Lublin, Gdańsk i Żuławy – zegarkowe wystawy

POWRÓT 21.06.2016 Wiadomości
Lublin, Gdańsk i Żuławy – zegarkowe wystawy

Jak trudno jest się doczekać czy to muzealnych, czy hobbystycznych wystaw związanych zegarami i zegarkami doskonale wiedzą miłośnicy tych niezwykłych urządzeń do mierzenia czasu. Jak się okazuje w ciągu najbliższego czasu będą się odbywały trzy zupełnie niezależne wystawy o tej tematyce.


Na zegarowo zegarkowe wystawy zapraszają: Kluczkowice koło Opola Lubelskiego i Gdańsk. Jednak, jako, że w Gdańsku tematyką jednej z wystaw są zegary żuławskie, to pozwoliliśmy sobie tytule opracowania na drobny skrót myślowy. My – zegarkomaniacy cieszymy się niezwykle z takiej aktywności muzealników, bo od przybytku głowa nie boli, a tak naprawdę to wcale nie przybytek, tylko długo oczekiwana aktywność.


Już we wprowadzeniu warto zaznaczyć, że każda z wystaw odbywa się dzięki zaangażowaniu konkretnych osób – miłośników zegarków. To z jednej strony dowodzi, że pasja czyni cuda, a z drugiej powinno zachęcać wszystkich posiadających ciekawe zbiory do ich publicznej prezentacji.


Co w takim razie możemy zobaczyć w poszczególnych muzeach?
Opole Lubelskie
”Zegary, historia pomiaru czasu i konstrukcji zegara”

Na stronie Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach, wystawa zegarowa przedstawiana jest następująco:
Eksponaty do wystawy pochodzą ze zbiorów kolekcjonera Grzegorza Sztala.

Zegary są pasją Pana Grzegorza od dwudziestu lat . Wyszukuję on stare, ciekawe egzemplarze, niekiedy bardzo zniszczone, następnie naprawia je, odnawia i uzupełnia brakujące części.

Na wystawie zobaczymy przeróżne czasomierze, np. chronometr, który znajdował się na pokładzie okrętu ORP “Lublin”, klasyczne ścienne zegary nakręcane pochodzące z domów mieszczańskich, szlacheckich jak i chałup wiejskich.

Opole Lubelskie ”Zegary, historia pomiaru czasu i konstrukcji zegara”
Jak się okazuje, jest także możliwość zaproszenia kolekcjonera by wzbogacił zwiedzanie opowieściami o poszczególnych zegarach.


Wyjątkową osobę jaką jest na pewno pan Grzegorz Sztala zachwalał nam osobiście sam Prezes Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków Profesor Zdzisław Mrugalski, co może być najlepszą wizytówką wystawy.
- zachęcamy do zwiedzania
- wystawa będzie czynna do końca sierpnia

Opole Lubelskie ”Zegary, historia pomiaru czasu i konstrukcji zegara”


Link do strony informacyjnej o wystawie: ”Zegary, historia pomiaru czasu i konstrukcji zegara”


Gdańsk
„Budziki”

Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 140 budzików z okresu 1900 - 1945 r. pochodzących z różnych wytwórni w Polsce i na świecie. Większość budzików jest sygnowana przez producenta lub przez sprzedającego je zegarmistrza. Są także świadkami historii bo od czasu ich powstania miasta już kilkukrotnie zmieniały swą nazwę (pewnie chodzi o nazwy miast naniesione na tarczach budzików – przyp. autora).

Wystawa ma na celu przypomnienie, jak osobistym urządzeniem był taki zegar a podstawowym jego zadaniem było budzenie ludzi ze snu. Dziś budzik często zmienił swą "lokalizację" - stał się częścią składową telefonu, radia, ekspresu do kawy, kuchenki mikrofalowej itp., ale nadal spełnia swą podstawową funkcję.
Wystawa powstała dzięki uprzejmości Pana Bogdana Szegdy, który użyczył swoich zbiorów na ekspozycję.Serdecznie zapraszamy na wystawę, która jest prezentowana w Muzeum Nauki Gdańskiej (Oddziale MHMG, Pracowni Muzeum Zegarów Wieżowych) od 18 czerwca do 30 września 2016 r. w godzinach otwarcia Oddziału.


Link do strony informacyjnej o wystawie: „Budziki”


Gdańsk „Żuławskie zegary ludowe”


Gdańsk
„Żuławskie zegary ludowe”

Zegarmistrzostwo i zegary żuławskie są bardzo hermetyczną grupą, nieliczną, słabo poznaną. Bierze się to także z zamkniętego charakteru samej społeczności żuławskich menonitów. Częstokroć są niewłaściwie opisywane w różnych kolekcjach. Prezentowane zegary pełniły swą służbę w domach żuławskich (potem niejednokrotnie rozproszono je w różne regiony). Są odzwierciedleniem gustów, stylu życia, upodobań i przekonań menonitów żuławskich – solidne, skromne, często z motywem biblijnym. Możemy je z sobą porównywać, śledzić ich rozwój, a właściwie obserwować stałość ich wzorów mimo upływających lat i stuleci.
Kolekcja zegarów żuławskich powstawała przez długie lata dzięki pasji i wytrwałości nieżyjącego już Pana Pawła Fietkiewicza – artysty i kolekcjonera. Pan Paweł Fietkiewicz zgłębił tę dziedzinę na wskroś i stał się jednym z najlepszych znawców tych zegarów. Co więcej, zdołał odszukać i nawiązał kontakt z potomkami zegarmistrzów żuławskich, wciąż czynnymi fachowcami żyjącymi obecnie w Kanadzie.


Wystawa prezentowana będzie od 21 maja do 30 września 2016 r. w Muzeum Nauki Gdańskiej (Pracownia Muzeum Zegarów Wieżowych) Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.


Link do strony informacyjnej o wystawie: „Żuławskie zegary ludowe”


Władysław Meller


Galeria ilustracji obejmuje tylko zbiory z Kluczkowic


Polecamy także:

ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu
ETERNA Skeleton 1856 – celebrowanie transparentności czasu
Eterna jest jedną z ulubionych przeze mnie marek zegarkowych, dlatego tym bardziej cieszę się, że  firma ta rozwija się w dobrym kierunku. Szczególnie godne zauważenia jest opracowanie i stosowanie nowego, własnego mechanizmu bazowego kaliber 39, któ
IWC Portugieser Chronograph Classic – nowa edycja 2017
IWC Portugieser Chronograph Classic – nowa edycja 2017
International Watch Company to szwajcarska firma zegarmistrzowska, którą założył amerykański inżynier z Bostonu, Florentine Ariosto Jones, w 1868 roku. Początki były niełatwe. Działalność i plany Jonesa komplikowały wysokie cła. Firma dwukrotnie niem
Recenzja: AVIATOR Swiss Made - Airacobra P45 Chrono Auto
Recenzja: AVIATOR Swiss Made - Airacobra P45 Chrono Auto
Marka Aviator wywodzi się z Rosji. Można powiedzieć, że jest jedną z tych firm, które czerpią z dziedzictwa, bardzo bogatego, urozmaiconego ówcześnie radzieckiego przemysłu zegarmistrzowskiego. Ja muszę przyznać, że nie jestem miłośnikiem zegarków z
MeisterSinger - Circularis Power Reserve (Baselworld 2017)
MeisterSinger - Circularis Power Reserve (Baselworld 2017)
MeisterSinger – młoda niszowa niemiecka firma - proponuje kolejną odsłonę w ramach linii Circularis. Wzornictwo pozostało takie, do jakiego jesteśmy już przyzwyczajeni – nowoczesne, funkcjonalne, proste, ale o bardzo wysokiej jakości wykonania i atra
Video recenzja: AEROWATCH Les Grandes Classiques Automatique (A 60979 AA02)
Video recenzja: AEROWATCH Les Grandes Classiques Automatique (A 60979 AA02)
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji modelu Les Grandes Classiques Automatique marki Aerowatch. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wówczas we wstępie napisał tak: Aerowatch to rodzinna firma

Tagi:

Magazyn ZIP NR 4

MAGAZYN ZIP NR 4

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Aerowatch

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Glycine ponownie wspiera wyprawę Ar...
Glycine ponownie wspiera wyprawę Ar...
20.06.2016
Spotkanie KMZiZ 2016 za nami – rela...
Spotkanie KMZiZ 2016 za nami – rela...
26.06.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco