• Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki MeisterSinger

CERTINA DS Chronograph Vintage Automatic


Powrót do kategorii

Certina to jedna z moich ulubionych marek zegarkowych. Przedsiębiorstwo o długiej i bogatej historii, oraz wielu osiągnięciach w dziedzinie zegarmistrzostwa, dziś funkcjonuje w ramach grupy Swatch i oferuje szwajcarskie zegarki w cenach, które możemy uznać za przystępne. Będąc posiadaczem zegarków tej marki, a równocześnie mając kontakt z nimi także w wyniku opracowywania recenzji różnych modeli, śmiało mogę potwierdzić wysoką jakość wykonania zegarków tej firmy. Ostatni okres obfituje w sporo nowych, ciekawych modeli w wykonaniu Certiny, w tym takich, które oparto na bardzo udanych zegarkach z przeszłości.

Taki właśnie jest prezentowany dziś model Certina DS Chronograph Automatic. Zegarek ten zrobił na mnie ogromne, pozytywne oczywiście wrażenie już od pierwszego wejrzenia. Przepiękny czasomierz, o stylistyce pozwalającej na odczucie jakbyśmy przenieśli się do połowy XX wieku, do czasu, kiedy powstawały moim zdaniem najpiękniejsze zegarki.

CERTINA DS Chronograph Vintage Automatic

Certina umiejętnie wykorzystuje swoje osiągnięcia oraz bogate dziedzictwo, a nowy DS Chronograph Vintage Automatic to – można śmiało napisać - esencja przeszło 130 lat doświadczenia w sztuce tworzenia zegarków

W pełni zgodzę się z opisem z materiałów prasowych marki. Ten zegarek jest klasyczny w każdym calu, a zarazem innowacyjny, sportowy i elegancki. Certina DS Chronograph Automatic nawiązuje swoją stylistyką do modelu tej marki, który pojawił się pod koniec lat 40. dwudziestego stulecia, choć nie jest jego wierną reedycją.

Wygląd w 100% oddaje ducha tamtych czasów i niewymuszone piękno zegarków, w których stawiano na funkcjonalność w połączeniu z prostą estetyką. Dzisiejszy model to jednak nowoczesne wykonanie i nowy, atrakcyjny mechanizm mechaniczny, w którym zastosowano  najnowocześniejszą, krzemową sprężynę włosową. Dla pierwszej tego typu sprężyny zastosowanej w mechanizmie marki Certina, nie sposób byłoby znaleźć bardziej wyszukanej „oprawy”, jak właśnie prezentowany dziś zegarek.

CERTINA DS Chronograph Vintage Automatic

CERTINA DS Chronograph Vintage Automatic

Certina DS Chronograph Automatic to, jak pisałem, zegarek wyglądający czasomierze sprzed 70 lat. Okrągła koperta ze stali, z delikatnymi, zwężającymi się uszami, płaski profil, duża i płaska koronka oraz podłużne i niewiele wystające przyciski do obsługi stopera, ale także wypukłe szkło, to wzór i elementy wtedy stosowane często.

Ten fakt nie dziwi, bo piękno wynika tutaj z zastosowania jak najprostszych rozwiązań. Nie ma niepotrzebnych ozdobników, wyszukanych zabiegów stylistycznych. Jest za to czysta forma i uniwersalna estetyka, która jest osiągnięta jakby mimochodem, przy okazji stworzenia użytecznego wzoru. Do tego detale podkreślające stylistykę retro, takie jak wypukła tarcza w kolorze srebrzystym z niebieskimi wskazówkami o nieco wygiętych zakończeniach. To cecha charakterystyczna zegarków z czasów z których pochodzi inspiracja, a dziś robi to piorunujące wrażenie. Także wspomniane szkło wygląda jak dawniej stosowane szkła hesalitowe, tyle, że dziś producenci mają możliwości techniczne na znacznie wyższym poziomie, więc mimo łudzącego podobieństwa wizualnego do dawnych szkieł, marka Certina montuje oczywiście do tego modelu szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

CERTINA DS Chronograph Vintage Automatic

Srebrzysta tarcza ma nałożone piękne indeksy w kształcie wydłużonych grotów. Znaczniki 12. i 6. są w postaci cyfr arabskich. Na jej powierzchni nadrukowano misternie drobne i dokładne podziałki skali telemetrycznej oraz tachymetrycznej, a także wydzielono za pomocą zagłębienia i giloszowania powierzchni dwie dodatkowe, małe tarcze w układzie bi-compax.

Lewa subtarcza to mały sekundnik, a prawa zlicza minuty stopera. Proste ramiona wskazówek mają dobrze dobraną długość, a dla atrakcyjnego wyglądu i nawiązania do stylu retro, zabarwione są na niebieski kolor. Wskazówki zamontowane na małych tarczach są wręcz eteryczne, co także jest zgodne ze stylistyką zegarków sprzed lat. Pod godziną 12 nadrukowano nazwę marki, a po przeciwnej stronie pochyloną czcionką informację o rodzaju naciągu mechanizmu, co podkreśla styl nawiązujący do przeszłości.

Nowoczesny mechanizm to zaawansowana wersja słynnego, niezawodnego mechanizmu ETA Valjoux 7753 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Jego zmodernizowana wersja to ETA A05.H31 w której zastosowano jak wspomniałem na wstępie innowacyjną, krzemową sprężynę włosową, która charakteryzuje się wyjątkowo regularnym rytmem pracy i pozostaje odporna na wszelkie nagłe zmiany temperatury i działanie pól magnetycznych.

CERTINA DS Chronograph Vintage Automatic

CERTINA DS Chronograph Vintage Automatic

Dzięki słynnemu systemowi Double Security (DS) i komfortowej, 60-godzinnej rezerwie chodu, użytkownik może zawsze polegać na precyzji tego zegarka i nie martwic się zbytnio o wytrzymałość na trudne warunki. Zegarki tego typu, produkowane dawniej, a czasem nawet dziś, zwykle nie mogą poszczycić się osiągniętą tu wodoodpornością do 100 m.

Nieodłącznym elementem tego wyjątkowego czasomierza jest czarny pasek wykonany ze skóry naturalnej, z zapięciem motylkowym.

Certina DS Chronograph Vintage Automatic specyfikacja techniczna:

Mechanizm: mechanizm ETA A05.H31 z automatyczny naciągiem, oznaczenie Swiss Made, krzemowa sprężyna włosowa, funkcja stopera, 60-godzinna rezerwa chodu

Koperta: stal szlachetna, średnica 42 mm

Tarcza: wypukła tarcza w kolorze srebrnym; mały sekundnik na godzinie 9:00, 30-minutowy licznik na godzinie 3:00

Wskazówki: niebieskie, o wygiętym kształcie

Wodoszczelność: ciśnienie do 10 barów (100 m)

Szkło: powłoka antyrefleksyjna, wypukłe szkło szafirowe

Pasek: pasek skórzany, zapięcie motylkowe z dwoma przyciskami

Funkcja specjalna: system DS (Double Security), antymagnetyczna, krzemowa sprężyna włosowa, wyrafinowany hołd dla historycznego modelu

Oznaczenie referencyjne: C038.462.16.037.00

CERTINA DS Chronograph Vintage Automatic

Zegarek jest w mojej ocenie po prostu piękny.

Bardzo udany model. Delikatna koperta, wypukłe szkło i tarcza, wąskie, szczotkowane boki koperty, koronka, przyciski i proste, piękne niebieskie wskazówki… te wszystkie cechy zebrane w jednym, świetnym zegarku. Jedynie rozmiar koperty nie odpowiada czasom z których pochodzi inspiracja. Nasz bohater ma bowiem aż 42 mm średnicy. Certina poszła w kierunku powiększenia obudowy, co mnie bardzo cieszy. Wprawdzie 42 mm to nie mało, ale to nadal na dziś rozmiar uniwersalny.

Zachowanie rozmiaru koperty zgodnego z upodobaniami z lat 40. i 50. XX wieku oznaczałoby zegarek o średnicy 37-38 mm. Wielu by to ucieszyło, ale chyba jeszcze większą grupę zadowala powiększenie. Podsumowując, to w mojej ocenie obecnie najładniejszy model w ofercie marki Certina, i jeden z najładniejszych zegarków na rynku, bez  względu na cenę.

Cena zegarka Certina DS Chronograph Vintage Automatic wynosi 8 790 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Certina znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – CERTINA.

Adrian Szewczyk

Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 14 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Aerowatch 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

STEINHART Flighttimer Vintage Black...
STEINHART Flighttimer Vintage Black...
15.10.2020
VICTORINOX Fieldforce Classic Chron...
VICTORINOX Fieldforce Classic Chron...
19.10.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco