• Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Junghans

MOVADO Museum i Novella - jesienne trendy prosto ze Szwajcarii


Powrót do kategorii

Movado jest marką o wielkich tradycjach zegarmistrzowskich, o czym świadczy fakt, że w ciągu 100 lat zgłosiła ponad 100 patentów! Początki istnienia to rok 1881, kiedy Achilles Ditesheim, młody zegarmistrz, powołuje do życia przedsiębiorstwo Ditesheim et Feres, zatrudniając zaledwie kilka osób. Następnie postanawia zmienić nazwę na Movado, co w języku esperanto ma oznaczać zawsze w ruchu i zarejestrować znak  handlowy – dłoń z zegarkiem kieszonkowym. Już w 1905 roku jeden z zegarków zdobywa złoty medal na wystawie w Liege, a 7 lat później powstaje jedno z największych arcydzieł tej manufaktury – Movado Polyplan.

Niezwykłość tego egzemplarza polegała na ułożeniu mechanizmu w 3 różnych poziomach, tak aby uzyskać podłużny, anatomicznie dopasowany do nadgarstka kształt. Umieszczenie koronki na godzinie 12 pozwoliło na zachowanie smukłości i nie zaburzało czystej formy. O poziomie innowacyjności świadczy informacja, że między 1905 a 1910 rokiem Movado opracowało 700 (!) wzorów kopert!  

Kolejne kamienie milowe w rozwoju maison to militarny czasomierz z podwójną kopertą, zegarek podróżny Ermeto czy model Chronographe. Lata 30. XX wieku to złoty okres rozwoju – firmę uhonorowano 1500 nagród oraz zyskała renomę innowacyjnego przedsiębiorstwa.

Prawdziwy przełom nastąpił równe 70 lat temu.

MOVADO Museum i Novella - jesienne trendy prosto ze Szwajcarii

MOVADO Museum i Novella - jesienne trendy prosto ze Szwajcarii

Światło dzienne ujrzało Movado Museum - ikona modernistycznego designu.  

Manifest estetyki Bauhaus, opartej na idei czystości i funkcjonalności wykonania. Koncepcja narodziła się w 1947 roku w umyśle amerykańskiego artysty, Nathana George’a Horwitta. Ten wizjoner był człowiekiem renesansu w swojej epoce – urodzony w Rosji w 1898 roku, wyjechał do Stanów Zjednoczonych jako dziecko. Był pisarzem, fotografem, wynalazcą, działaczem politycznym, nauczycielem, rolnikiem, projektantem książek, reklam, wnętrz, grafiki i przedmiotów codziennego użytku.

Z kolei sam Horwitt uważał się bardziej za rzemieślnika niż artystę. Powtarzał, że jego domeną jest zmysł praktyczny: Moim zadaniem było zrozumienie, w jaki sposób obiekt mógłby być wykorzystany najbardziej efektywnie i opracować projekt, który zwiększy ten użytek. Ten proces to w zasadzie Bauhaus.

Nie zmienia to faktu, że projekt tarczy Movado  rozwinął się dzięki serii eksperymentów, mających na celu znalezienie najbardziej ekonomicznego sposobu na konceptualizację czasu i przerodził w ikonę modernizmu.

MOVADO Museum i Novella - jesienne trendy prosto ze Szwajcarii

Czarna tarcza bez jakichkolwiek indeksów, z centralnie umieszczonym złotym punktem – ekstremalna prostota i wyrafinowany styl, które zapewniły Museum status ikony stylu  na długie lata. Podobno sam Horwitt stwierdził, że ludzie nie postrzegają czasu jako sekwencji liczb, lecz mierzą go pozycją Słońca względem obrotu Ziemi.

Stąd pojedynczy złoty symbol okręgu umieszczony centralnie na godzinie i proste wskazówki, wędrujące wokół.

Wymiernym dowodem uznania kunsztu artysty było włączenie zaprojektowanej tarczy jako eksponatu stałej ekspozycji w nowojorskim Museum of Modern Art, na przełomie dekady lat 50 i 60. XX wieku. Było to ogromne wyróżnienie i pierwsza tego rodzaju nagroda dla jakiegokolwiek zegarka. Dodatkowo model zyskał oficjalnie nazwę Museum dokładnie dzięki temu wydarzeniu. Do dzisiaj egzemplarze tej serii znajdują się w muzeach na całym świecie, a tarcza, niemożliwa do pomylenia z żadną inną, uznawana jest za symbol czystej formy i nienagannego wzornictwa.

MOVADO Museum i Novella - jesienne trendy prosto ze Szwajcarii

Wizjoner, który przeżył drugą połowę swojego długiego życia (osiągnął sędziwy wiek 90 lat) na 400-hektarowej farmie mleczarskiej w Lenox, w stanie Massachusetts, miał wiele patentów. Kilka jego projektów znajduje się w stałych zbiorach wybitnych muzeów - najbardziej znanych jest tarcza zegarowa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Brooklyn Museum of Art w Nowym Jorku.

Współczesna odsłona Movado Museum pozostaje wierna korzeniom, ale jednocześnie idzie ku nowoczesności. Stanowi doskonały przykład, że klasyka może mieć w sumie nutę oryginalności i przemycić odrobinę odważnych rozwiązań stylistycznych.

MOVADO Museum i Novella - jesienne trendy prosto ze Szwajcarii

MOVADO Museum i Novella - jesienne trendy prosto ze Szwajcarii

Rocznicowe modele zostały stworzone z myślą o Paniach, jak i Panach.

Łączy je wyjątkowo płaski kształt koperty, ten sam mechanizm oraz minimalizm i funkcjonalność. W obydwu pracuje kwarcowy mechanizm ETA kaliber 901.001. Producent oferuje kilka kombinacji kolorystycznych – białe, czarne oraz szare tarcze ze złotymi bądź srebrnymi wskazówkami. Za innowację można uznać, że dopuszczono zmianę koloru słynnej kropki – aktualnie występuje również w srebrnym kolorze.

MOVADO Museum i Novella - jesienne trendy prosto ze Szwajcarii

MOVADO Museum i Novella - jesienne trendy prosto ze Szwajcarii

Koperty są osiągalne w wersjach ze stali oraz stali pokrytej PVD w odcieniu żółtego złota.

Efekt wieńczy pasek ze skóry cielęcej – biały, czarny, bądź szary – stosownie do odcienia tarczy. Wersja dla kobiet mierzy 35 milimetrów, zaś męska 40 – typowe przyjemne dla nadgarstka i oka rozmiary.

To nie koniec niespodzianek ze strony Movado.

Płeć piękna może czuć się doceniona, gdyż Movado stworzyło kolejną propozycję, tym razem wyłącznie na damskie ręce. Model Novella to nowoczesny, szykowny zegarek pretendujący do czegoś więcej niż kolejna ozdoba.

MOVADO Museum i Novella - jesienne trendy prosto ze Szwajcarii

Wyróżniające się geometryczne wzornictwo, szykowna bransoleta oraz przewrotny rozmiar z gatunku vintage – 24 milimetry, dają ciekawą mieszankę.

Potencjalne klientki mogą wybierać spośród bieli, czerni i szarości.

Dodatkowo bransolety przewidziano w wariancie stalowym, a także pokryte powłoką PCD w kolorze żółtego lub różowego złota oraz czarnym.

MOVADO Museum i Novella - jesienne trendy prosto ze Szwajcarii

MOVADO Museum i Novella - jesienne trendy prosto ze Szwajcarii

Marka Movado zdobyła międzynarodową sławę i ugruntowaną pozycję dzięki bliskiej współpracy z największymi artystami pop – artu. Projektowali dla niej Andy Warhol, Yaacov Agam czy znany ze współpracy z takim gigantem jak Seiko, Max Bill.
Wszystkie dzieła tego szwajcarskiego producenta łączy oryginalność formy i nietuzinkowy styl. Firma nadal produkuje zróżnicowane zegarki – od modeli z komplikacją konstrukcji mechanizmu w postaci wiecznego kalendarza, przez fazy Księżyca po te zasilane energią słoneczną czy przeznaczone dla nurków.

Nie zmienia to faktu, że linia Museum pozostaje wiodąca od czasu jej wielkiej premiery w latach 60. XX wieku i do dziś produkowana jest w niemal niezmienionej formie.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Movado znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Movado.

Autorka: Marzena Kondera


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN ZIP NR 19 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Lorus 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Frederique Constant Classics Index ...
Frederique Constant Classics Index ...
11.10.2017
Polpora Kościuszko. Premiera w Roku...
Polpora Kościuszko. Premiera w Roku...
16.10.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco