1983 - Wskazanie Dnia Wielkanocy


Powrót do: Kalendarium
1983 - Wskazanie Dnia Wielkanocy

Wielkanoc jest jednym ze "świąt ruchomych" kalendarza chrześcijańskiego i w kolejnych latach przypada ono na inny dzień. Wynika to z przyjętych w 325 roku ustaleń soboru nicejskiego, wedle których Wielkanoc jest obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.


Z uwagi na to, że wskazania służące do wyznaczenia dnia Wielkanocy - astronomiczne jakimi są pełnia księżyca i początek wiosny, oraz kalendarzowe jakim jest dzień tygodnia nie są ze sobą skorelowane, to święto Wielkiej Nocy obchodzimy w przedziale od 22 marca do 25 kwietnia.     

Wskazanie Daty Wielkanocy (w j. francuskim "Date de Paques")
Wskazanie Daty Wielkanocy (w j. francuskim "Date de Paques")

W 1989 roku Patek Philippe z okazji swojej 150 rocznicy skonstruował jeden z najbardziej skomplikowanych zegarków Caliber 89. Oprócz takich funkcji jak stoper z doskakującą wskazówką (rattrapante), wskazanie faz księżyca, wieczny kalendarz, równanie czasu, mapa nieba, dwa niezależne mechanizmy wybijające i wiele innych, został wyposażony w jedno z najbardziej niezwykłych i najtrudniejszych do wykonania wskazań: wyznaczanie daty Wielkanocy.

Jak dotąd wskazanie to nie zostało powtórzone w żadnym innym znanym zegarku noszonym - kieszonkowym lub naręcznym i to pewnie nie tylko z tego powodu, że Patek Philippe je opatentował, ale przede wszystkim z uwagi na trudność wynikającą ze sposobu wyznaczania Wielkanocy wg kalendarza lunarno-solarnego na potrzeby kalendarza gregoriańskiego.

Trudność ta przejawia się też pewną niedoskonałością techniczną, mianowicie mechanizm użyty w Caliber 89 poprawnie wskazywał datę Wielkanocy wyłącznie w latach od 1989 do 2017. Po tym czasie mechanizm wymaga wizyty u zegarmistrza i mało-inwazyjną wymianę specjalnego koła programowego pracującego w cyklu 28 letnim.   

Patek Philippe Caliber 89, wskazania astronomiczne. Data nadejścia Wielkanocy jest pokazana w sektorze nad gwiazdozbiorem.

Mechanizm obsługujący wskazanie dnia Wielkanocy zastosowany w Caliber 89 został opatentowany w 1983 roku przez trzech twórców: Jean-Pierre Musy, François Devaud oraz Frédérique Zesiger. Wniosek patentowy został złożony przez firmę Patek Philippe gdyż Jean-Pierre Musy od niemal czterdziestu lat współpracuje z firmą pełniąc przez wiele lat rolę dyrektora technicznego.

Mechanizm wyznaczania daty Wielkanocy wykorzystuje specjalne koło programowe o odpowiednio wykonanym układzie wrębów wewnętrznych, obracające się cyklu 28-letnim. Koło to przesuwa się o jedną działkę na rok, a każdy jego ruch powoduje wejście we współpracę kolejnego, odpowiedniej głębokości wrębu. W zależności od tego w danym roku wskazówka Wielkanocy przeskakuje na poprawną datę.   



Mechanizm Daty Wielkanocy, Patek Philippe Caliber 89, z pierwotnego patentu.

Problem techniczny jaki się z tym rozwiązaniem wiąże to ograniczenie liczby wrębów, które zostały zaprojektowane w sposób podobny do idei klasycznego rozwiązania wiecznego kalendarza. Cykl lat przestępnych powtarza się co cztery lata, a uwzględniając korekty co każde 100 i 400 lat.

Data Wielkanocy powtarza całą serię możliwych dat w znacznie dłuższym przedziale czasu i dlatego nie może być w pełni zakodowana na kole programowym. Z tego powodu wymiana koła programowego po upływie 28 lat jest konieczna. Stosując współczesne zasady obliczania daty Wielkanocy pełny cykl dat wielkanocnych powtarza się co 5 700 000 lat. Przy  rozmiarze zastosowanego koła programowego - jego średnica wynosi 3 cm i obwód ok. 9,42 cm widać, że pojedyncze zazębienie (krok) zajmuje ok. 3,364 mm. z linii obwodu.

W celu zakodowania pełnego cyklu dat wielkanocnych, koło programowe musiałoby zawierać 5 700 000 kroków, co przy takim przyjęciu jego długości po linii obwodu oznacza, że musiałoby ono mieć obwód ok. 19,2 km i średnicę ok. 6,1 km.                 


Cyferblat astronomiczny Caliber 89, ze wskazaniem wschodu i zachodu słońca, równaniem czasu, mapą gwiazdozbioru, pozycja Słońca oraz daty Wielkanocy.

___

Jedynym zegarkiem noszonym o porównywalnej, a nawet większej skali komplikacji konstrukcji mechanizmu, ale zastosowanym podobnym wskazaniu ruchomego święta jak w Caliber 89 jest Vacheron Constantin Reference 57260 posiadający 57 tzw. „Komplikacji” tj. różnych funkcji i wskazań.
 

Wskazanie Dnia Pojednania w Vacheron Constantin 57260

Mechanizm o nr ref. 3750 został wyposażony we wskazanie Dnia Pojednania (Jom Kippur) - jedno z najważniejszych świąt żydowskich (na zdjęciu powyżej prezentowane jest jako wskazanie retrograde na godzinie 6). Podobnie jak Dzień Wielkanocy także jest ruchome i przypada na 10 dzień pierwszego miesiąca cywilnego kalendarza żydowskiego tj. przełom września i października. Jednakże konstrukcja tego wskazania opiera się o kalendarz juliański, który charakteryzuje się prostszymi (w porównaniu do kalendarza gregoriańskiego) regułami.

Pełen cykl kalendarza juliańskiego wynosił 76 lat obejmując również pełen cykl lat przestępnych, a Dzień Pojednania powtarza się w nim cyklicznie co 536 lat. Liczba ta zgodnie z zasadą matematyki jest najmniejszą wspólną wielokrotnością liczby 76 (cykl kalendarza juliańskiego) oraz liczby 7 (cykl dni w tygodniu) co ułatwia skonstruowanie mechanizmu dla tego wskazania.

 



Vacheron Constantin Reference 57260

Źródło: Hodinkee

Zgłaszający: Tomasz Jakubas
Pozostałe rekordy w ramach: Kalendarium ewolucji mechanizmów


KALENDARIUM baner

REKLAMA

MASZ SUGESTIE? NAPISZ

1946 – Opatentowanie Systemu Exacto...
1946 – Opatentowanie Systemu Exacto...
14.03.2017
2015 - Wskazanie Dnia Pojednania
2015 - Wskazanie Dnia Pojednania
20.06.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco