Sięgając gwiazd - 60 lat modelu Speedmaster!

POWRÓT 14.03.2017 Zegarkowy świat
Sięgając gwiazd - 60 lat modelu Speedmaster!

W tym roku marka Omega, a zarazem także liczne grono jej fanów z całego świata, świętuje wyjątkowy jubileusz – 60 lat kultowego modelu Speedmaster! To bezdyskusyjnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych czasomierzy w historii zegarmistrzostwa. Speedmaster to model o którym słyszał niemalże każdy, nawet osoby nie będące silnie związane z branżą zegarkową.

Dlaczego?

Ponieważ niewiele zegarków inspiruje do działania tak jak OMEGA Speedmaster – pierwszy zegarek, który trafił na Księżyc i utrwalił się w pamięci jako symbol umiejętności i precyzji – wartości, dzięki którym podróże w kosmos zaczęły być możliwe.

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

Z okazji tego doniosłego jubileuszu marka przygotowała szereg interesujących materiałów prasowych związanych z historią modelu Speedmaster, m.in.: wywiad z ambasadorem marki, niezwykły przegląd 60 modeli Speedmaster od roku 1957 – czyli od modelu „Broad Arrow”, uznawanego za najcenniejszego przedstawiciela rodziny Speedmaster, którego pojawienie się wyznacza początek wspaniałej podróży – a także ideę oraz historię tego zegarkowego projektu, jak również rozwój społeczności Speedy Tuesday.

Dlatego niniejszą publikacją rozpoczynamy naszą „wtorkową” przygodę z modelem Speedmaster i przez w kolejne wtorki będziemy prezentować materiały poświęcone właśnie temu kultowemu modelowi.

Jak wspomniałem powyżej, w 60-tą rocznicę pojawienia się na rynku modelu Speedmaster, szwajcarska manufaktura zaprosiła George'a Clooneya – ambasadora marki i entuzjastę lotów kosmicznych – do rozmowy o burzliwych czasach programu Apollo i tym, co zdeterminowało przyszłość Speedmastera.

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

Kilka razy w swej karierze George Clooney grał astronautę, nie wszyscy jednak wiedzą, że prywatnie też jest zagorzałym miłośnikiem badań kosmicznych.

Aktor dorastał w latach 60. kiedy Neil Armstrong i Buzz Aldrin stawiali pierwsze kroki na Księżycu, miał osiem lat. Podobnie jak większość rówieśników marzył o podróży w przestrzeń kosmiczną, a astronautów uważał za bohaterów.

Teraz przypominając sobie dzieciństwo, Clooney mówi:

„Dorastanie w tamtych czasach było emocjonujące. Wszyscy znaliśmy imiona astronautów. Chcieliśmy jeść dokładnie to samo co oni... Pamiętam, że w któreś wakacje postanowiliśmy przejechać przez rodzinne miasto Neila Armstronga, tylko dlatego że właśnie tam się wychował. Astronauci byli naszymi idolami”.

W 1961 roku prezydent USA John Fitzgerald Kennedy rzucił Amerykanom ogromne wyzwanie. Powiedział:

„Wierzę, że jeszcze, nim skończy się ta dekada, zdołamy wysłać człowieka w kosmos i sprowadzić go bezpiecznie na Ziemię”.

Zdaniem Clooneya, te słowa brzmiały wówczas jak coś odległego i niemożliwego, ale dzięki nim ludzie nabrali szczególnego rodzaju optymizmu, który zaczął być widoczny wszędzie dookoła.

„W ciągu 60 lat przeszliśmy od konstruowania samochodów do rozmów o lotach na Księżyc. Wydawało się nam, że lepiej być nie może, że wznosimy się na wyżyny postępu i absolutnie nie ma rzeczy niemożliwych” – mówi aktor.

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

Słowa Kennedy'ego wypełniły się 20 lipca 1969 roku, kiedy załoga Apollo 11 wylądowała na Księżycu. Razem z ojcem mały George Clooney stał w podmiejskim ogródku i patrzył na Księżyc. Przepełniało go poczucie jedności z tymi, którzy właśnie stawiali pierwsze kroki w nieznanym świecie.

Ojciec Clooneya, podobnie jak astronauci, których próbowali dostrzec, nosił zegarek OMEGA.

Kiedy po latach dowiedział się, że syn został ambasadorem marki, wręczył mu swój dawny zegarek w prezencie.

„Przyniósł go ze strychu, gdzie zegarek przeleżał 20 lat. Nakręcił i mechanizm znów zaczął pracować. To był niesamowity moment. Całe dzieciństwo widziałem go na jego ręku.”

Zdaniem aktora wszystkie dzieci wiedziały, że astronauci noszą zegarki marki OMEGA.

„Kiedy dorastałem OMEGA była częścią programów kosmicznych. Firma była znana z niezwykłej precyzji, dlatego jej udział w badaniach kosmicznych był w pewnym sensie naturalną koleją rzeczy”.

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

Dopiero po latach Clooney dowiedział się, że początkowo model Speedmaster stworzono z myślą o zupełnie innej dziedzinie. Jak wskazuje nazwa chodziło o szybkość. Ten model powstał do używania w samochodach wyścigowych, a nie na statkach kosmicznych.

Pojawiając się na rynku z miejsca zyskał popularność wśród zawodowych kierowców.

Solidna konstrukcja zegarka sugerowała, że będzie on w stanie precyzyjnie mierzyć czas, jednocześnie wytrzymując silne wstrząsy i wibracje. Dodatkowo dzięki umieszczonej na pierścieniu skali tachometrycznej, kierowcy mogli w prosty sposób mierzyć czas poszczególnych okrążeń.

Żaden inny zegarek nie posiadał podobnych elementów. To była prawdziwa rewolucja w dziedzinie wytrzymałości i funkcjonalności zegarków naręcznych.

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

To właśnie te dwie cechy sprawiły, że zegarek idealnie nadawał się do użycia w trudnych warunkach badań kosmicznych, i doprowadziły do tego, że od 1965 roku wszyscy członkowie programu Apollo zaczęli nosić zegarki OMEGA.

W 1964 roku NASA rozpoczęła poszukiwania chronometru, którego mogliby używać członkowie misji kosmicznych. Agencja wyselekcjonowała zegarki kilku marek i poddała je serii testów, przeprowadzanych na wszystkich urządzeniach, które miały znaleźć się w kosmosie. Jedynym zegarkiem, który przetrwał poddawanie go ekstremalnym temperaturom, wibracjom, wstrząsom i działaniu próżni był OMEGA Speedmaster.

Dziś, sześć dekad później, ten model w dalszym ciągu kwalifikuje się do lotów w przestrzeń międzyplanetarną i stanowi stałe wyposażenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

W ramach hołdu dla oryginalnego projektu Moonwatch, dzisiejsze zegarki z tej kolekcji są w gruncie rzeczy takie same jak ten, który pojawił się na rynku, jeszcze zanim człowiek zaczął latać w kosmos.

Z tego powodu Clooney uważa model Speedmaster za prawdziwą klasykę, która starzeje się tak jak wino. Argumentuje to następująco:

„Pewne rzeczy są kultowe i wszyscy po prostu chcą je mieć. Nikt nie chce, by się zmieniały. Zazwyczaj gonimy za nowoczesnymi rozwiązaniami, wystarczy spojrzeć na telefony komórkowe. W przypadku rzeczy uznawanych za ponadczasową klasykę jest inaczej. Tu oczekujemy pewnej stałości, a wszelkie drastyczne zmiany przynoszą rozczarowanie.”

Wygląd zegarka nie ulega znaczącym modyfikacjom, podobnie jak mechanizm, którego produkcja stale jest wymagającym i złożonym procesem.

Przygotowanie poszczególnych części mechanizmu trwa 14 miesięcy, a ręczne złożenie samej płyty montażowej wymaga aż 80 ruchów. Zarówno w przeszłości, jak i dziś praca ludzkich rąk jest nieodzowną częścią procesu montażu.

Być może trudno w to uwierzyć, ale, jak się okazuje, model OMEGA Speedmaster nie wymagał specjalnych modyfikacji technicznych. Ten niesamowity fakt zadziwia zwłaszcza wobec roli programów kosmicznych NASA w rozwoju wielu technologii od telefonii komórkowej i SMS-ów po panele słoneczne i oczyszczanie wody.

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

Jak twierdzi ambasador marki George Clooney Speedmaster jest symbolem prawdziwej klasyki – doskonałego projektu, którego nie ma potrzeby zmieniać.

Po kolejne dowody jakości i wytrzymałości modelu Speedmaster nie trzeba lecieć poza orbitę, można je znaleźć na naszej rodzimej planecie. Zegarki tej linii były szeroko wykorzystywane jako narzędzie służące do nawigacji, wspierające podróżników i badaczy.

To właśnie za pomocą OMEGI Speedmaster oraz sekstantu podczas wyprawy w 1968 roku Ralph Plaisted określił dokładne położenie geograficznego bieguna północnego. Podobnie było w przypadku podróżnika Wonga Howa Mana, który w 1985 roku wspomagając się zegarkiem Speedmaster, odkrył i umieścił na mapie trudne do zdefiniowania źródło rzeki Jangcy.

Zapytany o spuściznę programów kosmicznych, których częścią był Speedmaster, George Clooney mówi:

„Stały się symbolem czasu wielkich wyzwań, jakie stawiała przed sobą ludzkość.

Wiary w to, że wszystko jest możliwe, że możemy sięgać gwiazd. Bez dwóch zdań w tamtej epoce ludzkość pokazała się od swej najlepszej i najodważniejszej strony, a astronauci byli naszymi przewodnikami”.


SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

Spoglądając wstecz na burzliwy okres odkryć i badań, nie sposób pominąć kluczowej roli, jaką odegrało w nim wyzwanie rzucone przez prezydenta Kennedy’ego. Dla aktora dzisiejsze czasy są momentem, kiedy warto szukać nowych wyzwań, dzięki którym nasza cywilizacja będzie mogła wejść w kolejną epokę postępu technicznego i optymizmu.

„Jestem pewien, że taki okres znów nadejdzie. I mam nadzieję, że będzie on równie produktywny i ekscytujący, jak miało to miejsce w latach 60.”

Nikt nie wie, w jakim kierunku ruszymy tym razem ani jakie granice zdołamy przekroczyć, jednak możemy być pewni – podobnie jak Clooney – że nie przestaniemy sięgać gwiazd.

Jak pokazuje sześćdziesiąt lat historii linii Omega Speedmaster, każde wyzwanie jest do pokonania, jeśli tylko posiadamy odpowiednie narzędzia.

„Wydawało nam się, że lepiej być nie może, że wznosimy się na wyżyny postępu.”

„Wiary w to, że wszystko jest możliwe, że możemy sięgać gwiazd.”

„Bez dwóch zdań w tamtej epoce ludzkość pokazała się od najlepszej i najodważniejszej strony.”


SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

Marka OMEGA jest dumna, że miała swój udział w jednym z największych osiągnięć XX wieku – lądowaniu na Księżycu. Teraz z niecierpliwością patrzy w przyszłość, ku kolejnym wielkim osiągnięciom, które uda się wypracować ludzkości przez następne sześćdziesiąt lat.

Już za tydzień zaprezentujemy poszczególne egzemplarze linii Speedmaster, które powstały na przestrzeni lat od 1957 do 2017. Każdy z sześćdziesięciu wyjątkowych egzemplarzy, które zaprezentujemy, ma swoją unikalną historię – warto je poznać!

P.s
Nowy model Speedmaster stworzony na rok 2017 prezentowaliśmy tu:

OMEGA Speedmaster Automatic z odświeżoną wersją tarczy typu „Racing Dial”

Maciej Kopyto
* artykuł na bazie materiałów prasowych marki Omega

Polecamy także:

JUNGHANS Meister Driver Day-Date Automatic – jeden z najpiękniejszych zegarków inspirowanych oldtimerami (zdjęcia)!
JUNGHANS Meister Driver Day-Date Automatic – jeden z najpiękniejszych zegarków inspirowanych oldtimerami (zdjęcia)!
O zegarkach marki Junghans z linii Meister Driver pisaliśmy już tutaj: JUNGHANS kolekcja Driver: Handaufzug i Chronoscope. To czasomierze budzące bardzo dobre wrażenie. Junghans – niemiecka firma z ogromnym bagażem doświadczeń wynikających z długiej ...
BASELWORLD 2017 – fotoimpresje i wrażenia z pierwszego uczestnictwa w targach!
BASELWORLD 2017 – fotoimpresje i wrażenia z pierwszego uczestnictwa w targach!
Odbywające się cyklicznie od wielu lat targi Baselworld 2017 rozpoczęły się oficjalnie wczoraj i będą trwały do 30 marca. Obok genewskiego SIHH (Salon International de la Haute Horlogerie Genève) to jedno z największych oraz najbardziej prestiżowy wy ...
CERTINA DS First Lady Ceramic Moon Phase - "Czarodziejka z księżyca"
CERTINA DS First Lady Ceramic Moon Phase - "Czarodziejka z księżyca"
Sailor Moon to popularna kresówka z gatunku mangi, której szczyt popularności przypadł na połowę lat 90. XX wieku. Autorką historii oraz ilustratorką była jedna osoba – Naoko Takeuchi. W ciągu zaledwie 6 lat powstały 52 części. Bajka opowiada o dziew ...
OMEGA Seamaster Planet Ocean "PyeongChang 2018"
OMEGA Seamaster Planet Ocean "PyeongChang 2018"
Omega Planet Ocean od zawsze, od pierwszego wydania była dla mnie wzorem w kategorii idealnego zegarka nurkowego. Każda wersja jest w mojej ocenie bardzo fajna. Nawet dzisiejsza grubość - mimo, że mogłaby być mniejsza - jest w pełni do zaakceptowania ...
Komplikacje konstrukcji modułu napędu zegarka - część 2. Wydłużenie rezerwy chodu
Komplikacje konstrukcji modułu napędu zegarka - część 2. Wydłużenie rezerwy chodu
W pierwszej części rozważań o zespole napędu rozpatrywaliśmy stabilizację momentu napędowego. W niniejszym rozdziale poruszone zostaną następujące kwestie: minimalizacja strat energii i zwiększenie energii zmagazynowanej w tym zespole mechanizmu. 1  ...

Tagi:

Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Aerowatch

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Partner KMIZ

PARTNER

Epos

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Zegarkowe ikony dedykowane motoryza...
Zegarkowe ikony dedykowane motoryza...
18.02.2017
SŁAVA niejedno ma imię – o budzikac...
SŁAVA niejedno ma imię – o budzikac...
23.03.2017

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco