GLYCINE – model Airman "Double Twelve"

POWRÓT 12.01.2016 Zegarki
GLYCINE – model Airman "Double Twelve"

Każdy znawca tradycyjnych czasomierzy ilekroć słyszy nazwę Glycine, bez wątpienia natychmiastowo, niemalże automatycznie myśli – AIRMAN. Nic w tym dziwnego, gdyż Airman to przecież flagowa kolekcja tego szwajcarskiego przedsiębiorstwa, które znane jest z produkcji charakterystycznych zegarków tworzonych z myślą o pilotach, nurkach i osobach często podróżujących.

Marka Glycine od dawna posiada wierne grono fanów, a jej produkty cieszą się największym zainteresowaniem wśród miłośników zegarków preferujących zakup czasomierza spoza głównego nurtu. Kontynuując wieloletnią tradycję, marka stale poszerza ofertę w ramach wspomnianej kolekcji Airman, a jednym z modeli, który dołączył niedawno do tego grona, jest model Airman Double Twelve.

GLYCINE – Airman Double Twelve

GLYCINE – Airman Double Twelve

Przed prezentacją modelu Double Twelve, warto wspomnieć jeszcze, iż premiera pierwszego modelu AIRMAN miała miejsce w 1953 roku. Koncepcja stworzenia tego czasomierza zrodziła się na pokładzie samolotu DC4, lecącego z Bangkoku w Tajlandii do Kalkuty w Indiach.

Pokład przemieszczającego się aeroplanu okazał się idealnym studiem projektowym. Samymi zaś projektantami Airmana byli piloci owego DC4 oraz Sam Glur, ówczesny dyrektor sprzedaży Glycine.

Kluczowe elementy oraz cechy zegarka miał stanowić mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny, 24-godzinne wskazanie czasu, druga strefa czasowa oraz indeksy pokryte masą fluorescencyjną, dzięki czemu były one lepiej widoczne w ciemnościach.

GLYCINE – Airman Double Twelve

GLYCINE – Airman Double Twelve

GLYCINE – Airman Double Twelve

Prawdopodobnie Ci, którzy znają zegarki z kolekcji Airman natychmiast dopatrzą się w modelu Double Twelve cech opisanych powyżej, typowych dla czasomierzy z tej serii.

Cechuje go bowiem przejrzystość cyferblatu, obrotowa luneta odpowiedzialna za wskazywanie czasu w drugiej strefie czasowej oraz opatentowany przez Glycine w 1953 roku system blokujący lunetę za pomocą koronki umiejscowionej na godzinie czwartej. 

Przyglądając się wnikliwiej, dostrzeżemy dodatkowo unikalne cechy nowego "Double Twelve".

GLYCINE – Airman Double Twelve

GLYCINE – Airman Double Twelve

Podobnie jak każdy jego poprzednik, D12 to zegarek dla pilota, umożliwiający odczyt czasu w dodatkowych strefach czasowych. Z jednego względu jest to jednakże model będący prekursorem wśród tej flagowej kolekcji.

Otóż po raz pierwszy od czasu powstania pierwszego modelu w 1953 roku, producent zastosował w nim 12 godzinne wskazania czasu.

Stworzenie modelu z 12-godzinnym cyferblatem dla obu stref czasowych pozwoliło Glycine na zastosowanie mechanizmu GL kaliber 224 z automatycznym naciągiem (opartego o mechanizm ETA), który to werk jest mniej skomplikowany pod względem konstrukcji, co z kolei pozwoliło obniżyć cenę prezentowanego czasomierza.

Dzięki temu entuzjaści marki oraz potencjalni nowi nabywcy dysponujący nieco mniejszym budżetem są w stanie spełnić swoje marzenia o posiadaniu Airmana.

GLYCINE – Airman Double Twelve

Koperta zegarka wykonana została ze stali szlachetnej i posiada 40 mm średnicy, a opisany powyżej mechanizm można stale oglądać przez transparentny dekiel.

Na kopercie umieszczono obrotowy pierścień z podziałką godzinową, który odpowiedzialny jest za wskazywanie czasu w drugiej strefie czasowej. W celu zabezpieczenia pierścienia przed niepowołanym obrócenie się, Glycine stosuj system blokujący pierścień za pomocą koronki umiejscowionej na godzinie czwartej.

Obie koronki są zakręcane, ponadto model ten posiada szkło szafirowe odporne na zarysowania, które pokryte jest z powłoką antyrefleksyjną.

Czasomierz oferuje wysoką klasę wodoszczelności wynoszącą 20 ATM, czyli 200 metrów.

GLYCINE – Airman Double Twelve

Dobrym podsumowaniem opisu tego modelu są słowa Stephana Lack, CEO Glycine:

„Double Twelve" został zbudowany w taki sposób, by zaspokoić potrzeby zarówno pilotów, jak i entuzjastów częstych podróży.

 

Wyszliśmy maksymalnie naprzeciw oczekiwaniom tej grupy odbiorców”

GLYCINE – Airman Double Twelve

Do wyboru są 3 wersje modelu Airman Double Twelve różniące się kolorem tarczy: czarny oraz niebieski i czerwony. Do każdego zakupionego modelu dołączona jest książka o historii Airmana.

Cena modelu wyposażonego w pasek z naturalnej skóry lub typu "nato" wynosi około 5 300 złotych.

Autor: Maciej Kopyto

Tagi:

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Seiko2

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Doxa

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Glycine

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

BELL & ROSS - BR 03-94 Rafale Limit...
BELL & ROSS - BR 03-94 Rafale Limit...
09.01.2016
Recenzja: DAVOSA - Pontus "All Star...
Recenzja: DAVOSA - Pontus "All Star...
14.01.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco