PEQUIGNET Manufacture Rue Royale GMT – przykład niezależnego zegarmistrzostwa z Francji

POWRÓT 20.11.2017 Zegarki
PEQUIGNET Manufacture Rue Royale GMT – przykład niezależnego zegarmistrzostwa z Francji

Często piszemy o znanych markach zegarkowych, których produkty są z reguły powszechnie dostępne. Jednak warto czasem przybliżyć zegarki z cenowego „Olimpu”, a także marki, które są na naszym rynku niespotykane, ale to nie oznacza, że mniej interesujące. Poznajcie przedstawiciela występującego pod barwami Francji. Wprawdzie na portalu opisywaliśmy już zegarki LiP, był także Briston – ale teraz nieco szlachetniejszy reprezentant trójkolorowych.

Pequignet to niezależna firma zegarmistrzowska z siedzibą w Morteau we Francji. Założył ją w 1973 roku Emile Pequignet pochodzący z Haut-Doubs, który był hodowcą koni i dość uznanym jeźdźcem. Ten związek ze światem jeździectwa oraz koni owocował tym, że marka była z nim aktywnie związana, ze sponsoringiem włącznie. We Francji tak kojarzono ją przez wiele lat. W 1980 roku została przedstawiona linia "Equitation" – składająca się z zegarków, których tarcze przedstawiają w medalionach głowy koni.

Kolejną inspiracją dla Emile Pequignet były egzotyczne kraje. Widać to w kolekcjach MOOREA (zainspirowanych wyspą na Polinezji Francuskiej), SAKKARA (najstarsza piramida w Egipcie) i MASSAI (nazwa plemienia afrykańskiego).

PEQUIGNET Manufacture Rue Royale GMT

Po przejściu na emeryturę Emile Pequignet szukał następcy, który zachowałby niezależność firmy. W ten sposób w 2004 roku Didier Leibundgut, dyrektor marketingu w firmie Zenith, przejął kontrolę nad działalnością w zakresie zegarków Pequignet.  

Na początku jego kierownictwa skoncentrowano się głównie na paniach i damskich zegarkach, z ponadprzeciętnym wyborem pasków i bransolet.

Później, w 2006 r. Leibundgut postanowił rozszerzyć zakres działania firmy oraz, co najważniejsze, otworzyć własne laboratorium. Zaowocowało to zaprezentowaniem w 2010 r. własnego mechanizmu - Calibre Royal.  

PEQUIGNET Manufacture Rue Royale GMT

Pomimo jego powstania, Leibundgut nie odniósł sukcesu w rozwoju działalności przedsiębiorstwa.

Doprowadziło to do trudności finansowych i wyjątkowo słabego dla Pequignet roku finansowego 2012, co spowodowało postawieniem firmy niemal na skraju bankructwa. Uratowało ją przejęcie przez dwóch prywatnych inwestorów: Laurenta Katza i Philippe Sprucha. Laurent Katz został jej prezesem.

PEQUIGNET Manufacture Rue Royale GMT

Doświadczony menedżer opracował nową strategię rozwoju Pequignet. Inwestycja obejmowała nowoczesne zaplecze badawcze, projektowe i produkcyjne.

Według mnie, jednym z bardziej ciekawych zegarków z aktualnej oferty firmy jest Rue Royale GMT o nr referencyjnym 9010973A CB.

Zegarek, który robi bardzo duże wrażenie już na zdjęciach, i jestem przekonany, że ze wszech miar pozytywne także na żywo. Jedynie miłośnicy ascetycznych tarcz mogą mieć pewne obiekcje, bo Rue Royale GMT w zakresie prezentowanych wskazań ma wiele do zaoferowania.

PEQUIGNET Manufacture Rue Royale GMT

PEQUIGNET Manufacture Rue Royale GMT

Okrągła, stalowa koperta tego modelu ma 42 mm średnicy. Cechą nadającą jej charakteru są uszy, wypuszczone z wyraźnym odcięciem, nieco w stylu „kraba”, zwężające się ku końcom.

Na godzinie 3-ciej znajduje się koronka sygnowana logo marki, w którą wbudowano przycisk funkcji GMT. Luneta jest gładka, średniej szerokości o zewnętrznym obrysie nieco mniejszym niż koperta. Okala ona szafirowe szkło pokryte powłoką antyrefleksyjną, które z kolei osłania wyjątkowo atrakcyjną tarczę.

Opisywany model ma ją w kolorze ciemnego błękitu z naniesionym szlifem słonecznym. Jak wiemy, to gwarantuje wiele ciekawych doznań wzrokowych, przy takim kolorze szczególnie.

Na krawędzi tarczy nadrukowano subtelną podziałką minutową. Każda godzina jest oznaczona nałożonym, wypukłym polerowanym punkcikiem i zdublowana także nakładanymi podłużnymi indeksami, które są rodowane. Ten na godzinie 12-tej jest podwójny, a na 6-tej zrezygnowano z indeksu na rzecz okrągłego okienka wskazania dzień/noc. Taki sam „los” spotkał indeksy godziny 4-tej i 8-mej.

PEQUIGNET Manufacture Rue Royale GMT

PEQUIGNET Manufacture Rue Royale GMT

Na godzinie 4-tej umieszczono małą, lekko zagłębioną tarczę wskazania GMT pracującego w trybie 24 godzinnym. Na tej tarczy pracuje również sekundnik. Na godzinie 8-mej znajdziemy wskaźnik rezerwy chodu, na polu będącym wycinkiem koła. Mniej więcej 1/6. Tuż nad środkiem tarczy i osią wskazówek znajdują się przylegające do siebie dwa panoramiczne okienka datownika. Lewe wskazuje dzień tygodnia, a prawe dzień miesiąca.

Nad nim widzimy nazwę firmy i jej logo w postaci stylizowanego wizerunku kwiatu lilii. Wskazówki o kształcie „dauphine” są duże i wyraźne. Odczyt w ciemności ułatwia bogate wypełnienie ich masą SuperLuminoa BGW9 w białym kolorze.

Nie mniej atrakcyjny jest widok z drugiej strony zegarka.

Pięknie zdobiony i wykończony mechanizm Royale. 

PEQUIGNET Manufacture Rue Royale GMT

Został on zaprojektowany, prototypowany, przetestowany i złożony w laboratoriach Pequignet's Haute Horlogerie w Morteau we Francji. Jego stworzenie wymagało 279 rysunków technicznych, 150 narzędzi i matryc do produkcji komponentów oraz ponad 20 000 wymiarów. Wykorzystano także 8 patentów.

Tak powstał Pequignet Manufacture Caliber Royal.

Najbliżej oczu jest finezyjnie zaprojektowany wahnik naciągający sprężynę podczas ruchu w obu kierunkach. Wyraźna przeciwwaga ze szlifem słonecznym i centralnie na niej umieszczony medalionem z Llilią Pequignet, zamocowana jest do osi przez subtelne, jakby podtrzymujące go faliste ramiona.

PEQUIGNET Manufacture Rue Royale GMT

Daje to poczucie elegancji, ale i wyjątkowej lekkości rotoru. Ciekawostką jest to, że jest on zamocowany decentralnie. W jego ażurowaniu i w przestrzeni nie zakrytej widać ułożone w okrąg dwie zestawione ze sobą płyty zasłaniające wnętrze mechanizmu. Są one przyozdobione pasami genewskimi, a krawędzie są fazowane i polerowane.

Płaszczyzny widoczne niżej są precyzyjnie perełkowane, a każdy detal dopracowany na najwyższym poziomie.
Cały mechanizm pod względem wizualnym ma zastosowane klasyczne techniki zdobienia, ale podane w taki sposób, że bije z nich również nowoczesność i techniczny styl. Ciekawie wygląda także częściowo widoczne koło bębna sprężyny naciągu w złocistym kolorze. Dużego bębna, bo zapas energii z umieszczonej w nim sprężyny wystarcza na 88 godzin pracy.

PEQUIGNET Manufacture Rue Royale GMT

Producent deklaruje, że oddawanie energii przez co najmniej 72 godziny odbywa się z wyjątkową liniowością, co zapewnia dużą dokładność. Uzyskano to w ten sposób, że oś za pomocą której przekazywana jest energia jest z obu stron umocowana na rubinowych łożyskach, co znacznie redukuje tarcie zapewniając właśnie wysoki poziom izichronizmu.

Układ balansowy zamocowano od góry na pełnym, ale dość wąskim mostku zapewniając stabilność pracy. Wpływa na to także duży rozmiar czteroramiennego koła i zastosowanie w nim śrub kompensacyjnych ze złota.  

PEQUIGNET Manufacture Rue Royale GMT

Royal GMT  mierzy 13 ¾ linii, czyli ma około 31 mm średnicy i waży 21,5 grama. Składa się z 335 części.

Jego grubość wynosi 5,88 mm i należy przyznać, że jest bardzo niewielka jak na mechanizm z tyloma komplikacjami konstrukcji. Elementy mechanizmu wykonano głównie ze stali automatowej 4C27A zamiast 20AP, jak w większości mechanizmów. Jednak mostki i płyty są wykonane z mosiądzu z powłoką rodu, aby uniknąć korozji.

PEQUIGNET Manufacture Rue Royale GMT

Caliber Royale możemy oczywiście podziwiać przez przeszklony dekiel mocowany do koperty 6 śrubkami.
Model ten ma zapewnioną wodoodporność do 100 m

Dane techniczne Pequignet Rue Royale GMT:

Koperta: Stalowa
Średnica: 42 mm
Grubość: 12,6 mm
Wysokość od ucha do ucha: 50 mm
Szkło: szafirowe, lekko wypukle z powłoką antyrefleksyjna od wewnątrz.
Dekiel: stalowy, przeszklony szkłem szafirowym, przykręcany na 6 śrubek
Koronka: stalowa perforowana, sygnowana lilią z zaimplementowanym przyciskiem ustawień GMT
Mechanizm: Calibre Royale
Naciąg: automatyczny, dwustronny.
Średnica: 31 mm
Grubość: 5,88 mm.
Łożyskowanie: 39 kamieni
Rezerwa chodu: 88 godzin, z gwarantowaną dokładnością 72 godziny.

Cena 7 500 Euro – ok. 32 000 złotych.

PEQUIGNET Manufacture Rue Royale GMT

Zegarek Rue Royale GMT jest niewątpliwe wyjątkowy.

Po pierwsze jest w pełni francuski. Wprawdzie powstaje we francuskiej Jurze graniczącej ze szwajcarskim kantonem Jura, ale na dzień dzisiejszy można jego pochodzenie uznać za atrybut ze względu na nietuzinkowość. Jest wykonany na najwyższym poziomie, ma cechy utożsamiane z zegarmistrzostwem szwajcarskim, a jednak pochodzi z Francji.

Dodatkowo udało się zaimplementować mu odpowiednią dozę elegancji z niezłymi parametrami i sportowym charakterem. Uniwersalny rozmiar, czytelność i użyteczne funkcje to cechy nie do przecenienia w codziennym użytkowaniu.

I nawet cena na poziomie 7 500 euro mimo, że nie jest niska, to biorąc pod uwagę jakość wykonania, niszowość marki oraz wyjątkowość zegarka nie wydaje się być wygórowana.

Autor: Adrian Szewczyk

Polecamy także:

ALPINA Aviation Startimer Pilot Automatic - Baselworld 2017
ALPINA Aviation Startimer Pilot Automatic - Baselworld 2017
Dzisiejsza branża zegarkowa jest na tyle duża i ma w sobie tyle różnorodnych zegarków, że trudno nie znaleźć elementów podobnych do siebie. Gdy jednak weźmiemy do porównania produkty różnych producentów, które swoim wyglądem mają nawiązywać do konkre ...
Sięgając gwiazd - 60 lat modelu Speedmaster!
Sięgając gwiazd - 60 lat modelu Speedmaster!
W tym roku marka Omega, a zarazem także liczne grono jej fanów z całego świata, świętuje wyjątkowy jubileusz – 60 lat kultowego modelu Speedmaster! To bezdyskusyjnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych czasomierzy w historii zeg ...
CZAPEK & Cie – rocznica działalności i nagroda publiczności na Grand Prix d'Horlogerie de Genève
CZAPEK & Cie – rocznica działalności i nagroda publiczności na Grand Prix d'Horlogerie de Genève
O powstaniu marki "Czapek & Cie" założonej przez prywatnych inwestorów, która jako patrona przyjęła Franciszka Czapka - wybitnego, polskiego zegarmistrza pochodzącego z Czech – pisałem pod koniec ubiegłego roku przy okazji prezentacji pierwszej kolek ...
Girard-Perregaux: „Tourbillon Three Bridges 150 Anniversary” – patent na dzieło sztuki!
Girard-Perregaux: „Tourbillon Three Bridges 150 Anniversary” – patent na dzieło sztuki!
“Gdy coś jest dobre, to po co to zmieniać”. Hasło to każdy z nas zna, ale w przypadku branży zegarmistrzowskiej nie jestem jego zwolennikiem. Każdy z nas, zegarkomaniaków, jest z pewnością zdania, że zmiany w zegarkach zawsze są pożyteczne, potrzebne ...
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków
W dniu 25. Stycznia, w wydzielonej sali (piwniczce) PUB-u Pod Zegarem, na ulicy Piekarskiej 20, w Warszawie, o godzinie 18.00 odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Klub Miłośników Zegarów i Zegarków. Nadzwyczajne Walne Zgromadzeni ...

Tagi:

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Partner KMIZ

PARTNER

Epos

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Alpina

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Frederique Constant Slimline Moonph...
Frederique Constant Slimline Moonph...
18.11.2017
JUNGHANS Meister Chronoscope Editio...
JUNGHANS Meister Chronoscope Editio...
22.11.2017

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco