ALPINA Seastrong Diver Heritage

ALPINA Seastrong Diver Heritage

Czas wakacji to doskonały okres, by prezentować modele zegarków przystosowanych szczególnie do użytkowania podczas kontaktu z wodą, czyli popularnych „diverów”. Niemalże pół wieku temu marka Alpina po raz pierwszy zaprezentowała model "Seastrong 10" Super Compressor, obecnie szwajcarska marka prezentuje czasomierz inspirowany właśnie tym zegarkiem - "Seastrong Diver Heritage".

Nie jest to replika modelu z ubiegłego wieku, a zdecydowanie bardziej współczesna interpretacja klasycznego czsomierza sprzed lat.

1967 - Historia modelu

"Gdy zegarki wodoodporne pojawiły się na rynku 15 lat temu, niektórzy ludzie myśleli, że to tylko kolejna szalona moda czy też sztuczka by zwiększyć sprzedaż. W końcu nie jest to absolutnie konieczne, aby nosić zegarek w kąpieli ..." – cytat z niemieckiego magazynu specjalistycznego Uhrmacher-Woche.

W okresie, w którym pisano te słowa – czyli na początku lat 40’ XX wieku - wszystko wyglądało już zupełnie inaczej, niż pod koniec lat 20'. Kobiety i mężczyźni zaczynali traktować swoje zegarki naręczne jako niemal nieodłącznego towarzysza we wszystkich sytuacjach życiowych. Oczywiście, z racji tego faktu, kontakt z wodą także nie mógł być wykluczony. Obserwując rynek oraz rosnące zapotrzebowanie na zegarki wodoodporne, także konstruktorzy szwajcarskiego producenta zegarków Alpina potraktowali to jako wyzwanie.

Tym bardziej, że tego typu czasomierzy, których koperty byłby wodoszczelne, domagali się wówczas nie tylko klienci, ale także salony sprzedające produkty tejże marki. W 1938 roku, po kilku latach prac rozwojowych marka zaprezentowała pierwszy sportowy i funkcjonalny model "Alpina 4".

ALPINA Seastrong Diver Heritage

Cyfra „4” odpowiadał za 4 wyróżniające go cechy:

1) właściwości antymagnetyczne, 2) system "Incabloc" zabezpieczający oś balansu podczas upadku zegarka, 3) kopertę wykonaną ze stali nierdzewnej oraz 4) kopertę typu „Geneva”, która miała właściwości wodoodporne. Specjalnie zaprojektowana koronka, wykorzystana w modelu Alpina 4, została opatentowana. Jednakże pomimo wielu zalet tego modelu, nie można potraktować go jako „prawdziwego” zegarka nurkowego.

Na przedstawienie takiego zegarka Alpina musiał czekać kolejne 30 lat.

Niedługo po tym, na rynku pojawiły się zegarki, które z łatwością wytrzymywały zanurzenie na głębokość do 200 metrów, choć w zasadzie bardziej były to już przyrządy do profesjonalnego użytku podczas nurkowania.

W 1956 roku firma Ervin Piquerez SA (EPSA), znana z produkcji doskonałych kopert do zegarków, przedstawiła projekt nowego rodzaju koperty przeznaczonej do wykorzystania podczas nurkowania - "Super Compressor" (który to projekt został również opatentowany). Koperta posiadała prawdziwie innowacyjne cechy, w dużym skrócie: specjalny mechanizm sprężynowy zintegrowany z kopertą zapobiegał kompresji i uszkodzeniom, jakie mogła ona spowodować gumowemu pierścieniowi uszczelniającemu kopertę, podczas zaciskana się koperty pod wpływem ciśnienia wody.

Ponadto, nazwa "Compressor" wiązała się również z dodatkową cechą: zwiększenie głębokości nurkowania i wzrost ciśnienia wody powodował, iż dwie części koperty przylegały coraz mocniej i szczelniej ze sobą. Dokładny sposób działania oraz historię kopert tego typu opisano tu: Zegarki typu Super Compressor – dlaczego takie super?

Nic więc dziwnego, że koperty EPSA wykorzystywane były przez wielu znanych producentów zegarków na przestrzeni lat. Jednym z tych klientów - zamykając krąg historii – była marka Alpina.

ALPINA Seastrong Diver Heritage

W 1967 roku współpraca obu marek zaowocowała zaprezentowaniem cenionego modelu "Alpina 10", który wyposażony był oczywiście w kopertę typu "Super Compressor", wodoodporną do maksymalnie 20 bar, w której wnętrzu mieścił się mechanizm kaliber 572C z automatycznym naciągiem.

Zaledwie 50 lat później, Alpina powraca właśnie do tego ciekawego i cenionego zegarka vintage poprzez jego współczesną interpretację, tyle, że tym razem nosi on nazwę "Seastrong Diver Heritage".

ALPINA Seastrong Diver Heritage

2016 - Seastrong Diver Heritage

Współczesna wersja wyraźnie przypomina swojego wybitnego poprzednika z 1967 roku poprzez posiadanie dwóch koronek, w tym jednej z charakterystycznymi dla modeli Super Compressor nacięciami, oraz dzięki obrotowemu pierścieniowi umieszczonemu wokół tarczy, znajdującemu się pod szkłem wykonanym z szafiru.

Operowanie pierścieniem z podziałką 60 minutową odbywa się za pomocą koronki umieszczonej na godzinie 2.00, a pierścień ten przydatny jest nie tylko podczas nurkowania. Na przykład trójkąt może być ustawiony tak, że zbliżająca się wskazówka godzinowa wskaże nam kiedy upłynie czas parkowania.

ALPINA Seastrong Diver Heritage

ALPINA Seastrong Diver Heritage

Nowy model wyposażono w stalową kopertę o średnicy 42 mm.

Dzięki nowoczesnej konstrukcji oraz zakręcanemu deklowi ozdobionemu grawerem, czasomierz wytrzymuje ciśnienie wody do 30 bar, co odpowiada głębokości nurkowania 300 m / 1000ft.

We wnętrzu koperty producent umieścił mechanizm AL-525, czyli doskonale znany i solidny mechanizm Sellita kaliber SW 200 z automatycznym naciągiem.

ALPINA Seastrong Diver Heritage

ALPINA Seastrong Diver Heritage

Alpina udekorowała mechanizm ze znaną sobie dbałością o szczegóły, zastępując standardowy wahnik asymetrycznym rotorem w kształcie sygnatury marki. Jest to informacja bez wątpienia dobra, choć ze względu na pełny dekiel, który uniemożliwia podziwianie mechanizmu, nieco mniej istotna.

Koło balansu pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę, a rezerwa chodu przy pełnym naciągu sprężyny napędowej wynosi 38 godzin.

ALPINA Seastrong Diver Heritage

ALPINA Seastrong Diver Heritage

Model Seastrong Diver Heritage oferowany jest w dwóch wersjach kolorystycznych tarczy – ciemnej i jasnej. Daje to możliwość wyboru koloru, który bardziej odpowiada naszym gustom. Wybór stylu może jednak okazać się dość trudny, gdyż obie wersje prezentują się równie atrakcyjnie.

Czasomierz oferowany jest na skórzanym, zaimpregnowanym pasku z przeszyciem, który nadaje się do swobodnego użytkowania podczas nurkowania, i dostarczony jest w eleganckim pudełku.

Miłośnicy zegarków retro powinni dostrzec i docenić wygląd nowego modelu marki Alpina. Jest to czasomierz doskonale nawiązujący do modeli typu "Super Compressor" oferowanych w latach 60’ i 70’ XX wieku, ale we współczesnym wydaniu. Jednakże jego charakterystyczne cechy sprawiają, iż posiada on ciekawy, natychmiast rozpoznawany przez miłośników zegarków vintage i fanów diver’ów styl.

Cena jaką trzeba zapłacić za prezentowany model to około 6 900 złotych.

Autor: Maciej Kopyto

Polecamy także:

NOMOS Glashütte kolekcja Aqua – z plaży do opery? Zegarki do aktywnego stylu życia!
NOMOS Glashütte kolekcja Aqua – z plaży do opery? Zegarki do aktywnego stylu życia!
Nomos Glashütte kojarzy mi się z firmą o zachowawczym stylu swoich produktów w dużej mierze inspirowanym Bauhausem. To dość młody wytwórca zegarków, biorąc pod uwagę długie i burzliwe nieraz historie niemieckich i szwajcarskich konkurentów. Nomos pow ...
Zegarek Vintage wrzesień 2016 wybrany - poznajcie finalistów i zwycięzcę!
Zegarek Vintage wrzesień 2016 wybrany - poznajcie finalistów i zwycięzcę!
Jakiś czas temu pisaliśmy o rozpoczęciu współpracy pomiędzy portalem Zegarki i Pasja oraz grupą Stare Zegarki / Vintage Watches. Głównym celem współpracy jest zwrócenie uwagi naszych Czytelników na piękne, stare czasomierze, które stanowią przecież w ...
Niezwykłe reedycje Seiko - „Żółw” i „Samurai” w nowych odsłonach
Niezwykłe reedycje Seiko - „Żółw” i „Samurai” w nowych odsłonach
Wiele firm zegarkowych w swoich planach produkcyjnych uwzględnia modę na różnego rodzaju reedycje swoich sztandarowych niegdyś modeli. Nie tak dawno temu podobnie postąpiło Seiko proponując nową wersję doskonale rozpoznawalnego i kultowego już zegark ...
EPOS – przegląd nowości zaprezentowanych na Baselworld 2017
EPOS – przegląd nowości zaprezentowanych na Baselworld 2017
Na aktualne targi Baselworld 2017 Epos przygotował kilka nowości. Poniżej przedstawimy ich przegląd i krótki opis. Kolekcja Oryginale Czasomierz EPOS 3408. Zegarek reprezentujący w ofercie tego producenta styl elegancki i klasyczny. Epos w tym segmen ...
Carl F. Bucherer – 3 nowe wersje Manero Chronograph Flyback (Baselworld 2017)
Carl F. Bucherer – 3 nowe wersje Manero Chronograph Flyback (Baselworld 2017)
Nazwa firmy Carl F. Bucherer jest znana dzięki jakości, innowacyjności i pasji od 1888 roku. Firma założona została w Lucernie jako przedsiębiorstwo rodzinne. Ciekawostką, a zarazem ważną cechą jest to, że pozostała ona taka, czyli rodzina, do dziś. ...

Tagi:

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA

Balticus

PARTNER

Partner KMIZ

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Atlantic AtlanticAtlantic

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Aerowatch
Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

EBERHARD & Co - Scafograf 300
EBERHARD & Co - Scafograf 300
03.08.2016
FORTIS Tycoon Chronograph - oldscho...
FORTIS Tycoon Chronograph - oldscho...
09.08.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco