Parachrom – stop składający się z 85% niobu i 15% cyrkonu, opatentowany i wyprodukowany przez firmę Rolex. Charakterystyczny niebieski kolor oraz nazwę „Parachrom Bleu" zawdzięcza warstwie tlenków o grubości 50-100nm [nanometrów]. Jest całkowicie niemagnetyczny oraz niewrażliwy na zmiany temperatury.
Ze względu na swoje właściwości, stop ten stosowany jest do wytwarzania sprężyn włosowych balansu.
Sprężyny balansowe Parachrom produkowane są w laboratoriach Rolexa. Zanim materiał przybierze kształt spirali, niob i cyrkon łączone są ze sobą w temperaturze około 2400° C, w środowisku wysokiej próżni.
W zakładach odlewniczych w Plan-Les-Ouates metale są trzykrotnie przepuszczane przez piec z prędkością 20 cm na godzinę, pod napięciem 5 000 woltów. Gdy stopiony metal w formie pręta opuszcza piec, reaguje z tlenem znajdującym się w powietrzu i zmienia kolor na niebieski. W procesie formowania metalowy pręt jest poddawany wielokrotnej obróbce w prasie aż do momentu, gdy przekształci się w taśmę o długości dwóch kilometrów i grubości 0,1 milimetra.
Podczas ostatniego przepuszczania przez prasę wymiary taśmy zostają zredukowane do 150 mikronów szerokości i 45 mikronów grubości. Otrzymana wstęga jest następnie cięta na odcinki o długości 22 cm.
Spirale Parachrom wykonywane są z dokładnością do 0,1 mikrona (około jednej tysięcznej średnicy ludzkiego włosa). Z 30 cm początkowego kawałka metalu, o wadze ok. 0,5 kg wykonuje się do 10 000 sprężyn balansowych.
Zgłaszający: Tomasz Jakubas
Pozostałe rekordy w ramach: Kalendarium ewolucji mechanizmów