Wskazanie informujące o wielkości chwilowego momentu napędowego generowanego przez moduł napędu
Dynamograf wskazuje optymalny moment obrotowy dostarczany przez sprężynę naciągu. Bezpośredni czujnik monitoruje moment obrotowy dostarczany przez sprężynę główną i wskazuje moment, w którym zegarek powinien być ponownie nakręcony, aby zapewnić optymalną precyzję działania. Sprężyna może być naciągnięta do punktu, w którym wskazówka dynamografu dociera do najszerszej części sektora wskazania, w którym wskazuje optymalny poziom momentu obrotowego. Gdy wskazówka przesunie się na środek sektora oznacza że, moment obrotowy zaczyna spadać poniżej optymalnego poziomu, co ma negatywny wpływ na precyzję działania mechanizmu.
Wskazówka dynamografu porusza się w odpowiedzi na zmiany momentu obrotowego i dlatego może pojawić się w tej samej pozycji kilkukrotnie, w odróżnieniu od wskazania rezerwy chodu, którego wskazówka poruszać się będzie nadal aż do ostatecznego zatrzymania zegarka.
Dynamograf zastosowany został w przekładni chodu w zegarku firmy Audemars Piquet Royal Oak Concept Tourbillon w roku 2002, a kolejne jego wcielenie nastąpiło w latach 2003/4 w limitowanej, edycji modelu Tradition d'Excellence z linii Jules Audemars.
Dla tego drugiego modelu dynamograf znalazł zastosowanie jako wskazanie momentu napędowego sprężyny karylionu. Przy wygrywaniu melodii wskazanie chwilowego momentu napędowego informuje o konieczności nakręcenia jego sprężyny lub „tłumaczy” nieutrzymywanie rytmu repetycji.
Zgłaszający: Władysław Meller
Pozostałe rekordy w ramach: Kalendarium ewolucji mechanizmów