Z okazji uczczenia 260-lecia istnienia manufaktury Vacheron Constantin w 2015 roku powstał najbardziej skomplikowany kieszonkowy zegarek „Reference 57260” posiadający 57 różnych funkcji.
Za projekt odpowiedzialnych było trzech zegarmistrzów wspieranych zespołami zadaniowymi, którzy poświęcili 8 lat na jego realizację. W efekcie powstał zegarek wyposażony w największą jak dotąd ilość funkcji zamkniętych w przenośnej obudowie. Sam mechanizm zbudowany został z 6 płyt głównych, 2 826 elementów zawierających 242 kamienie łożyskujące i 31 wskazówek. Zegarek wyposażono w trójosiowy tourbillon, siedem alarmów, kilka kalendarzy oraz wiele różnych funkcji pomiaru czasów i jego odcinków.
Oprócz kalendarza astronomicznego, zegarek posiada wieczny kalendarz gregoriański a także kalendarz hebrajski zgodny z dziewiętnastoletnim cyklem kalendarza żydowskiego. To na jego podstawie można się dowiedzieć kiedy dokładnie przypada żydowskie święto Yom Kippur czyli Dzień Pojednania.
Święto to podobnie jak Dzień Wielkanocy również jest ruchome.
Powtarza się cyklicznie co 536 lat i przypada na 10 dzień pierwszego miesiąca cywilnego kalendarza żydowskiego tj. przełom września i października. Pełny cykl kalendarza wynosi 76 lat co znacząco upraszcza konstrukcję mechanizmu w porównaniu do wskazania Dnia Wielkiej Nocy. Wskazanie jest umieszczone na godzinie „6” i realizowane za pomocą wskazówki wstecznej (tzw. retrograde), która zmienia położenie raz do roku.
Po upływie pełnego 19-letniego cyklu (tzw. Metona) wymianie podlega sektor tarczy (dokręcony trzema widocznymi śrubkami) zawierający naniesione daty dla bieżącego cyklu.
Zgłaszający: Tomasz Jakubas
Pozostałe rekordy w ramach: Kalendarium ewolucji mechanizmów