Tajemnica sekundnika. Maurice Lacroix Masterpiece Mysterieuse

POWRÓT 01.01.2014 Zegarkowy świat
Tajemnica sekundnika. Maurice Lacroix Masterpiece Mysterieuse

Dla wyróżnienia się zegarkiem, ich miłośnicy, oraz inne osoby zwracające uwagę na dekorację swojego nadgarstka, poszukują coraz to bardziej wyrafinowanych modeli czasomierzy. Wszystkim im, w sukurs idą działy kreacji prestiżowych manufaktur zegarkowych, prezentując coraz to nowsze rozwiązania i niespotykane dotąd wzory.

Takie nowości potrafią zaskoczyć nawet przyzwyczajonych do niespodzianek  branżowych specjalistów. Niezwykłym i zaskakującym modelem zegarka jest na pewno Maurice Lacroix Masterpiece Mysterieuse.

fot. Maurice Lacroix Masterpiece Mysterieuse mat. prasowe

fot. Maurice Lacroix Masterpiece Mysterieuse mat. prasowe

Pokazany po raz pierwszy na targach Baselworld 2013 w Bazylei model  marki Maurice Lacroix – Masterpiece Seconde Mysterieuse, jest jak mówi sama jego nazwa bardzo tajemniczy. Zupełnie niespotykany dotąd system wskazań upływających sekund, zadziwił wszystkich zegarkomaniaków.

Co więcej, do tej pory producent nie wyjawił konstrukcji tegoż modułu i jak nieoficjalnie wiadomo nie przedstawi jej także w czasie tegorocznych targów w Bazylei. Jest to o tyle ciekawe, że w tym roku, marka Maurice Lacroix zaprezentuje kolejną wersję tego modelu – Masteripiece Mystey.

Nie skupiając się na innych detalach wyglądu, czy mechanizmu zegarków, warto napisać kilka o tajemniczej konstrukcji wskazania sekund, której nie można w żaden sposób podejrzeć na zdjęciach, czy też, w od niedawana obecnych na rynku produktach, oraz o jego mechanizmie.

fot. Maurice Lacroix Masterpiece Mysterieuse mat. prasowefot. Maurice Lacroix Masterpiece Mysterieuse mat. prasowe


W jaki sposób wymuszany jest tak nietypowy ruch?


Pewnie nikt z zastanawiających się nad rozwiązaniem tego modułu zegarka, nawet nie bierze pod uwagę możliwości wplecenia do zegarmistrzostwa Maurice Lacroix magii, którą sugeruje nazwa modelu. Choć tak ukierunkowuje nas producent, to jednak czysta mechanika, do której także on często się on odwołuje, zdecydowanie lepiej do nas przemawia.

Patrząc na zegarek, wydaje się, że to wskazówka wędruje po białej płaszczyźnie dysku sekundowego. Do takiego przekonania skłaniają także  nieruchome, widoczne na dysku oznaczenia sekund.

fot. Maurice Lacroix Masterpiece Mysterieuse mat. prasowe


Pewnie ze względu na działające w podobny sposób zabawki dla dzieci, w pierwszym momencie na myśl przychodzi nam rozwiązanie z magnesem trwałym. Jednak pola magnetyczne, przez zegarmistrzów zwykle są omijane z daleka, a do tego rozwiązanie z użyciem magnesu pewnie nie byłoby w swoim działaniu perfekcyjne. Czy jednak jest tak na pewno?

Producent nie podaje żadnych szczegółów konstrukcyjnych rozwiązania, ani nawet żadnej ogólnej jego idei, wręcz z premedytacją skrywając detale tegoż modułu.

fot. Maurice Lacroix Masterpiece Mysterieuse, mat. prasowe


Śledztwo graniczące ze szpiegostwem!


Na niektórych zdjęciach i klatkach filmowych, widać wyraźnie, że  znaczniki cyfrowe powodują powstanie cieni na płaszczyźnie dysku, a to oznacza, że oznaczenia są naniesione na powierzchni szkła powyżej, a nie na samym dysku.

Można także zaobserwować, że oś zmieniającej swe położenie wskazówki sekundowej przemieszcza się po linii okręgu.


Sugestia rozwiązania


Nie próbując stwierdzać jednoznacznie w jaki sposób rozwiązano moduł sekundnika, poniżej przedstawiamy przykładowo, jedną z możliwych hipotetycznych wersji jego konstrukcji. Szkic rozwiązania znajduje się na poniższym rysunku.

fot. Maurice Lacroix Masterpiece Mysterieuse, rysunek autora


Na osi sekundowej (1) osadzony jest dysk sekundowy (2), w którego szkielecie jest wykonane gniazdo łożyska dla osi (3) „magicznej” wskazówki (5). Do szkieletu przymocowana jest także ozdobna, biała płyta dekoracyjna (4). Oś na której z jednaj strony znajduje się „magiczna” wskazówka (5), z drugiej jest zwieńczona zębnikiem (6). Zębnik wskazówki współpracuje z nieruchomym wieńcem zębatym (7) związanym z płytą główną zegarka (8).

Dzięki odpowiedniemu doborowi przełożenia, przy pełnym obrocie osi sekundowej (1 minuta), następuje dwukrotny obrót zębnika, oraz związanej z nim osi „magicznej” wskazówki. Rozwiązanie takie wydaje się dość proste, ale dla jego perfekcyjnego działania i nie zakłócania pracy mechanizmu zegarka, na pewno niezbędne byłoby co najmniej, zastosowanie przeciwwagi (9) -  dla mocowanego do dysku modułu „magicznej” wskazówki.

fot. Maurice Lacroix Masterpiece Mystery, mat. prasowe


Wydająca się dość prostą, zasada konstrukcji magicznej wskazówki, daje doskonały efekt wizualny i jest rozwiązaniem unikatowym, indywidualnym i po raz pierwszy zastosowanym przez markę Maurice Lacroix. Prostota rozwiązanie, przy niezwykłym efekcie wizualnym może tylko powodować jeszcze większy podziw dla konstruktorów zegarka.

Pierwsza edycja zegarków Masterpiece Seconde Mysterieuse zapewne znalazła już swoich nabywców, ale jak wspomniano powyżej, na targach Baselworld 2014 Maurice Lacroix zaprezentuje kolejne edycje tegoż modelu – nazwanego Masteripiece Mystery, co zapewne ucieszy potencjalnych kolejnych chętnych do ich nabycia. Podobnie jak w roku ubiegłym zaoferowane zostaną dwie serie limitowanych zegarków, po 125 sztuk w każdej z nich.


Autor: Władysław Meller

Polecamy także:

Zegarkowe ikony dedykowane motoryzacji (czy to ważne ile?) – Część 2
Zegarkowe ikony dedykowane motoryzacji (czy to ważne ile?) – Część 2
Wybór zegarków inspirowanych motoryzacją czy towarzyszących motoryzacji i sportom motorowym jest trudny z uwagi na wielość takich modeli. Większość firm zegarkowych o mniej czy bardziej zdywersyfikowanej ofercie takie zegarki oferuje. Z pewnością dob ...
HUBLOT Big Bang Bavaria Bronze – Big Bang w tradycyjnym, bawarskim stroju!
HUBLOT Big Bang Bavaria Bronze – Big Bang w tradycyjnym, bawarskim stroju!
Hublot to marka relatywnie młoda. Założył ją w 1980 roku Carlo Crocco. Od 2008 roku marka funkcjonuje w grupie LVMH - Moët Hennessy Louis Vuitton SE, czyli francuskim koncernie zajmującym się produkcją i sprzedażą dóbr luksusowych. Flagową kolekcją m ...
Romain Jerome Super Mario Bros - najbardziej niezwykły zegarkowy hołd legendzie!
Romain Jerome Super Mario Bros - najbardziej niezwykły zegarkowy hołd legendzie!
Patrząc na najbardziej popularne marki szwajcarskie nie znajdziemy zbyt wielu, które produkują niesztampowe zegarki, które tworzą bardzo małe limitacje dla typowych fanatyków jakiegoś zjawiska czy też kultowego wydarzenia, którym żyły miliony osób na ...
1946 – Opatentowanie Systemu Exactomatic
1946 – Opatentowanie Systemu Exactomatic
W 1946 roku Manufaktura Vulcain opatentowała innowacyjny system Exactomatic, który został wykorzystany w słynnym kalibrze Cricket. Działanie systemu polegało na tym, że we wszystkich położeniach zespołu balansu Exactomatic równoważył  tarcie, które o ...
Marco Lang (LANG & Heyne) - sylwetki wielkich zegarmistrzów!
Marco Lang (LANG & Heyne) - sylwetki wielkich zegarmistrzów!
W 1945 roku malownicze miasteczko Gera, założone jako osada w VIII wieku, doznało dużych zniszczeń w wyniku bombardowania. Właśnie tu, dwa lata później, 17 stycznia 1947 roku na świat przyszedł Ralf Lang, który wraz ze swoimi braćmi i siostrami doras ...

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Aerowatch

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Partner KMIZ

PARTNER

Epos

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Glycine

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Zakazane i wątpliwe zwroty
Zakazane i wątpliwe zwroty
01.01.2014
Wydłużona rezerwa chodu
Wydłużona rezerwa chodu
05.04.2014

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco