Jakiś czas temu pisaliśmy o rozpoczęciu współpracy pomiędzy portalem Zegarki i Pasja oraz grupą Stare Zegarki / Vintage Watches. Głównym celem współpracy jest zwrócenie uwagi naszych Czytelników na piękne, stare czasomierze, które stanowią przecież wspaniałą część historii zegarmistrzostwa.
Temu ma służyć m. in. konkurs na Zegarek Vintage roku 2016.
W sierpniu - głosami członków Grupy – konkurs wygrał model Wakmann Triple Date Chronograph, produkowany na przełomie lat 50 oraz 60, którego szczęśliwym właścicielem jest Pan Andrzej Szcześniewski.
Przeglądając nazwiska szczególnie zasłużonych dla zegarmistrzostwa, można natknąć się na wiele nietuzinkowych osobowości. Naszym oczom ukazują się postacie spełniające swoje marzenia, niejednokrotnie stawiając przy tym czoła piętrzącym się w koło przeciwnością losu. Postać Icka Wakmanna, twórcy marki Wakmann, bezsprzecznie spełnia powyższe kryteria.
Zanim jednak przejdziemy do opisu oraz zdjęć „zwycięzcy”, poznajmy pozostałe, wyjątkowe egzemplarze, które także zyskały uznanie:
10. Tym razem aż 4 egzemplarze zdobyły taką samą liczbę głosów:
Jacek Drzewiecki Glashutte - 6 pkt
Maciek Starosta Seiko 6138-3002 - 6 pkt
Grzegorz Grabowski Omega Speedmaster Mark 4.5 - 6 pkt
Jakub Romankiewicz Hamilton Sea Pilot - 6 pkt
9. Aż 3 egzemplarze zdobyły taką samą liczbę głosów:
Karol Bąk Andowatch - 7 pkt
Maciej Garbiec Gruen precision 7 pkt
Leszek Celinski Blancpain - 7 pkt
8. Tym razem 2 egzemplarze zdobyły taką samą liczbę głosów:
Piotr Ambroziewicz - 8 pkt
Michał Kozłowski Tissot PR 516 Chronograph 8 pkt
7. Ponownie aż 2 egzemplarze zdobyły taką samą liczbę głosów:
Kacper Tomaszewski - 9 pkt
Bogusław Kocerba Lemania - 9 pkt
6. Ponownie aż 2 egzemplarze zdobyły taką samą liczbę głosów:
Michał Sławski Omega Seamaster 300 - 13 pkt
Andrzej Dulski CLINTON Triple Date 13 pkt
5. Dominik Stokłosa Chronograph Suisse, Landeron 51 - 15pkt
4. Ponownie aż 2 egzemplarze zdobyły taką samą liczbę głosów:
Maciej Kopyto Zenith El Primero - 16 pkt
Mikołaj Omega kieszonkowa 1938r. - 16 pkt
3. Jakub Wawrzyniak - Omega Cadran multi color - 19 pkt.
2. Michał Kowalczyk - Sprint 22. Pkt
Zwycięzcą konkursu został czasomierz marki Wakmann.
1. Wakmann Triple Date Chronograph – Andrzej Szcześniewski
Tak, jak pisaliśmy na wstępie: przeglądając nazwiska szczególnie zasłużonych dla zegarmistrzostwa, można natknąć się na wiele nietuzinkowych osobowości. Naszym oczom ukazują się postacie spełniające swoje marzenia niejednokrtonie przy tym stawiając czoła piętrzącym się w koło przeciwnością losu. Postać Icka Wakmanna bezsprzecznie spełnia powyższe kryteria.
Oto krótka historia, zdaje się odrobinę zapomnianego dzisiaj biznesmena, marzyciela lecz co istotniejsze-wielkiego fascynata zegarmistrzostwa.
Rok 1895. Na dalekim wschodzie trwa konflikt chińsko-japoński, bracia Lumière ukazują światu magię kina, w tym samym czasie w Rosji, w żydowskiej rodzinie przychodzi na świat Ick Wakmann. Członkowie rodziny Wakmannów w znakomitej większości charakteryzowali się żyłką do prowadzenia interesów. Wielu z nich, wykorzystało swoje wpływy oraz fundusze w okresie II wojny światowej, pomagając obywatelom państw zajętych przez Hitlerowskie Niemcy, uciec przed nieuchronną, etniczną gehenną.
Paradoksalnie, to właśnie ten okres charakteryzuje się sprzyjającą koniunkturą dla pomysłów Icka. Rodzimy amerykański przemysł zegarkowy został ukierunkowany na produkcję czasomierzy oraz wyposażenia o przeznaczeniu militarnym.
Jednoczesny stały napływ wyrobów Szwajcarskich, stawiał amerykanów w nienajlepszej sytuacji rynkowej. Kroki poczynione przez rząd Stanów Zjednoczonych, podjęte dla ratowania przedsiębiorców związanych z mechaniką precyzyjną stały się idealną okazją dla realizacji projektów Wakmanna.
Wakmann przybywa do Nowego Yorku w roku 1943, chociaż spółka zajmująca się importem oraz produkcją czasomierzy - Wakmann Watch Company zostaje założona dopiero w roku 1946, już w okresie II wojny światowej przedsiębiorca zostaje oficjalnym dostawcą przyrządów pomiarowych z przeznaczeniem wojskowym.
Plan Wakmanna jest prosty. Wykorzystuje on między innymi cła nałożone przez władze USA na producentów zegarków Szwajcarskich, sprowadzając do kraju niekompletne jeszcze czasomierze produkowane w Europie, składając je dopiero na miejscu i sprzedając ostatecznie pod własnym szyldem.
Możemy się domyślać, jak duży wpływ na sukces Wakmanna miał rozwój technologiczny. Rozwój lotnictwa, przemysłu oraz szeroko rozumianej technologii wpływał na wzrost wymagań potencjalnych konsumentów, którym jednak Ick był wstanie sprostać. Świadczy o tym grono odbiorców biznesmena. Począwszy na wspomnianych już wojskowych siłach rządowych, kończąc na liniach lotniczych pokroju United Airlines, producentach maszyn takich jak Lockheed czy Douglas na studiach telewizyjnych oraz radiowych kończąc.
Firma kierowała się jasno ustalonymi zasadami marketingowymi wyrabiając sobie przez to status luksusu wśród kupujących.
Profesjonalna dokładność dla profesjonalistów,
Wysokiej klasy produkcja dostarczająca wysokiej klasy produkty,
Innowacyjne badania i rozwój, w połączeniu z ciągłymi udoskonaleniami,
Nowoczesne wzornictwo podążające za najnowszymi trendami.
Jednak dla Wakmanna istotna nie była jedynie renoma wśród konsumentów. Dzięki staraniom przedsiębiorcy już w 1947 roku Wakmann Watch Company z Nowego Jorku zostaje oficjalnie notowana na giełdzie papierów wartościowych Stanów Zjednoczonych.
Jak już zostało zaznaczone, Wakmann w swoich wyrobach wykorzystywał mechanizmy oraz części zakupione w krajach Europejskich (lwia część pochodziła z objętej horrendalnym cłem Szwajcarii). Dzięki zastosowaniu sprawdzonych już patentów oraz projektów, Wakmann nie ryzykując może cały czas podnosić prestiż swojej marki utrzymując jej nomen omen Szwajcarską klasę. Wystarczy wspomnieć o zastosowaniu na szeroką skalę mechanizmów Valjoux kalibrów 72, 88 czy 730. A także żadkiego Valjoux kalibru 92.
Przełomowym momentem dla spółki było założenie w październiku roku 1947 Bretling Watch Corporation of America. Było to wspólne przedsięwzięcie Wakmann Watch Company i znanego już szerszemu gronu odbiorców szwajcarskiego producenta Bretling Watch Company.
Wakmann jest również prezesem jednej z większych spółek związanych z produkcją czasomierzy, Relide Clock Company mieszczącej się na Manhattanie. Piastuje to stanowisko aż do podjęcia decyzji o emeryturze.
Historia Icka Wakmanna kończy się w roku 1981. 7 kwietnia 1981 New York Times donosi: Icko Wakmann założyciel Wakmann Watch Company, zmarł w sobotę w swoim domu w Miami Beach. Miał 86 lat, mieszkał na Manhattanie.
Pan Wakmann, urodzony w Rosji, przybył do Stanów Zjednoczonych w 1943 roku. Był szanowanym członkiem wielu organizacji żydowskich.
Pozostawił w smutku żonę; trzy córki, Pepę Karasick, Anitę Walker zamieszkałe w Nowym Jorku oraz Margalit zamieszkałą w Tel Awiwie; brata Munia zamieszkałego w Moskwie. A także 10 wnuków i 13 prawnucząt.
Zegarkiem który wygrał konkurs w tym miesiącu, jest Wakmann Triple Date posiadający funkcję stopera, wyposażony w mechanizm Valjoux 730, produkowany na przełomie lat 50 oraz 60.
Koperta zegarka jest pozłacana, zachowana w fenomenalnym stanie.
Mechanizm w jaki wyposażony jest ten model, jest późniejszą wersją kalibru numer 72c. Zegarek charakteryzuje się wyjątkowo dokładnym chodem oraz ponadczasową stylistyką, co jak już zostało wspomniane w artykule, było domeną produktów oferowanych przez firmę Wakmanna.
Gratulujemy zwycięzcy i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie !
Warto w tym miejscu przypomnieć zasady wyboru zegarka vintage miesiąca: co drugi weekend każdego miesiąca Członkowie grupy mogą zgłaszać swoje czasomierze do konkursu – poprzez dodanie zdjęcia zegarka pod konkursowym postem – następnie zdjęcia oceniane są przez pozostałych grupowiczów poprzez liczbę „polubień” jaką uzyskały.
Im więcej polubień, tym wyższa pozycja w rankingu.
Wygrywa oczywiście ten egzemplarz, który otrzyma największą liczbę „like’ów” !
Raz w miesiącu wybieramy zegarek miesiąca, natomiast pod koniec roku, w grudniu - z pośród czasomierzy, które zwyciężyły w danym miesiącu - wybierzemy ten jedyny: Zegarek vintage roku 2016.
Zapraszamy wszystkich miłośników starych czasomierzy do odwiedzania i dołączenia do grupy: Stare Zegarki / Vintage Watches. Kolejny konkurs już we wrześniu.
*Stare Zegarki / Vintage Watches
0 Komentarzy
Średnia 0.00