• Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Delbana

ALPINA Seastrong Diver Heritage


Powrót do kategorii

Czas wakacji to doskonały okres, by prezentować modele zegarków przystosowanych szczególnie do użytkowania podczas kontaktu z wodą, czyli popularnych „diverów”. Niemalże pół wieku temu marka Alpina po raz pierwszy zaprezentowała model "Seastrong 10" Super Compressor, obecnie szwajcarska marka prezentuje czasomierz inspirowany właśnie tym zegarkiem - "Seastrong Diver Heritage".

Nie jest to replika modelu z ubiegłego wieku, a zdecydowanie bardziej współczesna interpretacja klasycznego czsomierza sprzed lat.

1967 - Historia modelu

"Gdy zegarki wodoodporne pojawiły się na rynku 15 lat temu, niektórzy ludzie myśleli, że to tylko kolejna szalona moda czy też sztuczka by zwiększyć sprzedaż. W końcu nie jest to absolutnie konieczne, aby nosić zegarek w kąpieli ..." – cytat z niemieckiego magazynu specjalistycznego Uhrmacher-Woche.

W okresie, w którym pisano te słowa – czyli na początku lat 40’ XX wieku - wszystko wyglądało już zupełnie inaczej, niż pod koniec lat 20'. Kobiety i mężczyźni zaczynali traktować swoje zegarki naręczne jako niemal nieodłącznego towarzysza we wszystkich sytuacjach życiowych. Oczywiście, z racji tego faktu, kontakt z wodą także nie mógł być wykluczony. Obserwując rynek oraz rosnące zapotrzebowanie na zegarki wodoodporne, także konstruktorzy szwajcarskiego producenta zegarków Alpina potraktowali to jako wyzwanie.

Tym bardziej, że tego typu czasomierzy, których koperty byłby wodoszczelne, domagali się wówczas nie tylko klienci, ale także salony sprzedające produkty tejże marki. W 1938 roku, po kilku latach prac rozwojowych marka zaprezentowała pierwszy sportowy i funkcjonalny model "Alpina 4".

ALPINA Seastrong Diver Heritage

Cyfra „4” odpowiadał za 4 wyróżniające go cechy:

1) właściwości antymagnetyczne, 2) system "Incabloc" zabezpieczający oś balansu podczas upadku zegarka, 3) kopertę wykonaną ze stali nierdzewnej oraz 4) kopertę typu „Geneva”, która miała właściwości wodoodporne. Specjalnie zaprojektowana koronka, wykorzystana w modelu Alpina 4, została opatentowana. Jednakże pomimo wielu zalet tego modelu, nie można potraktować go jako „prawdziwego” zegarka nurkowego.

Na przedstawienie takiego zegarka Alpina musiał czekać kolejne 30 lat.

Niedługo po tym, na rynku pojawiły się zegarki, które z łatwością wytrzymywały zanurzenie na głębokość do 200 metrów, choć w zasadzie bardziej były to już przyrządy do profesjonalnego użytku podczas nurkowania.

W 1956 roku firma Ervin Piquerez SA (EPSA), znana z produkcji doskonałych kopert do zegarków, przedstawiła projekt nowego rodzaju koperty przeznaczonej do wykorzystania podczas nurkowania - "Super Compressor" (który to projekt został również opatentowany). Koperta posiadała prawdziwie innowacyjne cechy, w dużym skrócie: specjalny mechanizm sprężynowy zintegrowany z kopertą zapobiegał kompresji i uszkodzeniom, jakie mogła ona spowodować gumowemu pierścieniowi uszczelniającemu kopertę, podczas zaciskana się koperty pod wpływem ciśnienia wody.

Ponadto, nazwa "Compressor" wiązała się również z dodatkową cechą: zwiększenie głębokości nurkowania i wzrost ciśnienia wody powodował, iż dwie części koperty przylegały coraz mocniej i szczelniej ze sobą. Dokładny sposób działania oraz historię kopert tego typu opisano tu: Zegarki typu Super Compressor – dlaczego takie super?

Nic więc dziwnego, że koperty EPSA wykorzystywane były przez wielu znanych producentów zegarków na przestrzeni lat. Jednym z tych klientów - zamykając krąg historii – była marka Alpina.

ALPINA Seastrong Diver Heritage

W 1967 roku współpraca obu marek zaowocowała zaprezentowaniem cenionego modelu "Alpina 10", który wyposażony był oczywiście w kopertę typu "Super Compressor", wodoodporną do maksymalnie 20 bar, w której wnętrzu mieścił się mechanizm kaliber 572C z automatycznym naciągiem.

Zaledwie 50 lat później, Alpina powraca właśnie do tego ciekawego i cenionego zegarka vintage poprzez jego współczesną interpretację, tyle, że tym razem nosi on nazwę "Seastrong Diver Heritage".

ALPINA Seastrong Diver Heritage

2016 - Seastrong Diver Heritage

Współczesna wersja wyraźnie przypomina swojego wybitnego poprzednika z 1967 roku poprzez posiadanie dwóch koronek, w tym jednej z charakterystycznymi dla modeli Super Compressor nacięciami, oraz dzięki obrotowemu pierścieniowi umieszczonemu wokół tarczy, znajdującemu się pod szkłem wykonanym z szafiru.

Operowanie pierścieniem z podziałką 60 minutową odbywa się za pomocą koronki umieszczonej na godzinie 2.00, a pierścień ten przydatny jest nie tylko podczas nurkowania. Na przykład trójkąt może być ustawiony tak, że zbliżająca się wskazówka godzinowa wskaże nam kiedy upłynie czas parkowania.

ALPINA Seastrong Diver Heritage

ALPINA Seastrong Diver Heritage

Nowy model wyposażono w stalową kopertę o średnicy 42 mm.

Dzięki nowoczesnej konstrukcji oraz zakręcanemu deklowi ozdobionemu grawerem, czasomierz wytrzymuje ciśnienie wody do 30 bar, co odpowiada głębokości nurkowania 300 m / 1000ft.

We wnętrzu koperty producent umieścił mechanizm AL-525, czyli doskonale znany i solidny mechanizm Sellita kaliber SW 200 z automatycznym naciągiem.

ALPINA Seastrong Diver Heritage

ALPINA Seastrong Diver Heritage

Alpina udekorowała mechanizm ze znaną sobie dbałością o szczegóły, zastępując standardowy wahnik asymetrycznym rotorem w kształcie sygnatury marki. Jest to informacja bez wątpienia dobra, choć ze względu na pełny dekiel, który uniemożliwia podziwianie mechanizmu, nieco mniej istotna.

Koło balansu pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę, a rezerwa chodu przy pełnym naciągu sprężyny napędowej wynosi 38 godzin.

ALPINA Seastrong Diver Heritage

ALPINA Seastrong Diver Heritage

Model Seastrong Diver Heritage oferowany jest w dwóch wersjach kolorystycznych tarczy – ciemnej i jasnej. Daje to możliwość wyboru koloru, który bardziej odpowiada naszym gustom. Wybór stylu może jednak okazać się dość trudny, gdyż obie wersje prezentują się równie atrakcyjnie.

Czasomierz oferowany jest na skórzanym, zaimpregnowanym pasku z przeszyciem, który nadaje się do swobodnego użytkowania podczas nurkowania, i dostarczony jest w eleganckim pudełku.

Miłośnicy zegarków retro powinni dostrzec i docenić wygląd nowego modelu marki Alpina. Jest to czasomierz doskonale nawiązujący do modeli typu "Super Compressor" oferowanych w latach 60’ i 70’ XX wieku, ale we współczesnym wydaniu. Jednakże jego charakterystyczne cechy sprawiają, iż posiada on ciekawy, natychmiast rozpoznawany przez miłośników zegarków vintage i fanów diver’ów styl.

Cena jaką trzeba zapłacić za prezentowany model to około 6 900 złotych.

Autor: Maciej Kopyto


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Lorus 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

A. Lange & Söhne The Grand Complica...
A. Lange & Söhne The Grand Complica...
05.08.2016
FORTIS Tycoon Chronograph - oldscho...
FORTIS Tycoon Chronograph - oldscho...
09.08.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco