• Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Rado

MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy


Powrót do kategorii

Na świecie istnieje ogromna liczba przedsiębiorstw produkujących zegarki. Od dekad, a nawet wręcz wieków, należy do nich relatywnie wąskie grono marek z bogatą, długą historią, które są powszechnie znane i rozpoznawane, nawet przez osoby nie interesujące się światem urządzeń służących do pomiaru czasu. Jest też bardzo dużo marek młodych, nie mających tak bogatej historii, a jak powszechnie wiadomo – marka i logo mogą być gwarantem sukcesu, gdyż kojarzone są z określonymi wartościami i mogą budzić bardzo silne emocje.

Mając tę wiedzę, wiele współczesnych firm reanimuje przedsiębiorstwa zegarkowe, które w ubiegłym wieku padły ofiarą kryzysu jaki nastąpił w branży, lub też wykorzystuje renomę i sławę marek już istniejących, tyle, że często nie związanych do tej pory z branżą zegarmistrzowską.

Tą właśnie drogą poszła marka Maserati, która od przeszło wieku tworzy wspaniałe samochody sportowe, a od niedawna oferuje także zegarki z charakterystycznym logo trójzębu na tarczy.

MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy.

Tego typu zegarki, czyli tworzone przez firmy znane i poważane, ale jednak nie związane wcześniej z zegarmistrzostwem, zawsze budzą spore emocje.

Zapewne propozycja marki Maserati także znajdzie równie liczne grono zwolenników i sceptyków, nie zmienia to jednak faktu, że włosa marka posiada w swojej ofercie zarówno zegarki kwarcowe, jak i mechaniczne. I to właśnie tym drugim chciałem się dziś bliżej przyjrzeć.

Zanim jednak przejdę do prezentacji zegarków, nie sposób nie wspomnieć choć pokrótce o marce Maserati oraz jej rodowodzie, czyli świecie pięknych, luksusowych samochodów sportowych i wyścigowych.

MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy.

Officine Alfieri Maserati została założona w dniu 1 grudnia 1914 w Bolonii, we Włoszech. Właśnie wtedy Alfieri Maserati wraz z braćmi Carlo, Bindo, Ettore oraz Ernesto otworzyli warsztat samochodowy. Początkowo budowano w nim wyścigowe samochody dla Diatto, jednakże w 1926 roku Diatto przerwało budowę pojazdów wyścigowych, co doprowadziło do powstania marki Maserati.

W tym samym roku Alfieri Maserati wygrał wyścig Targa Florio w zbudowanym przez siebie samochodzie Tipo 26. Maserati budowało samochody 4, 6, 8 i 16 cylindrowe. 22 marca 1930 roku Włoch Baconin Borzacchini wygrał rozgrywany po raz pierwszy wyścig Grand Prix Tripolis prowadząc samochód tej włoskiej marki (silnik 16-cylindrowy o pojemności 4 litrów). Od tego czasu Maserati odgrywało niezmiennie ważną rolę w historii kultury samochodów sportowych i jej rozwoju .

Losy firmy były burzliwe i nie brakowało na przestrzeni lat okresów bardzo trudnych. Od 1957 roku Maserati skupiło się na budowie samochodów drogowych. Od 1993 roku marka należy do koncernu Fiat Chrysler Automobiles. Dziś firma kojarzona jest z bardzo drogimi, sportowymi pojazdami, które wzbudzają duże wrażenie i emocje wśród miłośników motoryzacji.

Marka odniosła niewątpliwie wielki sukces komercyjny w zakresie produkcji samochodów sportowych, czy powtórzy go w świecie zegarków? Szanse na to, wbrew pozorom, są całkiem spore.

MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy.

Argumentów za tym może być kilka. Poza głównym – czyli „magią marki”, to przede wszystkim fakt, że firma otwarcie informuje klientów o stosowanych w zegarkach mechanizmach.

To istotna kwestia, szczególnie dla osób, które w świecie zegarków poruszają się sprawnie i lubią wiedzieć, co „napędza” ich czasomierz. Wiele młodych, wkraczających na rynek marek broni się przed podawaniem tych informacji w obawie, że zastosowanie mechanizmu np. chińskiej produkcji, a nie szwajcarskiej, zostanie źle odebrane.

Włoska marka wybrnęła z tej sytuacji w taki sposób, iż nie tylko informuje o zastosowanym mechanizmie i kalibrze, ale także oferuje zegarki wyposażone zarówno w mechanizmy produkcji chińskiej lub japońskiej, jak i szwajcarskiej.

MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy.

W zegarkach kwarcowych stosowane są mechanizmy Seiko, Ronda i Miyota, natomiast modele mechaniczne korzystają najczęściej z mechanizmu Seagull TY 2809 lub ETA 2824 i SW 200.

Maserati Tempo przedstawiła do tej pory osiem kolekcji czasomierzy.

Stylistyka zegarków utrzymana jest w bardzo współczesnym, modernistycznym stylu. Zegarki mają nawiązywać wyglądem do charakterystycznych elementów pojazdów marki Maserati: felg ze stopów lekkich, deski rozdzielczej, grilla, kształtu i zdobień kierownicy itd.

Modele mechaniczne, oferowane w ramach tych 8 kolekcji, nie posiadają żadnych dodatkowych funkcji, ich jedyną rolą jest wskazywanie czasu.

Cechą wspólną jest natomiast zastosowanie w każdym z nich tarczy typu „skeleton”.

MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy.

Jest to zabieg, który niewątpliwie ma na celu podkreślić związek marki z tradycyjnym zegarmistrzostwem, poza tym ażurowane i częściowo transparentne tarcze zawsze przyciągają wzrok. Dzięki nim możemy obserwować pracę mechanizmu podczas odmierzania czasu.

Wszystkie czasomierze wyposażono w koperty wykonane ze stali, natomiast poszczególne modele różnią się jej średnicą. Prezentowany poniżej model Epoca posiada kopertę o średnicy 42 mm oraz wyposażono go w bransoletę typu mesh.

MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy.

Modelami zdecydowane wyróżniającymi się na tle pozostałych są czasomierze oferowane w ramach kolekcji Potenza. Posiadają oczywiście także tarcze typu skeleton, jednakże są one wykonane w kształcie logo marki Maserati – trójzębu.

Model ten wyposażono w mechanizm Seagull TY2809, koperta ma 42 mm średnicy i może być stalowa, jak również stalowa, pokryta powłoką PVD koloru czarnego, złotego lub w kolorze różowego złota. Dekiel jest zakręcany, transparenty, koronka jest także zakręcana.

Modele mechaniczne z kolekcji Potenza oferują klasę wodoszczelności na poziomie 100 metrów.

Zegarki wyposażone są w mineralne szkła, co niestety obniża nieco ich funkcjonalność.

MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy.

Jak wspomniałem na wstępie, marka „gra w otwarte karty” ze swoim klientami i informuje o stosowanych mechanizmach, co może być odebrane pozytywnie.

Niewątpliwie kolejną zaletą zegarków z trójzębem na tarczy może być ich cena.

Cena, która w przypadki modeli mechanicznych waha się w przedziale od 300 do 500 euro, czyli około 1 200 do 2 000 złotych. Nie jest to kwota niska, ale z drugiej strony w zderzeniu z cenami samochodów włoskiego producenta, które są z reguły poza zasięgiem finansowym nawet dobrze sytuowanych osób, zegarek sygnowany marką luksusowej firmy samochodowej jest zdecydowanie bardziej osiągalny.

Oczywiście modele kwarcowe są o wiele tańsze, więc tym samym jeszcze bardziej dostępne.

MASERATI – czasomierze z trójzębem na tarczy.

Wygląd i styl oferowanych czasomierzy zapewne nie przypadnie wszystkim do gustu.

Są to zegarki zdecydowanie przeznaczone dla osób lubiących nowoczesny design, a producent postawił wyraźnie na stworzenie modeli głównie sportowych, przeznaczonych do codziennego użytku.

W końcu Maserati, to przede wszystkim samochody sportowe.

Poniższy film prezentuje piękne pojazdy oraz zegarki z opisywanych kolekcji:

Świat motoryzacji od zawsze był powiązany ze światem zegarmistrzostwa, oba te światy często się przenikały, czerpały inspirację ze swych doniosłych osiągnięć oraz historii w celu tworzenia nowych produktów. Czasomierze znanych marek zegarkowych tworzone pod wpływem uroku kultowych modeli samochodów są bardzo popularne, to przecież nic nadzwyczajnego, pytanie, czy odwrócenie ról przyniesie równie dobry efekt?

Czas pokaże. Póki co, zegarki marki Maserati są na rynku dostępne dopiero od dwóch lat, więc obserwując dalszy rozwój marki będziemy mogli to wspólnie ocenić.

Autor: Maciej Kopyto


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

ORIS Divers Sixty-Five – nowy, głęb...
ORIS Divers Sixty-Five – nowy, głęb...
26.09.2016
Alpina Alpiner 4. Potwierdzenie spo...
Alpina Alpiner 4. Potwierdzenie spo...
29.09.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco