OMEGA MEMOMATIC – wyjątkowy czasomierz z alarmem

POWRÓT 08.06.2015 Zegarkowy świat
OMEGA MEMOMATIC – wyjątkowy czasomierz z alarmem

Manufaktura Omega słynie z wielu przełomowych i technicznie zaawansowanych modeli zegarków, które zapisały się już na stałe w historii zegarmistrzostwa.

Konstruktorzy oraz projektanci pracujący w zakładach tej prestiżowej firmy, zawsze starali się przekraczać dotychczasowe standardy i tworzyć czasomierze jeszcze bardziej skomplikowane technicznie, a przy tym maksymalnie praktyczne w codziennym użytkowaniu.

Model, który doskonale potwierdza tę filozofię to Omega MEMOMATIC
– zegarek wyposażony w komplikację konstrukcji w postaci alarmu.

Komplikacja ta stosowana w zegarkach naręcznych, nie była niczym nowy pod koniec lat 60′ XX wieku. W międzyczasie powstały bowiem tak kultowe modele, jak chociażby Vulcain Cricket czy Jaeger le Coultre Memovox, oba posiadające wspomnianą wcześniej funkcję.

Model Memomatic, który zaprezentowano w 1969 roku, był jednak znacznie bardziej innowacyjny i użyteczny niż wszystkie wykonane do tamtej pory czasomierze z alarmem – oferował swojemu właścicielowi możliwość ustawienia nie tylko godziny alarmu, ale jako pierwszy czasomierz na świecie, umożliwiał także określenia dokładnej minuty, w której alarm ma zostać aktywowany! Dodatkowo zegarek napędzany był automatycznie nakręcanym mechanizmem.

Tak dokładnego określenia momentu włączenia się alarmu nie oferował wówczas żaden inny czasomierz. Większość dostępnych w tamtych latach modeli z komplikacją alarmu nakręcana była manualnie, a precyzja ustawienia momentu uruchomienia funkcji dzwonienia ograniczała się z reguły do kwadransów.

Memomatic – alarm co do minuty i znacznie więcej !

MEMOMATIC był absolutnie przełomowy.

Zaskakiwał nie tylko pod względem znacznie wyższego poziomu użyteczności, ale także pod względem bardzo wysublimowanych i skomplikowanych rozwiązań technicznych.

Czasomierze z tej kolekcji wyposażone były w mechanizm Omega kaliber 980, zaprojektowany przez Raoul-Henri Erard przy wsparciu Albert’a Piguet. Kaliber wykonany został przez zakłady produkcyjne Lemania – firmę produkującą wysokiej jakości mechanizmy i stanowiącą własność marki Omega od 1930 roku.

Mechanizm Memomatic’a był wówczas pierwszym na świecie, który posiadał automatyczny naciąg i czerpał energię do pracy oraz do funkcji alarmu jednocześnie z jednego bębna, czyli z jednej sprężyny napędowej.

Takie rozwiązanie było zupełnie niespotykane do tamtej pory i świadczyło o niezwykłym kunszcie zegarmistrzowskim pracowników zaangażowanych w projektowanie oraz stworzenie tego modelu. Omega złożyła w roku 1968 wniosek o patent na projekt i rozwiązania techniczne zastosowane w kalibrze Omega 980, a w roku 1971 został on opublikowany i udostępniony publicznie.

Omawiając komplikację alarmu zastosowaną w modelu Memomatic, należy zwrócić uwagę na jeden, bardzo istotny fakt, który nam – ludziom żyjącym w XXI wieku, otoczonym elektroniką i telefonami komórkowymi z funkcją przypomnień – może umknąć, mianowicie pod koniec lat 60′ XX wieku, wszystkie zegarki były mechaniczne.

Oznacza to, iż zegarek wyposażony w funkcję alarmu był nieocenionym towarzyszem podczas podróży, gdy nie chcieliśmy spóźnić się na samolot, czy chociażby podczas pracy, kiedy ważne spotkanie umówione było na godzinę 13.20, a nasz Memomatic mógł nam o nim przypomnieć dokładnie o 13.17. Funkcja alarmu w zegarakch z kolekcji Omega Memomatic nie była przewidziana do stosowania jej, jako budzika, a raczej właśnie miała ona pełnić rolę „przypominacza”.

Czasomierze z kolekcji MEMOMATIC oferowane były w czterech wersjach, przy czym jedna z nich figurowała pod nazwą własną modelu, a pozostałe trzy posiadały nazwę własną modelu oraz stanowiły równocześnie poszerzenie zegarków z linii Seamaster.

Numer referencyjny BA 166.106

Najrzadziej spotykana wersja, posiadająca kopertę wykonaną wyłącznie z 18 karatowego złota, która charakteryzuje się ukrytymi od strony dekla uszami. Model występujący pod nazwą własną. Oferowany w sprzedaży i pojawiający się w katalogu Omega wyłącznie przez 2 lata, od 1971 do 1973 roku. Seria zdecydowanie trafiająca w niszę, przeznaczona dla zamożnych biznesmenów, dygnitarzy i wysokich stopniem wojskowych.

Numer referencyjny BA 166.071

Prawdopodobnie najbardziej popularny i dość często spotykany model. Charakterystyczny ze względu na swoją kopertę z „linii pilotów”, która używana była w zegarkach z kolekcji Flightmaster oraz Speedmaster w latach 70′. Koperta miała także niewidoczne uszy oraz była cała promieniście szczotkowana.

Numer referencyjny BA 166.072

Wersja o numerze referencyjnym 166.072 miała już zupełnie inną kopertę – moim zdaniem najładniejszą – i oferowana była w wersji wyłącznie z nazwą własną modelu oraz, jako poszerzenie linii Seamaster.

Była to wersja najdłużej oferowana w katalogu Omega, od roku 1969 do 1979. Egzemplarze opuszczające fabrykę wyposażone były najczęściej w skórzany pasek lub bransoletę o nr ST 1170/618. Dostępne były trzy rodzaje tarcz, różniące się kolorem indeksów, tarczy i wskazówek.

Numer referencyjny BA 166.072 „B”– druga generacja

Wersja ta na „1 rzut oka” nie różni się wiele od poprzedniej, jednakże po dokładnym przyjrzeniu się kopercie, widać różnicę w wykończeniu jej boku i rantów. Są o wiele bardziej widoczne i polerowane na całej powierzchni.

Do dziś nie wiadomo, dlaczego Omega nie nadała tej wersji odrębnego numeru referencyjnego, niemniej egzemplarze z nieco odmienioną kopertą produkcji Piguerez SA. oferowane były pomiędzy rokiem 1974 i 1976 w Europie i Wielkiej Brytanii. Dlatego przyjęło się używać, jako określenie tej wersji literę „B” lub nazwę: II generacja.

Przez 5 lat produkcji, od roku 1969 do 1974, Omega stworzyła jedynie 35.000 egzemplarzy modelu Memomatic łącznie, czyli we wszystkich czterech wersjach. W świecie zegarków od lat produkowanych seryjnie, stwarza to sytuację, w której model ten można uznać za relatywnie rzadki już od momentu powstania. Czasomierze te nie dość, że zostały wyposażone w niezwykle zaawansowany technicznie mechanizm, posiadały równocześnie niezwykłe walory estetyczne.

Ciekawostkę stanowi fakt, iż na początku lat 70′, wersja o nr referencyjnym BA 166.072 kosztowała w Wielkiej Brytanii 129,50 funtów i był to jeden z droższych modeli oferowanych wówczas w katalogu Omega.

Funkcje i obsługa

Memomatic jest czasomierzem dość skomplikowanym z technicznego punktu widzenia, jednakże jego codzienna obsługa dla użytkownika nie stanowi większego problemu.

Model ten posiada poza najważniejszą komplikacją w postaci alarmu także prezentację daty. Zmianę daty można wykonać w szybki sposób poprzez naciskanie ukrytego pomiędzy koronkami przycisku.

Obsługa alarmu jest dość intuicyjna. Do ustawiania funkcji „budzika” przeznaczona jest górna koronka, którą można odciągać w dwóch pozycjach. Pozycja nr 1 traktowana jest, jako początkowa w której koronka znajduje się podczas normalnego użytkowania czasomierza.

Przy odciągnięciu górnej koronki do 2 pozycji funkcja alarmu zostaje aktywowana. Natomiast przy koronce znajdujące się w 3 pozycji użytkownik może ustawiać alarm poprzez obracanie koronką w dowolnym kierunku. Obrót koronki w 3 pozycji powoduje obracanie się dwóch, centralnie umieszczonych dysków.

Środkowy dysk z dwoma równoległymi kreskami odpowiada za ustawianie godziny, a zewnętrzny dysk z trójkątem za dokładne określenie minuty aktywowania alarmu.

Alarm po uruchomieniu trwa około 8-10 sekund.

POSZCZEGÓLNE ELEMENTY – BA 166.072

 

Koperta recenzowanego Memomatic’a wykonana jest w całości ze stali nierdzewnej. W czasomierzach, które opuszczały manufakturę Omegi cała koperta była zmatowiona i posiadała szlif słoneczny, a ranty były szlifowane na połysk.

Stalowa koperta jest nadzwyczaj dobrze zaprojektowana, ma uniwersalny, sportowy a jednocześnie elegancki i klasyczny styl, przy tym jest sporych rozmiarów, dzięki czemu czasomierz pomimo przeszło 44 lat ma bardzo aktualny design.

Koperta ma następujące wymiary:

Wysokość – 42 mm

Szerokość bez koronki – 38 mm

Szerokość z koronką – 40 mm

Grubość – 14,4 mm

Wszystkie koperty modeli w ramach kolekcji Memomatic wykończone były w sposób określany przez Omega, jako słoneczny „szlif satynowy”. Koperty były szczotkowane i posiadały promieniście rozchodzące się „linie”od tarczy na zewnątrz koperty, na całej powierzchni koperty w promieniu 360 stopni. Poszczególne wersje różniące się wyglądem kopert posiadały też nieco inne ich wykończenia. Szkła w modelach MEMOMATIC wykonane były z utwardzanego pleksi i posiadały wtopione logo Ω na środku.

Dekiel

Dekiel recenzowanego Memo wykonany jest ze stali nierdzewnej i posiada logo konia morskiego wraz z napisem Seamaster. Koperty zegarków z kolekcji Memomatic wykonywane były przez doskonałą firmę Piquerez SA., o czym świadczy logo na wewnętrznej stronie dekla.

Tarcza jest bardzo czytelna, co jest niewątpliwie zasługą kontrastu białych indeksów i białych wskazówek z tarczą w kolorze szaro-czarnym. Dodatkowo fantastyczny efekt przyciągający uwagę tworzą pomarańczowe kreski na indeksach godzinowych oraz pomarańczowa wskazówka sekundnika i wskaźników odpowiadających za ustawiania godziny i minuty alarmu. Ponadto tarcza posiada na godzinie 3.00 prezentację okienka z datą.

Mechanizm

Automatycznie nakręcany kaliber Omega 980 napędzający MEMOMATIC bazuje na nieprodukowanym już kalibrze Lemania 2980. Mechanizm Lemanii został opracowany przez konstruktorów Omega i poddany modyfikacji wizualnej w postaci nałożenia logo Ω i nazwy marki na rotor.

Kaliber posiada 19 kamieni i pracuje z częstotliwością balansu = 21.600 bph. Ponadto czasomierz posiada 48 h rezerwę chodu, gdzie jedna godzina przypada na pracę alarmu.

Niewątpliwy triumf technologiczny stanowi fakt, iż konstruktorzy prezentowanego kalibru uzyskali równocześnie napędzanie pracy zegarka oraz czerpanie energii podczas włączonej funkcji alarmu z jednego bębna. Mechanizm wykończony jest z zachowaniem najwyższych standardów i tradycji Omega, czyli galwanicznie nakładaną powłoką miedzi i berylu.

Reasumując: Automatycznie nakręcany MEMOMATIC z linii Semaster należy niewątpliwie do jednych z najbardziej wyrafinowanych, skomplikowanych i perfekcyjnie wykonanych czasomierzy pośród całej gamy modeli dostępnych w latach 70′ XX wieku wyposażonych w komplikację alarmu.

Szereg innowacyjnych rozwiązań opisanych powyżej oraz precyzja wykonania widoczna w każdym detalu sprawia, iż zegarki z tej linii stanowią piękny element każdej „dojrzałej” kolekcji czasomierzy vintage.

Jest to model oferowany w 4 wersjach koperty i różnych opcjach kolorystycznych tarcz, dzięki czemu każdy może znaleźć design, który mu najbardziej odpowiada.

Omega MEMOMATIC to wspaniały przykład prestiżowego, przykuwającego uwagę i niezawodnego czasomierza, który bez wątpienia będzie sprawiał wiele radości każdemu, kto docenia nie tylko piękno zegarka, ale także kunszt i wysoki poziom skomplikowania technicznego mechanizmu.

Autor: Maciej Kopyto

Polecamy także:

LONGINES Heritage RailRoad – hołd dla wielkich, kolejowych przygód!
LONGINES Heritage RailRoad – hołd dla wielkich, kolejowych przygód!
Punktualność to bardzo ważna cecha. Można ją przypisać zarówno ludziom jak i przedmiotom, które nas otaczają, w przypadku zegarków mowa oczywiście o punktualności chodu. Na przestrzeni wieków punktualność odgrywała - i nadal odgrywa - istotną rolę w ...
CERTINA (Kurth Freres SA) – historia marki
CERTINA (Kurth Freres SA) – historia marki
Początki marki CERTINA sięgają XIX wieku, kiedy to w 1888 roku bracia Adolf i Alfred Kurth założyli przedsiębiorstwo Kurth Freres SA w szwajcarskiej miejscowości Grenchen. Niewielki zakład zegarmistrzowski przylegał do ich rodzinnego domu, a trzej za ...
SIHH 2017: Parmigiani Fleurier - Tonda Mètrographe
SIHH 2017: Parmigiani Fleurier - Tonda Mètrographe
Marka Parmigiani nosi imię swojego założyciela, a jest nim Michel Parmigiani. Urodził się on w 1950 roku w Couvet w kantonie Neuchatel gdzie spędził swoją młodość. W 1976 roku Michel Parmigiani rozpoczyna karierę w sztuce zegarmistrzowskiej niemal od ...
OMEGA 1957 Trilogy Limited Editions – Railmaster, Seamaster, Speedmaster (Basel 2017)
OMEGA 1957 Trilogy Limited Editions – Railmaster, Seamaster, Speedmaster (Basel 2017)
Rok 1957 był rokiem bardzo znamiennym i owocnym dla firmy Omega. W ciągu jednego roku, właśnie 1957, OMEGA zaprezentowała trzy profesjonalne zegarki, które stały się powszechnie znanymi klasykami, zegarkowymi ikonami: Seamaster 300, Railmaster i Spee ...
CZAPEK Geneve - Place Vendôme, powrót do epoki oświecenia (Baselworld 2017)
CZAPEK Geneve - Place Vendôme, powrót do epoki oświecenia (Baselworld 2017)
Po sukcesie pierwszej kolekcji Quai des Berques marka Czapek & Cie kontynuuje swój rozwój. Już pierwsza kolekcja cechowała się kunsztem zegarmistrzowskim, natomiast druga linia to już prawdziwy majstersztyk, której z pewnością wiele firm może pozazdr ...

Tagi:

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Partner KMIZ

PARTNER

Atlantic AtlanticAtlantic

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Zegarki Vintage: OMEGA Flightmaster...
Zegarki Vintage: OMEGA Flightmaster...
17.05.2015
Zegar na wieży Zamku Królewskiego w...
Zegar na wieży Zamku Królewskiego w...
17.06.2015

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco