Bell & Ross - BR 01 SKULL BRONZE TOURBILLON

Bell & Ross - BR 01 SKULL BRONZE TOURBILLON

Już niebawem w Genewie, dokładnie 7 listopada 2015, odbędzie się szósta edycja „Only Watch”, czyli cyklu aukcji charytatywnych odbywających się raz w roku, które uznawane są za najważniejsze na świecie aukcje dobroczynne związane z zegarkami. Szósta edycja przebiegnie pod auspicjami domu aukcyjnego Phillips. Czasomierze wylicytowane tego dnia zapoczątkują tydzień wyjątkowych aukcji zegarków, podczas których pod młotek trafią czterdzieści cztery unikatowe czasomierze stworzone przez wiodących producentów zegarków na świecie.

Dochód z aukcji zostanie w całości przekazany na Stowarzyszenie Monaco zrzeszające osoby chore na dystrofię mięśni Duchenne'a, aby pomóc sfinansować badania nad tą nieuleczalną, genetyczną chorobą nerwowo-mięśniową. Każda z 44 marek ofiarowała na cele aukcji pojedynczy egzemplarz zegarka specjalnie stworzonego z tej okazji.

Jednym z nich będzie czasomierz marki Bell & Ross – BR 01 Skull Bronze Tourbillon


Zanim przejdę do opisu samego zegarka, warto wspomnieć przedtem o naprawdę ciekawej historii, która stanowiła inspirację do powstania tego niecodziennego modelu.

Skarb Monaco - poszukiwany przez 200 lat.

Minęło dokładnie dwieście lat od pamiętnego dnia w 1815 roku, gdy statek pirata Bartholomew Hawkins’a - Czarny Wiatr, zatonął u wybrzeży Monako. Był to rok w którym Księstwo, uprzednio zaanektowane przez Francję w 1793 roku po rewolucji, w końcu odzyskało swoją niezależność. Odpierając w ciągu swojej długiej historii liczne ataki Genueńczyków, Aragonów i Berberów, Monako stało się niestety po raz kolejny przedmiotem chciwego zainteresowania.

Mówiło się, że piękne rezydencje znajdujące się w tym zakątku raju ukrywały fortuny i skarby. Z tego powodu kapitan Hawkins postanowił zorganizować zasadzkę na wybrzeżu, w celu ataku każdej łodzi, która mogła potencjalnie przewozić złoto. W rzeczywistości, prawdziwy skarb znajdował się już na pokładzie Czarnego Wiatru.

Kapitan - człowiek o licznych talentach i wysublimowanym guście, posiadający złodziejskie nawyki, prawdziwy pirat - samodzielnie wykonał niezwykły zegarek, do którego stworzenia posłużył fragment brązu z armaty zdobytej od wroga. Czasomierz zdobiony złotem, mieścił wewnątrz wspaniały mechanizm wymyślony i skonstruowany kilka lat wcześniej, w 1801 roku, wyposażony w tourbillon. Barth Hawkins postanowił ozdobić zegarek godłem słynnego pirata - "Jolly Roger'a", czyli czaszką i piszczelami, które prezentowane były na fladze powiewającej na szczycie masztu jego statku.

Legenda głosi, że miał go przy sobie podczas każdej bitwy morskiej, zwyczajowo sprawdzając jego wskazania przed wydaniem rozkazu otwarcia ognia, czyli wystrzelenia salwy kul armatnich lub przed rozpoczęciem szturmu na pokład przejmowanego statku.

Pomimo, iż był on człowiekiem sukcesu, spełnionym żeglarzem, była jedna rzecz, której nawet on, wielki pirat, nie mógł kontrolować: kaprysy pogody. Podczas gdy krążył po morzach, rozpętała się gwałtowna burza, tak silna, iż rzucała jego statkiem na wzburzonych falach niczym lekką, drewnianą łodeczką. Miejsce w którym znajduje się wrak statku pozostaje nieznane, ale jego szczątki znaleziono na brzegu, co było dowodem, iż Czarny Wiatr zatonął i praktycznie zniknął bez śladu, zabierając ze sobą kapitana i jego legendarny zegarek.

Od tego czasu, niezliczone grupy poszukiwaczy skarbów próbowało zlokalizować wrak. Ich wysiłki długo nie przynosiły żadnych efektów, aż do tego roku, kiedy zespół nurków natrafił na dziwny, czarny obiekt leży na głębokości 60 metrów, początkowo myląc go ze skalą.

Zbliżając się do niego, zdali sobie sprawę, że patrzą na pęknięcie kadłuba. Wpływając do skorupy zatopionego statku, odkryli to, o czym marzy każdy poszukiwacz przygód: ogromną skrzynię pełną skarbów.

Wewnątrz: mapy, złote monety, biżuteria wysadzana diamentami oraz zachowany w doskonałym stanie czasomierz - zegarek kapitana "Bart'a" Hawkins...

Czy cała ta historia to jedynie niesamowity sen ?

Niestety tak...tym niemniej wyimaginowany kapitan statku widmo, bez wątpienia byłby zachwycony mogąc korzystać z zegarka inspirowanego historią o piratach.

Taki właśnie niepowtarzalny zegarek oferowany jest teraz przez markę Bell & Ross w tegorocznej edycji aukcji charytatywnych Only Watch 2015.

Przechodząc do aspektów wizualnych oraz technicznych zegarka: ten pojedynczy egzemplarz posiada kwadratową kopertę o średnicy 46 mm wykonaną z brązu cynowego, charakteryzującego się wysokimi właściwościami wytrzymałościowymi, odpornego na korozję i ścieranie.

Aby nadać nowemu BR 01 Skull Bronze Tourbillon niepowtarzalny wygląd, Bell & Ross wykonał kopertę w doskonałej zgodności z normami jakości zegarmistrzostwa, jest to stop miedzi (92%) i cyny (8%), czemu koperta zawdzięcza bardzo charakterystyczny kolor. Brąz z czasem nabiera patyny, co daje mu niepowtarzalny, antyczny wygląd.

Ten wiekowy wygląd jest wynikiem naturalnego dostosowanie się brązu do otoczenia (temperatura, wilgotność, tarcia, itp). Nie ma to jednakże wpływu na solidność i trwałość materiału, a jedynie patyna - zmieniająca się w zależności od klimatu i pory roku - daje BR 01 Skull Bronze absolutnie unikalne zabarwienie.

Dekiel wykonany jest natomiast z tytanu i posiada przeszklenie wykonane z szafiru, dzięki czemu można stale podziwiać pracę manufakturowego mechanizmu.

Mechanizm BR kaliber 281 z manualnym naciągiem sprężyny napędowej posiada aż cztery komplikacje konstrukcji: latający tourbillon, wskazania czasu typu regulator, wskaźnik dokładności chodu oraz wskaźnik rezerwy chodu. Czasomierz przy pełnym naciągu sprężyny może wskazywać czas nieprzerwanie przez pięć dni.

BR 01 Skull Bronze Tourbillon śmiało eksponuje czaszkę oraz piszczele, utworzone na kopercie przez kształt bezela i śruby, które przypominają flagę piratów z przeszłości.

Ponadto, wskazówki doskonale widoczne na tle tarczy, która przypomina plaster miodu, nawiązują do innych, tradycyjnych motywów ze świata piratów i oręża bojowego: miecze i sztylety.

Wspomniany wizerunek czaszki, znajdujący się w centralnym punkcie tarczy, został ręcznie wygrawerowany z litego złota. Czaszka sprawia wrażenie, jak gdyby chroniła obrotową klatkę tourbillon'u, która wykonana została z różowego złota.

Warto wspomnieć jeszcze, iż tourbillon to jedna najbardziej prestiżowych i trudnych do wykonania komplikacji konstrukcji mechanizmu. Stały obrót klatki tourbillon'u – następujący co sekundę - rekompensuje rozbieżności pomiarowe spowodowane przez działanie siły ciężkości, co poprawia dokładność wskazań czasu i precyzję chodu mechanizmu.

Model ten został stworzony w hołdzie dla wiedzy zegarmistrzowskiej, a dzięki transparentnemu deklowi, jego właściciel będzie mógł stale podziwiać kunszt wykonania mechanizmu, jego zdobioną płytę główną, kamienie łożyskujące oraz koła zębate. Całości kreacji dopełnia jeszcze brązowy pasek wykonany ze skóry aligatora.

BR 01 Skull Bronze Tourbillon zostanie umieszczony w pudełku wykonanym z cennego drewna. W środku skrzynki umieszczono szklaną kopułę, która pozwala wielbicielom Haute Horlogerie spojrzeć w głąb legendy i podziwiać ten wyjątkowy zegarek.

6 edycja charytatywnej aukcji Only Watch, na rzecz badań nad dystrofią mięśniową Duchenne'a, odbędzie się w Genewie, 7 listopada 2015.

Czasomierze z tej wyjątkowej kolekcji zostały zaprezentowane w Monako, podczas Monaco Yacht Show, a następnie były wystawione w Europie, USA i Azji.

Czasomierz BR 01 SKULL BRONZE TOURBILLON to połączenie wysublimowanego mechanizmu, niecodziennego piękna, które nasuwa skojarzenie, jak gdyby zegarek zmaterializował się i powrócił z przeszłości, oraz prowokacyjnego wyglądu tarczy z symbolem czaszki.

W ramach pojedynczych czasomierzy, które będą oferowane niebawem na aukcji Only Watch, prezentowaliśmy także: ARMIN STROM Skeleton Pure Only Watch 2015 oraz Chopard - Superfast Chrono Porsche 919 Only Watch 2015.

Autor: Maciej Kopyto


Polecamy także:

Bransolety NSA – co oznaczają tajemnicze trzy litery?
Bransolety NSA – co oznaczają tajemnicze trzy litery?
NSA, te trzy literki prawdopodobnie wielu z Was nie mówią nic, dlatego postanowiłem podzielić się z Wami jedną z tajemnic przemysłu branży zegarmistrzowskiej przełomu lat 60-tych i 70-tych. Nie jest wiedzą tajemną, że ogólnie pojęty przemysł oparty j ...
Pilot Mark XVIII z IWC. Tradycja zobowiązuje!
Pilot Mark XVIII z IWC. Tradycja zobowiązuje!
Tak się złożyło, że zegarki IWC z Schaffhausen nieczęsto goszczą na łamach naszego portalu. To zapewne trzeba zmienić bo firma wspaniała, a czasomierze ze wszech miar zacne i ciekawe. Dziś jest doskonała okazja dla pierwszego kroku na drodze do częst ...
Xicorr - F125p Akropolis Limited Edition (nowość 2017)
Xicorr - F125p Akropolis Limited Edition (nowość 2017)
Warszawski producent zegarków Xicorr działa od 2012 roku. Firma powstała z zegarkowej pasji i szacunku do mechaniki. Xicorr tworzy zegarki mechaniczne, a ambicją jest wytwarzanie jak największej liczby elementów w Polsce. Aktualnie Xicorr ma w swoje ...
Zegarki na nadgarstkach, rajdówka na rynku w Wilnie. Vostok Europe rozpoczyna Rajd Dakar 2017
Zegarki na nadgarstkach, rajdówka na rynku w Wilnie. Vostok Europe rozpoczyna Rajd Dakar 2017
Litewsko – polska załoga swoją drogę na Rajd Dakar rozpoczyna w sercu Wilna. Na czwartkową prezentację ekipy Benediktasa Vanagasa i Sebastiana Rozwadowskiego zorganizowaną na Placu Ratuszowym przybyły tłumy fanów, dziennikarzy, dyplomatów, polityków ...
ORIS PA Charles de Gaulle Limited Edition – klasyczny zegarek pilota i hołd dla załogi flagowego lotniskowca.
ORIS PA Charles de Gaulle Limited Edition – klasyczny zegarek pilota i hołd dla załogi flagowego lotniskowca.
Oris po raz kolejny przygotował nie lada gratkę dla fanów zegarków i zarazem wszystkiego, co związane z lotnictwem. Tym razem manufaktura postanowiła w szczególny sposób uhonorować załogę flagowego francuskiego lotniskowca Charles de Gaulle, a tym sa ...

Tagi:

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA

Glycine

PARTNER

Partner KMIZ

REKLAMA

Atlantic AtlanticAtlantic

REKLAMA

Doxa

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Balticus
Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Moja Contessa - czyli Eterna dla ko...
Moja Contessa - czyli Eterna dla ko...
30.10.2015
DOXA Grandemetre – Grande Calendar ...
DOXA Grandemetre – Grande Calendar ...
03.11.2015

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco