Reaktywowana marka Czapek weszła na rynek zegarkowy niczym Chuck Norris, kopnięciem z półobrotu. I na początku jej pojawienia się w świcie zegarmistrzostwa niektórzy nieco z przymrużeniem oka potraktowali tę firmę. Czas jednak pokazał, i to całkiem szybko, że to ambitny i poważny gracz w branży zegarkowej. Teraz, w 2023 roku, marka Czapek & Cie wprowadza na rynek nowy model Place Vendôme Complicité, unikalną reinterpretację kombinacji podwójnego wychwytu, stworzonego po raz pierwszy w 1930 roku. To nieczęsto spotykana komplikacja konstrukcji mechanizmu w zegarkach naręcznych.
Dwa zupełnie niezależne wychwyty pracują we własnym tempie, a wszelkie zmiany są równoważone przez mechanizm różnicowy, który możemy obserwować na godzinie 12.
Koncepcja établissage
Jak zawsze w firmie Czapek, powstanie wyjątkowego modelu Place Vendôme Complicité było w równym stopniu historią ludzką, co techniczną i artystyczną. Jako fundamentalną wartość przy tworzeniu zegarków Czapek & Cie broni koncepcji établissage – ekosystemu specjalistycznych warsztatów, które niegdyś definiowały całą branżę zegarmistrzowską.
Kiedyś tak funkcjonowały niemal wszystkie firmy z branży, a wiele z nich wykształciło się z podwykonawców poszczególnych elementów, nieraz do funkcjonujących dziś firm, marek tworzących i oferujących kompletne zegarki.
Dziś, właśnie dzięki tej koncepcji, marka Czapek & Cie może wybrać najbardziej utalentowanych, niezależnych specjalistów w każdym z rzemiosł zegarmistrzowskich. Łącząc ich umiejętności może tworzyć wyjątkowe zegarki. Dodatkowo, tacy wyspecjalizowani dostawcy są również partnerami w kreatywnym działaniu Czapka, co okazało się czynnikiem decydującym o tym, że Place Vendôme Complicité kiedykolwiek stał się rzeczywistością.
Pomysł na zegarek narodził się w 2018 roku, jako ewolucja pierwszych, początkowych modeli marki, czyli Czapek & Cie Quai des Bergues i Place Vendôme. Architektura ich mechanizmów przekłada się na charakterystyczną "tarczę" Czapka, z sub-tarczami w pozycjach 7.30 i 4.30 na cyferblacie.
Natomiast techniczny aspekt koncepcji podwójnego wychwytu był fascynujący dla dyrektora generalnego Czapek & Cie, Xaviera de Roquemaurela, oraz grupy miłośników marki, którzy tworzą wewnętrzny krąg kolekcjonerów, inwestorów i entuzjastów Czapek & Cie.
Jedną z najważniejszych zasad, której firma Czapek trzyma się przy tworzeniu zegarków jest to, że piękno mechanizmu jest równie ważne, jak zegarkowej „twarzy”, czyli tarczy, wskazówek, ale i koperty. W związku z tym architektura każdego mechanizmu Czapek została zaprojektowana tak, aby łączyć elementy techniczne i estetyczne, także mając na względzie to, co zobaczymy pod szkłem, służąc i wzmacniając te wszystkie elementy w równym stopniu.
Punktem wyjścia dla prezentowanego zegarka było uszanowanie układu tarczy oryginalnego modelu Place Vendôme – na którym dwie charakterystyczne subtarcze tworzą podstawę wyglądu tego modelu, uzupełnioną trzecią subtarczą. Następnie zaprojektowano wstępny szkic: koła balansowe znajdowałyby się na godzinach 7.30 i 4.30, a niejako zgrywający je ze sobą mechanizm różnicowy znajdowałby się pod godziną 12.00.
"Prawdziwe piękno tego pomysłu tkwi w tym sposobie ukazania podwójnego układu balansowego z mechanizmem różnicowym na godzinie 12., jako centralnego elementu", wyjaśnia Xavier de Roquemaurel. Przenosząc mechanizm, jego najbardziej charakterystyczne, pracujące elementy na stronę tarczy i ażurując wszystko, uzyskano piękny, ruchomy widok.
Łatwiej powiedzieć, niż zrobić
Okazało się, że zbudowanie takiego mechanizmu, mimo wielu doświadczonych partnerów, było łatwiejsze do powiedzenia niż do zrobienia.
Aspekty techniczne musiały być połączone z estetyczną wizją całości wizerunku zegarka. To spowodowało, że pomysł trafił do „zamrażarki”. Jednak życie pisze ciekawe scenariusze. Paul, syn Xaviera, chodził do tej samej klasy szkolnej w Neuchâtel, co córka zegarmistrza Bernharda Lederera, a wspólny przyjaciel przedstawił obu ojców. Ich spotkanie doprowadziło do przyjaźni, wzajemnej wymiany pomysłów, rad i pomocy, a ostatecznie usunęło przeszkody związane z tworzeniem mechanizmu z dwoma układami balansowymi.
Nazwa nowego zegarka, Czapek Place Vendôme Complicité, nawiązuje do tej współpracy ludzi, a także do współdziałania dwóch niezależnych wychwytów w jednym mechanizmie zegarka.
Zasada działania regulatora z podwójnym wychwytem polega na tym, że przy dwóch kołach balansowych pracujących niezależnie i energii dostarczanej z jednej sprężyny, wszelkie zmiany tempa (które mogą być spowodowane grawitacją lub różnymi innymi czynnikami nieodłącznie związanymi z życiem codziennym) zostaną zniwelowane, dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu różnicowego, zapewniając w ten sposób większą dokładność wskazań czasu niż w przypadku tradycyjnego układu z jednym balansem.
Oczywiście wiadomo, że sytuacja jest podobna do tej z zastosowaniem w zegarkach tourbillonu.
To popis możliwości, zaawansowania technicznego, ale i wzniesienie zegarka na wyżyny estetyczne. Ale przecież o to właśnie chodzi w zegarkach mechanicznych. Szczególnie na takim pułapie, jak te oferowane przez firmę Czapek.
Nowy mechanizm Czapek kaliber 8
Z podwójnym wychwytem, dwoma balansami miarowo pracującymi po stronie tarczy nowy, własny mechanizm firmy Czapek, kaliber 8, ma ręczny naciąg sprężyny napędowej.
Zapewniono 72-godzinną rezerwę chodu, która jest wskazywana na dole tarczy, na godzinie 6., między kołami balansowymi. Mostek, w górnej części, który jest ażurowany i całkowicie transparentny, bo wykonano go z szafiru, odsłania całą przekładnię po stronie tarczy zegarka, która z kolei jest zdominowana przez charakterystyczne, trójkątne mostki skierowane grotami do środka, na których zawieszone są koła balansowe.
Warto zobaczyć w tym miejscu wideo prezentujące zegarek i jego tarczę:
Estetyka tarczy łączy nowoczesność z tradycją, bawiąc się kolorami, jak i rodzajami obróbki powierzchni różnych metali i różnych komponentów, jednocześnie wciągając wzrok głęboko w działanie wyjątkowego mechanizmu.
Oczywiście na tym poziomie, jaki prezentuje Czapek i zegarki tej odrodzonej marki nie brakuje wykończenia elementów i powierzchni w tradycyjnym stylu, także wynikającym ze stosowania technik rękodzielniczych, jak ręczne fazowanie krawędzi. Mimo to odbiór mechanizmu wpisuje się w modę na styl surowy, techniczny, który podkreśla współczesny poziom wykonania skomplikowanych mechanizmów zegarkowych.
Po chwili przyjrzenia się widać, poza trójkątnymi mostkami balansów, które są szczotkowane i mają fazowane, polerowane krawędzie, i wspomnianym mostkiem szafirowym mechanizmu różnicowego, że jest jeszcze jeden szafirowy mostek służący do mocowania tego mechanizmu od spodu. Także ażurowany i transparentny.
Ciekawie wyglądają na im zagłębienia z ziarnistą powierzchnią, w których osadzono rubinowe kamienie łożyskujące osie kół wychwytowych.
Dwa kolory tarczy zegarka
Jako tło dla mechanizmu oferowane są do wyboru dwa kolory tarczy zegarka Czapek & Cie Place Vendôme Complicité: chłodne odcienie szarości, które tworzą subtelną harmonię z kopertą wykonaną z białego złota dla wersji o nazwie Place Vendôme Complicité Stardust, oraz odważniejsze połączenie - głęboki błękit, w kopercie z różowego złota dla Place Vendôme Complicité Harmony Blue.
Na krawędzi tarczy jest widoczny pierścień z podziałką minutową, a zaraz zanim kolejny, tworzący kołnierz, który ma przerwę pozwalającą na zmieszczenie mostków balansów, który jest szczotkowany. Osadzona na nim nakładane indeksy godzinowe. Indeksy są piękne, wielopłaszczyznowe, z paskami precyzyjnie nałożonej masy luminescencyjnej.
Bardzo podobne stylistycznie ramiona wskazówek są nowoczesne i mają kształt mieczy. Są ażurowe, aby nie zasłaniały widoku mechanizmu. Jak przystało na Czapka, niektóre prawie nie widoczne detale zostały dodane wyłącznie dla efektu estetycznego. Na przykład zajrzenie w głąb mechanizmu pozwala zauważyć, że słupek osłaniający oś na której osadzone są wskazówki został ażurowany, aby stworzyć maleńkie "arkady godzin".
Całość wygląda spektakularnie.
Mimo, że czytelność nie jest tutaj na pierwszym miejscu, to każdy będzie patrzył z przyjemnością na tę tarczę jak najdłużej.
Ten piękny widok chroni wypukłe szkło szafirowe z obustronną powłoką antyrefleksyjną.
Czapek & Cie Place Vendôme Complicité – dostępność i cena
Zainspirowana obudowami modeli Quai des Bergues i Place Vendôme, koperta nowego modelu zegarka Czapka jest stosunkowo kompaktowa i bardzo poręczna w użyciu. Jej średnica wynosi 41,8 mm. Ma cechy będące elementami rozpoznawczymi marki Czapek - są ostre i wyraziste linie, płynne krzywizny zagłębienia na bokach uszu i wszechobecna gra świateł i cieni, wzmocniona mieszanką szczotkowanych i polerowanych powierzchni.
Grubość koperty zegarka Czapek & Cie Place Vendôme Complicité to 14,8 mm, relatywnie niewiele jak na skomplikowany mechanizm oraz to, co prezentuje pod szkłem.
Co ciekawe, grubość obudowy zegarka bez szkła to jedynie 8,8 mm, a wysokość od ucha do ucha to 48,2 mm. Dopełnieniem zestawu jest pasek wykonany ze skóry krokodyla, który jest dopasowany do koloru każdej wersji opisywanego modelu.
Cena Czapek & Cie Place Vendôme Complicité z kopertą z różowego złota z niebieską tarczą, jak i wariant ze białego złota z szarą tarczą wynosi 89 000 Euro, czyli około 397 000 złotych.
Polecamy naszą rozmowę z Xavierem de Roquemaurel, Dyrektorem Generalnym firmy Czapek, m. in. o tym, jak odkrył Czapka i dlaczego akurat on stał się patronem marki: Czapek Geneve - osiągnięcia i plany na przyszłość. Wywiad z Xavierem de Roquemaurel.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Czapek & Cie znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu – Czapek & Cie Geneve.