Carl F. Bucherer - dwa nowe modele w kolekcji Manero PowerReserve

POWRÓT 15.01.2018 Zegarki
Carl F. Bucherer  - dwa nowe modele w kolekcji Manero PowerReserve

Carl F. Bucherer  wzbogacił jedną ze swoich flagowych kolekcji -  Manero PowerReserve o dwa zupełnie nowe modele, każdy z nich w limitowanej edycji. Zaprezentowane na ubiegłorocznych targach Baselworld wzbudziły zainteresowanie nie tylko finezyjną kolorystyką (granatowo-niebieską oraz zieloną) ale przede wszystkim ciekawie wyglądającym na tym tle rozwiązaniem wskaźnika rezerwy chodu. Dotychczas oferowano linię Manero PowerReserve wyłącznie z klasycznymi – srebrzysto-białymi i czarnymi tarczami. Odwaga projektantów zaprocentowała i można śmiało powiedzieć, że fani bardziej śmiałego, współczesnego wzornictwa na pewno będą zadowoleni. 

Historia marki Carl F. Bucherer sięga, podobnie jak w wielu szwajcarskich przypadkach roku 1888, kiedy to Carl F. Bucherer otworzył swój pierwszy sklep detaliczny. Było to w Lucernie, a sklep działający pod szyldem Bucherer, oferował zegarki oraz biżuterię. 

Carl F. Bucherer Manero PowerReserve

Odnosząc sukces w handlu, ów młody i ambitny człowiek zdecydował się, by założyć własną zegarmistrzowską firmę producencką Bucherer Watches. Produkty zegarmistrzowskie Bucherer były sprzedawane wyłącznie w sklepach własnych przez cały miniony wiek, co poniekąd miało wpływ na mniejszą rozpoznawalność marki.  

Rodzinny biznes zmienił nazwę z Bucherer Watches na Carl F. Bucherer dopiero w 2001 roku, a nazwa ta oczywiście jest formą oddania hołdu założycielowi firmy. Warto podkreślić, że cały czas działające sklepy zachowały pierwotną nazwę. 

Carl F. Bucherer Manero PowerReserve

Obecne kierownictwo Carl F. Bucherer  zapewnia, że podstawą sukcesu manufaktury jest jej rodzinny charakter, a tym samym długoterminowe planowanie rozwoju, oraz racjonalne zaciąganie zobowiązań. Roczna produkcja czasomierzy oscyluje wokół 25 tysięcy zegarków i są one dystrybuowane we własnej sieci detalicznej, oraz we współpracujących z firmą sklepach zlokalizowanych w całym świecie (także w Polsce). Dodatkowo filie producenta mieszczą się w takich krajach jak: Niemcy, USA czy Hongkong. 

Carl F. Bucherer Manero PowerReserve

Carl F. Bucherer niemal od samego początku zabiega, by być pozycjonowaną jako marka premium, co w pewien sposób gwarantują ceny rzędu niemal 500 tysięcy franków szwajcarskich za topowe modele. Drugim biegunem jest grupa wyrobów w klasie określonej przez producenta jako B-SWISS – tańsza opcja zegarków, którą jednak nadal trudno nazwać budżetową. Bardzo duży nacisk firma kładzie na jakość produkcji, czego potwierdzeniem są specjalne, oddzielne centra produkcyjne - w St. Croix, oraz Biel dla mechanizmów, oraz dla kopert i tarcz w Lengnau. 

Carl F. Bucherer Manero PowerReserve

Linia Manero PowerReserve  została wprowadzona do oferty Carl F.Bucherer już 5 lat temu - w 2013 roku. Znakiem rozpoznawczym należących do niej zegarków  był własny manufakturowy mechanizm CFB A1011, opierający się na znanym z wysokiej  dokładności działania jego przodku – oznaczonym jako kaliber CFB A1000. Jest to mechanizm z naciągiem automatycznym z peryferyjnym wahnikiem. 

Carl F. Bucherer Manero PowerReserve jest niezwykle stylowym zegarkiem z perfekcyjnie (a przy tym oryginalnie!) zaprojektowaną tarczą. Jego nazwa wynika z najbardziej interesującej wizualnie funkcji - wskaźnikowi rezerwy chodu usytuowanego na godzinie trzeciej. Sama tarcza posiada dodatkowe użyteczne i przyjemne dla oka elementy: duża data w podwójnym oknie na godzinie 11.  dzień tygodnia na wysokości godziny 9. Wskazówki godzinowa i minutowe są usytuowane centralnie, a subtarcza z małą sekundą tradycyjnie na godzinie 6. Cyferblaty zostały stworzone z zamierzeniem osiągnięcia efektu gradientu, w którym głęboki, żywy odcień na zewnętrznych krawędziach tarczy delikatnie blaknie, aż do zdecydowanie jaśniejszego odcienia w centrum tarczy. 

Carl F. Bucherer Manero PowerReserve

Wydaje się, że prace projektantów przebiegały nad wyraz ostrożnie. Wykonawcy chcieli być pewni, że wszystkie wskazówki (zwłaszcza te w stylu dauphine) perfekcyjnie współgrają z kolorami tarczy, białymi elementami, fasetowanymi indeksami godzinowymi, kropkowanymi indeksami pokrytymi białą substancją luminescencyjną, a także półkolistą podziałką wskazania rezerwy chodu. 

Zachowanie czytelności ułatwiła stosunkowo duża średnica koperty - 42,5 mm. To całkiem spore pole do popisu. Wykonana ze stali nierdzewnej, posiadająca interesujący kształt, świetnie układa się na nadgarstku. Smaku dodaje ciekawe zestawienie wykończenia powierzchni uzyskane poprzez polerowane na błysk i szczotkowanie.

Tarczą i elementy wskazań - małe arcydzieło wzornicze dopełnia i chroni wypukłe szafirowe szkło z obustronną powłoką antyrefleksyjną. Trudno mieć za złe symboliczną wodoodporność – 30 m. Carl F. Bucherer Manero PowerReserve to zegarek na biznesowe spotkanie a nie do eksplorowania terenu.

Przezroczysty dekiel prezentuje wspomniany i już szeroko znany mechanizm oznaczony jako kaliber CFB A1011. Jest on zupełnie unikatowy, zarówno pod względem stylistycznym, jak i technicznym i z tego powodu zdecydowanie zasługuje na bliższe poznanie.

Carl F. Bucherer Manero PowerReserve

Mechanizm manufakturowy (in-house), jak nomenklatura podpowiada, jest całkowicie zaprojektowany i wyprodukowany we własnym zakładzie firmy Carl F. Bucherer w Lengnau. Mechanizm kaliber CFB A1011 to potomek pierwszego manufakturowego wyrobu firmy -  oznaczonego jako kaliber CFB A1000, którego premiera miała miejsce w 2008 roku. 

Kryje on kilka interesujących innowacji. Przede wszystkim CFB A1011 jest mechanizmem z automatycznym naciągiem i wahnikiem peryferyjnym. Ta inteligentna konstrukcja zapewnia płynny ruch wahnika, pozycjonowanego na trzech rolkach prowadzących. Przy naciągu sprężyny w dwóch kierunkach zespół ten umożliwia uzyskanie imponującej rezerwy chodu – 55 godziny.

Carl F. Bucherer Manero PowerReserve

Najważniejszym elementem tegoż zespołu jest opatentowany system DSA (Dynamic Shock Absorption – amortyzacji wstrząsów.

Carl F. Bucherer Manero PowerReserve

Wstrząsy, które powodują promieniowe przemieszczanie się wahnika, dzięki sprężystemu zamocowaniu rolek są amortyzowane i zabezpieczają wahnik przed deformacją.

Carl F. Bucherer Manero PowerReserve

Koło przekładni naciągowej współpracujące z uzębieniem wahnika że jest zamontowane w łożyskach amortyzujących drgania – klasycznym zegarkowym Incablocu.

Carl F. Bucherer Manero PowerReserve

Drugim technicznym wyczynem jest system ustawiania położenia balansu nazwany CDAS (Central Dual Adjustment System). Regulacja częstotliwości pracy opiera się na systemie bezwładnościowym (obciążniki na ramionach balansu), a powyżej wskazany system poprzez pozycjonowanie końca sprężyny włosowej służy ustawienia balansu w położeniu „zero”. Odkręcenie śruby CDAS pozwala na łatwe ustawienie balansu poprzez zmianę położenia siedmiokątnej śruby. System zapewnia idealne ustawienie, a dodatkowo jest zabezpieczony w przypadku ewentualnych wstrząsów. 

Mechanizm kaliber CFB A1011 pracuje z częstotliwością  21 600 wahnięć na godzinę. Ma 32 mm średnicy i 6,3 mm wysokości. Do jego wykonania użyto 33 kamienie syntetyczne i składa się on z ponad 200 części.

Carl F. Bucherer Manero PowerReserve

Edycja limitowana Carl F. Bucherer Manero PowerReserve jest wyposażona w miękki skórzany pasek ze skóry cielęcej, który łącznie z przeszyciami jest dopasowany kolorystycznie do tarczy. Pasek jest regulowany, oraz wykończony z wyjątkową dbałością o detale. Tak model zielony, jak i granatowy jest limitowany do 188 sztuk, zaś koszt zegarka to około 9 400 CHF.

Marzena Kondera

Polecamy także:

Niezwykły zegar w niezwykłym otoczeniu. Szczecin. Warsztaty Zegarmistrzowskie
Niezwykły zegar w niezwykłym otoczeniu. Szczecin. Warsztaty Zegarmistrzowskie
Na sobotę 27. maja Eugeniusz Szwed wiceprezes Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków wyznaczył kolejne zajęcia w ramach Warsztatów zegarmistrzowskich Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków. Tym razem odbyły się one w Szczecinie i Nowym Warpnie, a gospodarz
Nauka zawodu zegarmistrza. Dlaczego brakuje adeptów zawodu?
Nauka zawodu zegarmistrza. Dlaczego brakuje adeptów zawodu?
Na naszym portalu już kilkukrotnie podejmowaliśmy temat nauki zawodu zegarmistrza. Piszemy o zegarkowych mistrzach, pisaliśmy o zegarmistrzowskich szkołach, rozmawialiśmy z zegarmistrzem, który obiecał… „nie szkolić już więcej zegarmistrzów”. Publiku
Czapek Geneve kolekcja Quai des Bergues Lady - równouprawnienie także w świecie zegarków
Czapek Geneve kolekcja Quai des Bergues Lady - równouprawnienie także w świecie zegarków
„Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów” - prawdopodobnie każdy mężczyzna się zgodzi z tym twierdzeniem. Przenosząc to porównanie na naszą branżę można powiedzieć, że świat mechaniki precyzyjnej bez kobiecych zegarków nie byłby tak piękny jak j
Galeria zegarkowej sztuki - Alexa Meade i Maurice Lacroix
Galeria zegarkowej sztuki - Alexa Meade i Maurice Lacroix
W czasie tegorocznych targów Baselworld, firma Marice Lacroix zaprosiła gości targów do poznawania zegarków przez pryzmat sztuki nowoczesnej. Jej przedstawicielka - kalifornijska artystka Alexa Meade, sztukę ulicy zaadoptowała do promocji zegarków i
Recenzja: Balticus Volans Automatic
Recenzja: Balticus Volans Automatic
Młoda, chyba najmłodsza Polska marka zegarkowa Balticus nie spoczęła na laurach. W jej przypadku widać sporo konsekwencji w działaniu, i to działaniu zmierzającym według mnie w dobrym kierunku. Zarówno jeśli chodzi o model biznesowy, ale to wyłącznie

Tagi:

Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Junghans

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Alpina

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

XICORR Garfish Diver – prezentacja ...
XICORR Garfish Diver – prezentacja ...
11.01.2018
TAG Heuer i specjalny model Connect...
TAG Heuer i specjalny model Connect...
17.01.2018

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco