• Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris

JUNGHANS Meister Kalender – recenzja


Powrót do kategorii

Dawno już nie czułem tak sporego dreszczyka emocji związanego ze zbliżającym się testem jak w momencie, gdy dowiedziałem się, że zmierza do mnie zegarek firmy Junghans. Czym, na tle innych recenzowanych przeze mnie marek, wyróżnia się ten niemiecki producent? Otóż to właśnie jego zegarki od lat znajdują się w kręgu moich zainteresowań oraz wielokrotnie stanowiły one solidną konkurencję dla kupowanych przeze mnie egzemplarzy.

Co prawda, do tej pory żaden model sygnowany gwiazdą w mojej kolekcji jeszcze się nie znalazł, ale już wiem, że jest to jedynie kwestią czasu.

Niewiele jest bowiem na rynku firm o tak mocno wyczuwalnej, własnej tożsamości, które dodatkowo mogą przy tym poszczycić się tak wyrazistym i, co najważniejsze, atrakcyjnym designem swoich produktów. Zresztą, mając za sobą przeszło sto pięćdziesiąt lat doświadczenia oraz posiadając w portfolio linię sygnowaną nazwiskiem Max Bill, trudno, aby ich wyroby nie wzbudzały jakichkolwiek większych emocji. Takie dziedzictwo na pewno zobowiązuje. 

Kiedy więc otrzymałem od redakcji informację, że mam spodziewać się na dniach paczuszki, naprawdę szczerze się ucieszyłem i czekałem z niecierpliwością. W końcu bowiem mogłem przekonać się, czy wielokrotnie odkładany przeze mnie pomysł zakupu zegarka tej niemieckiej marki nie był przypadkiem błędem. Co prawda do ostatniej chwili nie wiedziałem jaki dokładnie model otrzymam na testy, ale liczyłem, że będzie to coś z najbardziej charakterystycznych linii tego producenta jakimi niewątpliwie są serie Meister, bądź wspomniane na wstępie zegarki sygnowane nazwiskiem Max Bill.


I co najważniejsze - nie myliłem się.

W paczuszce czekała na mnie bardzo miła niespodzianka w postaci modelu Meister Calender o symbolu 027/4505.44 w przepięknej, szarej kolorystyce.

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

Już na wstępie przyznać się Wam muszę, że pomimo, iż przez ostatnie lata przez moje ręce przewinęło się całkiem sporo zegarków, to nie pamiętam, aby jakikolwiek z nich wywarł na mnie tak pozytywne pierwsze wrażenie.

Uwierzcie mi, że wcale nie jest tak łatwo jeszcze mnie czymś zaskoczyć.

Kwintesencją marki Junghans jest dla mnie ich charakterystyczny design, szczególnie widoczny we wspomnianych już na wstępie dwóch liniach produktowych. Prosty zabieg polegający na zamontowaniu hesalitowego, mocno wypukłego szkła, w połączeniu ze zmniejszoną niemal do minimum okalającą go lunetą sprawia, że to właśnie ich produkty jak żadne inne są idealnym przykładem jak powinna wyglądać historyczna stylistyka w nowoczesnym wydaniu.

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

Cechy te wpłynęły również na optyczny odbiór całego projektu.

Spora wypukłość zastosowanego szkła mocno zaburzyła proporcje samej koperty, w konsekwencji czego producentowi udało się ukryć jego niemałą, bo niemal 13 milimetrową wysokość.

Także niewielka jak na dzisiejsze standardy średnica koperty, wynosząca jedynie 40,5 milimetra, została tu skutecznie zrekompensowana poprzez zastosowanie minimalnej, polerowanej lunety, której wykończenie nawiązuje do pozostałych powierzchni koperty.

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

Wszystkie te zabiegi, w połączeniu z rozsądnym rozmiarem od ucha do ucha wynoszącym 48 milimetrów spowodowały, że Meister okazuje się być zegarkiem niemal dla każdego.

Dawno już nie miałem przyjemności obcować z takim modelem, który niezależnie od rozmiaru naszego nadgarstka zawsze prezentuje się równie dobrze.

Także tarcza nie pozostała obojętna na wpływ zastosowanego szkła.

Dzięki niemu nabrała dodatkowej obłości oraz zyskała specyficzną głębię. Najważniejsza jest jednak sama jej stylistyka, która sprawia, że zegarka Meister Kalender nie da pomylić się z żadnym innym modelem na rynku. Sterylne, smukłe indeksy godzinowe, które zostały tu połączone z wyrazistym, grafitowym odcieniem tarczy, prezentują się niesamowicie elegancko.

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

Zaskakujący jest również panujący na niej ład, i to pomimo zastosowania wymagającej, dodatkowej funkcji pełnego kalendarza. Projektantom należą się tu spore brawa, bo ta komplikacja konstrukcji mechanizmu w żaden negatywny sposób nie odbiła się na czytelności wskazań, a wydawało mi się to niemal niemożliwe do osiągnięcia.

Aby jednak dodatkowo ją wspomóc, na wskazówkach minutowej i godzinowej znalazły się dodatkowe wstawki wykonane za pomocą masy luminescencyjnej.

Efekt świecenia nie jest powalający, jednak na pewno wart odnotowania.

Równie ciekawe co sama tarcza jest to, co tak naprawdę determinuje jej wygląd.

Mowa oczywiście o zastosowanym mechanizmie, który możemy oglądać przez modną, obecną w zakręcanym dekielku, szklaną witrynę. Konstrukcja o symbolu J800.3 stanowi połączenie dobrze znanej ETA 2824-2, która została doposażona w dodatkowy moduł Dubois Depraz 9130.

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

Dzięki temu na tarczy pojawiły się charakterystyczne okienka odpowiedzialne za wskazania nazwy dnia i miesiąca oraz subtarczą ukazująca datę oraz fazy księżyca.

Co ważne, dodatkowe funkcje nie odbiły się negatywnie na wysokości całego mechanizmu.

Aby ustawienie bieżącej daty nie sprawiło nam nadmiernych problemów, w drewnianym pudełeczku znalazł się nawet specjalny patyczek służący do obsługi przycisków umieszczonych w bokach koperty, od strony dekla. Poza dodatkowymi wskazaniami, parametry pracy mechanizmu są tożsame z bazową wersją ETA 2824-2.

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

Warto także powiedzieć słów kilka o zastosowanej w zestawie bransolecie.

Początkowo nie byłem do niej do końca przekonany, i to nie ze względu na jej wykonanie, a bardziej z powodów wizerunkowych. Niewiele jest bowiem eleganckich zegarków, którym takie połączenie pasuje.

Już jednak pierwsza przymiarka uświadomiła mi co producent miał tu na myśli, bo Meister w tej konfiguracji prezentuje się równie atrakcyjnie, a chcąc go co nieco odmienić, zawsze łatwiej dokupić będzie pasek.

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

Nie sposób także nie docenić wygody wynikającej z zastosowania stali w miejsce skóry, bo do jej ergonomii jak i zastosowanego zapięcia nie można mieć żadnych uwag. Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem tego modelu to opcja bransolety jest na pewno warta rozważenia.

Dawno już nie miałem okazji testować zegarka, w którym podobał mi się niemal każdy jego szczegół.

Kształt koperty, zastosowany mechanizm, piękna kolorystyka i to magiczne, wypukłe szkło, a wszystko to razem dodatkowo wykonane zostało z niemal legendarną już, niemiecką precyzją. Jest to jeden z niewielu zegarków, którego nawet cena została dla mnie niemalże idealnie wyważona.

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

Kwota przeszło 9 000 złotych do małych może się nie zalicza, ale nawet przez chwilę nie mam poczucia, że producent chce mnie naciągnąć na jakąś wyimaginowaną wartość dodaną.

Płacisz dokładnie za to co dostajesz, a co ważne, firma Junghans ze swoją bogatą historią i doświadczeniem, spokojnie mogłaby co nieco do niej dołożyć.

Niesamowita okazała się dla mnie również uniwersalność testowanego zegarka, która to uzewnętrzniła się podczas kilkudniowego jego noszenia. Linia Meister zazwyczaj kojarzyła mi się z produktami przesadnie ugrzecznionymi i nad wyraz eleganckimi.

Okazało się jednak, że dzięki mocnej, szarej kolorystyce i obecności funkcji kalendarza, a przede wszystkim dzięki zastosowanej bransolecie, testowany egzemplarz prezentował się równie dobrze w towarzystwie mankietów eleganckich koszul, jak i przy mniej formalnej garderobie.

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

Nieważne jednak co stanowiło dla niego tło, bo i tak jego wyrazisty retro klimat zawsze wychodził na pierwszy plan powodując przy tym zainteresowanie osób postronnych.

Traktując jednak ten model jako zegarek codzienny należy mieć na uwadze jego znikomą klasę wodoszczelności wynoszącą zaledwie 3 atmosfery. Warto pamiętać również o zastosowanym w nim, hesalitowym szkle, którego krystaliczna przejrzystość okupiona jest niestety stanowczo mniejszą odpornością na wszelakie zarysowania.

Cóż, taki już jego urok.

JUNGHANS Meister Calender – recenzja

Podsumowując już swoją przygodę mogę jedynie wyrazić swój żal, że zegarki te tak rzadko są spotykane na forach zegarkowych, bo stanowią one świetną alternatywę dla produktów szwajcarskich w zbliżonym pułapie cenowym w zamian oferując niepowtarzalny, własny design.

Autor: Jacek SłaninaTissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

VICTORINOX Airboss Mach 9 LE – dla ...
VICTORINOX Airboss Mach 9 LE – dla ...
05.03.2016
OMEGA Speedmaster Moonwatch Moonpha...
OMEGA Speedmaster Moonwatch Moonpha...
10.03.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco