Rolex Cellini - spacer po kolekcji dwunastu męskich zegarków wieczorowych

POWRÓT 15.08.2014 Zegarki
Rolex Cellini - spacer po kolekcji dwunastu męskich zegarków wieczorowych

Bazylea, to piękne, trzecie co do wielkości - po Genewie i Zurychu miasto w Szwajcarii. To, tu swoje siedziby mają wielkie koncerny farmaceutyczne i chemiczne. Nas jednak najbardziej interesuje i cieszy to, że co roku odbywają się w Bazylei największe na świecie międzynarodowe targi zegarków i biżuterii - Baselworld.

 

Co roku odwiedzający targi Baselworld mogą zapoznać się z nowościami zegarkowymi prezentowanymi przez największe i najbardziej znamienite firmy i manufaktury. To właśnie na targach Baselworld można przekonać się na ile plotki i zapowiedzi znajdują potwierdzenie w oficjalnej ofercie rynkowej.Tradycyjnie już po przekroczeniu bramek wejściowych do głównej hali targów rzucają się w oczy, po lewej stronie zielone stoisko Rolexa, centralnie daleko, daleko na końcu hali stoisko Omegi i po prawej stronie na wysokości Rolexa wielkie stoisko Patek Philippe.

 

foto: www.baselworld.com

 

Ja, nie skupię się jednak na nowościach Patek Philippe czy Omegi tylko na kolekcji dwunastu nowych męskich zegarków zaprezentowanych w tym roku przez Rolexa. Dwunastu ? Tak, dwunastu, jednak w istocie są to trzy zegarki, ale każdy z nich występuje w wersji z jasną i ciemną tarczą oraz w kopercie wykonanej z białego lub różowego złota. I tak z trzech robi się ich właśnie dwanaście. Spory wybór, chyba największy z jednej firmy jeśli chodzi o grupę zegarków wyjściowych, eleganckich, wieczorowych, takich na specjalne okazje do teatru czy wykwintną kolację. Oczywiście taką specjalną okazją z powodzeniem może być też coroczne spotkanie klubowiczów KMZiZ.

 

Rolex w swojej ofercie ma zegarki dedykowane żeglarzom, nurkom czy pilotom. Takie, które zniosą trudy polarnych wypraw, albo którym nie zaszkodzi towarzystwo dużych transformatorów, wysokich napięć i pól elektromagnetycznych. Firma ta miała i ma też w swojej ofercie zegarki eleganckie na paskach, ale nigdy nie chwaliła się nimi tak jak zegarkami sportowymi na solidnych bransoletach. Jednak w tym roku Rolex przełamał tę tradycję i zaprezentowałkolekcję - Cellini. Zegarki męskie w kruszcowych 18 karatowych złotych kopertach z pięknymi błyszczącymi paskami ze skóry aligatora i klasycznym zapięciem w postaci prostej klamerki. Jak to już u Rolexa się przyjęło, tak i w tym przypadku dekle kolekcji zegarków Cellini pozbawione są jakichkolwiek zdobień, są gładkie, tak jakby czekały na wygrawerowanie na nich specjalnej dedykacji.

 

 

 

Średnica koperty każdego z czasomierzy tejże kolekcji to, optymalne w przypadku takich wieczorowych czasomierzy, 39 milimetrów. Jednak na nadgarstku sprawiają wrażenie trochę większych niż są w rzeczywistości, a to dzięki wąskiemu podwójnemu pierścieniowi okalającemu szafirowe szkło. Jeden jest gładki, natomiast drugi pod nim, o większej średnicy, jest klasyczny „rolexowy” - karbowany.

 

Cała kolekcja nosi, jak wspomniano wyżej, nazwę Cellini, w której znalazły się takie modele jak Cellini Time, Cellini Date i Cellini Dual Time. Średnica i grubość kopert wszystkich zegarków jest jednakowa. Częstotliwość pracy koła balansowego wynosi 4 Hz, co odpowiada 28 800 wahnięć na godzinę. Również jednakowa jest ilość kamieni syntetycznych, które służą do łożyskowania elementów ruchomych manufakturowego mechanizmu posiadającego automatyczny naciąg sprężyny napędowej i certyfikat COSC. Rezerwa chodu wynosi 48 godzin. Wodoszczelnośćjaką zapewnia producent to 50 metrów – jest to w zupełności wystarczający wynik w przypadku takich zegarków noszonych zazwyczaj pod mankietem śnieżnobiałej koszuli.

 

Pora na skupienie się na detalach różniących poszczególne zegarki kolekcji Cellini. Najbardziej czysty w swojej formie, niemalże sterylny jest Cellini Time. Na tarczy znalazło się tylko to co niezbędne do prawidłowego wskazania aktualnego czasu, mianowicie: wskazówka godzinowa, minutowa, oraz sekundowa. Wszystkie zostały osadzone w jednej osi. Ta ostatnia - moim zdaniem tylko po to, aby sygnalizować użytkownikowi, że mechanizm pracuje. Osobiście lubię takie rozwiązania, kiedy wskazówka sekundowa bez względu na to, czy jest duża jak w przypadku tego zegarka czy mała umieszczona niewspółosiowo jak to ma często miejsce w przypadku innych garniturowych zegarków innych marek, pokazuje, że zegarek „żyje”. Technicznie i funkcjonalnie nie ma to znaczenia, ale „duchowo” jak najbardziej ma. Godziny XII, III, VI i IX to subtelne w kroju cyfry rzymskie. Pozostałe srebrzyste indeksy zostały naniesione na tarczę, gdzie pomiędzy nimi znajduje się podziałka minutowa.

 

 

Cellini Time to czysty biały lub czarny lakier tarczy w kopercie z białego lub różowego złota. Świetnie dobrana karbowana koronka, na której widnieje logo Rolexa, idealnie dopełnia całość. Cellini Time w kopercie z białego złota oraz białą tarczą, to moim zdaniem najpiękniejszy zegarek całej kolekcji Cellini i jeden z piękniejszych męskich zegarków wieczorowych w ogóle.

 

 

 

Czy inne zegarki tej kolekcji są mniej interesujące ? Bynajmniej ! Mają inne tarcze i dodatkowe wskazania, ale to wciąż zegarki kolekcji Cellini. Cztery zegarki Cellini Date to też koperty z białego i różowego złota, jednak inne tarcze. Srebrzyste i czarne promieniście giloszowane z dodatkową małą tarczą datownika na godzinie trzeciej. Są to, również wyjątkowo piękne zegarki, mimo dodatkowej tarczy datownika, która tylko nieznacznie moim zdaniem, zaburza sterylność całości tarczy.

 

 

Cellini Date na tarczy nie ma umieszczonych rzymskich cyfr, są tam tylko delikatne indeksy godzinowe wraz z podziałką minutową. Na godzinie dwunastej znajduje się korona Rolexa. Dla tych wielbicieli marki, którzy nie mogą nie mieć datownika na tarczy, ta propozycja wydaje się być wymarzona mimo, że nie jest to rolexowe oko cyklopa, a dodatkowa subtarcza.

 

 

Ostatnie cztery zegarki kolekcji Cellini to Cellini Dual Time. Czym różnią się od Time i Date ?

Zgodnie z nazwą tej części kolekcji, to zegarki pokazujące czas dla drugiej strefy czasowej. Tarcze tych zegarków, tak jak w Date, są promieniście giloszowane, srebrzyste lub czarne w zależności od wariantu koperty wykonanej z białego lub różowego złota. Pomiędzy osią wskazówek, a indeksem godziny piątej i siódmej umieszczono dodatkową tarczę wskazującą czas dla drugiej strefy czasowej.

 

 

O ile główna tarcza nie ma żadnych cyfr na indeksach godzinowych, to mała tarcza drugiej strefy, gęsto promieniście giloszowana na obwodzie ma naniesione indeksy w postaci arabskich cyfr o ładnym delikatnym kroju. W miejscu indeksu godziny dziewiątej małej tarczy funkcji GMT umieszczone zostało okienko wskaźnika dnia i nocy. Są to albo słoneczko na białym tle, albo jasny sierp księżyca na czarnym.

 

 

Wydaje się, że Rolex tworząc i prezentując kolekcję dwunastu zegarków Cellini uzupełnił gammę produkowanych przez siebie czasomierzy o wzorniczo nowoczesne, bardzo eleganckie męskie klasyczne zegarki wieczorowe. Tym samym miłośnicy tej marki, a i nie tylko oni, będą mogli teraz uzupełnić swoje kolekcje zegarków o wyjątkowo piękne Cellini Time, Date lub Dual Time. Moim zdaniem elegancki mężczyzna w dobrze skrojonym ciemnym garniturze zdecydowanie lepiej będzie wyglądał ze złotym Cellini na nadgarstku niż ze Skay-Dwelerem lub Datejustem.

 

Autor: Eugeniusz Szwed 

 

Polecamy także:

MeisterSinger - Circularis Power Reserve (Baselworld 2017)
MeisterSinger - Circularis Power Reserve (Baselworld 2017)
MeisterSinger – młoda niszowa niemiecka firma - proponuje kolejną odsłonę w ramach linii Circularis. Wzornictwo pozostało takie, do jakiego jesteśmy już przyzwyczajeni – nowoczesne, funkcjonalne, proste, ale o bardzo wysokiej jakości wykonania i atra
Steinhart Timepieces – 5 nowych wersji modelu Ocean One 39 mm
Steinhart Timepieces – 5 nowych wersji modelu Ocean One 39 mm
Znana i lubiana na naszym rynku niemiecka marka Steinhart przygotowała kilka nowych modeli popularnej serii Ocean w mniejszym niż zazwyczaj rozmiarze. Przypomnę – modele Ocean One wyposażone były do tej pory w koperty o średnicy 42 mm, a Ocean 44 to
OMEGA 1957 Trilogy Limited Editions – Railmaster, Seamaster, Speedmaster (Basel 2017)
OMEGA 1957 Trilogy Limited Editions – Railmaster, Seamaster, Speedmaster (Basel 2017)
Rok 1957 był rokiem bardzo znamiennym i owocnym dla firmy Omega. W ciągu jednego roku, właśnie 1957, OMEGA zaprezentowała trzy profesjonalne zegarki, które stały się powszechnie znanymi klasykami, zegarkowymi ikonami: Seamaster 300, Railmaster i Spee
Polpora Kościuszko. Premiera w Roku Kościuszkowskim
Polpora Kościuszko. Premiera w Roku Kościuszkowskim
Polpora dzierży miano pierwszej polskiej współczesnej marki zegarkowej. Firma powstała w Zielonej Górze. Jej krótkie, ale ciekawe dzieje przedstawialiśmy już na łamach portalu Zegarki i Pasja. Dziś prezentujemy najnowszy model, który przez markę zali
Carl F. Bucherer  - dwa nowe modele w kolekcji Manero PowerReserve
Carl F. Bucherer - dwa nowe modele w kolekcji Manero PowerReserve
Carl F. Bucherer  wzbogacił jedną ze swoich flagowych kolekcji -  Manero PowerReserve o dwa zupełnie nowe modele, każdy z nich w limitowanej edycji. Zaprezentowane na ubiegłorocznych targach Baselworld wzbudziły zainteresowanie nie tylko finezyjną ko
Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Doxa

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Aerowatch

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

ETERNA Majetek - dla pokoleń i z sa...
ETERNA Majetek - dla pokoleń i z sa...
13.08.2014
Maurice Lacroix i FC Barcelona. Eli...
Maurice Lacroix i FC Barcelona. Eli...
20.08.2014

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco