• Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Prim

Biniowe Warsztaty - zapowiedź i relacja


Najbliższe Warsztaty zegarmistrzowskie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, o których Klub informuje w ostatnich postach forumowego tematu TUTAJ,  odbyły się w pracowni „Stary Zegar” Marka Binia. Pozwoliliśmy sobie na dość frywolny tytuł opracowania...

Najbliższe Warsztaty zegarmistrzowskie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, o których Klub informuje w ostatnich postach forumowego tematu TUTAJ,  odbędyly się w pracowni „Stary Zegar” Marka Binia. Pozwoliliśmy sobie na dość frywolny tytuł opracowania, ale Marek Biń jest człowiekiem pełnym radości i duszą towarzystwa, więc choć Warsztaty są klubowe, to ta ich edycja będąc pod egidą Marka, na pewno może nosić specjalny tytuł „Warsztatów Biniowych”.


Marek Biń Pierwsze Spotkanie coroczne Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, Warszawa 2005


Marek i Klub

Marka Binia, przy klubowych okazjach można spotykać chyba tylko na okoliczność corocznych spotkań. Najważniejszym takim jego uczestnictwem, było pierwsze Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, kiedy to Marek wygłosił referat pod tytułem „Dusze zegarów i zegarków”.
Prelekcja rewelacyjna: swobodna wypowiedź, poukładana treść i jasne wywody. Marek posługiwał się zapisanymi kartkami, ale mimo obietnicy nigdy nie „przepisał referatu na czysto”, więc nigdy nie udało się go upowszechnić. Wszyscy, którzy liczą, że będzie pełna relacja z Warsztatów, powinni wziąć sobie powyższe słowa do serca i na Warsztaty się zapisać, na Biniowe Warsztaty przybyć.

„Stary zegar” na Świętojerskiej
Marka oczywiście zawsze można spotkać w pracowni, co skrzętnie wykorzystują niektórzy nasi klubowicze. „Stary zegar” – pracownia Marka to istne królestwo zegarów i niezwykła atmosfera miejsca. Tego się nie da opisać – to trzeba zobaczyć – trzeba wziąć udział w Warsztatach. Trzeba się zgłosić, by odbyła się ich kolejna - powtórzona edycja.

Warsztarty Zegarmistrzowskie w pracowni Stary zegar

Zegar wieżowy
Jak przekazywał Marek – „chyba każdy zegarmistrz powinien zbudować zegar?. Ja przynajmniej miałem taką potrzebę”. Na okoliczność zlecenie budowy zegara wieżowego dla firmy Marka Górskiego z Pruszkowa, Marek z Markiem się dogadali i zrobili… dwa mechanizmy zegarów wieżowych. Pierwszy został zainstalowany u zamawiającego, drugi odwiedza targi i wystawy, a na co dzień tyka w pracowni „Stary zegar”. W trakcie Warsztatów obecnym obiecał być także Marek Górski – warto przybyć, warto się zapisać, trzeba to zrobić, by odbyła się ich kolejna - powtórzona edycja.












Relacja z Warsztatów

Klubowe Warsztaty odbyły się w innym niż zwykle (w ostatnim czasie) miejscu – w warsztacie Marka Binia (dlatego „warsztaty biniowe”) na ulicy Swiętojerskiej 26 w Warszawie. Wiadomo – tematem był zegar wieżowy, którego jeden  egzemplarz wykonany przez zespół: Marek Górski, Marek Biń, Bartosz Górski jest tam właśnie prezentowany. Sobotnie spotkanie w dniu 15 listopada, rozpoczęło się o godzinie 11-tej.

Biniowe Warsztaty. Zegar wieżowy

Warsztat Marka – to świątynia zegarów, szczególnie tych starych. Wielkie stojące, stare egzemplarze, czy też tylko ich szafy, zegary wiszące i kominkowe. Także mechanizmy, rozrzucone dość niefrasobliwie po całym warsztacie. Fortepian, inne stare meble, trochę porcelany i całe mnóstwo książek związanych zawodowym z zajęciem zegarmistrza – konserwatora starych zegarów i sądowego biegłego, poukładanych w kilku specjalnie przeznaczonych na to szafach. Widać, że kiedyś nie dokuczał Markowi brak miejsca, bo w warsztacie znaleźć można także starą maszynę do szycia, żelazka – te z duszą, a także inne starocie.
Doskonała atmosfera do przeprowadzenia warsztatów, choć może szkoda, że gospodarz – jak sam w pierwszych słowach stwierdził „poprosił o pomoc w posprzątaniu warsztatu na kilka dni przed mającymi odbyć się naszymi warsztatami”. Już od wejście było wiadomo, że te warsztaty, to nie będzie akademicki wykład, a raczej spotkanie z Mistrzem w jego własnym królestwie.
Czas już przejść do meritum spotkania – opowieści prowadzącego warsztaty – Marka Binia, współprowadzącego Marka Górskiego i najważniejszego aktora - zegara wieżowego spokojnie odmierzającego czas przy oknie warsztatu.

Biniowe Warsztaty. Zegar wieżowy

Witając wszystkich Marek Biń opowiedział kilka słów o powstaniu swojego lokalu, o zawiłościach pracy zegarmistrza i biegłego sądowego i kilku ciekawostkach, jak choćby przyjęcia się nazwy „zegar karetowy”, dla zegarów innych, niż te rzeczywiście wożone w karetach.

Biniowe Warsztaty. Zegar wieżowy

Po takim wprowadzeniu, stając obok zegara prowadzący rozpoczął opowieść o historii kreacji tegoż urządzenia. Jako, że podstawowym impulsem dla budowy zegara, była wewnętrzna potrzeba nie tylko naprawy istniejących już zegarów (jak sam stwierdził za zegarkami nie przepada tak bardzo) tylko stworzenie funkcjonującego urządzenia od początku, to w pierwszych słowach musiał wrócić jeszcze do swoich początków zawodu. Dalej był już tylko zegar.
Wiadomo, że w trakcie opracowywania konstrukcji zegara dla Zamku Królewskiego w Warszawie, przygotowana została konstrukcja mniejszej i modułowej maszyny, przeznaczonej dla komercyjnego stosowania – budowy zegarów wieżowych na innych obiektach. Takich zegarów, tuż po opracowaniu konstrukcji powstawało wiele, jednak w ostatnich latach (od roku 1990), do budowy ostatnich dwóch mechanizmów nie powstał żaden nowy, mechaniczny zegar. W tej opowieści wspomniano także o następujących zegarach: na kościele w Kahlenbergu – pod Wiedniem, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Ratuszu w Piasecznie i kwiatowym przy Pałacu Kultury w Warszawie. Jak przekazywał prelegent, mimo że pojawiało się wielu potencjalnych chętnych, to pewnie ze względu na wysokie koszty wykonania takiego zegara, nie doszło do podpisania żadnej umowy. Królowały tylko zegary elektryczne. Kontrahent, który zdecydował się na zamówienie zegara wieżowego pojawił się właśnie w zakładzie Marka Binia, który zaoferował współwykonanie dwóch zegarów. Jeden mechanizm został zamontowany, drugi był tym, przy który staliśmy.

Biniowe Warsztaty. Zegar wieżowy

Dalszą część warsztatów prowadził Marek Górski, który podobnie jak jego przedmówca rozpoczął od swojej własnej zawodowej historii, w której dla związania się z zegarami, kluczową rolę odegrała jego pomoc braciom zakonnym z Niepokalanowa przy rysunkach do wielotomowego „Zegarmistrzostwa”. Marek opowiedział o szczegółach konstrukcji zegara, pokazywał każdy z elementów i zespołów, oraz odpowiadał na pytania klubowiczów. Co ważne, samemu współwykonując zegar zamkowy jak i ten współczesny, wskazywał różnice i ułatwienia w systemie ich produkcji. Układ modułowy nowego zegara - to najważniejsza różnica i założona już trakcie projektowania, ale obecne sposoby wykonywania elementów zegara są czasami zupełnie inne. Jako przykład podał używanie gotowych wałków szlifowanych, nawet bez wykonywania czopów łożyskowych, jeśli tylko pozwalała na to konstrukcja.

Biniowe Warsztaty. Zegar wieżowy

Biniowe Warsztaty. Zegar wieżowy

Biniowe Warsztaty. Zegar wieżowy

Jak stwierdził prelegent, wykonano łącznie ok. 20- 25 zegarów tego typu, po czym nastąpiła wspomniana przerwa. Po prelekcji nastąpił czas pytań, w ktorych między innymi pytano o wskazówki do zegara w warsztacie na Świętojerskiej. Jak stwierdził prelegent, zegar nie ma założonych wskazówek, tylko dlatego, że zajmowałby więcej miejsca.

Kolejnym, ciekawym, choć nieplanowanym wcześniej prelegentem tego dnia był Karol Roman, który chciał dopowiedzieć kilka słów do prowadzonych poprzednio warsztatów zegarmistrzowskich. Oczywiście powiedział kilka słów o swoim ulubionym materiale – tytanie.

Biniowe Warsztaty. Zegar wieżowy

Po prelekcjach przyszedł czas na indywidualne rozmowy tak pomiędzy klubowiczami, jak i z prelegentami, czy to w mniejszych, czy szerszych gronach dyskutantów. Fotografowi udało się nawet uchwycić poważne rozmowy prowadzone w „loży praktyków”.

Władysław Meller
fotorelacja zdejęciowa Bogumiła Godlewskiego (z podziękowaniem) i autora opracowania
opisano żartobliwie, ale rzetelnie i z pełnym szacunkiem dla Marka





































Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Spotkania w podstolikach - refleksj...
Spotkania w podstolikach - refleksj...
26.10.2014
Początki Klubu Miłośników Zegarów i...
Początki Klubu Miłośników Zegarów i...
01.01.2015

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco