O powstaniu marki "Czapek & Cie" założonej przez prywatnych inwestorów, która jako patrona przyjęła Franciszka Czapka - wybitnego, polskiego zegarmistrza pochodzącego z Czech – pisałem pod koniec ubiegłego roku przy okazji prezentacji pierwszej kolekcji zegarków tej marki: CZAPEK Genève – zegarki z kolekcji Quai des Bergues.
Zaprezentowałem wówczas interesujące czasomierze z kolekcji Quai des Bergues w ramach której oferowanych było 6 różnych modeli czasomierzy wyposażonych w mechanizm nawiązujący do dokonań polskiego zegarmistrza. Nazwa kolekcji pochodzi od nazwy ulicy na której mieścił się niegdyś zakład Czapka.
Dziś reaktywowana marka Czapek & Cie udowadnia, iż wytrwałość oraz pasja opłacają się i dają efekty.
Firma tworząca zegarki z siedzibą w Genewie obchodziła swoje pierwsze urodziny w ubiegłym miesiącu, dokładnie 10 listopada, zdobywając nagrodę publiczności na Grand Prix d'Horlogerie de Genève za swój model Quai des Bergues No. 33bis.
Model ten możecie zobaczyć na poniższym, krótkim filmie:
Współczesna historia Czapek & Cie to przygoda trzech miłośników zegarków, którzy mieli wspólne marzenie.
Cztery lata temu na nowo odkryli oni niesamowitą historię firmy Czapek & Cie i zrozumieli jak cenny klejnot mieli w swoich rękach: możliwość odrodzenia marki Czapek. W 2015 roku, po intensywnym okresie trzech lat analiz, tworzenia koncepcji działania i rozwijania prototypów, postanowili przywrócić do życia markę Czapek & Cie.
Zaprojektowali innowacyjny system finansowania swojego pomysłu za pomocą portali crowdfunding’owych, czyli poprzez zbiórkę pieniędzy na realizację projektu wśród osób mogących być zainteresowanymi inwestycją w tego typu przedsięwzięcie.
Kierując się pasją i przedsiębiorczością, postanowili podzielić się swoimi emocjami z innymi miłośnikami zegarków oraz zaprosić ich do udziału w tworzeniu tego niezwykłego projektu. Obecnie ponad 100 miłośników czasomierzy z całego świata dołączyło do nich w przygodzie mającej na celu renesans marki.
To wręcz niewiarygodne, że rzeczywiście można być w pewnym sensie współwłaścicielem marki i uczestniczyć w tworzeniu nowych modeli. Jest to bez wątpienia unikalny projekt w skali całej branży.
Upór i pasja twórców została właśnie nagrodzona uzyskaniem nagrody Publiczności na GPHG.
Ta sama pasja zgromadziła przy tym projekcje najlepszych dostawców w branży zegarmistrzowskiej, którym dano całkowitą swobodę we wnoszeniu swoich pomysłów i doświadczeń.
"Zbudowaliśmy z nimi wyjątkową relację opartą na zaufaniu oraz wspólnej wizji, a oni odwzajemnili się piękną pracą", mówi Xavier de Roquemaurel, CEO Czapek & Cie.
Wyjątkowa jakość czasomierzy jest w dużej mierze wynikiem właśnie uczestnictwa firm z branży i ducha wspólnej pracy. Jest to hołd dla Franciszka Czapka oraz stworzonego przez niego zegarka kieszonkowego 3430 wyprodukowanego w Genewie około 1850 r.
Tarcza z indeksami w formie wydłużonych cyfr rzymskich jest emaliowana w wyjątkowej wersji Grand-feu, ponadto nadano jej wypukły kształt, co razem skutkuje szczególnym połyskiem i atrakcyjnym wyglądem. Każda tarcza posiada unikatowy, tajny podpis Franciszka Czapka, co ma na celu zabezpieczenie przed fałszowaniem i podrabianiem zegarków.
Warto w tym miejscu napisać nieco więcej na temat emalii ‘Grand' Feu’
Nawiązując do piękna zegarków kieszonkowych Franciszka Czapka, zespół Czapek & Cie zwrócił się do Donzé Cadrans, jednego z czołowych ekspertów w Grand feu – technice emaliowania, która była szczególnie popularna i wykorzystywana w tworzeniu tarczach zegarków w XVIII i XIX wieku.
Emaliowanie to bardzo stara sztuka, która jest praktykowana i dopracowywana od ponad trzydziestu pięciu stuleci. Jest to technika zdobienia wyrobów metalowych, najczęściej złotych lub miedzianych, za pomocą szklistych powłok składających się z mieszaniny sproszkowanych minerałów (piasek, kreda, glina) oraz topników (boraks) z dodatkiem pigmentów, stopionej w temperaturze ok. 800-900 °C w specjalnym piecu.
Aby uzyskać bardziej błyszczącą, połyskującą powłokę o wysokiej jakości, mistrz emalier wykorzystuje właśnie technikę Grand-feu. Emaliowany element musi być podgrzany kilka razy w piecu w temperaturze 800 ° C.
Ta delikatna operacja może tworzyć drobne niedoskonałości, w wyniku czego powstaje nawet do 70 procent strat. Jest to jednakże cena, jaką musi zapłacić twórca zegarków wyposażonych w tego typu tarczę, aby uzyskać rzadko spotykaną, unikatową jakość.
Dodatkowo, kupujący może żądać niepowtarzalny, subtelny rodzaj personalizacji: osobiste słowo bądź sentencję napisane na tarczy, które widoczne są tylko wtedy, gdy słońce pada na nią pod określonym kątem.
Również niezwykle delikatne wskazówki typu Fleur-de-Lys, które możemy podziwiać we współczesnych wersjach naręcznych zegarków Czapek & Cie, były także sporym wyzwaniem podczas ponownego tworzenia ich na potrzeby nowych modeli.
"Technika ta została utracona przez dziesięciolecia", mówi de Roquemaurel, "ale jeden z naszych partnerów był w stanie stworzyć ramiona wskazówek wykonane ze złota za pomocą specjalnego narzędzia o średnicy zaledwie 0,1 milimetra."
Współczesny zegarek wyposażony jest w mechanizm SXH1 – posiadający dwa bębny, ręcznie nakręcany werk zbudowany we współpracy z Jean-François Mojon.
Piaskowane mostki, ręcznie wykańczane, fazowane ranty i ażurowane koła zapadkowe oddają hołd jego poprzednikowi. Zegarek posiada taką samą „czystą” tarczę oraz charakterystyczne sub-tarcze umiejscowione na godzinie 7.30 i 4.30.
Pierwsza prezentuje upływ sekund, ta druga pokazuje natomiast za pomocą unikatowej, pojedynczej wskazówki dni tygodnia i jest zarazem wskaźnikiem rezerwy mocy, która wynosi aż siedem dni.
CEO Czapek & Cie Xavier de Roquemaurel był zaskoczony i zachwycony nagrodą.
Moment jej przyznania oraz towarzyszące mu emocje prezentuje poniższy film:
CEO podsumował uzyskanie nagrody tak:
"Samemu nic się nie osiągnie. Wspólnie można wyjść poza własną wyobraźnię. Widząc ten zbiorowy wysiłek wynagrodzony dzisiaj to wielkie osiągnięcie i powinno napawać Franciszka Czapka dumą.
To jest wyróżnienie o jakim mogliśmy marzyć, ponieważ od samego początku chcieliśmy dzielić się odrodzeniem marki Czapek z innymi miłośnikami zegarków.
Ta nagroda jest ich".
Nagrodzony model Quai des Bergues N° 33.bis jest już dostępny w butiku Chronopassion w Paryżu, Rue Saint-Honoré, a czasomierze marki Czapek Geneve dostępne są także w Polsce w salonie jubilerskim Pluciński.
*do stworzenia artykułu wykorzystano materiały prasowe marki Czapek & Cie.