• Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Squale

ERNEST BOREL Cocktail Watch – magia hipnotyzującej tarczy


Powrót do kategorii

W roku 1952 ubiegłego stulecia, znany i szanowany producent szwajcarskich zegarków - Ernest Borel – zaprezentował światu podczas targów w Bazylei „coś” zupełnie nowego – zegarek, który zafascynował wówczas publiczność oraz stał się niekwestionowanym symbolem tej marki, stanowiąc swoistą „wizytówkę” firmy do dnia dzisiejszego:

Ernest Borel Kaleidoscope Cocktail Watch !

 

ERNEST BOREL Cocktail Watch – magia hipnotyzującej tarczy

 

Wystarczy jedno, krótkie spojrzenie na tarczę tego czasomierza, aby zauważyć, iż różni się ona w znaczący sposób od tych, jakie znamy od lat i do jakich przywykliśmy.

Otóż kolekcja zegarków koktajlowych posiada opatentowany przez jej producenta prosty, a zarazem genialny, system dwóch nałożonych na siebie dysków, które opatrzone są różnego rodzaju wzorami.

Górny dysk zastępuje w zasadzie standardową wskazówkę sekundnika i obraca się dokładnie tak, jak ona, a dolny – opatrzony innym wzorem – jest nieruchomy.

ERNEST BOREL Cocktail Watch – magia hipnotyzującej tarczy

Podczas pracy zegarka, górny dysk obracając się tworzy efekt swoistego kalejdoskopu, stale zmieniającego się wzoru, który działa hipnotyzująco i można podziwiać go godzinami !

Pracę tego czasomierza na żywo doskonale prezentuje film - Ernest Borel Cocktail Watch live.

Zegarki Ernest Borel Cocktail Watch produkowano od roku 1952 do około 1980.

Na przestrzeni lat powstało 5 odmian dysków z różnymi wzorami kalejdoskopu:

• kwiat        • słońce        • koło        • strzała        • gwiazda

Powstały także różne rodzaje tarcz i co najmniej kilka odmian mechanizmów, w jakie wyposażane były te niezwykłe czasomierze. Ciekawostką jest fakt, iż prócz zegarków naręcznych, występowały także zegary biurkowe oraz wisiorki z charakterystycznymi wzorami i systemem nakładających się dysków, a nawet spinki do mankietów.

ERNEST BOREL Cocktail Watch – magia hipnotyzującej tarczy

ERNEST BOREL Cocktail Watch – magia hipnotyzującej tarczy

Przeważająca większość wyprodukowanych na przestrzeni lat modeli to zegarki damskie z manualnym naciągiem. Dlatego też męskie koktajle, które charakteryzują się większymi wymiarami koperty, są zdecydowanie bardziej poszukiwane i o wiele trudniej dostępne. Dodatkowo niełatwo znaleźć jest egzemplarze z automatycznym naciągiem, a jeszcze rzadziej występują modele posiadające wymienione wcześniej cechy i „opakowane” zostały w stalową lub wykonaną ze złota kopertę.

Rodzaj tarczy, jaką posiadają zegarki koktajlowe Borel’a, nazywa się często „mystery dial”, gdyż ramiona wskazówki godzinowej i sekundowej są niewidoczne lub przyjmują inną niż zazwyczaj postać. Dodatkowo tarcza zegarka jest wyraźnie inna od standardowych czasomierzy, a obracające się dyski tworzą niecodzienne zjawisko przyciągające uwagę i ciekawe spojrzenia.

Koktajle Borela były też jednymi z pierwszych zegarków, które często posiadały transparentne dekle lub nawet całe tarcze, dzięki czemu właściciel mógł podziwiać ich mechanizm podczas pracy, co niewątpliwie stanowiło doskonałe dopełnienie nietypowego i luksusowego wyglądu.

ERNEST BOREL Cocktail Watch – magia hipnotyzującej tarczy

Warto wspomnieć jeszcze, iż do roku 1975 przedsiębiorstwo Ernest Borel stanowiło odrębną manufakturę, jednakże w związku z kryzysem w branży zegarkowej, jaki miał miejsce w latach 70’ i związany był w dużej mierze z pojawieniem się zegarków kwarcowych, wiele przedsiębiorstw nie przetrwało tego trudnego okresu, a inne zostały sprzedane lub łączyły się w grupy, aby wspólnie stawić czoła kryzysowej sytuacji.

W takich właśnie okolicznościach w roku 1975 marka Ernest Borel została sprzedana firmie CYMA, która to należała wówczas do grupy SYNCHRON, zrzeszającej m.in. takie manufaktury, jak Girard Perregaux, Doxa, Cyma, Eberhard &Co. itd.

W związku z połączeniem się firm, od połowy lat 70 do końca produkcji, modele wytwarzane w tym okresie różniły się od poprzednich jedynie tym, że posiadały symbol grupy Synchron: logo na koronce i klamrze paska, na deklu bądź na mechanizmie.

Firma Ernest Borel istnieje do dziś i nadal, pomimo następnych zmian właścicielskich jakie miały miejsce podczas kolejnych lat, produkuje czasomierze pod własną nazwą.

Funkcje i obsługa

Prezentowany Cocktail Watch posiada jedną komplikację w postaci prezentacji daty, z racji czego jest prosty w obsłudze oraz mało awaryjny. Okienko daty znajduje się na godzinie 6.00, a zmiana daty następuje pomiędzy godziną 23.30 a 24.00.

Mechanizm Borel kaliber 56 to jeden z mechanizmów nowszej generacji, dzięki czemu posiada on funkcję szybkiego ustawienia bieżącej daty za pomocą koronki.

 ERNEST BOREL Cocktail Watch – magia hipnotyzującej tarczy

POSZCZEGÓLNE ELEMENTY

Koperta

Koperta koktajla wyprodukowana została przez firmę EPSA i ma wyraźnie kwadratowy kształt, ze ściętymi, delikatnie zaokrąglonymi bokami.

Wykonana została prawdopodobnie ze stali nierdzewnej, pokryta jest warstwą złota 20 mikronów i posiada następujące wymiary:

Wysokość – 36 mm

Szerokość bez koronki – 36 mm

Szerokość z koronką – 38 mm

Grubość  – 10 mm

ERNEST BOREL Cocktail Watch – magia hipnotyzującej tarczy

Koperta jest całkiem sporych rozmiarów, jak na tamte czasy, dzięki czemu zegarek obecnie świetnie prezentuje się na ręce. Ponadto dzięki sporej tarczy, zegarek optycznie sprawia wrażenie większego.

Szkiełko wykonane jest z hesalitu.

ERNEST BOREL Cocktail Watch – magia hipnotyzującej tarczy

Dekiel

Dekiel wykonany jest ze stali nierdzewnej i nie posiada żadnego charakterystycznego opisu od zewnątrz.

Dekiel jest zakręcany.

ERNEST BOREL Cocktail Watch – magia hipnotyzującej tarczy

Tarcza

Tarcza to element tego czasomierza, który stanowi o jego wyjątkowości i absolutnej nietypowości. Prezentowany Ernest Borel Cocktail Watch posiada wspomniane już wcześniej dwa dyski, które podczas pracy zegarka tworzą niesamowite wzory, zmieniające się nieustanie niczym kalejdoskop.

Tarcza posiada ponadto piękny, niebieski kolor i wykończona jest szlifem słonecznym, który tworzy przepiękny efekt, kiedy tarcza zegarka znajduje się pod różnym kątem i pada na nią światło.

Indeksy są złote, częściowo malowane a częściowo nakładane. Wskazówki oraz kropki na tarczy, będące zakończeniem malowanych indeksów, wykonane są z masy fluorescencyjnej.

Również wskazówki prezentujące bieżący czas są niecodzienne, gdyż w zasadzie całe schowane są pod centralnie umieszczonymi dyskami i widoczne są zaledwie ich końcówki przypominające kształtem grot strzały, pomalowane czerwoną farbą.

ERNEST BOREL Cocktail Watch – magia hipnotyzującej tarczy

Do okoła tarczy, na wewnętrznym pierścieniu widnieją napisy:

ERNEST BOREL   AUTOMATIC   COCKTAIL   MOD. DEPOSE  SWISS PATENT

 

Tarcza jest bardzo czytelna, co powoduje, że odczyt bieżącej godziny jest szybki i łatwy. Na godzinie 6.00 znajduje się oprawione w złotą ramkę okienko daty.

Mechanizm

Kaliber Borel 56 pracujący w prezentowanym koktajlu stworzony został w oparciu o bazowy mechanizm ETA 2638 R.

Posiada 17 kamieni łożyskujących i 42 godzinną rezerwę chodu, a pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć na godzinę. Werk jest pozłacany oraz posiada rodowane śrubki, dzięki czemu wygląda bardzo ładnie i widać, iż wykonany został solidnie, z dbałością o detale.

ERNEST BOREL Cocktail Watch – magia hipnotyzującej tarczy

Wahnik opisany jest: BOREL 56   SYNCHRON SEVENTEEN 17 JEWELS

Mechanizm ten posiada jedną komplikację w postaci prezentacji daty, która może być szybko zmieniana i ustawiana za pomocą koronki.

Pasek

Opisywany Borel Cocktail Watch posiada dwa paski, z czego jeden jest wart szczególnej uwagi. Jest to mianowicie oryginalny pasek, w jaki wyposażony był ten czasomierz przy zakupie w latach 70’!

Pasek koloru niebieskiego, z oryginalną klamrą, sygnowaną logo Synchron oraz opisem od wewnętrznej strony.

Pasek pomimo, iż ma około 40 lat, zachowany jest w bardzo dobrym stanie.

ERNEST BOREL Cocktail Watch – magia hipnotyzującej tarczy

Dzięki fabrycznemu paskowi widać wyraźnie, iż producent przywiązywał wagę nie tylko do głównych elementów zegarka, jak tarcza i koperta, ale także do paska, który kolorystycznie korespondował z tarczą, dopełniał ją oraz podkreślał wyjątkowość tego czasomierza.

ERNEST BOREL Cocktail Watch – magia hipnotyzującej tarczy

Pozostałe informacje:

Dostępność części zamiennych – ponieważ jest to mechanizm wykonany na bazie dość popularnych mechanizmów ETA, dostępność części zamiennych jest stosunkowo duża oraz koszty ewentualnego serwisu niewielkie.

Możliwość zakupu i wycena – Damskie modele Koktajli Ernest Borel są dość powszechnie dostępne i każdego dnia na znanych, zagranicznych portalach aukcyjnych można spotkać kilka sztuk tego modelu. Znacznie trudniej trafić model męski, szczególnie z automatycznym naciągiem. Do tego wyzwaniem jest „upolowanie” zegarka w dobrym stanie, gdyż te, które oferowane są na aukcjach często nie są zbyt dobrze zachowane.

Na polskich aukcjach zegarki koktajlowe Borel’a pojawiają się niezwykle rzadko, dlatego te 2-3 egzemplarze w roku, jakie zostają wystawiane na sprzedaż, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i osiągają wysokie ceny.

ERNEST BOREL Cocktail Watch – magia hipnotyzującej tarczy

Ceny za granicą wahają się w okolicach 200 – 300 $, w zależności od stanu zachowania. Należy do tego zawsze doliczyć koszt przesyłki i opłaty, jakie naliczy Służba Celna, dlatego też często zakup ostatecznie nie jest aż taki opłacalny.

Zawsze cena jest wyższa, kiedy zegarek posiada oryginalne części i dodatki – pasek, pudełko.

Zakończenie – czyli jak to jest, być posiadaczem Cocktail Watch

Ernest Borel Cocktail Watch to bezwątpienia wyjątkowy, niecodzienny i bardzo rzadko spotykany czasomierz, za którym stoi ciekawa historia. Zegarki Borela są świetne na słoneczne dni, kiedy mienią się w promieniach słońca i doskonale widać wtedy urok ich pięknych tarcz.

Coraz mniejsza dostępność dobrze zachowanych egzemplarzy powoduje, iż ceny z roku na rok stale wykazują tendencję wzrostową. Ponadto pośród wszystkich linii zegarków, jakie produkowało to szwajcarskie przedsiębiorstwo, zdecydowanie kolekcja koktajlowa jest najbardziej znana, najbardziej rozpoznawalna i poszukiwana, i oczywiście najchętniej kupowana przez kolekcjonerów.

Koktajle Borel’a to czasomierze, wobec których trudno pozostać obojętnym. Nawet osoba, która nie jest pasjonatem zegarków i nie zwraca uwagi na to, co ktoś inny nosi na nadgarstku, bez wątpienia zostanie zauroczona i zainteresuje się niespotykaną i hipnotyzującą tarczą tego zegarka.

ERNEST BOREL Cocktail Watch – magia hipnotyzującej tarczy

Cocktail Watch to doskonała pozycja dla osób, które preferują nietuzinkowe i wyjątkowe czasomierze oraz dla średnio i bardzo zaawansowanych kolekcjonerów starych zegarków, którzy niekoniecznie pragną użytkować ten czasomierz na co dzień, ale znają jego historię i doceniają doniosłą rolę oraz miejsce, jakie zajmuje w historii zegarmistrzostwa XX wieku.

Autor: Maciej Kopyto


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

LONGINES Ultra-Chron – legendarny H...
LONGINES Ultra-Chron – legendarny H...
20.08.2015
Zegarek vintage „Maurice Guerdat” -...
Zegarek vintage „Maurice Guerdat” -...
18.02.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco