Najbardziej znane targi zegarkowe Baserworld nie odbyły się tej wiosny! Wyczekiwana przez branżę reaktywacja branżowego eventu w nowej formule zgodnie z ogłoszeniem organizatorów po raz kolejny „potrzebuje więcej czasu”. Niektórzy twierdzą, że po spektakularnym upadku spowodowanym masowym wycofywaniem się marek i brakiem reakcji organizatorów na potrzeby wystawców, Bazylea już nigdy nie powróci na pozycję centrum zegarkowego świata. Życie nie znosi jednak próżni. Upadek największych w każdej dziedzinie staje się swoistym nawozem i czynnikiem motywującym do wzrostu innych.
Zegarkowa wiosna 2022
Wiele imprez z branży zegarkowej obrało wiosnę jako czas organizacji spotkań marek z fanami.
Pierwszą, wartą odnotowania, imprezą był District Time w USA, który odbył się w dniach 5–6 marca 2022 roku. „Po dwóch latach pandemicznej przerwy, zdecydowaliśmy się przyśpieszyć organizację naszego wydarzenia i przesunąć je na wiosnę, m.in. żeby zrobić miejsce innym show odbywającym się jesienią w Europie“ – powiedział nam organizator Loren Sciurba.
Według niego ludzie spragnieni są kontaktu ze sobą i „odmrożenia” swojej pasji.
Widać to także w samej Szwajcarii, gdzie poza genewskim wydarzeniem pod nazwą Watches & Wonders (od 2019 roku tak właśnie nazywa się odmieniony SIHH) od 31 marca do 5 kwietnia odbyło się także wiele mniejszych, jednak bardzo ciekawych, inicjatyw. Wystarczy spojrzeć na listę wystawców imprezy Time To Watches lub organizowanego przez AHCI Masters of Horology, by mieć poczucie, że sześć dni w Genewie było za krótkim czasem, żeby zobaczyć wszystkie tegoroczne nowości.
Oczywiście nie tylko Szwajcaria pragnie przyciągnąć miłośników zegarków.
W Monachium w dniach 8-11 kwietnia odbyła się Inhorgenta (732 wystawców i 17 285 zwiedzających), a w Łodzi – organizowane przez SPIRZ Targi Zegarmistrzowskie mające charakter giełdy zegarów oraz narzędzi zegarmistrzowskich. Wiosna 2022 zapowiadała się zatem atrakcyjnie.
Co z dalszą częścią roku?
AuroChronos Festival 2022
Otóż w październiku, w czeskiej Pradze, odbędzie się Veletrh hodinek SEW – Salon Exceptional Watches, gdzie nasi sąsiedzi po raz kolejny gościć będą znane i cenione marki.
Warto zauważyć, że przy zegarkowych spotkaniach ich organizatorzy, producenci i twórcy zegarków oraz, co najważniejsze, osoby z zegarkową pasją, zwykle współpracują ze sobą, komunikują się i wspierają nawzajem. Tak było na pewno na łódzkim festiwalu AuroChronos.
Równocześnie na podstawie minionych edycji Festiwalu AuroChronos można było dostrzec potrzebę jego istnienia i sukcesywny wzrost znaczenia festiwalu na arenie międzynarodowych wydarzeń horologicznych, a co za tym idzie – rosnącą rozpoznawalność miasta Łodzi jako nieformalnej stolicy niezależnego zegarmistrzostwa. Natomiast w tym mieście ugruntowaną pozycję jako miejsca wydarzeń i spotkań kulturalnych zdobył w ostatnich latach kompleks MONOPOLIS.
W tym roku obie te instytucje postanowiły połączyć swoje siły.
Efekt – podpisany list intencyjny na bazie którego, już jesienią, w odświeżonej formule i w zupełnie nowym miejscu, powraca Festiwal Niezależnych Producentów Zegarków – AuroChronos.
MONOPOLIS w niezwykły sposób łączy różne obszary działania. Obok części biurowych, w których stworzono najwyższy komfort pracy, powstały przestrzenie dla wydarzeń kulturalnych, spędzania wolnego czasu i relaksu. Jest to miejsce inspirujące i przyjazne. Otwarte na łodzian i na przyjezdnych z całego kraju i zagranicy.
W dniach 17–18 września 2022 roku AuroChronos Festival zaprasza wszystkich miłośników zegarmistrzostwa właśnie do MONOPOLIS – łódzkiego centrum biurowo-rozrywkowo-kulturalnego. Więcej informacji o wydarzeniu podamy niebawem.
Spotkajmy się w Łodzi tej jesieni, by wspólnie szerzyć pasję do zegarków!
Aby poczuć klimat i zarazem przedsmak festiwalu, który powraca po 2 latach pandemicznej przerwy, warto zapoznać się z relacją z ostatniej edycji tu: Festiwal AuroChronos 2019 – relacja, film i wiele zdjęć!
Redakcja Zegarki i Pasja & AuroChronos Team