W 2004 roku Tag Heuer zaprezentował prototyp zegarka Monaco V4 (nie przeznaczony do sprzedaży) z niekonwencjonalnym modelem masy bezwładnościowej naciągu automatycznego.
Wykonany został z wolframu w kształcie sztabki i wykonywał ruch posuwisto zwrotny dostarczając taką samą energię jak klasyczny wahnik w konwencjonalnym zegarku. Zapewniał autonomii chodu na 40 godzin.
Autorem nowej idei mechanizmu V4, który zawierał liniowy wahnik oraz napęd paskowy był Jean-François Ruchonnet.
Na wdrożenie do produkcji koncepcja prototypowa czekała 5 lat by w 2009 roku ujrzeć komercyjną wersję z platyny przeznaczoną do produkcji na małą skalę.
Monaco V4 został wyceniony w dniu premiery na nieco ponad 100.000 CHF.
Po pozytywnym przyjęciu Monaco V4 przez rynek, Tag Heuer postanowił kontynuować prace nad rozwojem tej koncepcji oraz inwestować na stałe w rozwój innowacyjnych zegarków z dziedziny haute horlogerie.
___
Podczas targów BaselWorld 2011 firma Corum zadebiutowała nowym limitowanym modelem Golden Brigde wyposażonym w mechanizm C0313, w którym również zastosowano liniową masę bezwładnościową naciągu automatycznego.
Na pokrytych teflonem szynach liniowo poruszał się wahnik wykonany ze 194 elementów.
Strefy styku wykonane z berylu miedzi oraz ceramiczne łożyska kulkowe zapewniały jednokierunkowy naciąg i 40-godzinną rezerwę chodu.
Zgłoszenie: Władysław Meller
Pozostałe rekordy w ramach: Kalendarium ewolucji mechanizmów