Baume & Mercier – Clifton Club Shelby© Cobra Limited Edition

Baume & Mercier – Clifton Club Shelby© Cobra Limited Edition

Sceptycyzm jest cechą właściwą gatunkowi ludzkiemu. Podobnie jak pragmatyczne podejście do życia, otaczających nas przedmiotów czy spraw, które trzeba załatwić. Na szczęście drugą stroną człowieczej natury jest posiadanie marzeń, pragnienie ich realizacji, nawet jeśli wydaje się to pozornie niemożliwe. Krajem, który doskonale reprezentuje realizm i marzycielstwo w jednym są Stany Zjednoczone.

Miejsce, gdzie obok sloganów takich jak: od pucybuta do milionera, work hard play hard,  niezmiennie trwa ten najsłynniejszy na całym świecie – american dream.

Ameryka od lat była miejscem, gdzie powstawały i przyjmowały się rozwiązania, które gdziekolwiek indziej były uważane za, delikatnie mówiąc, niekonwencjonalne. Gdzie najśmielsze i najbardziej zwariowane projekty miały szansę powodzenia. Doskonale pokazuje to świat motoryzacji Nowego Kontynentu.

Dla przeciętnego Europejczyka szalony, przesadny, kojarzący się z marnotrawstwem (głównie w kwestii spalania). A tak naprawdę monumentalny i pełen pasji, której owocem są światowe legendy takie jak Shelby Cobra Daytona Coupe.

 Baume & Mercier – Clifton Club Shelby© Cobra Limited Edition

Narodziny najbardziej charakterystycznego samochodu w historii amerykańskich sportów motorowych nie obyły się bez komplikacji. Zespół Carolla Shelby’ego opracował i doprowadził do kompletnego złożenia samochodu w zaledwie 90 (!) dni od sporządzenia pierwszego szkicu. Ogromna determinacja i zaangażowanie sprawiły, że mimo szalenie krótkiego terminu prac auto było perfekcyjnie dopracowane, co potwierdziły testy na torze Riverside. Nie była konieczna ani jedna modyfikacja by Shelby Cobra Daytona mogła rozpocząć rywalizację.

Wspaniałe osiągi, stabilne prowadzenie i kunszt kierowców (w tej roli Dan Gurney i Bob Bondurant) sprawiły, że posypały się zwycięstwa – Le Mans, Sebring, Nürburgring, Reims. Ameryka miała wreszcie swój pierwszy pojazd GT światowej klasy. Kariera na torze nie trwała długo, ale Daytona stała się ikoną motoryzacji.

 Baume & Mercier – Clifton Club Shelby© Cobra Limited Edition

Nie tylko ze względu na limitację 6 sztuk, ale przede wszystkim z powodu idealnych parametrów aerodynamicznych, które do dziś stanowią wytyczne w produkcji aut osobowych. Być może to właśnie sprawa aerodynamiki jest najbardziej interesującą kartą w  historii modelu Daytona. Cały sukces w tej dziedzinie tkwi w tajemnicy sposobu zaprojektowania tyłu auta, który opadał gwałtownie bez zwężającego się końca.

Główny inżynier w zespole Shelby’ego, Peter Brock, ujawnił, że udało mu się dotrzeć do dokumentów niemieckich inżynierów z okresu II wojny światowej. Okazało się, że koncepcja fishtail była tam obecna, a stosowanie tuneli aerodynamicznych i zaawansowana wiedza na ten temat była powszechnie znana.

 Baume & Mercier – Clifton Club Shelby© Cobra Limited Edition

Cała powyższa historia toczyła się w połowie lat 60. XX wieku, a jej wspaniałą kontynuację możemy śledzić teraz, po upływie pół wieku.
 
Legenda Shelby Cobra Daytona została wskrzeszona w 2015 roku w nowej odsłonie.

Wiadomość o tyle wspaniała, że kolejnym ważnym wątkiem tej pięknej opowieści jest nowe dzieło manufaktury Baume&Mercier - Clifton Club Shelby® Cobra Limited Edition.

 Baume & Mercier – Clifton Club Shelby© Cobra Limited Edition

Clifton Club to ekskluzywna linia zegarków hołdujących najlepszym tradycjom sportu.

Jest przeznaczona dla mężczyzn prowadzących bardzo aktywny i typowo wielkomiejski styl życia, którzy potrzebują zegarka sprawdzającego się zarówno podczas partyjki golfa czy meczu w squasha, jak i na biznesowym spotkaniu.  Tym samym oczekują nie tylko perfekcyjnego wykonania, ale i funkcjonalności, przejawiającej się w odporności na wstrząsy czy rezerwie chodu.

Wspomniany model Clifton Klub Shelby® Cobra Limited Edition to rozszerzenie oferty o model wyposażony w komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci chronografu Pinnacle stworzony w ścisłej współpracy z Peterem Brockiem.

Czy limitacja do 196 sztuk i bazowanie na legendzie to recepta na sukces?

 Baume & Mercier – Clifton Club Shelby© Cobra Limited Edition

Ideą ojców projektu  (Peter Brock oraz Alexander Perraldi) było  przeniesienie czystej surowej formy Shelby Cobra Daytona Coupe na jego nowe wcielenie w postaci zegarka. Możesz być konserwatywny albo starać się być wyjątkowym – to  naczelna zasada jaką się kierowali.

Stworzyć prawdziwy chronograf, inny od wszystkich.

Wyjątkowość polega przede wszystkim na przemycaniu historii Daytony w detalach prezentowanego czasomierza. Pierwszym takim smaczkiem jest liczba 196.

Po pierwsze – to ilość sztuk w limitacji.

 Baume & Mercier – Clifton Club Shelby© Cobra Limited Edition

Po drugie – tachymetr jest wyskalowany do maksymalnej, podświetlanej wartości ‘196’. 

Po trzecie i najważniejsze – to najwyższa prędkość (liczona w milach na godzinę) jaką osiągnęła Daytona w wyścigu Le Mans w 1964 roku.

Dla  funkcji stopera zastosowano rozwiązanie flyback, które zostało obszernie opisane tutaj.

Jednostką napędową, czyli „motorem” naręcznej Daytony jest mechanizm z automatycznym naciągiem LaJoux-Perret 8147-2 bazujący na kalibrze ETA 7750 i stosowany w chronografach Baume&Mercier z serii Capeland.

Wyposażony w 27 kamieni łożyskujących zapewnia 42 godzinną rezerwę chodu i pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę.

 Baume & Mercier – Clifton Club Shelby© Cobra Limited Edition

Mierzący 30 milimetrów średnicy mechanizm mieści się bez problemu w kopercie o średnicy 44 milimetrów. Model Clifton Club Shelby® Cobra Limited Edition wyposażono w kopertę wykonaną ze stali i tytanu z satynowym wykończeniem, co pozwoliło uzyskać wysoką trwałość przy zmniejszeniu masy.

Kolejnym nawiązaniem do motoryzacyjnego protoplasty jest kolorystyka tarczy.

 Baume & Mercier – Clifton Club Shelby© Cobra Limited Edition

Zestawienie srebrnego i niebieskiego to odwzorowanie malowania ogona Daytony, dzięki któremu zyskiwała fenomenalne osiągi na torze. Postawiono na proste arabskie indeksy. Klasyczne wskazówki godzinowe i minutowe są pokryte lumą od Superluminova. Niezwykła za to jest wskazówka chronografu. Cieniutką czerwoną linię wieńczy logo Cobry, zaprojektowane nie inaczej jak przez Petera Brocka. To nie koniec motoryzacyjnych nawiązań.

Przyciski do obsługi stopera były wzorowane na… pedałach gazu i hamulca, a przeszklony dekiel i widok pracującego mechanizmu ma budzić skojarzenia z silnikiem.

Trudno byłoby sobie wyobrazić ten zegarek na pasku innym niż z karbonowym motywem. Do wyboru dwie wersje – niebiesko-czarna z czarnym przeszyciem oraz niebieska z czerwonym lamowaniem.

 Baume & Mercier – Clifton Club Shelby© Cobra Limited Edition

Decydując się na zakup The Clifton Club Shelby® Cobra CSX2299 dostajemy jeszcze coś, a w zasadzie wisienkę na torcie – model Shelby Cobra Daytona Coupe w skali 1:43 oraz pięknie wydaną historię tego modelu.

Czy ten zegarek ma szansę stać się taką gratką dla kolekcjonerów jak Daytona Coupe, która powstała w 6 egzemplarzach i osiąga ceny na pułapie 7 milionów dolarów?

To bardzo świetlana perspektywa, ale jednak mało realna.

Tak czy inaczej jest wspaniałym hołdem oddanym zjawiskowemu pojazdowi.

Przy tym stanowi osiągalne marzenie – ceny oscylują wokół 8 000 dolarów.

Autorka: Marzena Kondera

Polecamy także:

ORIENT – modele dla nurków: Mako II „Pepsi” oraz Ray II
ORIENT – modele dla nurków: Mako II „Pepsi” oraz Ray II
Grudzień to miesiąc, który z pewnością nie kojarzy nam się ze słońcem, plażą i kąpielami w ciepłym morzu, co więcej - aktualna pora roku raczej nie zachęca do aktywności fizycznej na zewnątrz. Jest szaro, momentami bardzo ponuro, a na dodatek często ...
Polpora Manufaktura – historia, czyli pierwsze dziesięć lat działalności!
Polpora Manufaktura – historia, czyli pierwsze dziesięć lat działalności!
Gdy w 2006 roku w szerszym kręgu osób pojawiła się informacja przekazana przez grono zegarkomaniaków skupionych w Klubie Miłośników Zegarów i Zegarków o internetowej stronie firmy Polpora, to wzbudziła ona niezwykłe zainteresowanie wszystkich interna ...
Victorinox - I.N.O.X. Carbon nowość 2017
Victorinox - I.N.O.X. Carbon nowość 2017
Victorinox Swiss Army od ponad 25 lat produkuje precyzyjne zegarki inspirowane jakością legendarnego szwajcarskiego scyzoryka. Zegarki te, produkowane w nowej fabryce w Delémont w szwajcarskiej Jurze, charakteryzują się niezawodnością i funkcjonalnoś ...
Christophe Claret Marguerite – kocha, czy nie kocha?
Christophe Claret Marguerite – kocha, czy nie kocha?
Zegarek o wdzięcznej nazwie Marguerite stworzony w pracowni Christophe Claret to nietuzinkowa propozycja dla współczesnej kobiety. Pośród dominujących nawiązań do męskiego wzornictwa (stonowane barwy, prostota)  ten model jest wyjątkowo barwny i pełe ...
MeisterSinger - Circularis Power Reserve (Baselworld 2017)
MeisterSinger - Circularis Power Reserve (Baselworld 2017)
MeisterSinger – młoda niszowa niemiecka firma - proponuje kolejną odsłonę w ramach linii Circularis. Wzornictwo pozostało takie, do jakiego jesteśmy już przyzwyczajeni – nowoczesne, funkcjonalne, proste, ale o bardzo wysokiej jakości wykonania i atra ...

Tagi:

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA

Balticus

PARTNER

Partner KMIZ

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Glycine

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Victorinox

REKLAMA

Aerowatch
Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Xicorr