• Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Montblanc

Maurice Lacroix Aikon Master Grand Date. Harmonia i innowacyjność


Tytułowym zegarkiem Aikon Master Grand Date marka Maurice Lacroix otwiera nowy rozdział w historii swojej sztandarowej linii wzorniczej AIKON. Zainspirowany miejską – prostą,  nowoczesną i dynamiczną stylistyką, nowy model we flagowej kolekcji marki z Saignelégier, prezentuje się z zupełnie nowym mechanizmem i odmiennym wyglądem. Ta różnica stylistyczna odnosi się nie tylko kolekcji Aikon, ale do wszystkich dotychczasowych wyrobów marki. Ażurowana tarcza wraz z decentrycznym ułożeniem jej „okien” z widocznymi w nich elementami mechanizmu, wspólnie tworzą niezwykłe dzieło zegarmistrzów firmy Maurice Lacroix. Panoramiczny datownik, rzucający się w oczy pracujący zespół balansu i „wisząca w przestrzeni” wskazówka sekundowa, to elementy, które dają nowe spojrzenie na zegarek.

Symbioza branżowych osiągnięć i wyrafinowanej estetyki

Ten dość nietypowy i przyciągający wzrok szwajcarski zegarek, będąc potwierdzeniem zegarmistrzowskich kwalifikacji marki Maurice Lacroix, jest równocześnie formą niezwykłej symbiozy branżowych osiągnięć na polu komplikacji konstrukcji mechanizmu i wyrafinowanej estetyki przedmiotu użytkowego.

Maurice Lacroix Aikon Master Grand Date. Harmonia i innowacyjność

Maurice Lacroix Aikon Master Grand Date. Harmonia i innowacyjność

Można wręcz powiedzieć, że poprzez zegarek Aikon Master Grand Date granica możliwości uzyskania takiej pełnej symbiozy między sztuką mikromechaniki i stylistyką zostaje przesunięta blisko doskonałości.

Stalowa koperta o 45 milimetrach średnicy (wpisanego w nią okręgu), dzięki węższej niż w standardowych zegarkach linii Aikon lunecie, doskonale łączy ducha mechanicznego zegarmistrzostwa z kolekcji Masterpiece i kultowej stylistyki Aikon.

Przy zachowaniu cech charakterystycznych koperty Aikon – dynamicznych linii zarysu, integracji z paskiem lub metalową bransoletą, ramion na lunecie i sposobie obróbki powierzchni, nowy model Aikon wyposażony został w nowy, nowoczesny mechanizm marki oznaczony jako kaliber ML123. Jego konstrukcja umożliwia obserwację pracy zespołu balansu od strony wskazań czasu. Opcję tę zrealizowano poprzez duży otwór wykonany na obrzeżu tarczy zegarka. Oprócz niego, na powierzchni tarczy znajdziemy także okna dla podwójnego, panoramicznego datownika i otwór w przestrzeni której pracuje wskazówka sekundowa.

Warto zobaczyć krótkie video prezentujące ten model, by zobaczyć to na żywo:


Wyjątkowy mechanizm ”in-house” ML123

Mechanizm zegarka Aikon Master Grand Date prezentuje zupełnie nowe spojrzenie na konstrukcję „serc” takich mechanicznych wyrobów. Ten mechanizm łączy w sobie wszystkie aktualnie najważniejsze wymogi stawiane zegarkom, czyli atrakcyjny wygląd przy zachowaniu funkcjonalności.

W szczególności dotyczy to tak czytelności wskazań, jak i wygody użytkowania. W zakresie atrakcyjnego wyglądu mieści się także możliwość obserwacji pracy najważniejszego z zespołów mechanizmu – zespołu balansu.

 Maurice Lacroix Aikon Master Grand Date. Harmonia i innowacyjność

Maurice Lacroix Aikon Master Grand Date. Harmonia i innowacyjność

Manufakturowy mechanizm wyposażono w automatyczny naciąg sprężyny. Czytelność wskazań czasu zapewniają kontrastowe wskazówki z subtarczą godzin i minut, oraz wskazania kalendarza realizowane poprzez  podwójne okno z oddzielną prezentacją każdej z cyfr dnia miesiąca. Wskazania sekund widzimy w kolejnym oknie tarczy. Pracę mechanizmu najłatwiej zarejestrować patrząc w okno zespołów: balansu i  wychwytu. Ten zaprojektowany z wielką dbałością o szczegóły model zegarka, realizując najwyższe wymogi sztuki zegarmistrzowskiej, wyznacza równocześnie nowy poziom wyrafinowanej stylistyki.

„Serce” mechanizmu i inne jego elementy

Widoczny na godzinie ósmej duży, charakterystycznie łukowaty mostek balansu, wraz ze szkieletowaną płytą główną mechanizmu stanowią mocowanie zespołu balansu. Dzięki  takiemu wykonaniu elementów nośnych, zespół balansu – serce mechanizmu wydaje się być zawieszone pomiędzy wykonanymi z szafiru szkłem wierzchnim i szkłem dekla.

Prześwit tego okna może być sporadycznie zasłaniany przez obracający się od strony dekla, ażurowany i ciekawie szczotkowany wahnik automatycznego naciągu sprężyny.

Patrząc od strony tarczy, tuż nad oknem zespołu balansu, na godzinie 10. projektanci marki Maurice Lacroix umieścili podwójne okno datownika, w którym swoje tarcze prezentuje unikalny zespół mechanizmu odpowiedzialny ze te wskazania. Jak podano w materiałach prasowych jego elementy nie powiększają grubości mechanizmu, ale są zintegrowane w przestrzeni wymaganej dla konstrukcji pozostałych jego zespołów.

 Maurice Lacroix Aikon Master Grand Date. Harmonia i innowacyjność

 Maurice Lacroix Aikon Master Grand Date. Harmonia i innowacyjność

Maurice Lacroix Aikon Master Grand Date. Harmonia i innowacyjność

Co ciekawe, przestrzeń tarczy wytyczany obrotem małej wskazówki sekundnika umieszczonej oczywiście poza centrum koperty, jest również otwarta. To mini okno jest umiejscowione na godzinie 6. na obwodzie subtarczy wskazań i na godzinie 4.30 dla koła ograniczonego lunetą koperty. Okno sekundnika jest swego rodzaju studnią (mały stosunek średnicy do głębokości), która także odsłania fragment pracującego mechanizmu kaliber ML123.

Nowy model w kolekcji Aikon  

Poprzez różne rodzaje wykończeń powierzchni Aikon Master Grand Date zyskuje nowy poziom kontrastu i czytelności. Tak niecentrycznie umieszczona tarcza godzin i minut dekorowana giloszowaniem we wzór „Clous de Paris” (gwoździe paryskie), jak i ziarnista powierzchnia reszty tarczy, czy skórzany pasek Cordura® mają głęboki, matowy i elegancki odcień koloru niebieskiego.

Ramki małych tarcz, duże okienko datownika i mała sekunda są srebrzyste i delikatnie satynowane, co pasuje do polerowanych fazowań stalowej koperty o średnicy 45 mm, a także do ogniw, unikalnej dla linii Aikon, zintegrowanej z kopertą metalowej bransoletki.
 
W elementach wykończenia projektanci firmy Maurice Lacroix ponownie odnieśli się do jednej z charakterystycznych cech linii Aikon, nadając okienku daty taki sam zarys jak charakterystyczne ramiona lunety koperty tego modelu.

Maurice Lacroix Aikon Master Grand Date - harmonia wykonania

Stosując w Aikon Master Grand Date nowoskonstruowany mechanizm ML123, który poza swoją wielkością ma także konkretne różnorakie własności, firma przesuwa przyjęte dotychczas granice związane z wyglądem i funkcjonalnością zegarków tej linii wzorniczej.

Wbrew pierwszemu spojrzeniu i wskazanej powyżej decentryczności elementów widocznych od strony tarczy zegarka, ma on swoją subtelną wizualną harmonię.

Maurice Lacroix Aikon Master Grand Date. Harmonia i innowacyjność

Maurice Lacroix Aikon Master Grand Date. Harmonia i innowacyjność

Subtarcza godzin i minut, oraz „studnia sekund” znajdują się na tej samej osi. Łożyskowanie balansu i duża data wykreślają symetryczną do niej linię. Takie rozmieszczenie i odpowiednio dobrane proporcje wielkości elementów na tarczy, powodują wrażenie równowagi estetycznej opartej na kodeksach architektonicznych zegarmistrzostwa.

Nowy wymiar… nie tylko linii Aikon

Starannie określając gabaryty konstruowanego mechanizmu i wybierając wyszukane, ale ciekawe i przydatne na co dzień funkcje zegarka, tym nowym modelem firma Maurice Lacroix dąży do swego rodzaju zegarmistrzowskiej doskonałości. Estetyka elementów i harmonia całości wyrobu, wysoka jakość wykończenia, wybór i funkcjonalność wskazań, oraz komfort użytkowania, przy zachowaniu wszystkich wyróżników kolekcji Aikon czyni ten zegarek zupełnie wyjątkowym.

Można zaryzykować stwierdzenie, że wskazuje on nowy, niezwykle ciekawy kierunek rozwoju zegarków, nie tylko dla kolekcji Aikon i nie tylko dla marki Maurice Lacroix.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o Maurice Lacroix znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - Maurice Lacroix.

Klaudiusz Kowalski


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Alpina Alpiner Quartz Chronograph –...
Alpina Alpiner Quartz Chronograph –...
07.05.2021
Vacheron Constantin Métiers d’Art -...
Vacheron Constantin Métiers d’Art -...
14.05.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco