Linia modelowa “Highlife”, zaprezentowana kilka lat temu przez markę Frederique Constant, jest skierowana do młodszego grona klientów, prezentując zegarki z tzw. nutką luzu i ciekawym wzornictwem. W przypadku dwóch wersji prezentowanego modelu wspomniana “nutka” nie jest przenośnią, bowiem czasomierze Frederique Constant Highlife x The Avener czerpią inspirację wprost ze świata muzyki. Genewski producent zegarków w czerwcu 2022 roku nawiązał współpracę ze znanym, francuskim muzykiem The Avener, ambasadorem tej marki, a zegarki wchodzące w skład gamy Highlife to właśnie efekt ich współpracy.
Aby dokładnie zaprezentować Wam same zegarki, warto przyjrzeć się nieco samej osobie o pseudonimie scenicznym The Avener. Za pseudo kryje się Tristan Casara, znany DJ i producent muzyczny, który zdobył popularność zarówno we Francji jak i za granicą.
Artysta ten tworzy muzykę z pogranicza: house i deep house, zaś bywalcy imprez bawiący się na Lazurowym Wybrzeżu mogą go znać z klubów w Nicei, w których rozpoczynał swoją muzyczną drogę.
Podwójna edycja limitowana
Zaprezentowane zegarki z serii Frederique Constant x The Avener Limited Edition otrzymały koperty wykonane ze stali szlachetnej o średnicy 39 mm, których grubość wynosi 10.34 mm.
Pierwszy z nich, czyli wersja o nr ref. FC-303TA3NH6B, to zegarek ze zintegrowaną bransoletą, której powierzchnie zostały polerowane i szczotkowane, składającą się z trzech ogniw. Dodatkowo, ta referencja zawiera w zestawie czarny pasek wykonany z gumy.
Drugim wariantem jest zegarek o n. ref. FC-303TA3DNH6 utrzymany w ciemnej tonacji, uzyskanej dzięki kopercie pokrytej powłoką DLC w kolorze czarnym i poddanej piaskowaniu, a jego wymiary są identyczne jak w wariancie ze stalową bransoletą. Zegarek ten występuje z czarnym paskiem wykonanym z gumy, dodatkowo w zestawie otrzymujemy drugi pasek wykonany z czarnej skóry nubukowej.
Elementem wspólnym dla obu wersji jest ich poziom wodoszczelności wynoszący 100 m, a także dostępność ograniczona limitacją wynoszącą 432 sztuki dla każdego z wariantu.
Idealna częstotliwość
Nasuwa się pytanie - dlaczego liczba dostępnych egzemplarzy jest tak nietypowa?
Owszem zdążyliśmy się przyzwyczaić do tzw. okrągłych liczb wynoszących 100 lub 1000 sztuk, lecz w tym przypadku “432” ma dużo głębsze znaczenie.
Liczba ta odnosi się bowiem bezpośrednio do częstotliwości 432 Hz, przez niektórych uważaną za idealną częstotliwość, która zdolna jest wytworzyć harmonię wpływającą na stan głębokiej relaksacji i spokój.
Każdy szczegół ma znaczenie
Na powierzchni cyferblatu, który chroni szkło szafirowe, możemy podziwiać ciekawy i mocno nietypowy wzór. Jest on inny dla każdej z wersji, jednak nawiązuje do tego samego, czyli do świata dźwięków.
Jak widać, projekt tych zegarków jest bardzo dokładnie przemyślany, zaś drobne szczegóły widoczne w wyglądzie zewnętrznym ukazują skrupulatność i zamiłowanie do tworzenia. Dwa rodzaje wzoru ukazanego na tarczy to w rzeczywistości wzór rozchodzącej się fali dźwiękowej, która w tych limitowanych modelach zastąpiła motyw kuli ziemskiej, znany z innych zegarków wchodzących w skład kolekcji “Highlife”.
W przypadku wersji ze stalową bransoletą motyw fali dźwiękowej zaprezentowany jest w kilku odcieniach koloru niebieskiego, nawiązującego do tych barw, jakich The Avener użył na okładce swojego pierwszego albumu “The Wanderings Of The Avener” z 2015 roku.
Sama fala widoczna na tarczy rozchodzi się w poziomie dobrze odznaczając się na czarnej powierzchni cyferblatu.
Drugi model, czyli ten z kopertą pokrytą czarną powłoką DLC, różni się także tym, że fala dźwiękowa, którą również tutaj znajdziemy na tarczy, nie płynie, a rozchodzi się koncentrycznie na jej powierzchni.
Elementem wspólnym dla dwóch wariantów tych zegarków jest napis umieszczony w dolnej części tarczy. Określenie “a tempo” znajduje się tuż nad okienkiem datownika, który w tych modelach znajduje się na godzinie. 6., a ma za zadanie przypominać muzykom o powrocie do pierwotnej prędkości po zakończeniu szybkiej lub wolnej sekcji.
Jak widać na filmie poniżej, w obydwu wersjach Frederique Constant x The Avener znajdziemy nakładane, stalowe indeksy wypełnione czarnym materiałem luminescencyjnym. Zegarek z niebieskim wzorem widocznym na tarczy ma cztery znaczniki godzinowe - na godzinach 12., 3., 6. i 9., zaś wersja z czarnym motywem tarczy otrzymała pełne oznaczenie godzin w postaci dwunastu podłużnych indeksów.
Warto zobaczyć krótkie wideo promujące tę serię:
Celem The Avener za pośrednictwem fali dźwiękowej ukazanej na tarczy i oferowanych kolorach było zawarcie w tych zegarkach cząstki jego muzyki oraz przebiegu kariery.
Taktowanie mechanizmu
Zegarki mają mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny noszącym oznaczenie “FC-303”, który bazuje na popularnym szwajcarskim mechanizmie Sellita SW200-1.
Konstrukcja łożyskowana na 26 kamieniach zapewnia rezerwę chodu na poziomie 38 godzin, a balans taktuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godz. Elementy mechanizmu możemy obserwować dzięki przeszklonemu deklowi wykonanemu ze szkła szafirowego.
Częściowo transparentny dekiel ukazuje również wahnik w kolorze złotym, z delikatnym, półkolistym wykończeniem oraz z naniesioną nazwą producenta.
Frederique Constant x The Avener Limited Edition – dostępność i cena
Limitowane zegarki Frederique Constant x The Avener Limited Edition w dwóch wersjach są dostarczane w specjalnych, okolicznościowych pudełkach przypominających skrzynie do transportu sprzętu muzycznego.
Oba modele są spójne, oferują wspomnianą na wstępie nutkę luzu i świeży design, a przy tym umiejętnie łączą świat muzyki i tradycyjnego zegarmistrzostwa.
Zegarki z tej serii są dostępne w Polsce. Cena kształtuje się od około 9 790 PLN za wersję na stalowej bransolecie, do 12 290 PLN za wariant z kopertą pokrytą czarną powłoką DLC.
Szukasz informacji o nowościach marki Frederique Constant? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Frederique Constant.