26 czerwca 1801 roku Abraham-Louis Breguet uzyskał na dziesięć lat prawa do patentu dla nowego typu regulatora zwanego "Tourbillon".
Abraham-Louis Breguet ideę wynalazku poparł obserwacją, że niewyrównoważenie balansu zegarka przy wszechobecnej grawitacji jest wrogiem regularności pracy mechanizmu. Dla zegarka ustawionego w taki sposób, że jego oś balansu znajduje się w pozycji poziomej, dokładność chodu zmienia się przy każdej zmianie położenia zegarka. Co ważne, "codzienne" ułożenie zegarka w kieszeni kamizelki, czy spodni, powodowało ustawienie zegarka z osią balansu ułożoną poziomo. Aby rozwiązać problem niewyrównoważenia balansu, Breguet wpadł na pomysł zainstalowania balansu i wychwytu (zespołu balansu, kotwicy oraz koła wychwytowego) wewnątrz ruchomej klatki, która wykonuje pełny obrót co minutę. W ten sposób powtarzające się regularnie niedokładności wynikające ze zmiany położenia zegarka uległy kompensacji. Co więcej, ciągła zmiana punktów styku czopu balansu w łożyskach zapewniła lepsze ich smarowanie.
Rozwój nauki i ogólny postęp techniczny, w tym postęp w zegarmistrzostwie umożliwiły zdecydowaną poprawę wyrównoważenia pracującego balansu. Mimo to, przede wszystkim dzięki nowemu spojrzeniu na zegarki mechaniczne – jako dzieło sztuki, Tourbillon, opatentowany w 1801 r., wciąż pozostaje wielkim wynalazkiem i na zawsze pozostanie kamieniem milowym w karierze Bregueta.
Pierwszy Tourbillon w oferowanym do nabycia zegarku pojawił się w 1805 roku. W następnym roku wynalazek został zaprezentowany publiczności na Krajowej Wystawie Produktów Przemysłowych, która odbyła się w Paryżu na Esplanade des Invalides we wrześniu i październiku 1806 roku. Został on opisany jako mechanizm, za pomocą którego czasomierze "zachowują tę samą dokładność, bez względu na pionową lub pochyloną pozycję zegarka".
Źródło: www.breguet.com
Zgłaszający: Władysław Meller
Pozostałe rekordy w ramach: Kalendarium ewolucji mechanizmów