Marka Steinhart Timepieces powstała w 2004 roku w Niemczech, w miejscowości Augsburg. Relatywnie młoda firma, szczególnie w świecie tradycyjnego zegarmistrzostwa, jest własnością oraz została stworzona przez Guntera Steinhart – z wykształcenia architekta, który prowadził ze wspólnikiem dobrze prosperujące biuro architektoniczne w Augsburgu.
Zegarmistrzostwo i zegarki to oczywiście pasja Guntera, z której wraz z biegiem czasu zrodził się pomysł na stworzenie własnej marki produkującej czasomierze.
Pierwsza siedziba przedsiębiorstwa mieściła się w domu rodzinnym Guntera Steinharta w Augsburgu.
Stawiając pierwsze kroki w branży, pasjonat i założyciel firmy zamówił pierwszą partię zegarków w niemieckiej firmie LACO, były to zegarki lotnicze – NAV B U-Uhr, wzorowane na beobachteruhr Luftwaffe z okresu drugiej Wojny Światowej.
Sprzedaż pierwszej partii czasomierzy zrealizowana została poprzez znany i popularny na całym świecie serwis aukcyjny Ebay. Pozwoliło to zredukować ryzyko oraz koszty, a zarazem zbadać rynek – efekt okazał się być bardzo zadowalający, co zachęciło Guntera Steinharta do dalszych działań.
Dzięki swoim przyjaciołom i znajomym, Gunter nawiązał współpracę z przedsiębiorstwami szwajcarskimi zajmującymi się dostawami części do branży zegarkowej - tak rozpoczęła się wówczas produkcja podzespołów w Szwajcarii zgodnie z zamówieniami marki (tarcze, koperty, wskazówki).
Zamówione i wykonane elementy wykorzystywane są do składania zegarków Steinhart Timepieces, a ich jakość oraz pochodzenie pozwala marce na umieszczenie na tarczy oznaczenia Swiss Made.
Głównym celem właściciela jest dostarczanie dobrze wykonanych, szwajcarskich zegarków, wyposażonych w szwajcarskie mechanizmy, za przyzwoitą, niewygórowaną cenę.
Steinhart to doskonały przykład marki bazującej i kierującej swoje produkty do klientów, którzy znają uwarunkowania rynku zegarkowego i mają wiedzę na ten temat (np. fora tematyczne, Facebook, You Tube, Instagram). Firma stale się rozwija, i na przestrzeni lat zdobywa coraz większe grono wiernych Klientów, którzy zaczynają kolekcjonować zegarki Steinhart Timepieces
Gunter Steinhart zauważa ten trend i zaczyna tworzyć krótkie, limitowane edycje zegarków, które cieszą się tak wielkim zainteresowaniem, iż rozchodzą się praktycznie w przeciągu doby, od momentu prezentacji w siedzibie marki.
W roku 2011 marka Steinhart Timepieces wyprodukowała specjalnie dla największego polskiego Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków (KMZiZ) zegarek Aquarius, który zostaje wyprodukowany w oparciu o projekt przygotowany przez członkowie forum.
Powstają 33 sztuki tego modelu w wersji stalowej i tyle samo w wersji z powłoką DLC.
Od tego też momentu, rozpoczynają się wielomiesięczne, intensywne rozmowy i negocjacja mające na celu nawiązanie współpracy z marką, dzięki czemu możliwe będzie oferowanie produktów Steinhart także w naszym kraju, co owocuje stworzeniem polskiego przedstawiciela marki i przyznania mu tytułu oficjalnego sprzedawcy marki Steinhart Timepieces w Polsce.
W roku 2014 firma przekształca się w Steinhart Watches GMBH i przenosi się do nowej siedziby, która obecnie mieści się na obrzeżach Augsburga, w miejscowości Stadtebergen przy ul. Boschstrasse 6.
W tym samym roku Steinhart Timepieces wypuszcza limitowaną, rocznicową kolekcję zegarków, w których w skład wchodziły takie modele jak Triton 30 ATM Anniversary Edition, a także model oparty o serię Aviation ST-10.
Produkcja zegarków nadal odbywa się w Szwajcarii, gdzie aktualnie firma zatrudnia około 10 zegarmistrzów, którzy dokonują montażu oferowanych zegarków.
Można śmiało powiedzieć, że obecnie relacja ceny do jakości i pochodzenia zegarków, jest bardzo konkurencyjna w stosunku do oferty wielu innych, znanych marek na rynku.
Firma stale się rozwija i poszerza swoją linię produktową.
Dynamiczny wzrost uzyskuje także poprzez sprzedaż swoich produktów wyłącznie on-line, czyli przez Internet, co pozwala zredukować koszty jej działalności, ponoszone przez inne marki na tworzenie i utrzymanie butików ze swoimi produktami.
Obecnie marka Steinhart Timepiecies oferuje 8 kolekcji zegarków, są to:
Ocean, Triton, Apollon, Nav B-Uhr, Aviation, Marine, Military i Racing.
Autor: Maciej Kopyto
*artykuł na bazie materiałów marki Steinhart Timepiecies