Arkady Fiedler, Glycine Airman 17 i Maluch - rajd po Afryce

POWRÓT 16.10.2014 Zegarki marki Glycine
Arkady Fiedler, Glycine Airman 17 i Maluch - rajd po Afryce

Jeden "Maluch", jeden kierowca, jeden zegarek i 1700 km niezwykłej afrykańskiej przygody. Legenda polskiej motoryzacji – Polski Fiat 126p zwany potocznie „Maluchem” jako pierwszy w historii przedstawiciel swego gatunku wyruszył na podbój afrykańskich krain. Jeśli dodamy do tego kierowcę, wnuka innej polskiej legendy – podróżnika Arkadego Fiedlera oraz legendarny zegarek Glycine Airman, pokazujący czas w kilku strefach czasowych jednocześnie, otrzymujemy gwarancję przygód.

 

 

Podróż odbywa się przez 12 afrykańskich krajów. W czasie wyprawy realizowany będzie projekt „PoDrodze Afryka” w ramach 40 lecia Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, które jest patronatem wyprawy. 40 rocznica istnienia muzeum zbiega się również ze 100-leciem szwajcarskiej firmy produkującej zegarki – Glycine - będącej sponsorem wyprawy. 

Projekt „PoDrodze Afryka” jest kontynuacją podróży „PoDrodze” z 2009 roku. Arkady Paweł Fiedler, wnuk pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera objechał wówczas Polskę Maluchem (Fiatem 126p), jadąc wzdłuż jej granic, odkrywając różnorodność przygranicznego świata. Podróż ta spotkała się z szerokim zainteresowaniem różnych środowisk.

Wyprawa została udokumentowana 5 odcinkowym filmem dokumentalnym, który miał premierę telewizyjną we wrześniu 2013 roku.

Tym razem Arkady zabrał Malucha na 3 i pół miesięczną wyprawę do Afryki. Wyruszył z Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie do portu do Kapsztadu. I tym razem podróżnikowi będzie towarzyszyć kamera dokumentująca jego przygody. Oficjalny początek ekspedycji miał miejsce 2 sierpnia o godzinie 12 w Muzeum Arkadego Fiedlera skąd samochód wyruszy do Gdyni, gdzie zostanie załadowany na statek i wysłany dalej do Afryki.

Początek afrykańskiego etapu podróży rozpoczął się 1 września, kiedy samochód został dostarczony do portu w Damietta w Egipcie i dalej ruszył na południe Afryki, odwiedzając po drodze takie kraje jak Egipt, Sudan, Etiopia, Kenia, Uganda, Rwanda, Tanzania, Malawi, Zambia, Botswana, Namibia, RPA. Już na samym początku Maluch spędził 2 tygodnie w egipskim urzędzie celnym.

To opóźnienie spowodowało, że Arkady Fiedler Jr. miał tylko 2 dni na pokonanie 1100 km z Damietty do Aswan. Droga była ciężka w szczególności drugiego dnia kiedy to Maluch dał z siebie wszystko pokonując 720 km przez pustynię na zachód od Nilu w temperaturze przekraczającej 40 stopni.

Obecnie trwa kolejny etap wyprawy, której celem jest przejechanie w niekonwencjonalny sposób (Fiatem 126p) kontynentu afrykańskiego oraz ukazanie Afryki: dzikiej, nowoczesnej, tradycyjnej i ulegającej wielkim cywilizacyjnym przemianom. Podczas wyprawy Arkady będzie realizował również projekt edukacyjny ”Świat mnie wabi” dla uczniów kilkunastu szkół podstawowych i gimnazjów.

Aby nadrobić stracony w porcie czas, Maluch został wystawiony na nie małą próbę, i trasę do Aswan (1100km w coraz wyższej temperaturze powietrza) pokonał w .. 2 dni! Po tym wyczerpującym odcinku przyszedł czas na odpoczynek dla załogi oraz mini „spa” dla Maluszka w Aswan.

Po otrzymaniu kolejnych wiz Mały Fiat wjechał do Sudanu. Po drodze do stolicy, został przyjęty przez Nubijską rodzinę w Wadi Halfa, odwiedził Abri, Dongole i Karime, zaparkował na noc na pustyni pod wspaniałymi piramidami Meroe, dzielnie radził sobie z pierwszym afrykańskim off-roadem oraz temperaturą sięgającą nawet 50 stopni.

Po odpoczynku w Chartum, 29 września rozpoczął się kolejny odcinek – do granicy z Etiopią. 6 października upłynął na drodze do Lalibeli, która okazała się ucztą dla oczu, dzięki spektakularnym widokom, oraz pierwszą poważną drogą szutrową i wspinaczką Malucha na 3200 m.n.p.m. Niestety Etiopia to nie tylko przepiękne krajobrazy ale też ubóstwo widoczne na każdym kroku. Woda, w większości noszona na plecach z odległej o kilka kilometrów studni lub potoku służy do picia i przygotowywania jedzenia, a używanie jej do mycia jest wielkim luksusem.

Brak odpowiedniej higieny prowadzi do wielu chorób, w tym licznych infekcji oczu powodujących utratę wzroku. Uczestnik wyprawy poznał w Lalibeli polskich wolontariuszy, którzy w od wielu lat organizują i wspierają operacje oczu biednych Etiopczyków dając im nadzieję na odzyskanie wzroku. Podczas 2 dniowego pobytu w Lalibeli zoperowano 142 osoby!

Życzymy powiedzenia Arkademu Fiedlerowi w dalszej wyprawie i czekamy na kolejne wieści z tej niecodziennej wyprawy!

*Materiały prasowe firmy Glycine


Polecamy także:

TISSOT T-Race Cycling Tour de Pologne Special Edition 2017 - Oficjalny zegarek 74. edycji Tour de Pologne!
TISSOT T-Race Cycling Tour de Pologne Special Edition 2017 - Oficjalny zegarek 74. edycji Tour de Pologne!
Marka Tissot została oficjalnym chronometrażystą Tour de Pologne 2017 oraz stworzyła zegarek dedykowany tegorocznemu  wyścigowi – Tissot T-Race Cycling Tour de Pologne 2017 Special Edition! Bardzo się cieszę, że nawiązaliśmy współpracę z marką Tissot ...
Zegarek, który mógł zmienić bieg historii: OMEGA 1947 „Tourbillon 30 I” sprzedana za 1 428 500 CHF!
Zegarek, który mógł zmienić bieg historii: OMEGA 1947 „Tourbillon 30 I” sprzedana za 1 428 500 CHF!
Dom aukcyjny Phillips podczas aukcji Geneva Watch Auction Six zaoferował swoim klientom wyjątkowy czasomierz - prototypowy model marki Omega, który osiągnął podczas licytacji finalną wartość niemal 1,5 miliona franków szwajcarskich! Został sprzedany ...
Testujemy: CITIZEN Bluetooth Watch
Testujemy: CITIZEN Bluetooth Watch
Przeglądając półki prezentujące zegarki oferowane w sklepach lub zdjęcia w Internecie nie jesteśmy w stanie wypatrzeć wszystkich ciekawych modeli, jakie oferują nam firmy zegarkowe. Jestem pewien, że każdy z nas ma jakieś konkretnie sprecyzowane pref ...
Vostok Europe – Limousine GAZ-14 Automatic Power Reserve (Nowość 2017)
Vostok Europe – Limousine GAZ-14 Automatic Power Reserve (Nowość 2017)
Gaz 13 Czajka był jednym z nielicznych luksusowych samochodów wytwarzanych w ramach sowieckiego przemysłu motoryzacyjnego. Baa, chyba nawet najbardziej luksusowym samochodem komunistycznego bloku. Podobnie jak jego następca, GAZ 14 Czajka. Gaz 14  pr ...
OMEGA Seamaster Planet Ocean 600M „Deep Black” - z okazji Volvo Ocean Race 2017-18
OMEGA Seamaster Planet Ocean 600M „Deep Black” - z okazji Volvo Ocean Race 2017-18
Volvo Ocean Race to bardzo prestiżowe regaty morskie, które po raz pierwszy odbyły się 8 września 1973 roku jako Whitbread Round The World Race. Brały w nich udział także polskie jachty – Coprenicus i Otago. Od 2001 roku głównym sponsorem wydarzenia ...
Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Partner KMIZ

PARTNER

Aerowatch

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Z Glycine dookoła Afryki
Z Glycine dookoła Afryki
18.06.2014
Narodziny legendy - Glycine Airman
Narodziny legendy - Glycine Airman
31.08.2015

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco