na rynku producentów gotowych zegarków firma, nie zadbała odpowiednio o swoje interesy i nie zgłosiła do ochrony przed kopiowaniem swojego własnego pomysłu.
Nie minął nawet rok, kiedy inni producenci pokazali zegarki z identycznym lub lekko zmienionym kształtem otworu na tarczy umożliwiającym podgląd pracy serca mechanizmu.
Na prawną ochronę własnego rozwiązanie było już za późno!
Miłośnicy zegarków w Polsce pamiętają na pewno pierwsze kolekcje zegarków tej marki, jakie pojawiły się na naszym rynku w sklepach jednej z wiodących sieci handlowych. To właśnie wśród tych egzemplarzy, mimo że nie było o nich głośno największe zaciekawienie wzbudzały modele Heart Beat.
Wypuszczony w 1994 roku pierwszy zegarek z rozwiązaniem typu Heat Beat, z czasem poddawany był kolejnym modyfikacjom, by ostatecznie w tej grupie znalazły się modele z datownikiem, wskazaniem faz księżyca, czy automatycznym naciągiem. Te wydające się bardzo popularne wskazania i proste rozwiązania techniczne, w modelach typu Heart Beat wymagają jednak specjalnej konstrukcji.
W roku 2004 firma Frederique Conastant zaprezentowała pierwszy mechanizm manufakturowy, wchodząc tym samym do wąskiego grona firm szczycących się własnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Mechanizm ten oczywiście należał do grupy zegarków Heart Beat.
Także zegarek z tourbillonem, który zaprezentowała marka, mimo że nie należy do rodziny Heart Beat, doskonale się w tę stylistykę zegarków wpisuje.
Zapowiedzianą jeszcze przed tegorocznym targami w Bazylei – Baselworld 2016 premierą jest model zegarka Slimline Auto Heart Beat.
Rozwijana przez ostatnie lata linia bardzo eleganckich i stosunkowo płaskich zegarków Slimline, doczekała się swojej odmiany z rozwiązaniem Heart Beat.
Niezwykła elegancja trzech zupełnie nowych modeli, przy ich prostych i czystych liniach stylistycznych koperty, tarczy i wskazówek, doskonale wpisuje się w przesłanie jaki niosą ze sobą modele z kolekcji Slimline – jednej z wiodących linii zegarków firmy Frederique Constant.
Przy takim ich wyglądzie i wielkości koperty wynoszącej 40 mm, wykonanej tak w wersji polerowanej stali szlachetnej jak i pozłacanej, są one typowo męskimi czasomierzami, które będą doskonale prezentować się na nadgarstkach. Każdy z tych zegarków skupia na sobie wzrok. Dzieje się tak dzięki jego klasycznemu wyglądowi, jak i wyjątkowej i doskonale dopasowanej do wzoru tarczy innowacji – otworowi w tarczy umieszczonemu nienagannie na godzinie dwunastej, przez który widać pracujące elementy mechanizmu. Ruch balansu zegarka, połyskujące kamienie mechanizmu i srebrzyste elementy płyt nośnych dostrzegane przez otwór tarczy zatrzymają na sobie wzrok każdego oglądającego kolekcje czasomierzy prezentowanych na sklepowych półkach.
Dla zegarków różnych marek wykonywanych jako zegarki ultra płaskie, producenci zmuszeni są iść na swego rodzaju kompromis – zastosować wskazówkę sekundową, czy to centralną, czy boczną, która powoduje konieczność pogrubienia koperty, czy zrezygnować z niej, a co za tym idzie wykluczyć jedyny ożywiający zegarek ruchomy element.
Takiego dylematu nie stawia model Slimline Auto Heart Beat, bo poruszającym się elementem jest zawsze widoczny przez okno tarczy balans mechanizmu, a oczywiście nie wymaga on zastosowanie grubszej koperty zegarka.
Zwieńczeniem kolejnych kroków w stylistyce linii Slimline, jest minimalizm jej modeli. Dotyczy to tak koperty, tarczy, jak i wskazówek zegarka. Dzięki temu uzyskano wrażenie lekkości tegoż zegarka i to tak w aspekcie fizyki – samego ciężaru zegarka, jak i wizualnym.
Jako, że kolekcja Slimline marki Frederique Constant jest synonimem płaskich zegarków, to model Slimline Auto Heart Beat, jest wyposażony w manufakturowy, mechanizm z automatycznym naciągiem, oznaczony jako kaliber FC-312, który jest jednym z najcieńszych w tej kategorii, wskazując godziny i minuty czasu bieżącego. Częstotliwość jego pracy wynosi 28 800 wahnięć na godzinę, posiada 25 łożyskowych kamieni syntetycznych, oraz 42 godzinną rezerwę chodu. Koperta zegarka jest wodoszczelna do 3 ATM.
Zegarek Slimline Auto Heart Beat wyposażony jest w lekko błyszczący pasek ze skóry aligatora, czarny lub brązowy – w zależności od kolory koperty.
Władysław Meller
0 Komentarzy
Średnia 0.00