Vostok Europe na Dakarze 2016. Relacja 03 - po 7 etapie

POWRÓT 01.01.2016 Wiadomości
Vostok Europe na Dakarze 2016. Relacja 03 - po 7 etapieRelację dla załogi Benediktas Vanagas i Sebastian Rozwadowski z Dakaru 2016 staramy się robić w formie bloga.
Od ostatniego, do pierwszego dnia - relacje dla każdego z nich znajdują się poniżej.

W niedzielę 10 stycznia zawodnicy odpoczną od ścigania – tradycyjnie w połowie Dakaru mają dzień wolny, który spędzą na biwaku.


Rajd Dakar 2016 Vanagas Rozwadowski

Relacja z 7 etapu Rajdu Dakar 2016
 

Na drodze siódmego etapu rajdu Dakar litewsko-polska załoga wyciągnęła pomocną dłoń do ekipy Adama Małysza, która wyjechała z drogi i utknęła na polach piasku fesh-fesh.
 

“W pierwszej części odcinka w Boliwii zobaczyliśmy auto Adama Małysza, który wypadł z drogi i ugrzązł w piasku. Sebastian już miał przygotowaną linę i bez wahania zatrzymaliśmy się, żeby kolegom pomóc. Zjechalismy z drogi i sami utknęliśmy w piasku. Zanim się wydostaliśmy, straciliśmy około 6 min. Szkoda, że próba była nieskuteczna” – mówi Benediktas Vanagas, litewski kierowca rajdowy.

Rajd Dakar 2016 Vanagas Rozwadowski
 

„Zahamowaliśmy, zjechaliśmy z drogi i ustawiliśmy naszego Black Hawk'a tak, aby można było Adama wyciągnąć i sami się zakopaliśmy. Straciliśmy tam trochę czasu zanim udało się wyjechać. Niestety, Adam został. Do tej pory nie wiem, jak wydostał się z tej pułapki” – dodaje Sebastian Rozwadowski.

Rajd Dakar 2016 Vanagas Rozwadowski
 

Półmetek Dakaru ekipa Benediktas Vanagas – Sebastian Rozwadowski, zaliczyła w siódmym etapie jadąc równym tempem i na finiszu zameldowała się z 32 czasem.
 

Załoga „General Financing - Autopaslauga by Pitlane”, w sobotnim odcinku specjalnym miała do pokonania 336 km, w sumie zaś przejechała 817 km. Oes podzielony był na dwie części: 230 km trasy przebiegało w Boliwii, kolejne 106 km w Argentynie. Średnia wysokość, na której rywalizowali zawodnicy, wyniosła ponad 4000 m n.p.m. Siódmy etap był ostatnim, który przebiegał na dużych wysokościach.
 

Załoga Vanagas – Rozwadowski jedzie w rajdzie Dakar Toyotą Hilux (często nazywaną Black Hawk w nawiązaniu do koloru auta i nazwiska kierowcy). Dla Rozwadowskiego jest to debiut na Dakarze. Dla Vanagasa to czwarty Dakar z rzędu.
Rajd Dakar 2016 Vanagas Rozwadowski

Relacja po 6 etapie Rajdu Dakar 2016

 

Szósty i zarazem najdłuższy etap tegorocznego rajdu Dakar załoga Benediktas Vanagas – Sebastian Rozwadowski ma już za sobą.

"Dzisiaj startowaliśmy z takim założeniem: przed nami najdłuższy dzień Dakaru, jedziemy łagodnie, ale szybko (gentle but fast). Długi odcinek, wszystko może się zdarzyć. Trudno opisać jak to jest jechać 543 km, w naszym przypadku 6 godzin, w ciągłej, maksymalnej koncentracji. Kiedy to w każdej sekundzie musisz wiedzieć co robić i podejmować decyzje”- opowiada kierowca Toyoty Hilux Overdrive Benediktas Vanagas.

Rajd Dakar 2016 Vanagas Rozwadowski

Przez większość czasu ekipa „General Financing – Autopaslauga by Pitlane” utrzymywała stabilne tempo w pierwszej trzydziestce. Do 10 punktu pomiarowego Vanagas i Rozwadowski dojechali z 25 czasem, ale po drodze do 11 punktu pomiarowego ekipa straciła 20 minut i spadła o 7 pozycji. Vanagas zahaczył kołem auta o skałę. Dziś w sumie trzy stracone opony i finisz na 31 pozycji.

Rajd Dakar 2016 Vanagas Rozwadowski

Dziś na zawodników Dakaru czekało całe spektrum wyzwań: jazda w górach, serpentyny, piasek, kamienie, suche koryta rzek, dodatkowo - nieprzewidywalne zmiany pogody.


Rajd Dakar 2016 Vanagas Rozwadowski

Relacja po 5 etapie Rajdu Dakar 2016

 

Piąty etap Rajdu Dakar niewątpliwie był najtrudniejszym z dotychczasowych. Tymczasem ekipa Vanagas - Rozwadowski z uporem poprawia swoje wyniki i kończy etap na 21 pozycji.

Dziś uczestnicy rajdu mieli do pokonania 327 km odcinka specjalnego, trasa biegła na dużej wysokości, sięgającej nawet 4600 m.n.p.m. Załoga „General Financing – Autopaslauga by Pitlane” startowała z 30 pozycji, przez cały odcinek specjalny demonstrowała coraz szybsze tempo.

Rajd Dakar 2016 Vanagas Rozwadowski

„Na samym początku odcinka dojazdowego pojawiły się problemy z przednim dyferencjałem. A przed nami 300 km dojazdówki plus tyle samo na odcinku specjalnym. W rezultacie wystartowaliśmy w tym etapie tylko z tylnym napędem. Zapowiadało się, że to będzie bardzo zły dzień, a mamy całkiem przyzwoity wynik. Etap maratoński to bez wątpienia test niezawodności sprzętu oraz próba wytrzymałości, uporu i motywacji zawodników” – mówił kierowca Toyoty Hilux Benediktas Vanagas.

Rajd Dakar 2016 Vanagas Rozwadowski

Choć ekipa przez ostatnie dwa dni miała kłopoty z autem, jednak to nie stanęło na drodze do pokonania całego odcinka maratońskiego.

„Pierwszy dzień odcinka maratońskiego był dość długi i nieprzyjemny. Dużo jazdy w kurzu, bo znów wyprzedzaliśmy wiele pojazdów, zwłaszcza motocykli i quadów. Niestety jakieś 150 km przed metą straciliśmy wspomaganie kierownicy. Benediktas jakimś nadludzkimi siłami doprowadził Toyotę w jednym kawałku do mety, co oczywiście spowodowało duże straty czasowe. Po mecie był tak wyczerpany na dojazdówce, że musieliśmy we dwóch kręcić kierownicą i ledwo dawaliśmy radę. Motywacja czyni cuda!” – mówi pilot załogi Sebastian Rozwadowski.


Dakar 2016 Vanagas Rozwadowski


Relacja po 4 etapie Rajdu Dakar 2016

 

Czwarty etap rajdu Dakar załoga Vanagas – Rozwadowski kończy z 30 czasem. Ekipa startowała z 36 pozycji, przez cały odcinek demonstrowała szybkie i równe tempo. Długość dzisiejszego odcinka specjalnego wyniosła 429 km. Zmienił się charakter trasy. Zaczynają dominować skaliste i piaszczyste powierzchnie, uczestnicy wspinali się na wysokość ponad 4000 m.n.p.m.

Rajd Dakar 2016 Vanagas Rozwadowski

„To pierwszy dzień maratonu. Maraton w maratonie – tak to można nazwać. Po dzisiejszym finiszu nie możemy korzystać z pomocy mechaników. Po powrocie na biwak zostawimy naszą Toyotę Hilux w zamkniętym parku i odbierzemy ją jutro przed startem. W taki oto sposób organizatorzy starają się dla zawodników o trudniejsze warunki w najtrudniejszym rajdzie świata” – mówi Benediktas Vanagas.


Rajd Dakar 2016 Vanagas Rozwadowski

„Samochód będzie musiał przetrwać dwa dni bez żadnej interwencji mechaników, w sumie około 800 km. Będzie to duże wyzwanie dla nas, żeby oszczędzać nasze auto. Rajd się rozkręca przygód coraz więcej, doświadczenia również, i jestem z tego zadowolony” – dodaje pilot załogi Sebastian Rozwadowski.


Nagranie Video Rajd Dakar 2016 Vanagas Rozwadowski

Powyżej nagranie video z Rajdu Dakar 2016 ekipy Vanagas Rozwadowski

Ekipa „General Financing – Autopaslauga by Pitlane” nadrabia straty po ciężkim dla niej drugim etapie rajdu. W wyniku wypadku ekipa straciła około 40 minut czasu, a samochód został ciężko uszkodzony. W trzecim dniu rajdu też nie obeszło się bez przygód.
 

„Po naszych przygodach w drugim etapie rajdu nasi mechanicy pracowali przez całą noc. Udało im się doprowadzić samochód do stanu prawie idealnego z wyjątkiem wycieraczek. Mieliśmy nadzieję, że pogoda nas oszczędzi, a wycieraczki nie będą potrzebne. Niestety, ale warunki klimatyczne pogorszyły się – zaczęła się ulewa. Skonstruowaliśmy urządzenie, które pozwoliło nam manualnie sterować wycieraczkami. Przez odcinek ponad 200 kilometrów (około 3 godzin jazdy) musieliśmy ręcznie wycierać szybę, jednocześnie kontrolując urządzenia nawigacyjne” – opowiada Sebastian Rozwadowski.


relacja po trzecim dniu Dakar 2016
 

Relacja po 3 etapie Dakar 2016

Pomimo tego, że załoga startowała z 67 pozycji, dziś udało się nieco nadrobić straty. Ekipa jechała szybko i utrzymywała stabilne tempo. Już pierwszy punkt kontrolny osiągnęła z 29 czasem i do samego końca plasowała się w pierwszej tzrydziestce.

Benediktas Vanagas Dakar 2016
 

„Odcinek wymagał ogromnej koncentracji. Startowaliśmy w trakcie ulewy, a po wczorajszym incydencie z wybitą szybą, mieliśmy problemy z wycieraczkami. Przez przednią szybę widziałem tylko ja, po stronie pilota wycieraczka w ogóle nie działała. Nie mogliśmy osiągnąć tej prędkości, na którą nas stać, ale przynajmniej udało się poprawić pozycję jutrzejszego startu. Na trasie wyprzedziliśmy około 15-20 konkurentów“ - Benediktas Vanagas

Spoglądając na klasyfikację widzimy 37 pozycję załogo Vanagas - Rozwadowski

Obsługa prasowa załogi Pitlane, Ozo str.4, Vilnius LT-08200, Lithuania, udostępnia także nagrania filmowe.
Zachęcamy do oglądania:

1. Sebastian rozwadowski o trzecim etapie Rajdu Dakar 2016Nagranie z trasy rajdu - trzeci dzień Dakaru


 
Dakar 2016 Relacja 02 Vanagas Rozwadowski

Wiadomo, że po prologu, pierwszy etap organizatorzy odwołali, drugi skrócili.

Jak ten drugi przebiegał?

Relacja po 2 etapie Rajdu Dakar 2016

Relacja zawodników brzmi następująco:
"Natura płata figle od samego początku. W związku z ulewami wczorajszy etap odwołany, dzisiejszy skrócony, a na trasę wybiega nam zwierzę. Pierwsze 100 km jechaliśmy skutecznie, wyprzedziliśmy sześć samochodów. W pewnym momencie, przy prędkości 150 km/h,  przed naszym samochodem wybiega ... krowa. Straciliśmy pół godziny, samochód mocno uszkodzony. Ale Dakar jest długim wyścigiem. Wstajemy na nogi i jedziemy dalej”

Po tym etapie zespół zajmuje 58 pozycję w klasyfikacji, tracąc godziną i 9 sekund do lidera wyścigu


Zdjęcia z etapu (Willy&Nick Weyens)

Dakar 2016 Vanagas i Rozwadowski

Dakar 2016 Vanagas i Rozwadowski

Dakar 2016 Vanagas i Rozwadowski


Dakar 2016 Relacja 01 Vanagas Rozwadowski

Start wyścigu - na jego początek też ważny prolog. On decyduje przede wszystkim o kolejności na starcie.
Komunikat prasowy i relacja zawodników:
 

Załoga Vanagas – Rozwadowski (w rozpiskach znana jako Vanagas i Sebastian) rozpoczęła Rajd Dakar 2016 od uzyskania 36 pozycji po przejechaniu prologu. 11-kilometrowy odcinek ekipa pokonała w 7 min 5 sek. (do zwycięzcy prologu Ten Brinke straciła 57 sek.). Zgodnie z dzisiejszymi wynikami będzie ustawiona kolejność startowa do jutrzejszego, pierwszego etapu.

Dakar 2016 Vanagas i Rozwadowski
 

Pierwszym akcentem Rajdu Dakar była oficjalna prezentacja wszystkich zespołów na rampie startowej. Załoga Vanagas – Rozwadowski ruszyła na odcinki Toyotą Hilux z numerem startowym 333.

Jak widać zespół podkreśla swoją narodową przynależność i przyjaźń polsko - litewską. Na rampie startowej prezentowane są dwie flagi!!!

Dakar 2016 Vanagas i Rozwadowski
 

„Do rozpoczęcia się rajdu zawsze jest wiele ruchu, przygotowań, krzątaniny. Po przejechaniu rampy startowej pojmujesz, że od tego momentu Twoje życie toczyć się będzie według grafiku zaplanowanego przez organizotorów co do minuty“ – mówił Benediktas Vanagas. „W czasie prologu mieliśmy szansę na poprawienie pozycji startowej, ale tak jak przypuszczaliśmy, kurz utrudniał sytuację. Jutro zaczyna się prawdziwy Dakar” – dodaje.

Zegarkowe zdjęcie z Dakar 2016

Dakar 2016 Vanagas i Rozwadowski
Dakar 2016 Relacja 00 Vanagas Rozwadowski
 

O tym, że już po raz kolejny zegarkowa marka Vostok Europe wpiera "dakarową" załogę, która w tym 2016 roku jest litewsko-polską pisaliśmy już kilkukrotnie.
Dakar rusza 2 stycznia – czas na regularne informacje.
Mamy nadzieję, że w zakresie tych relacji pojawiać się będą także informacje zegarkowe.


29 grudnia na lotnisku w Wilnie uroczyście pożegnano załogę - Banediktasa Vanagasa i Sebastiana Rozwadowskiego, która udała się na rajd Dakar 2016. Ekipa pojedzie z numerem startowym 333 w specjalnie zaprojektowanych kombinezonach z litewską Pogonią i polskim Białym Orłem.

Vostok Europe i Dakar 2016
 

Na lotnisku, obok tłumnie przybyłych fanów zespołu, obecni byli także pozostali ambasadorowie marki Vostok Europe: Jurgis Kairys į Žydrūnas Savickas (BIG Z)

Vostok Europe i Dakar 2016

Vostok Europe i Dakar 2016
 

Jak widać na powyższym zdjęciu członkowie ekipy zwracają baczną uwagę na manifestowanie litewsko-polskiego składu zespołu. Wobec trudnych relacji państwowych, to bardzo cieszący aspekt tej sportowej rywalizacji.
 

Załoga „General Financing – Autopaslauga by Pitlane“ wystartuje 2 stycznia w argentyńskim Buenos Aires sportową Toyotą Hilux. Dla Rozwadowskiego, będzie to debiut na Dakarze. Dla Vanagasa to czwarty Dakar z rzędu, ma on za sobą trzy finisze. W ubiegłym Dakarze w klasyfikacji zespołów prywatnych zajął pierwsze miejsce, w klasyfikacji generalnej 24, a jeden z etapów zakończył na 4 miejscu (ostatnie pięć etapów pokonał ze złamanym nadgarstkiem). To najlepszy wynik litewski w historii występów na Dakarze.
 

„Dla pustyni nie ma różnicy skąd przybywasz, ważne, jak dobrze jesteś przygotowany. Organizatorzy straszą, że tegoroczna edycja rajdu będzie wyjątkowo trudna. Jednak my jesteśmy dobrze przygotowani, z bagażem trzech pokonanaych Dakarów - bardziej doświadczeni. Siły połączyło dwóch profesjonalistów, którzy darzą siebie stuprocentowym zaufaniem. Choć na co dzień mówimy w dwóch różnych językach, to w samochodzie rozumiemy się doskonale“  – mówił kierowca Benediktas Vanagas.

Vostok Europe i Dakar 2016
 

30 grudnia Vanagas i Rozwadowski wraz z całym zespołem dotarli do stolicy Argentyny Buenos Aires, gdzie 2 stycznia rozpocznie się rajd Dakar 2016. Przed startem czeka na nich jeszcze sporo przygotowań, odbiór sprzętu.

„Odbyliśmy długą i wyczerpującą podróż, ale jesteśmy naładowani pozytywną energią, zmotywowani do stawienia czoła najcięższemu z możliwych wyzwań w światowym motosporcie”  – mówił pilot załogi Sebastian Rozwadowski.

Vostok Europe i Dakar 2016
 

Wszyscy członkowie załogi otrzymali najnowszy, dedykowany tej imprezie zegarek „Rally Timer by Benediktas Vanagas” firmy Vostok Europe. W ten sposób czasomierze te będą testowane w najróżniejszych warunkach tego najtrudniejszego na świecie rajdu samochodowego.

Do czasu oficjalnej prezentacji tego wyjątkowego zegarka, niestety na pewno nie będzie on pokazywany na zbliżeniach (poniżej na zdjęciu zegarki edycja Dakar 2015.

Going for Dakar Vostok Europe
 

Jeśli tylko będziemy otrzymywać relacje z rajdu, szczególnie jeśli będą one opatrzone informacjami lub zdjęciami zegarków, to będziemy je sukcesywnie w konwencji bloga tutaj publikować. W każdym razie do takich relacji jesteśmy przygotowani.
 

Władysław MellerP.S.
O litewsko-polskim zespole pisaliśmy już w opracowaniu:

"Każdy ma swój własny Dakar, ale Litwin i Polak jadą razem"
 

 

Polecamy także:

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu
ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu
Eterna jest jedną z ulubionych przeze mnie marek zegarkowych, dlatego tym bardziej cieszę się, że  firma ta rozwija się w dobrym kierunku. Szczególnie godne zauważenia jest opracowanie i stosowanie nowego, własnego mechanizmu bazowego kaliber 39, któ
Video recenzja: Vratislavia Conceptum VIS1935 UPRISING Automatic
Video recenzja: Vratislavia Conceptum VIS1935 UPRISING Automatic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji modelu VIS1935 UPRISING Automatic polskiej marki Vratislavia Conceptum. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wówczas we wstępie napisał tak: Vratislavia Con
Zegarkowy savoir-vivre – czyli co wolno, co należy, a czego robić nie wypada
Zegarkowy savoir-vivre – czyli co wolno, co należy, a czego robić nie wypada
Zegarki (skoncentruję się na męskich) nie stanowią obecnie jedynie urządzeń do wskazywania czasu. Tych mamy wokół siebie na tyle dużo, że noszenie zegarka nie jest niezbędne. W praktyce obecnie zegarki są raczej męską biżuterią, czymś, co pokazuje os
Video recenzja: Glycine Airman 44 (GL0056) – nowość 2017
Video recenzja: Glycine Airman 44 (GL0056) – nowość 2017
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji modelu Airman 44 marki Glycine. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wówczas we wstępie napisał tak: Całkiem niedawno prezentowaliśmy krótki przegląd nowośc
2017 - Cyfrowe wskazanie skaczących sekund
2017 - Cyfrowe wskazanie skaczących sekund
Przeskakujące wskazania tzw. (Jumping indications), czy to za pomocą obrotowych dysków czy sekwencyjnie zmieniających położenie wskazówek, są jednymi z bardziej problematycznych w implementacji, gdyż wymagają użycia stosunkowo dużej ilości energii, t

Tagi:

Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Doxa

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Alpina

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Biznes z łezką w oku
Biznes z łezką w oku
23.12.2015
Zegarki i Pasja w 2015  artykuły go...
Zegarki i Pasja w 2015 artykuły go...
02.01.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco