Firma Czapek Geneve, która swoje powstanie opiera na korzeniach związanych z działalnością zegarmistrza Franciszka Czapka, zaistniała w zegarmistrzowskim świecie całkiem niedawno, ale od razu z przysłowiowym „przytupem” proponując niebanalne zegarki na wysokim poziomie wykonania i zaawansowania technicznego. Pomysł powstania firmy zrodził się w 2012 roku, a już w 2015 rozpoczęto oficjalną działalność.
Metodę rozpoczęcia prac oparto o crownfunding. Już w 2016 roku Czapek & Cie wygrywa prestiżową Nagrodę Publiczną Grand Prix d'Horlogerie de Genève, czyli zegarmistrzowski „Oskar”. Prawdziwe uznanie publiczności koneserów, którzy nagradzali piękno i jakość Quai des Bergues nr 33bis. Nagroda uczyniłaby zapewne Franciszka Czapka dumnym. Od tego czasu Czapek zdążył już wprowadzić na rynek nową kolekcję z nowym mechanizmem: Place Vendôme w 2017 roku, oraz Faubourg de Cracovie w 2018 roku.
Miałem niewątpliwą przyjemność testować jeden z egzemplarzy Quai des Bergues, czego wynikiem jest recenzja na naszym portalu tu – CZAPEK Geneve – Quai des Bergues N°25
Firma Czapek nie kryje także faktu, że ich patron jest powiązany z naszym krajem. Franciszek Czapek był wprawdzie Czechem, jednak uważany jest także za polskiego zegarmistrza, działał w naszym kraju i współpracował również z Antonim Patkiem dając podwaliny pod najsłynniejszą i najbardziej poważaną dziś firmę zegarmistrzowską jaką jest Patek Philippe. W wypadku marki Czapek nie mamy jednak do czynienia z ciągłością. To raczej reaktywacja.
Nie mniej, biorąc pod uwagę stylistykę zegarków, jak i wygląd mechanizmów, bez wątpienia można zauważyć czerpanie z dziedzictwa Franciszka Czapka.
Firma proponowała już zegarki związane z naszym krajem, jak chociażby model Warszawianka, a także inny sposób powiązania inspiracji Polską, takie jak model Fauborg De Cracowie, czyli „Krakowskie przedmieście”, co było odniesieniem do butiku firmy na tej warszawskiej ulicy powstałemu w 1850 roku.
Rok 2018 jest ważnym rokiem dla dwóch niejako korzeni narodowościowych Mistrza Czapka.
We wrześniu bieżącego roku świętowaliśmy 100 rocznicę niepodległości Republiki Czeskiej, a teraz w listopadzie Polski. Rok 2018 to rok jubileuszowy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku spełniło się marzenie pokoleń Polaków: odrodziło się państwo polskie. Aby złożyć hołd temu historycznemu wydarzeniu, firma Czapek stworzyła limitowany zegarek. Wyróżnia go namalowany herb Polski na srebrnej tarczy.
Zegarek jest proponowany w pudełku będącym jednocześnie specjalną pozytywką stworzonej na tę okazję przez Swiss Manufacture Reuge, grającej melodię "Nokturn, Op. 9 N ° 2 Es-dur" znakomitego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.
Zegarek ten to Czapek model Quai Des Bergues „100th Anniversary - Tribute to Poland”.
Historia jest inspiracją dla modeli limitowanych Czapka. Herb Republiki Czeskiej i Polski, odświeżony przez słynnego francuskiego ilustratora Jacquesa Terpanta, zdobią tarczę zegarków, które są elementem hołdu składanego z okazji jubileuszu 100 rocznicy odzyskania niepodległości obu krajów, w których urodził się, wychował i tworzył Franciszek Czapek. Na tarczy modelu poświęconego Polsce znajduje się herb Królestwa Polskiego z epoki powstania listopadowego, nawiązujący do bohaterskiego epizodu wojskowego w życiu Czapka, który brał udział w bitwie w Warszawie.
Każdy z zegarków specjalnej edycji charakteryzuje się tym, że na tarczy znajduje się mikro-obraz. Symbole, herby i emblematy wybrane dla ich znaczącej historii są malowane na tarczy zegarka ręcznie przy użyciu techniki opanowanej przez niewielu rzemieślników na świecie.
Partnerzy rzemieślników firmy Czapek mają siedzibę w Le Locle w Szwajcarii. Zastosowana technika mikro-malowania wykorzystuje pędzelki wykonane tylko z jednego włosa, aby móc idealnie replikować najdrobniejsze szczegóły na tarczy. Stąd każda z tarcz jest niepowtarzalna stając się jednocześnie małym dziełem sztuki. W zegarku z „polskiej” edycji mamy jako cechę dodatkową dni tygodnia wskazywane przez oznaczenia upływającej rezerwy chodu nadrukowano w języku polskim. Tarcze uzupełniają eleganckie wydłużone indeksy w postaci cyfr rzymskich oraz eleganckie wskazówki o kształcie „fleur de lys” czyli kwiatu lilii.
„Sercem” zegarka jest mechanizm kaliber SXH1. To autorski mechanizm zaprojektowany przez Czapka. Jest to pierwszy w rodzinie mechanizmów opracowanych specjalnie dla zegarków Czapek, zgodnie z najsurowszymi zasadami sztuki zegarmistrzowskiej.
Mechanizm ten powstał we współpracy z Jean-François Mojonem, projektantem, szefem firmy Chronode z Le Locle. Jest on łożyskowany na 31 kamieniach, ponadto został pięknie, choć surowo wykończony i pozostaje estetycznie oraz funkcjonalnie wierny oryginałowi z 1850 roku. Architektura pozostaje symetryczna, a wykończenie piaskowane jest nowoczesną interpretacją techniki "satynowego szronu" stosowanej w XIX wieku. Naciąg jest ręczny.
Za rezerwę chodu odpowiadają dwa bębny ze sprężynami. Częstotliwość pracy to 21 600 wahnięć na godzinę. Rezerwa chodu dzięki zestawowi dwóch sprężyn wynosi aż siedem dni. Ręczne wykończenie fazowań płyt i mostków, i wspomniane piaskowane powierzchni nadają klasycznej konstrukcji nowoczesny, techniczny wygląd.
Najbardziej widocznymi już przy pierwszy spojrzeniu elementami pozostają dwa widoczne koła zębate stanowiące niejako „mechaniczny podpis” projektantów i zegarmistrzów odpowiedzialnych za mechanizm Czapek SXH1.
Zegarek prezentuje krótki film:
Czapek Geneve: Quai Des Bergues „100th Anniversary - Tribute to Poland”
FUNKCJE:
• Godziny, minuty i sekundy
• Mała sekunda na 7.30
• Wskaźnik rezerwy chodu na 4:30 (zestawiony z oznaczeniem dni tygodnia)
MECHANIZM
• Kaliber Czapek SXH1
• Rezerwy chodu > 168 godzin (7 dni)
• Częstotliwość: 3 Hz - 21 600 VpH
• Średnica: 32 mm - 14 linii ¼
• Wysokość: 4,75 mm
• Wykończenie: podwójnie otwarte zębatki, piaskowane mosty, niebieskie śruby, fazowanie,
WSKAZÓWKI
• "Fleur de Lys"
KOPERTA
• Wykonana z różowego złota 5N lub stali szlachetnej
• 42,5 mm średnicy
• Wypukłe szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjną od wewnątrz
• Dekiel przeszklony szafirowym szkłem. Przykręcany 8 śrubkami.
• Wodoszczelność: 30 metrów (3 atm)
• Pasek wykonany ze skóry aligatora z klamrą z różowego złota 5N lub stali.
TARCZA
• Tarcza wykonana z litego srebra
• Mikroobraz polskiego herbu reinterpretowanego przez Jacquesa Terpanta
• Wydłużone cyfry rzymskie jako indeksy
PUDEŁKO
• Hebanowa pozytywka wykonana przez szwajcarską manufakturę Reuge wygrywająca "Nokturn, op. 9 nr 2" F. Chopina.
Ceny:
- wersja posiadająca kopertę wykonaną ze złota dostępna jest w liczbie jedynie 3 egzemplarzy, oferowany w cenie 150 000 złotych.
- wersja posiadająca kopertę wykonaną ze stali szlachetnej dostępny jest w liczbie 5 egzemplarzy, oferowany w cenie 100 000 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Czapek Geneve znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – CZAPEK GENEVE.
Adrian Szewczyk