ROAMER – Swiss Matic Swinging Heart

POWRÓT 04.11.2016 Zegarki
ROAMER – Swiss Matic Swinging Heart

Szwajcarska marka Roamer to jedna z wąskiego grona firm, które posiadają długą i bogatą historię w świecie szwajcarskiego zegarmistrzostwa sięgającą 1888 roku. Wtedy właśnie 29-letni Fritz Meyer założył własną pracownię zegarmistrzowską w szwajcarskiej miejscowości Solothurn.

Początkowo niewielki zakład Meyer'a był jednym z wielu niezależnych, szwajcarskich warsztatów, które specjalizowały się w produkcji wyłącznie jednego lub ewentualnie kilku elementów zegarków kieszonkowych. Przez kolejne 7 lat zakład Meyer'a systematycznie i konsekwentnie poszerzał zakres usług oraz zdobywał nowe doświadczenia, dzięki czemu w roku 1895 warsztat był już w stanie składać czasomierze we własnym zakresie. Nieco później do przedsiębiorstwa Fritza dołączył bardzo zdolny zegarmistrz – Johann Studeli, co zaowocowało wspaniałym partnerstwem oraz powstaniem przedsiębiorstwa Meyer & Studeli (MST). Wtedy także zaczęły powstawać pierwsze, znane do dziś, mechanizmy oznaczone symbolem MST, które charakteryzowały się dużą punktualnością chodu oraz zyskały uznanie nawet poza granicami Szwajcarii.

Historia marki jest naprawdę ciekawa, bogata w wiele innowacyjnych osiągnięć, a także burzliwych i trudnych okresów. Przedstawiłem ją w osobnym artykule tu: ROAMER – historia marki.

O czym uważam jednak, że warto wspomnieć, to fakt, iż już w latach 30' XX wieku MST rozpoczęło produkcję własnych tarcz do czasomierzy, dzięki czemu firma stała się w pełni samodzielną manufakturą. Wszystkie elementy, począwszy od tarcz i kopert, na mechanizmach kończąc, wykonywane były pod dachem jednej fabryki. Świadczy to o silnej pozycji i niezależności, jaką w ubiegłym wieku Roamer mógł się poszczycić.

Obecnie marka należy do grona niezależnych producentów i coraz wyraźniej nawiązuje do długoletniej, bogatej historii przedsiębiorstwa, ponadto czerpie z jego tradycji. Po latach dominacji modeli elektronicznych, również w ofercie firmy Roamer coraz więcej miejsca zajmują tradycyjne czasomierze mechaniczne. Znaczącym sukcesem rynkowym okazały się modele Competence oferowane w limitowanej ilości egzemplarzy, w których zastosowano odnalezione niedawno, kompletne mechanizmy wyprodukowane w czasach świetności zegarków mechanicznych w poprzednim wieku.

Na łamach portalu prezentowaliśmy także niedawno recenzję modelu Swiss Matic Automatic – eleganckiego zegarka wyposażonego z mechanizm z automatycznym naciągiem. Dziś chciałbym zaprezentować natomiast nowość marki Roamer, model Swiss Matic Swinging Heart.

ROAMER – Swiss Matic Swinging Heart

Jest to model zdecydowanie klasyczny, wyraźnie eksponujący swoje więzi z tradycyjnym zegarmistrzostwem poprzez „Otwarte Serce” ( z ang. Open Heart), czyli otwór w tarczy dzięki któremu możemy obserwować rytmiczną oscylację balansu podczas pracy mechanizmu.

W przypadku prezentowanego czasomierza otwór ukazujący balans umiejscowiony został na godzinie 12.00, a zatem symetrycznie i w centralnym punkcie tarczy. W przypadku modeli open heart producenci decydujący się na zastosowanie tego typu zabiegu wizualnego często projektują otwór w tarczy asymetrycznie, co niekiedy zaburza układ wskazań i spójność tarczy.

W modelu Swinging Heart umiejscowienie otworu w tarczy, w moim odczuciu, jest spójne z całym projektem zegarka i daje poczucie ładu. Ponadto miejsce otworu zostało w pewnym sensie określone poprzez wybór zastosowanego mechanizmu, konkretnie szwajcarskiego werku STP kaliber 5-15.

ROAMER – Swiss Matic Swinging Heart

Skoro wspomniałem już o mechanizmie, to zdecydowanie warto poświęcić mu nieco uwagi.

Jest to produkt szwajcarskiej marki Swiss Technology Production (STP) – firmy, która powstała  10 lat temu. Przez dwa lata działalności firma opracowywała pierwszy, bazowy mechanizm swojego projektu i produkcji, kaliber STP 1-11, który zaprezentowała światu w 2008 roku.

Od tamtego czasu przedsiębiorstwo rozwija się bardzo dynamicznie, poszerza paletę dostępnych kalibrów oraz powiększyło swoją fabrykę, ponadto obecnie dostarcza swoje werki do coraz większego  grona szwajcarskich producentów zegarków, w tym także na potrzeby marki Roamer.

Mechanizm STP 5-15 zastosowany w modelu Swinging Heart posiada automatyczny naciąg sprężyny napędowej, pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę, łożyskowany jest na 26 kamieniach i oferuje 44 godzinną rezerwę chodu.

Producent określa precyzję chodu na poziomie -0/+15 sekund na dobę.

Mechanizm zdobiony pasami genewskimi wyposażono w funkcję stop sekundy oraz wykonano go tak, iż jest przygotowany do wykorzystania właśnie w modelach zegarków typu open heart.

ROAMER – Swiss Matic Swinging Heart

Prócz stale widocznego koła balansu od strony tarczy, możemy także podziwiać i obserwować pracę mechanizmu od strony dekla, który w tym modelu jest transparentny.

Jest to model zdecydowanie elegancki, przeznaczony do użytkowania jako idealny dodatek do eleganckiego, mniej lub bardziej formalnego stroju. Z pewnością model ten najlepiej komponuje się z mankietami koszul i jako dodatek do garnituru.

Czasomierz ma klasyczną, dość ascetyczną tarczę zdobioną szlifem słonecznym, która ma przyciągać uwagę głównie poprzez otwór umiejscowiony na godzinie 12.00. Na tarczy znajdziemy także dwanaście nakładanych, rzymskich indeksów prezentujących pełne godziny, które zaznaczono dodatkowo nakładanymi kropkami, oraz wyraźną podziałkę minutową. Prócz tego naniesione jest tylko logo i marka producenta, dzięki czemu tarcza jest czytelna, a odczyt czasu powinien być łatwy i szybki.

ROAMER – Swiss Matic Swinging Heart

Model Swinging Heart wyposażono w kopertę o średnicy 41mm wykonaną ze stali szlachetnej.

Koperta jest polerowana i posiada bardzo ładnie profilowane, długie uszy, których powierzchnia jest szczotkowana. Logowana koronka umiejscowiona jest standardowo na godzinie 3.00. Czasomierz posiada szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, dekiel jest transparentny, zakręcany.

Klasa wodoszczelności ustanowiona jest na poziomie 10 ATM, czyli 100 metrów, co jest bardzo dobrym wynikiem w przypadku eleganckiego modelu przeznaczonego do codziennego użytku, ale jednak bardziej ze wskazaniem na użytkowanie podczas pracy biurowej, oficjalnych okazji lub po pracy.

Roamer Swinging Heart oferowany jest w aż ośmiu wersjach.

Do wyboru są różne kolory tarcz, w tym także wersja z giloszowaniem po środku, oraz koperty wykonane ze stali, lub też pokryte powłoką PVD z różowego bądź żółtego złota. Do wyboru mamy także bransoletę wykonaną ze stali nierdzewnej lub pasek wykonany ze skóry naturalnej w kolorze czarnym lub brązowym.

ROAMER – Swiss Matic Swinging Heart

Prezentowany model to doskonały przykład zegarka bardzo stonowanego, który poprzez wizualny zabieg w formie otworu w tarczy ukazującego koło balansu ma wyraźnie manifestować przywiązanie do tradycji oraz ukazywać zastosowany w nim mechanizm.

Modele typu „Open Heart” nie zawsze spotykają się z entuzjazmem ze strony miłośników tradycyjnych zegarków, jednakże bez wątpienia są to modele, które w najbardziej wyrazisty, a zarazem często w bardzo elegancki sposób, ukazują to, co najbardziej cenimy w zegarkach mechanicznych, czyli ich „bijące serce i duszę”.

Cena za model Roamer Swiss Matic Swinging Heart wynosi 2 790 złotych.

Autor: Maciej Kopyto

Polecamy także:

Zenith Defy LAB. Wprowadzenie do dyskusji. Konstrukcja
Zenith Defy LAB. Wprowadzenie do dyskusji. Konstrukcja
Zenith Defy LAB nie jest pierwszym nietypowym rozwiązaniem zegarmistrzowskim, odmiennym od królującego na rynku od setek lat wychwytu szwajcarskiego, oraz jeszcze bardziej rozpowszechnionego  regulatora balansowego. W trakcie rozwoju branży wielokrot
SIHH 2018, czyli Salon International de la Haute Horlogerie Genève – już niebawem!
SIHH 2018, czyli Salon International de la Haute Horlogerie Genève – już niebawem!
Rozpoczął się Nowy Rok, a wraz z nim ruszył nowy cykl imprez zegarkowych. Pierwszą w kalendarzu pasjonatów czasomierzy jest SIHH (Salon International de la Haute Horlogerie Genève), czyli Międzynarodowa Wystawa Najznamienitszego/Prestiżowego Zegarmis
SŁAVA niejedno ma imię – o budzikach  Дружба,  Мир, Пионер, Слава…
SŁAVA niejedno ma imię – o budzikach Дружба, Мир, Пионер, Слава…
Na pewno wielu, a może i większość z nas pamięta charakterystyczne budziki noszące nazwy Slava, Mir, Drużba. Z pewnością są też tacy, którzy nakręcali je co wieczór, by następnego dnia wstawać punktualnie do pracy. Pewnie część z nas zapamiętała je z
DAVOSA Argonautic BG Automatic - profesjonalny diver, który ma wiele zastosowań!
DAVOSA Argonautic BG Automatic - profesjonalny diver, który ma wiele zastosowań!
Davosa to niezbyt duża szwajcarska firma zegarmistrzowska, która ma szeroką ofertę zegarków w różnym stylu i o różnych możliwościach. Zegarki uchodzą za dobrze wykonane, a wycena poszczególnych modeli może być uznawana za atrakcyjną. Nie wiem czemu,
Przedstawiamy: PIAGET Altiplano Ultimate Automatic 910P (SIHH 2018 – zdjęcia live)
Przedstawiamy: PIAGET Altiplano Ultimate Automatic 910P (SIHH 2018 – zdjęcia live)
Piaget rzuca wyzwanie technicznym ograniczeniom w iście stylowy sposób. Trzy lata po wprowadzeniu na rynek najcieńszego wówczas zegarka naręcznego na świecie, czas na debiut jego następcy. Nowy Piaget Altiplano Ultimate Automatic ma zaledwie 4,30 mm
Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Doxa

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Epos

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

PANERAI Luminor 1950 3 Days Chrono ...
PANERAI Luminor 1950 3 Days Chrono ...
02.11.2016
LONGINES Heritage RailRoad – hołd d...
LONGINES Heritage RailRoad – hołd d...
08.11.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco