Każdy znawca tradycyjnych czasomierzy ilekroć słyszy nazwę Glycine, bez wątpienia natychmiastowo, niemalże automatycznie myśli – AIRMAN. Nic w tym dziwnego, gdyż Airman to przecież flagowa kolekcja tego szwajcarskiego przedsiębiorstwa, które znane jest z produkcji charakterystycznych zegarków tworzonych z myślą o pilotach, nurkach i osobach często podróżujących.
Marka Glycine od dawna posiada wierne grono fanów, a jej produkty cieszą się największym zainteresowaniem wśród miłośników zegarków preferujących zakup czasomierza spoza głównego nurtu. Kontynuując wieloletnią tradycję, marka stale poszerza ofertę w ramach wspomnianej kolekcji Airman, a jednym z modeli, który dołączył niedawno do tego grona, jest model Airman Double Twelve.
Przed prezentacją modelu Double Twelve, warto wspomnieć jeszcze, iż premiera pierwszego modelu AIRMAN miała miejsce w 1953 roku. Koncepcja stworzenia tego czasomierza zrodziła się na pokładzie samolotu DC4, lecącego z Bangkoku w Tajlandii do Kalkuty w Indiach.
Pokład przemieszczającego się aeroplanu okazał się idealnym studiem projektowym. Samymi zaś projektantami Airmana byli piloci owego DC4 oraz Sam Glur, ówczesny dyrektor sprzedaży Glycine.
Kluczowe elementy oraz cechy zegarka miał stanowić mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny, 24-godzinne wskazanie czasu, druga strefa czasowa oraz indeksy pokryte masą fluorescencyjną, dzięki czemu były one lepiej widoczne w ciemnościach.
Prawdopodobnie Ci, którzy znają zegarki z kolekcji Airman natychmiast dopatrzą się w modelu Double Twelve cech opisanych powyżej, typowych dla czasomierzy z tej serii.
Cechuje go bowiem przejrzystość cyferblatu, obrotowa luneta odpowiedzialna za wskazywanie czasu w drugiej strefie czasowej oraz opatentowany przez Glycine w 1953 roku system blokujący lunetę za pomocą koronki umiejscowionej na godzinie czwartej.
Przyglądając się wnikliwiej, dostrzeżemy dodatkowo unikalne cechy nowego "Double Twelve".
Podobnie jak każdy jego poprzednik, D12 to zegarek dla pilota, umożliwiający odczyt czasu w dodatkowych strefach czasowych. Z jednego względu jest to jednakże model będący prekursorem wśród tej flagowej kolekcji.
Otóż po raz pierwszy od czasu powstania pierwszego modelu w 1953 roku, producent zastosował w nim 12 godzinne wskazania czasu.
Stworzenie modelu z 12-godzinnym cyferblatem dla obu stref czasowych pozwoliło Glycine na zastosowanie mechanizmu GL kaliber 224 z automatycznym naciągiem (opartego o mechanizm ETA), który to werk jest mniej skomplikowany pod względem konstrukcji, co z kolei pozwoliło obniżyć cenę prezentowanego czasomierza.
Dzięki temu entuzjaści marki oraz potencjalni nowi nabywcy dysponujący nieco mniejszym budżetem są w stanie spełnić swoje marzenia o posiadaniu Airmana.
Koperta zegarka wykonana została ze stali szlachetnej i posiada 40 mm średnicy, a opisany powyżej mechanizm można stale oglądać przez transparentny dekiel.
Na kopercie umieszczono obrotowy pierścień z podziałką godzinową, który odpowiedzialny jest za wskazywanie czasu w drugiej strefie czasowej. W celu zabezpieczenia pierścienia przed niepowołanym obrócenie się, Glycine stosuj system blokujący pierścień za pomocą koronki umiejscowionej na godzinie czwartej.
Obie koronki są zakręcane, ponadto model ten posiada szkło szafirowe odporne na zarysowania, które pokryte jest z powłoką antyrefleksyjną.
Czasomierz oferuje wysoką klasę wodoszczelności wynoszącą 20 ATM, czyli 200 metrów.
Dobrym podsumowaniem opisu tego modelu są słowa Stephana Lack, CEO Glycine:
„Double Twelve" został zbudowany w taki sposób, by zaspokoić potrzeby zarówno pilotów, jak i entuzjastów częstych podróży.
Wyszliśmy maksymalnie naprzeciw oczekiwaniom tej grupy odbiorców”
Do wyboru są 3 wersje modelu Airman Double Twelve różniące się kolorem tarczy: czarny oraz niebieski i czerwony. Do każdego zakupionego modelu dołączona jest książka o historii Airmana.
Cena modelu wyposażonego w pasek z naturalnej skóry lub typu "nato" wynosi około 5 300 złotych.
Autor: Maciej Kopyto
0 Komentarzy
Średnia 0.00