Projekt wychwytu o stałej sile z wyginającym się ostrzem w ramie wznowiony został w 2004 roku przez Girard-Perregaux, dla którego od 2002 roku zaczął pracować Nicolas Déhon. Firma GP nabyła również patenty zgłoszone przez Rolexa. W międzyczasie pojawiła się rynku technologia krzemowa, która umożliwiła podjęcie prac na nowo.
Krzem posiada bowiem pozornie sprzeczne właściwości takie jak twardość i elastyczność, które umożliwiają przejść gwałtownie od stanu nieruchomego do stanu ugięcia uwalniając energię i nie narażając materiału na obciążenia mogące doprowadzić do jego pękania lub złamania.
Poniżej zasada działania wychwytu Girard-Perregaux Constant Escapement:
Lewe koło wychwytu (left escapement wheel) dostarcza energii do dźwigni napędu – „kotwicy” (winding lever) powodując odkształcenie sprężystego ostrza wychwytu – w skrócie ostrza (escapement spring-blade) oraz akumulując energię. Ostrze działa jako mikro magazyn energii do momentu, w którym nastąpi odwrócenie ostrza w przeciwległy stabilny stan. Niewielki występ na kole wychwytu blokuje ostrze i precyzyjnie ustawia widełki dźwigni impulsowej (impulse lever).
W środkowym punkcie koła balansu (balance wheel), rolka (roller) zazębia się z widełkami dźwigni impulsowej odblokowując ostrze, które powróci do pozycji przeciwnej - pierwotnej. W ten sposób generuje impuls do koła balansu i przesuwa dźwignię napędu w przeciwną stronę. Następnie drugie koło balansu (right escapement wheel) wygina ostrze ponownie. W ten sposób koło balansu porusza dźwignię napędu pomiędzy dwoma kołami wychwytu podobnie jak porusza się kotwica wychwytu szwajcarskiego pomiędzy zębami pojedynczego koła wychwytu. W taki niekonwencjonalny sposób wyginające ostrze dostarcza energii. Impuls ostrza zapewnia stałą siłę ponieważ ostrze wyzwala taką samą energię podczas odkształcania się w przeciwną stronę.
Podany impuls pozostaje niezmienny (stały) do czasu wyczerpania się energii ze sprężyny naciągowej, zapewniając balansowi stałą amplitudę.
Od roku 2013 wychwyt stałosiłowy Constant-Force Girard-Perregaux jest dostępny w zegarkach dedykowanych kolekcji "haute horlogerie" przeznaczonych do sprzedaży.
Poznaj pozostałe innowacyjne rozwiązania techniczne w Kalendarium Ewolucji Mechanizmów
Zgłoszenie: Tomasz Jakaubas