• Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa

Przedstawiamy: Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau – model rocznicowy (Basel 2018, zdjęcia live)


Powrót do kategorii

Junghans to szanowana niemiecka marka zegarmistrzowska z długą i bogatą historią, która jest coraz bardziej widoczna na naszym krajowym rynku. To powód do zadowolenia dla fanów zegarków, bo marka ta ubogaca rynek, oferując alternatywę dla zegarków szwajcarskich, w żadnym stopniu nie ustępując im jakością, a może w swoim przedziale cenowym nawet przewyższając część z nich, jednocześnie wprowadzając coś nowego w stylistyce dostępnych czasomierzy. Oparcie stylistyki wielu modeli na duchu Bauhausu powoduje, że firma wnosi do zegarkowego rynku powiew skromnej elegancji, okraszonej typowo niemieckim porządkiem i funkcjonalnością.

To swoiste poukładanie oraz modernistyczne akcenty, ale czasem także zaskakujące detale lub elementy w postaci na przykład wklęsłych tarcz.

Moja ulubiona linia marki to Meister. Jako że lubię zegarki ze stoperem, to zawsze sprawia mi przyjemność testowanie, czy choćby opisanie w formie artykułu zegarka z taką właśnie komplikacją konstrukcji mechanizmu.  

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau zalicza się właśnie do takich zegarków.

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Z okazji stulecia powstania dzieła architektonicznego autorstwa Philippa Jakoba Manza, firma Junghans przedstawia limitowany model Meister Chronoscope Terrassenbau.

Słynny budynek tarasowy w Schramberg jest jednym z najbardziej spektakularnych budynków przemysłowych na świecie, a jego efektowność podkreśla posadowienie na zboczu góry. Na początku XX wieku firma Junghans była największym producentem zegarów na świecie. Popyt na zegarki Junghans był tak duży, że coraz większe zapotrzebowanie dotyczyło także miejsc pracy w - i tak już zatłoczonej - dolinie w Schrambergu.

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Dziewięciostopniowy budynek tarasowy został wybudowany bezpośrednio na stoku w ciągu niecałych dwóch lat. W rezultacie od 1918 r. każdy pracujący w Junghans zegarmistrz mógł czerpać korzyści z bezpośredniego światła dziennego w miejscu pracy, to właśnie efekt takiego posadowienia i ułożenia wobec słońca.

Przez dziesięciolecia budynek był centralnym punktem fabryki Junghans. W okresie rozkwitu mechanicznego zegarmistrzostwa, szczególnie w latach 50-tych i 60-tych, w Schramberg powstało wiele mechanizmów.

Komponenty produkowano w budynku na froncie, mechanizmy i całe zegarki składano w budynku tarasowym, a najwyższe jego piętro zarezerwowano dla prac wymagających najwyższego poziomu i koncentracji zegarmistrzów wraz z koniecznością zapewnienia jak najlepszych warunków pracy czyli do montażu i regulacji chronometrów.

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

W 2018 r. ten pomnik architektury przemysłowej obchodzi swoje 100 urodziny, co jest doskonałą okazją do uczczenia tego jubileuszu limitowaną edycją 100 sztuk specjalnego zegarka Meister Chronoscope Terrassenbau z koperta wykonaną z 18 karatowego złota.

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Inspiracją dla tarczy w szampańskim kolorze z trzema matowymi, oczywiście wklęsłymi tarczami były podobno schody budynku tarasowego a konkretnie ich beżowo-biały kolor.

Bardziej dostępna jest wersja posiadająca kopertę wykonaną ze stali szlachetnej, której limitacja wynosi 1000 zegarków. Ma ona matową srebrzystą tarczę.

Oryginalny kształt dekoracji ściennych budynku tarasowego został odzwierciedlony w postaci drobnych oznaczeń minutowych na tarczy, a pasek wykonany ze skóry aligatora ma odcień zielni nawiązujący do płytek ściennych na klatkach schodowych budynku.  

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Najbardziej oczywistym akcentem nawiązującym do powodu stworzenia edycji limitowanej jest wygrawerowany na centralnej części dekla wizerunek całego dzieła architektonicznego, Terrassenbau w całej okazałości, który szczególnie dumnie prezentuje się na wersji z kopertą wykonaną ze złota.

Dekiel przykręcany jest do koperty 5 śrubkami.

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Zegarki, jak pisałem, reprezentują linię Meister.

To oznacza, że mają charakterystyczną i bardzo dobrze wykonaną kopertę z bardzo wąską lunetą i bokami, które są skośnie ustawione, powodując zwężanie się koperty ku dołowi, co daje efekt, który jest celem takich zabiegów stylistycznych, czyli wrażenie po założeniu na rękę, bardzo płaskiego zegarka.

W przypadku nowego modelu zaprezentowanego podczas Baselworld 2018 nie jest to takie łatwe do uzyskania, ponieważ sercem jest mechanizm Junghans J880.1 oparty na ETA 7750, czyli mechanizm dość wysoki niejako z natury. Jednak opisana wyżej budowa koperty, wąska luneta i wypukłe szkło nieźle maskują 13,9 mm grubości.

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Średnica kopert w obu wersjach to 40,7 mm. Wraz z grubością, nawet bez zabiegów maskujących ją, te wymiary dają w efekcie proporcjonalny czasomierz. Suma tych cech to zegarek, który jak przystało na reprezentanta linii Meister łączy cechy uniwersalności i nieco sportowego charakteru z dużym poziomem elegancji.

Nie zaburzają jej eleganckie owalne przyciski do obsługi stopera umieszczonego obu stronach gustownej logowanej koronki z bardzo drobna perforacja ułatwiającą operowanie nią.

Z ogólnym charakterem doskonale koresponduje tarcza, będąca obok koperty podstawowym elementem określającym indywidualny charakter zegarków Junghans Meister.

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Tarcza jest wypukła, a na jej powierzchni rozlokowano trzy małe tarcze stopera i sekundnika, jako nieckowate zagłębienia, co świetnie wygląda i nadaje niepowtarzalności. Tarcza pod godziną 12-tą to licznik minut stopera. Tarcza na 6-tej odpowiada za godziny tego wskazania, a ta na 9-tej to mały sekundnik.

Po prawej stronie umieszczono podwójne okienko datownika z dniami tygodni i miesiąca, a nad nimi nadrukowano logo i nazwę firmy. Dla utrzymania harmonii na tarczy pod okienkami umieszczono napis „Chronocope”.

Dodatkowo w limitowanej wersji pierścień z wzorków imitujących ozdoby ścian z budynku tarasowego, służący jednocześnie jako oznaczenia minutowe, eleganckie wskazówki z nałożonymi paskami substancji SuperLuminova – i mamy bardzo kuszący zegarek.

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Szampańska tarcza doskonale prezentuje się w wersji z kopertą wykonaną ze złota, a srebrzysta w wersji z kopertą wykonaną ze stali. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w złotej wersji szkło to utwardzone plexi ze znaną już powłoką Sicraline, a w wersji stalowej to mocno wypukły szafir z powłoką antyrefleksyjną.

W obu zegarkach paski są wykonane ze skóry aligatora, pięknie patynowanej.

Zapięcie to klasyczna klamra z pinem.

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau

Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau to moim zdaniem bardzo udany zegarek. Podstawowy problem, czyli grubość mechanizmu, został w nim bardzo zręcznie zamaskowany, choć to fizycznie i tak jeden z najbardziej płaskich zegarków z mechanizmem ETA 7750 jaki istnieje.

Efekt finalny to zegarek elegancki, o sportowym charakterze, a może odwrotnie?

Niemniej sprawdzi się bez zarzutu w nieformalnym wydaniu, z jeansami, jak i w stroju całkiem formalnym. Ponadto warto podkreślić fakt, iż firma wykorzystała swoją historię oraz nawiązała do swojej siedziby, która jest swego rodzaju dziełem sztuki. W połączeniu z zegarkiem inspirowanym bauhausem, prostotą i funkcjonalnością, zaproponowano nam kolejny niepowtarzalny model, jednoznacznie kojarzony z marką Junghans.

Cena modelu Junghans Meister Chronoscope Terrassenbau w wersji z kopertą wykonaną ze stali szlachetnej wynosi 9 420 złotych, natomiast wersja z kopertą wykonaną ze złota, oferowana w ilości 100 sztuk, wyceniona została na kwotę 34 980 złotych (model dostępny na zamówienie).

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Junghans znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – JUNGHANS.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Lorus 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Aerowatch 1942 Collection - Petite ...
Aerowatch 1942 Collection - Petite ...
10.04.2018
RADO True Star Sign Plasma Automati...
RADO True Star Sign Plasma Automati...
13.04.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco