Marka Luminox coraz wyraźniej wkomponowuje się w nasz rodzimy rynek. Zegarki tego producenta są dostępne w oficjalnej sprzedaży, marka ma w Polsce autoryzowanego dystrybutora, a co za tym idzie my, użytkownicy, mamy pełną gwarancję za zakupione zegarki oraz dostępny ich serwis. Każdy miłośnik ponadprzeciętnie wytrzymałych czasomierzy utrzymanych w militarnym stylu powinien zapoznać się z bogatą ofertą Luminoxa.
W ramach kolekcji tego szwajcarskiego producenta ważnym punktem jest seria 3600. W jej skład wchodzą zegarki z dużymi kopertami, są to modele skierowane do użytkowników lubiących korzystać z czasomierzy o większych rozmiarach. Wytrzymałe zegarki przeznaczone do nurkowania, które mogą świetnie sprawdzić się także jako towarzysze do użytku na co dzień, po prostu sportowe zegarki dostosowane do korzystania w trudnych warunkach.
W ramach rodziny Luminox 3600 pojawiły się niedawno nowe modele. Zaprezentujemy je poniżej. Dwa z nich wyróżniają się czerwonymi bądź żółtymi dodatkami i paskami w tych kolorach, a trzeci jest edycją specjalną stworzoną we współpracy z fundacją Navy SEALs.
Duże, ale lekkie
Zegarki Luminox Navy SEALs 3600 Series mają kopertę o średnicy 45 mm, 14 mm grubości i 51 mm wysokości od ucha do ucha. Ten ostatni wymiar jest stosunkowo nieduży jak na średnicę obudowy, co wróży dobre dopasowanie do nadgarstka.
Wygląd koperty oraz jej elementy wizualnie sprawiają wrażenie, iż mamy do czynienia z zegarkami masywnymi, ciężkimi. Rzeczywistość jest nieco inna, bo zegarki te – mimo sporej wielkości - są relatywnie lekkie, ponieważ budulec jaki zastosowano do wykonania ich kopert to włókno węglowe. Dokładnie jest to Carbonox, materiał używany do produkcji obudowy przez firmę Luminox, mający wiele zalet. Jest lekki – co już wiemy, ale warto podkreślić, że jest on nawet 6 razy lżejszy od stali, ponadto charakteryzuje się wysoką wytrzymałość i odpornością na uszkodzenia, jest niealergiczny i odporny na działanie wiele czynników. Przy okazji jest też antymagnetyczny. Czarna, matowa barwa kopert doskonale pasuje do zegarków o militarnych konotacjach. W tym modelu także obrotowa luneta jest karbonowa.
Kształt obudowy jest klasyczny, okrągły. Uszy są masywne, a przestrzeń między nimi została tak zagospodarowana, że widoczna jest linia prosta dobrze pasująca do standardowych końcówek zamocowanego paska, także niefabrycznego. Tu dobierać możemy spośród pasków dostosowanych do 24 milimetrowego rozstawu uszu.
Warto dodać, że fabryczny pasek ma system szybkiej, bez narzędziowej wymiany.
Po prawej stronie koperty jest stalowa zakręcana koronka z wypustkami po obu stronach, które mają za zadanie chronić ją przed uderzeniami. Czołowa część koronki jest przyozdobiona odciśniętym logo marki Luminox. Dla zachowania symetrii po przeciwnej stronie, na lewym boku koperty, widoczny jest wystający element o prostokątnym profilu, równoważący rozbudowany prawy bok obudowy. To także wzmacnia poczucie wytrzymałości zegarka.
Kotwica, trójząb i pistolet
Matowa powierzchnia koperty ma drobnoziarnistą strukturę.
Linie krawędzi są ostre, proste i wyraziste, podkreślając nowoczesny styl zegarka. Dekiel jest stalowy, pełny i wkręcany. Jego wygląd jest atrakcyjny, co nie jest takie oczywiste. Miło, że w stricte użytkowym zegarku producent przywiązuje uwagę do takich szczegółów.
Na krawędzi dekla wygrawerowano sporo informacji o tym modelu, a centralną część stanowi matowe, ziarniste tło, na którym widoczny jest wizerunek nieco wystającego orła trzymającego w pazurach kilka przedmiotów: kotwicę, trójząb i pistolet. Pod nim widoczna jest nazwa Luminox oraz informacja o miejscu produkcji zegarka, czyli Szwajcarii.
Od góry kopertę zegarka Luminox Navy SEALs 3600 Series wieńczy obrotowa luneta. Jest na niej naniesiona skala minutowa. Jej pierwsze 20 minut umieszczono na powierzchni ułożonej nieco wyżej, z cyfrowymi oznaczeniami co 5 i zaznaczeniem kropkami każdej z minut. Pozostała część skali to oznaczenia cyfrowe co 10 minut na wypustkach, naprzemiennie z ułożonymi także co 10 białymi kreskami. Krawędź jest ryflowana dla pewniejszego uchwytu.
Między szkłem szafirowym z naniesioną powłoką antyrefleksyjną a tarczą jest pierścień o skośnie ułożonej powierzchni. Nadrukowano na nim skalę minutową.
Bezproblemowy odczyt w ciemności
Powierzchnia czarnego cyferblatu ma strukturę utworzoną z poziomych linii. Nałożone indeksy są mieszane. Na przemian ułożono wersje prezentowane cyframi arabskimi z indeksami w postaci kresek z zaokrąglonym zakończeniem skierowanym ku środkowi.
Wskazówki są węższe przy mocowaniu do osi i rozszerzają się dalej, by dać miejsce na ułożone wzdłużnie rurki wypełnione trytem. We wspomnianym wcześniej pierścieniu ze skalą minutową także co piątą minutę, przy indeksach godzinowych, jest otwór z umieszczoną pionowo trytową rurką. Taki zestaw daje nam bardzo wydajne podświetlenie w ciemności.
Nie wymaga ono żadnego zasilania zewnętrznego ani wcześniejszego naświetlania. Emisja światła następuje na skutek wzbudzania luminoforu napylonego na wewnętrznych ściankach rurek przez uwalniane elektrony z gazu H3, czyli trytu. Mamy jako użytkownicy zegarka zapewnione dzięki temu rozwiązaniu wiele lat bezproblemowego odczytu w ciemności. Rurki emitują światło zielone, poza wskazówką minutową, punktem nad godzina 12. na tarczy i na lunecie, które świecą na pomarańczowo. Krótka rurka świecąca na zielono jest także na końcu sekundnika. Na godzinie 3. jest okienko datownika ze wskazaniem dni miesiąca. Nad nim na szkle zamocowana jest powiększająca lupka dla ułatwienia odczytu.
Indeksy godzinowe są niżej zdublowane nadrukowanymi oznaczeniami czasu do 24 godzin, czyli czasu wojskowego. Pod godziną 12. umieszczono logo marki, a po przeciwnej stronie informacje o klasie wodoszczelności do 200 m i materiale z jakiego wykonano szkło.
Detale i wersja specjalna
A teraz spójrzmy jeszcze na detale.
W Luminox Navy SEALs 3600 Series w wersji „czerwonej” czas wojskowy, informacja o wodoszczelności, końcówka sekundnika i wskazówka minutowa oraz oznaczenia na lunecie są w kolorze czerwonym, tak jak pasek z odciśniętą nazwą marki podzieloną na dwie części, na każdym z jego elementów. Zapięcie to bransoletowa klamra zwalniana przyciskami z dodatkowym zabezpieczeniem. Wersja żółta ma pasek i oznaczenia na lunecie w tym właśnie kolorze, jak również końcówkę ramienia sekundnika wraz ze wskazówką minutową.
Model Luminox Navy SEAL Foundation, będący edycją specjalną, opracowany we współpracy z fundacją Navy Seal jest w tym zestawieniu najbardziej stonowany.
Ma niebieską tarczę, pomarańczowe oznaczenia na lunecie i wskazówkę minutową w tym kolorze. Rurki na wskazówkach są żółte, a te w indeksach i sekundniku świecą na niebiesko. Poza tym na godzinie 12. na tarczy jak i na lunecie, które są żółte. Pasek w tej wersji jest czarny.
Cały zegarek, jak pisałem wyżej, robiący wrażenie masywnego waży jedynie 75 g.
Sercem każdego z zegarków jest szwajcarski mechanizm kwarcowy Ronda 515. To sprawdzony werk o zadowalających w pełni parametrach. Na baterii może pracować do 45 miesięcy.
Cena zegarków Luminox Navy SEALs 3600 Series - niezależnie od tego, na którą wersję się zdecydujemy - to 2 450 złotych.
Adrian Szewczyk