Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?

POWRÓT 09.11.2016 Zegarkowy świat
Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?

Od zegarkowego kryzysu lat siedemdziesiątych można mówić o grupowaniu się producentów zegarków w większe jednostki organizacyjne, ale w ostatnich latach zjawisko to wyraźnie się nasiliło. W gronie zegarkowych marek, szczególnie w grupie najbardziej prestiżowych wytwórców, z wyjątkiem nielicznych niezależnych zegarkowych producentów, dominują wielkie koncerny. Ostatnią, głośną operacją był zakup marek Alpina, Frederique Constant, Ateliers de Monaco przez Citizen Group, ale tego rodzaju przejęć było w ostatnim czasie zdecydowanie więcej.

Właśnie od kryzysu zegarkowego, kiedy to kredytujące niewydolną wtedy szwajcarską branżę zegarkową banki, dla ograniczenia kosztów i jej restrukturyzacji, poszczególne firmy zgrupowały w większe jednostki organizacyjne, możemy mówić o zegarkowych grupach producenckich.

Na tej kanwie powstał trzon obecnej Swatch Group, a przykładowo marki IWC i Jaeger-LeCoultre znalazły się pod skrzydłami VDO Adolf Schindling AG.

Oczywiście, także przedtem zdarzały się łączenia i podziały, ale do czasu wskazanego kryzysu były one dość sporadyczne i naturalne – wynikające choćby z łączenia się rodzinnych fortun. Dla odmiany późniejszy rozrost grup producenckich był spowodowany rozwojem branży. Pewnie najgłośniejszą transakcją przeprowadzaną na przełomie wieku było nabycie przez Grupę Richemont zegarkowych liderów branży – marek: A. Lange & Söhne, IWC i  Jaeger-LeCoultre (skupionych wówczas w LMH Group). Zapłacona kwota – 2,8 miliarda franków szwajcarskich wydawała się wtedy wielkością zawrotną, jednak szybki rozwój branży pamięć o wysokości zapłaconej kwoty szybko zatarł.

Obok spektakularnych przejęć, trzeba też widzieć zdecydowanie mniej głośne zakupy branżowych i nie branżowych firm, które są dostawcą rozwiązań i komponentów dla zegarkowych producentów. W takim gronie, obok przejmowania dostawców typowych elementów do zegarków mechanicznych, na pewno trzeba zauważyć wyjątkową operację, którą przeprowadziła w roku 2016 Fossil Group kupując firmę zapewniającą rozwiązania i technologie informatyczne dla urządzeń mobilnych – Misfit.

Wydaje się, że wszyscy zainteresowani zegarkami wiedzą doskonale o grupowych przynależnościach zegarkowych producentów, ale mimo to chyba warto zabawić się w swego rodzaju wyliczankę i podać nazwy, strony internetowe zegarkowych koncernów, oraz listy marek, jakie swoim zasięgiem obejmują. Dzięki temu informacja ta znajdzie się także w polskojęzycznych zasobach internetowych, a opracowanie będzie mogło służyć jak swego rodzaju „ściąga” dla poszukujących tego rodzaju wiedzy.

Wiadomo, że część listowanych zegarkowych marek jest własnością grup, ale niektóre przez nie produkowane skupione są tylko w systemie licencyjnym lub joint venture. W przypadku wiedzy o tego rodzaju zależnościach będzie ona wskazywana przy listowaniu nazw. 

SWATCH GROUP (Szwajcaria)

Zaczynamy od największego koncernu zegarkowej branży – Swatch Group z siedzibą w Bienne w Szwajcarii. Jako że słowo Swatch (Swiss Watch) przyjęte w roku 1998 jako obecna nazwy grupy, powstało dla kreacji zegarków o tej samej nazwie w latach osiemdziesiątych, na pewno warto przytoczyć poprzednie nazwy tejże organizacji.

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?
 
SMH (Swiss Corporation for Microelectronics and Watchmaking Industries Ltd.) – ta nazwa obowiązywała od roku 1983, a organizacja powstała przy połączeniu powstałych w latach trzydziestych (także w obronie przed kryzysem) organizacji: ASUAG i SSIH.

Swatch Group jest właścicielem następujących marek zegarkowych:

Breguet, Blancpain, Glashütte Original, Harry Winston, Jaquet Droz, Omega, Léon Hatot, Longines, Rado, Union Glashütte, Tissot, Calvin Klein, Balmain, Certina, Mido, Hamilton, Swatch, Flik Flak

Strona internetowa Swatch Group: http://www.swatchgroup.com

RICHEMONT GROUP (Szwajcaria)

Wspomniana już na wstępie Richemont Group aspiruje do miana tej, która skupia najbardziej prestiżowych producentów. Jej zegarkowy początek można określić na rok 1988, kiedy to firma zakupiła mniejszościowy pakiet udziałów w holdingu Cartier Monde SA.

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?

To właśnie dla swoich klientów Grupa Richemont w roku 1991 zorganizowała po raz pierwszy oddzielnie od targów w Bazylei spotkania handlowe – Salon International de la Huete Horlogerie w Genewie. Wzięły w nim udział następujące marki: Baume & Mercier,  Cartier, Daniel Roth, Geralt Genta, i Piaget 

Obecnie  skupia ona następujących zegarkowych producentów:

Vacheron Constantin, A. Lange & Söhne, Jaeger-LeCoultre, Roger Dubuis, Piaget, IWC Schaffhausen, Officine Panerai, Ralph Lauren**, Baume & Mercier, Cartier, Van Cleef & Arpels, Montblanc, Dunhill

Strona internetowa Richemont Group: https://www.richemont.com/

LVMH GROUP (Francja)

LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SA jest największą firmą operującą w grupie produktów luksusowych. Mimo, że zegarki nie są jej jedyną aktywnością jest ona poważnym „graczem” na zegarkowym rynku.

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?

Grupa skupia następujące marki zegarkowe:

TAG Heuer, Bulgari, Hublot, Zenith, Dior, Fred, Chaumet, Louis Vuitton

Strona internetowa LVMH Group: https://www.lvmh.com/

KERING GROUP (Francja)

Jednostka ta przyjęła swoją obecną nazwę w roku 2013, a przedtem była znana pod nazwą PPR.

Było o niej szczególnie głośno po spektakularnym nabyciu w roku 2013 marki Ulysse Nardin, ale jeszcze przedtem kupując Sowind Group obejmującą marki Girard-Perregaux i Jean- Richard grupa nabyła także ważnego producenta zegarkowych mechanizmów.

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?

W skład Kering Group wchodzą marki:

Ulysse Nardin, Girard-Perregaux, JeanRichard, Gucci, Boucheron, Qeelin, Bottega Veneta

Strona internetowa Kering Group: http://www.kering.com/en

SEIKO GROUP (Japonia)

O ile przynależność do grupy marek Grand Seiko, Credor, Pulsar, Alba i Lorus jest znana powszechnie, to już o władaniu marką Orient wie pewnie niewielu zegarkomaniaków.

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?
Do Seiko Grup należą następujące marki zegarkowe:

Seiko, Grand Seiko, Credor, Pulsar, Lorus, Alba, Orient

Storna internetowa Seiko zegarki: http://www.seikowatches.com/corporate/group/

FOSSIL GROUP (USA)

Znana z modowych marek grupa znaczącą ich część produkuje w systemie licencyjnym, jednak zakup firmy Skagen, oraz wyraźny wewnętrzny podział na dywizje produktów własnych i licencyjnych wskazuje, że na marki własne firma zwraca szczególną uwagę.

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?

Fossil Group tworzą następujące marki:

Fossil, Relic, Michele, Zodiac, Skagen, Adidas*, Burberry*, Diesel*, DKNY*, Michael Kors*, Tory Burch*, Marc Jacobs*, Emporio Armani*, Emporio Armani Swiss Made*, Armani Exchange*, Karl Lagerfeld*

Strona internetowa Fossil Group: https://www.fossilgroup.com/

MOVADO GROUP (USA)

Tradycyjne firmy zegarkowe skupione w Movado Group, mimo dużego prestiżu, nigdy nie miały szczęścia na naszym krajowym rynku. Co innego trzeba powiedzieć o markach modowych, które dzięki rozpoznawalnym nazwom i pracy lokalnych dystrybutorów są u nas doskonale znane.

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?

W skład Movado Group wchodzą:

Ebel, Concord, Movado, ESQ by Movado, Coach*, Hugo Boss*, Juicy Couture*, Tommy Hilfiger*, Lacoste*, Scuderia Ferrari*

Strona internetowa Movado Group: https://www.movadogroup.com/

CITIZEN GROUP (Japonia)

Doskonale rozpoznawalne zegarki Citizen, produkowane w niezwykle dużych ilościach mechanizmy Miyota to doskonałe wizytówki tegoż japońskiego producenta. By choć w kilku słowach przybliżyć jego historię, trzeba także wspomnieć o marce Rhythm przyłączonej w roku 1953, czy marce Noblia, której stworzenia miało umożliwić producentowi operowanie w wyższych segmentach cenowych produktów.

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?

Ważnym było na pewno włączenie w 2008 roku do grupy marki Bulova, a w 2012 marki Arnold & Son.

Oczywiście nie sposób nie powtórzyć podanej już we wstępie tegorocznej sensacji – zakupu przez Citizena marek: Frederique Constant, Alpina, Ateliers de Monaco.

Aktualnie do Citizen Group należą marki: 

Citizen, Campanola, Q&Q, Arnold & Son, Bulova, Bulova Accutron II, Bulova AccuSwiss, Wittnauer, Caravelle New York, Bulova Clocks, Frank Lloyd Wright*, Harley-Davidson*, Frederique Constant, Alpina, Ateliers de Monaco

Strona internetowa Citizen Group: http://www.citizen.co.jp/global

TIMEX GROUP (USA)

Powstała w roku 1950 na bazie marki Timex Timex grup nie jest dobrze znana jako grupa zegarkowa. Może to wynikać z milionów sztuk zegarków jakie produkuje corocznie firma Timex.

Wobec wzrostu znaczenia marek modowych znaczenie tych marek w grupie pewnie będzie nabierać coraz większego znaczenia.

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?

Grupa Timex skupia następujące marki:

Timex, Nautica*, Opex*, GC*, Guess*, Salvatore Ferragamo Timepieces*, Versace*, Versus*

Strona internetowa Timex Group: http://www.timexgroup.com/

FRANCK MULLER GROUP (Szwajcaria)

Zegarki Franck Muller i sam Franck Muller są najlepiej znane z dokonań tejże grupy. Choćby z targów w Bazylei zegarkomaniacy mogą także znać marki Pierre Kunz, czy Rodolphe.

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?

W naszym zestawieniu należy podać jednak wszystkie marki skupione w grupie.

Są nimi: Franck Muller, Pierre Kunz, European Company Watch, Rodolphe, Martin Braun, Barthelay, Backes & Strauss**, Pierre Michael Golay, Smalto Timepieces*, Roberto Cavalli*
Grupa Franck Muller jako taka nie posiada swojej strony internetowej.

W wyszukiwarkach na hasło Franck Muller group zgłasza się strona firmy Franck Muller: http://www.franckmuller.com

BINDA GROUP (Włochy)

Z marek skupionych w Binda Group na pewno najlepiej znana była… zegarkowa reklama marki Breil brzmiąca: „Don't touch my Breil”  (nie dotykaj mojego Breil). Ze względu na wzrost znaczenia marek modowych inne marki grupy mogą być widoczne na różnych zegarkowych rynkach.

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?

Marki skupione w Binda Group to:

Breil, Freestyle, Hip Hop, Moschino*, Kenneth Cole*, Kenneth Cole Reaction*, Tommy Bahama*, Ted Baker London*, Chronotech*, Gametime*, Sperry Top-Sider*, Zoo York*

Strona internetowa korporacji Binda Group: http://www.bindagroup.com/

CITYCHAMP GROUP (Hong Kong)

Chińscy producenci tradycyjnie kojarzeni byli z tańszymi produktami.

Poprzez zakup marek Eterna i Corum grupa Citychamp weszła na zegarmistrzowskie salony. Zakup marek nie wprowadził żadnych zmian w dystrybucji, co zagwarantowało utrzymanie pozycji każdej z marek na dobrych dla każdej z nich rynkach. 

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?

Citychamp Group skupia marki:

Corum, Eterna, Ebohr, Rossini, Codex, Rotary, Dreyfuss & Co., J&T Windmills

Strona Citichamp Group funkcjonuje tylko w chińskiej wersji językowej.

Wersja angielskojęzyczna jest tłumaczeniem wyszukiwarki: http://www.citychampwatchjewellery.com/

FESTINA GROUP (Hiszpania)

Wywodząca swą nazwę od lidera grupy – firmy Festina - zapoczątkowała swoją działalność w 1980 roku z marką Lotus, a wywodzącą się ze Szwajcarii markę Festina  pozyskała w roku 1984. W roku 1992 marka Festina po raz pierwszy została chronometrażystą kolarskiego wyścigu Tour de france.

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?

To właśnie z wspierania tej imprezy marka jest najlepiej znana.

Do Festina Group należą marki:

Perrelet, L.Leroy, Candino, Festina, Lotus, Jaguar*, Calypso*

Strona internetowa Festina Grpup: http://www.festinagroup.com/

INTERNATIONAL LUXURY GROUP (Szwajcaria)

Ta jednostka organizacyjna jest czasami pomijana w zestawieniach branżowych, a patrząc z punktu widzenia naszego lokalnego rynku jest dość istotną, bo jej wyroby są u nas obecne.

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?

W skład grupy wchodzą następujące marki zegarkowe:

Roamer, Swiss Military, Hanova, Aigner*, Escada*, Cerruti 1881*, Gant*, Police*, Timberland* 

Strona internetowa International Luxury Group: http://www.interluxury.com/

Autor: Władysław Meller

* - zegarki licencyjne
** - zegarki produkowane jako joint venture

Literatura:
Watch Time, Who Owns What: A Guide to the Watch Groups, www.watchtime.com
http://www.watchtime.com/featured/who-owns-what-a-guide-to-the-watch-groups/

Polecamy także:

Koperty zegarków z metali popularnych. Tytan versus stal szlachetna
Koperty zegarków z metali popularnych. Tytan versus stal szlachetna
Porównując różne zegarki pod kątem materiału z którego wykonane zostały ich koperty, dla metali popularnych (czyli bez uwzględniania metali szlachetnych) najczęściej bierzemy pod uwagę modele, których obudowy zostały wykonane ze stali szlachetnej, lu ...
CERTINA DS Action Diver Chronograph – prawdziwy „diving watch”
CERTINA DS Action Diver Chronograph – prawdziwy „diving watch”
Certina to jedna z nielicznych zegarkowych marek szwajcarskich, która możliwa była do zdobycia w naszym kraju w czasach komunistycznych, kiedy królowały u nas sowieckie czasomierze. Firma buduje swój wizerunek już od 1888 roku. Dziś funkcjonując w ra ...
Baume & Mercier – Clifton Club Shelby© Cobra Limited Edition
Baume & Mercier – Clifton Club Shelby© Cobra Limited Edition
Sceptycyzm jest cechą właściwą gatunkowi ludzkiemu. Podobnie jak pragmatyczne podejście do życia, otaczających nas przedmiotów czy spraw, które trzeba załatwić. Na szczęście drugą stroną człowieczej natury jest posiadanie marzeń, pragnienie ich reali ...
watch.swiss – na wystawę poświęconą szwajcarskim zegarkom jedziemy do Łodzi!
watch.swiss – na wystawę poświęconą szwajcarskim zegarkom jedziemy do Łodzi!
W dniach od 11 do 17 września 2017 roku, w centrum handlowym Manufaktura w Łodzi, zostanie zaprezentowana niezwykła wystawa nosząc tytuł „watch.swiss”, która jest dedykowana szwajcarskim zegarkom i samej Szwajcarii, oraz formą promocji szwajcarskiego ...
SEIKO Prospex SLA017 Diver Limited Edition - pierwsza reedycja modelu z 1965 roku!
SEIKO Prospex SLA017 Diver Limited Edition - pierwsza reedycja modelu z 1965 roku!
Dla miłośnika zegarków zestawienie Seiko i zegarek dla nurków wydaje się być niemal automatyczne, naturalne. Mimo, że marka ta ma niebywale szerokie portfolio zegarków eleganckich, sportowych, casualowych, tanich, droższych, po prostu wszelakich – to ...
Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Epos

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Partner KMIZ

PARTNER

Glycine

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Zegarmistrzowska Aleja Zasłużonych
Zegarmistrzowska Aleja Zasłużonych
01.11.2016
Pierwszy Kurs Wiedzy Zegarmistrzows...
Pierwszy Kurs Wiedzy Zegarmistrzows...
03.01.2017

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco