Nowy, rewolucyjny oscylator mechanizmu zegarka. Jest on wykonany w formie odpowiednio ażurowanej, kołowej płytki z monokrystalicznego krzemu pokrytego warstwą tlenku krzemu. Oscylator Zenith jest pomysłem Guya Sémona, który jest dobrze znany z zaawansowanych technicznie projektów TAG Heuer, w tym wykorzystujący paski transmisyjne Monaco V4 oraz Mikro PendulumS.
Do wyprodukowania Oscylatora Zenith użyo technologii DRIE (Deep Reactive Ion Etching), dzięki czemu każdy egzemplarz jest strukturalnie i funkcjonalnie identyczny. Spójność w zakresie wymiarów i własności elementu drgającego jest niezbędna dla uzyskania wysokiej dokładności działania.
Oscylator wykonany został w postaci monolitycznego elementu o średnicy ok 30 mm i grubości 0,5 mm. Elementy przenoszące drgania są cieńsze od ludzkiego włosa (20 mikronów). Regulator (1) umożliwia regulację precyzji chodu w zakresie +/- 400 sekund dziennie. Przesuwanie regulatora zmienia napięcie sprężystego elementu. Kotwica wychwytu (2) została zintegrowana z oscylatorem tworząc monolityczną całość z trzema niepołączonymi po obwodzie elementami drgającymi. Dwie mimośrodowe śruby umożliwiają precyzyjną regulację położenia oscylatora względem koła wychwytu.
Oscylator Zenith łączy w sobie wysoką częstotliwość oscylacji balansu (15 Hz lub 108 000 wahnięć na godzinę) z niską amplitudą (+/- 6 stopni w porównaniu do około 300 stopni w przypadku tradycyjnego balansu ze sprężyną zwrotną) zapewniając rezerwę chodu około 60 godzin.
Zenith deklaruje średnią dzienną odchyłkę nie przekraczającą 0,3 sekundy.
Zgłaszający: Tomasz Jakubas
Pozostałe rekordy w ramach: Kalendarium ewolucji mechanizmów