Firma Czapek & Cie sięgając po spuściznę, jaką pozostawił po sobie Franciszek Czapek, tworzy od 2015 roku zegarki warte uwagi. Godne tego niedocenionego zegarmistrza. Charakteryzują się one elegancją, wysublimowanym stylem, dopracowanymi mechanizmami i bardzo wysoką jakością wykonania. O tej młodej marce pisaliśmy na przestrzeni lat już wielokrotnie, po raz pierwszy pod koniec 2015 roku, gdy opisywaliśmy jej pierwsze zegarki z kolekcji Quai des Bergues. Mieliśmy okazję recenzować także ten model - Czapek Geneve Quai des Bergues N°25. Od początku działalności współczesnej firmy w jej ofercie znajdziemy sporo nawiązań do Polski, kraju, który urodzony w Czechach Franciszek Czapek obrał sobie za ojczyznę.
Dziś prezentujemy nowość - zegarek Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Aventurine z tarczą wykonaną z awenturynu. To nie pierwszy mariaż marki z tym materiałem. Pierwszy był model ze wspomnianej już, bardzo udanej kolekcji Quai des Bergues, Noc w Genewie, stworzony w 2019 roku, by świętować otwarcie pierwszego sklepu marki właśnie w Genewie.
Sztuka pracy z awenturynem
Nowy model, wchodzący tym razem w skład kolekcji Fabourg de Cracovie (Krakowskie przedmieście – nawiązanie do nazwy ulicy w Warszawie, gdzie w 1850 roku Franciszek Czapek otworzył swoją pracownię i sklep), to zegarek ze stoperem, co oznaczało spore wyzwanie w aspekcie wykonania jego tarczy przy użyciu awenturynu.
Tarcza o średnicy 38,5 mm jest bardzo cienka. Podobnie, jak w przypadku linii Quai des Bergues, nowy zegarek Faubourg de Cracovie ma trzy subtarcze z awenturynu, ponieważ każdy z totalizatorów chronografu jest wycięty wewnątrz głównej tarczy godzin i minut.
„Wycięcie otworów w powierzchni tarczy wykonanej z awenturynu jest wyzwaniem samym w sobie” – mówi Xavier de Roquemaurel, dyrektor generalny Czapek & Cie. „Jeśli dodasz fakt, że indeksy są nakładane, co powoduje kolejne ryzyko pęknięć z racji konieczności wiercenia otworków, docenisz w tym zegarku sztukę pracy z awenturynem”. Indeksy minutowe zostały nadrukowane, co nadało zegarkowi bardziej sportowego wyglądu. Model ten w ofercie marki jest uważany za bezkompromisowe uosobienie sportowego stylu.
Ciekawie zaprojektowana koperta
Koperta zegarka jest bardzo ciekawie zaprojektowana. Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Aventurine występuje w lekko zmodyfikowanej kopercie znanej z kolekcji Quai des Bergues. Ma ona średnicę 41,5 mm i nieco ponad 14 mm grubości, oraz jest wykonana ze stali szlachetnej. Jej wygląd i forma bazują na ponadczasowym, klasycznym wzorze, czyli okrągły kształt i łagodnie, płynnie wyprowadzone uszy. Zabiegi stylistyczne w postaci piaskowanych zagłębień w bokach koperty, polerowane powierzchnie, fazowania czy wykończenie poprzez szczotkowania na detalach w postaci przycisków dają poparte faktami poczucie ogólnej, wysokiej jakości wykonania. Stanowią jednocześnie udany mariaż klasycznej sztuki zegarmistrzowskiej z nowoczesnym stylem i poziomem technicznym.
Projektanci firmy Czapek & Cie osiągnęli dobry efekt pracując na tej bazie. Po pierwsze utworzone linie oraz ich krawędzie są wręcz finezyjne. Układają się bardzo ładnie. Po drugie, bardzo atrakcyjnie zaprojektowano i wykonano „centrum sterowania”, znajdujące się w tradycyjnym miejscu, po prawej stronie koperty. To koronka z ząbkowanym pierścieniem na górnej krawędzi, która jest z obu stron chroniona wypustkami płynnie przechodzącymi w zaokrąglone, oraz podłużne przyciski do obsługi stopera, gdzie górny służy do uruchamiania i zatrzymywania pomiaru czasu, a dolny do resetowania wskazań.
Czołowa część koronki jest przyozdobiona skrzyżowanymi włóczniami z grotami po obu stronach i wygrawerowanym rokiem 1845.
Stalowy dekiel jest przykręcany śrubkami. Przeszklenie szafirowym szkłem z naniesioną powłoką antyrefleksyjną ukazuje mechanizm. Wodoszczelność ustalono na poziomie do 50 m. To, co widzimy pod szkłem nazwałbym połączeniem sztuki zegarmistrzowskiej na najwyższym poziomie z wykończeniem, które dziś jest modne w branży, ponieważ nadaje bardzo nowoczesny charakter tradycyjnemu rzemiosłu.
Mechanizm osadzony w kopercie modelu Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Chronograph Aventurine to Czapek SXH3, czyli mechanizm z automatycznym naciągiem i komplikacją konstrukcji postaci stopera z kołem kolumnowym.
Został on zbudowany na zlecenie firmy Czapek przez wybitnych zegarmistrzów w firmie Vaucher Manufacturing Fleurier. To mechanizm szybkobieżny - jego balans oscyluje z częstotliwością aż 36 000 wahnięć na godzinę, czyli 5 Hz. Mechanizm łożyskowany jest na 42 kamieniach, rezerwa chodu sięga 65-godzin. Wykończenie, o którym wspominałem, jest na najwyższym poziomie. Dzięki mocno ażurowanej górnej płycie ma znany z poprzednich modeli techniczny, nowoczesny styl. Szare elementy kontrastują ze srebrzystymi. Dodatkowo urozmaicają widok złociste koła zębate i rubinowe kamienie łożyskujące. Fazowane i polerowane krawędzie podkreślają nowoczesną stylistykę, a swego rodzaju powagi i klasy dodaje wahnik wykonany z 22-karatowego złota.
Mechanizm nie tylko świetnie wygląda, ale jego zaawansowanie techniczne, kunszt i precyzję wykonania podkreśla posiadany także certyfikat chronometru.
Tarcza, niczym rozgwieżdżone niebo
Wróćmy na koniec do tarczy zegarka.
Jej ciemno granatowa powierzchnia z błyszczącymi, wtopionymi kryształkami wygląda jak rozgwieżdżone niebo, stanowiąc doskonałe tło dla wskazań. Charakterystyczne trójkąciki będące grotami polerowanych i rodowanych wskazówek godzinowej i minutowej wypełniono masą luminescencyjną SuperLumiNova, co ułatwia odczyt w ciemności. Subtarcze stopera, odmierzająca upływ godzin na godzinie 9., oraz minut na 3., są lekko zagłębione. Subtarcza na 6. to mały sekundnik, nie jest ona zaznaczona zagłębieniem, a jedynie nadrukowaną skalą.
Indeksy godzinowe są nakładane i mają kształt mocno wydłużonych trapezów, poza indeksem godziny 12-tej, prezentowanym w postaci cyfr arabskich. Na godzinach 9. i 3. widoczne są tylko drobne, okrągłe punkciki, a na 6. indeks jest skrócony. Każdy z nich ma wypełnienie masą luminescencyjną, która otoczona jest polerowaną ramką. Pod godziną 12. nadrukowano nazwę firmy i miasto jej siedziby.
Tarczę chroni mocno wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.
Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Chronograph Aventurine – dostępność i cena
Zegarek otrzymujemy na pasku, który możemy na etapie zakupu dopasować w zakresie jego długości, by dobrze układał się na nadgarstku. Pasek jest czarny, wykonany ze skóry krokodyla.
Ta edycja pięknego sportowego zegarka mechanicznego dostępna jest w limitowanej do 50 sztuk liczbie. Cena Czapek & Cie Faubourg de Cracovie Chronograph Aventurine to 38 000 euro, czyli około 186 000 złotych.
Adrian Szewczyk