W dniu 18 lipca 2018 roku w warszawskim hotelu Hilton, odbyło się spotkanie właściciela marki Aviator Swiss Made, jego polskiego przedstawiciela – firmy Poljot Euro, zaproszonych przedstawicieli sklepów, w tym oferujących tę markę na rynku w Polsce, oraz dziennikarzy z mediów branżowych i tych piszących o stylu życia.
To pierwsze tego typu spotkanie, prezentacja i zarazem możliwość wymiany opinii pomiędzy osobami związanymi z marką Aviator Swiss Made oraz z polską branżą zegarkową. Ważne spotkanie, gdyż dzięki prelekcji i rozmowom można było swoją wiedzę na temat tego producenta zegarków usystematyzować, a w niektórych kwestiach uzupełnić jej braki.
W trakcie spotkania polski przedstawiciel marki, firma Poljot Euro, ustami swojego szefa – Pana Gocza Giguariego - pochwaliła się dotychczasowymi dokonaniami i niezwykłymi planami promocyjnymi dotyczącymi marki Aviator Swiss Made w najbliższym czasie.
Było się czym chwalić.
Aviator Swiss Made
Znacząca grupa miłośników zegarków poznała markę Aviator jako rosyjskiego producenta czasomierzy. Ten kraj pochodzenia Aviatora znali także polscy miłośnicy, którzy po raz pierwszy spotkali się z nią już kilkanaście lat temu. Dlaczego w takim razie dziś Aviator wyraźnie podkreśla inny atrybut swoich wyrobów - Swiss Made, wskazujący przynależność do grona producentów zegarków z kraju Helwetów?
W trakcie spotkania Valentin Volodko – właściciel marki Aviator Swiss Made wyjaśnił, że rzeczywiście Aviator Swiss Made ma rosyjskie korzenie, a w swoich premierowych zegarkach marka bazowała na mechanizmach firmy Poljot. Jednak dziś cieszy się, że wraz z zakończeniem produkcji mechanizmów przez tego wspomnianego, rosyjskiego wytwórcę, doszło do zmian organizacyjnych.
Przynależność do szwajcarskich producentów wymusza wprawdzie zachowanie dodatkowych koniecznych standardów, ale z drugiej strony ułatwia współpracę producenta z jednostkami na wszystkich światowych rynkach. Przyjmując takie wyzwanie i mając właśnie taką możliwość, Aviator przeniósł swoją siedzibę i produkcję do Szwajcarii.
Wszystkie obecne zegarki marki Aviator Swiss Made są wytwarzane zgodnie z wymogami szwajcarskiego pochodzenia produktów określonymi przez Federacją Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego.
Prelekcja o marce Aviator Swiss Made
Prelekcję o marce Aviator Swiss Made przeprowadziła znana miłośnikom zegarków tego producenta osoba - Edgar Volodko – wiceprezydent firmy Aviator Watch S.A.. Dzięki bezpośredniemu, usystematyzowanemu przekazowi, a w szczególności także dzięki odpowiedziom na zadawane w trakcie prelekcji pytania, zgromadzeni mogli dowiedzieć się więcej o marce, czy też lepiej uporządkować swoją wiedzę na temat firmy.
Jako wprowadzenie do prezentacji, po pytaniu skierowanym do gości spotkania, prowadzący potwierdził, że firmę Aviator Swiss Made znajdziemy w znanej szeroko w zegarmistrzowskich kręgach i bardzo ciekawej miejscowości Porrentruy.
Zegarmistrzowski region i Porrentruy
Pewnie wielu miłośników zegarków i znawców historii zegarmistrzostwa może nie doceniać wagi miejscowości Porrentruy na mapie historii branży, oraz jej wkładu dla kulturalnego i zegarmistrzowskiego rozwoju regionu. Jak przekazał prelegent, Porrentruy było przez wiele lat kulturalną stolicą regionu Jury, który uważany jest za kolebkę zegarmistrzostwa.
Pierwsza pisana wzmianka o tej miejscowości pojawiła się już w roku 968, w 1271 roku był tam zamek, a od roku 1527 miejscowość stała się rezydencją biskupów z Bazylei.
Jak się okazuje, Porrentruy było też kolebką zegarmistrzostwa. Od XIII wieku lokalni chłopi, po zakończeniu prac na polach i łąkach, w sezonie zimowym wyrabiali elementy do zegarów i zegarków, które sprzedawali na lokalnych targowiskach przed rozpoczęciem nowego sezonu uprawowego.
W 1840 roku, właśnie w Porrentruy, powstała jedna z pierwszych w Szwajcarii szkół zegarmistrzowskich, a od roku 1850 w regionie nastąpił szybki wzrost liczby zegarmistrzowskich zakładów, które w zakresie swoich możliwości operacyjnych zapewniały pełny cykl produkcyjny zegarków.
Także i dziś Porrentruy jest ważną dla zegarmistrzostwa miejscowością. W samym mieście i w jego okolicach znajduje się wiele zakładów produkujących najróżniejsze komponenty do zegarków. Co ważne, w tych okolicach produkowane są także maszyny i obrabiarki do produkcji takich właśnie komponentów, a region ten na pewno jest jednym z najlepiej rozwiniętych w aspekcie mikro technologii.
W mieście działa także Fundacja Zegarmistrzowska, której zadaniem są badania historyczne i archiwizowanie dokonań regionu, prezentowanie historii zegarmistrzostwa i okolicznego rzemiosła zegarmistrzowskiego, promocja i wspieranie współczesnego zegarmistrzostwa w regionie.
Nie jest przypadkiem, że właśnie tutaj istnieje współczesna szkoła zegarmistrzowska. Jest ona multidyscyplinarną jednostką kształcącą fachowców, tak tych zajmujących się wytwarzaniem jak i naprawą zegarków. Dotyczy to zarówno współczesnych, jak i antykwarycznych wyrobów. Jako jednostka edukacyjna szkoła współpracuje z lokalnymi producentami wprowadzając innowacje techniczne i technologiczne w zegarmistrzostwie, oraz zajmuje się restauracją unikatowych wyrobów historycznych.
Lotnicze DNA Porrentruy
Mimo, że Porrentruy jest dość małą miejscowością – liczy nieznacznie ponad 6,5 tysiąca mieszkańców, to posiada sportowe lotnisko i silne lotnicze powiązania.
Jako ciekawostkę należy w tym miejscu podać, że jeszcze w XVIII wieku któryś z lokalnych wynalazców i śmiałków wykonał samodzielnie skrzydła i podobnie jak Leonardo da Vinci próbował wzbić się w przestworza. W 1909 roku na terenie Jury zbudowano pierwszy prototyp śmigłowca (Aviator Carrousel), a w 1919 powstało przedsiębiorstwo, które później przekształciło się w szeroko znane linie lotnicze Swiss Air.
Współcześnie miejscowość Porrentruy skupia na pewno rzeczywistych miłośników lotnictwa. Dowodem na to są sprawnie działające lotnisko, aktywny oddział szwajcarskiego aeroklubu - Aeroclub Jura, oraz funkcjonująca przy tymże Klubie szkoła pilotażu.
Lotnisko jest w pełni samowystarczalne operacyjnie, a otoczenie zapewnia wszelkiego rodzaju urządzenia, niezbędne dla sprawnego jego funkcjonowania.
W trzykondygnacyjnym budynku Aerodromu znajdziemy restaurację i hotel, a na najwyższym jego poziomie jest tradycyjna wieża kontrolna lotniska, oraz „Avaitor LAB” – miejsce gdzie marka Aviator Swiss Made czerpie inspiracje dla tworzeniu nowych modeli. To tutaj miłośnicy awiacji i miłośnicy zegarków mogą wymienić poglądy o wymogach i doświadczeniach związanych z zegarkami lotniczymi. W tym miejscu są także prezentowane wyroby firmy Aviator Swiss Made.
Aviator Swiss Made wtopiony w zegarmistrzowską krainę
Marka Aviator Swiss Made, działająca w Szwajcarii od roku 2011, która swoją pierwszą kolekcję czasomierzy wyprodukowanych w kraju Helvetów i oznaczonych napisem Swiss Made zaprezentowała w roku 2012, swoją siedzibę posiada w budynku związanym z branżą zegarmistrzowską od wielu lat. Znajduje się ona bowiem w urokliwym domu, w sercu Porrentruy. Obiekt należał niegdyś do słynnej manufaktury zegarkowej Martin Braun, a następnie przeszedł w ręce prestiżowej grupy Franck Muller.
Produkowane zatem w tym miejscu zegarki Aviator Swiss Made są klasyczną kontynuacją działań tradycyjnej manufaktury. Dzięki lokalizacji w zegarmistrzowskim regionie Porrentruy, marka jest w stanie realizować swoje projekty u siebie, lub w najbliższej okolicy.
Aviator Swiss Made produkuje zegarki lotnicze
Wykorzystując swoje doświadczenie oraz zamiłowanie do awiacji, a także lokalne możliwości, firma Aviator Swiss Made w swojej produkcji skupia się na zegarkach dla pilotów i inspirowanych, czy też powiązanych z wymogami tradycyjnej awiacji.
W trakcie spotkania prelegent przedstawił proces projektowy zegarków Aviator Swiss Made, dla których najważniejszymi etapami są:
- badanie rynku w aspekcie zapotrzebowania na konkretny rodzaj produktu,
- prace projektowe w zakresie wzornictwa,
- uwzględnienie wymogów technicznych i technologicznych dla produkcji podzespołów,
- wykonanie prototypów.
Ten cykl nie przebiega oczywiście w tak prosty sposób, jak został powyżej opisany, bo z każdego etapu często jest potrzebny powrót do któregoś z poprzednich i wprowadzenie zmian, które rzutują na kolejne etapy procesu projektowego. Dopiero po osiągnięciu satysfakcjonującego pod każdym względem projektu, następuje przejście do procesu produkcyjnego. W jego zakres wchodzi wykonanie, lub zakupienie wszystkich potrzebnych elementów składowych zegarka, ich sprawdzenie pod kątem spełnienia narzuconych wymogów, przeprowadzenie montażu, oraz kontrola jakości kompletnych czasomierzy.
Szczegóły dotyczące procesu projektowania zegarków Aviator Swiss Made, oraz linie wzornicze występujące w ofercie tej marki przedstawione także w czasie prelekcji Edgara Volodko, zostaną zaprezentowane w kolejnym opracowaniu na temat marki Aviator Swiss Made.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Aviator Swiss Made znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - Aviator Swiss Made.
Władysław Meller