ALPINA Aviation Startimer Pilot Automatic - Baselworld 2017

POWRÓT 02.06.2017 Zegarki
ALPINA Aviation Startimer Pilot Automatic - Baselworld 2017

Dzisiejsza branża zegarkowa jest na tyle duża i ma w sobie tyle różnorodnych zegarków, że trudno nie znaleźć elementów podobnych do siebie. Gdy jednak weźmiemy do porównania produkty różnych producentów, które swoim wyglądem mają nawiązywać do konkretnych linii stylistycznych, tym bardziej ciężko będzie nie znaleźć podobieństw. W momencie, w którym marka stworzyła daną linię i stała się jednym z bestsellerów, trudno się dziwić, że właśnie ta stylistyka jest rozwijana.

Marka Alpina stworzyła linie zegarków Startimer, która cieszy się ogromną popularnością.

Stylistyka kolekcji  nawiązuje do starych zegarków typu pilot. Świat  tego typu zegarków jest tak rozwinięty, że prawdopodobnie każda marka stara się w jakiejś części modeli czerpać inspirację z dawnych zegarków dedykowanych właśnie tej profesji.

ALPINA Aviaton Startimer Pilot Automatic -Baselworld 2017

Alpina jako manufaktura zegarkowa, zanim stała się własnością Frederique Constant Group, a teraz Citizen, była doskonale znana z produkcji zegarków sportowych, które nadal posiada w swojej ofercie. W pierwszej połowie XX wieku była ona dostawcą zegarków lotniczych dla sił powietrznych rozmaitych krajów kontynentu europejskiego.  

Wymagania i wytyczne dotyczące zegarków dla pilotów były od początku bardzo konkretne: precyzyjny mechanizm, odporność na wstrząsy, antymagnetyczna koperta, duża tarcza, pokaźnych rozmiarów wskazówki z indeksami na których musi być naniesiona warstwa luminescencyjna umożliwiająca odczyt czasu w słabych warunkach oświetleniowych oraz duża koronka, którą można obsługiwać w grubych lotniczych rękawicach.  

ALPINA Aviaton Startimer Pilot Automatic -Baselworld 2017

To właśnie cechy dawnych i współczesnych zegarków świata lotniczego.  Wymienione parametry to także wyróżniki jakie posiadają wszystkie zegarki marki Alpina z kolekcji Startimer.

Można by rzec, że od roku 2011 do tegorocznej Bazylei nie zmieniła się znacząco.

To prawda, przez ostatnie 6 lat zegarki te dalej są tworzone w tej samej stylistyce, ale skoro coś się sprawdza, to po co to zmieniać. Alpina właśnie tym się kieruje i jedyne aspekty, które przechodzą metamorfozę to elementy stylistyczne i akcenty, które podkreślają jej kunszt.

Historia „pilotów” pisana… nie do końca od nowa

Kolekcja ta przeszła głównie metamorfozę kolorystyczną.

Rok 2017 wprowadził do świata „pilotów” marki 4 nowe wersje wykończeniowe.

Pierwszą z nich jest stalowa koperta w szarym wykończeniu, który ma imitować tytan. Koperta ta została uzupełniona szarą matową tarczą, na którą naniesiono znacznego rozmiaru indeksy i wskazówki. Indeksy we wszystkich nowych wersjach, będą wyłącznie nakładane. Teraz są wypełnione masą luminescencyjną. Nie tak, jak wcześniej, gdy były malowane na tarczy. Ich efekt jest zdecydowanie ciekawszy, niż w rozwiązaniu, w którym są pomalowane.

Charakterystyczny czerwony trójkąt Alpiny został uwidoczniony na tarczy na godzinie 12 i na przeciwwadze wskazówki sekundowej.

Kolejna wersja to również stalowa koperta z matową białą tarczą z naniesionymi indeksami.

ALPINA Aviaton Startimer Pilot Automatic -Baselworld 2017

Delikatną zmianą jest jednak 3 wersja nowości Startimer, która przybrała kolor różowego złota.

Jest to powłoka PVD, naniesiona na stalową kopertę. Efektu tej wersji dopełniają pozłacane indeksy na białej matowej tarczy i wskazówki zegarka, które również zostały wykończone w tej samej kolorystyce.

Jest to zmiana dotychczasowych surowych modeli, ale trzeba przyznać, że zabieg ten zadziałał na korzyść przez co stały się one nieco bardziej eleganckie.

ALPINA Aviaton Startimer Pilot Automatic -Baselworld 2017

Ostatnia wersja, która muszę przyznać jest dla mnie najciekawszą propozycją, jest opcja z matową ciemno-niebieską tarczą, która wraz z indeksami i wskazówkami prezentuje się rewelacyjnie. Wśród wymienionych wyżej białych tarcz i czarnych, dotychczas najczęściej używanych w czasomierzach typu pilot, ciemnoniebieski jest pewnym novum, które moim zdaniem doskonale sprawdzi się w tej „rodzinie” zegarków.

Niezmienione, a jednak nowe

Wszystkie egzemplarze nowych modeli kształtem nie odbiegają od pozostałych.

Ten sam rys koperty i parametry to element stały tej kolekcji. Rozmiar koperty to 44 mm, wodoszczelność na poziomie 10 ATM, szkło szafirowe oraz surowy skórzany pasek to charakterystyka lotniczej linii marki.

ALPINA Aviaton Startimer Pilot Automatic -Baselworld 2017

Za pracę zegarka odpowiada sprawdzony mechanizm mianowany symbolem AL-525, czyli Sellita SW200, którego rezerwa chodu wynosi około 38 godzin i jest łożyskowany na 26 kamieniach. Oferuje on wskazanie czasu oraz wskazanie daty.  

Metamorfoza, jaka zaszła w nowych wersjach nie jest diametralnym przeobrażeniem dotychczasowych kolekcji. Zabieg z rozwinięciem stylistyki jest dowodem na to, że jak coś jest doskonałe to nie trzeba go stanowczo zmieniać.

ALPINA Aviaton Startimer Pilot Automatic -Baselworld 2017

Wystarczy kilka akcentów, a nowe wersje staną w jednym rzędzie wraz z istniejącymi już na rynku.

Patrząc jednak na aspekt pragmatyczny, nowe wersje mogą zagrozić pozycji dotychczasowych sztuk z tej kolekcji. Egzemplarze z tego roku są tańsze niż te obecnie oferowane na rynku.

Koszt czasomierzy w stalowym wykończeniu zaczyna się od 4 190 złotych.

4 490 złotych przyjdzie nam zapłacić za model wyposażony w kopertę wykonaną ze stali w kolorystyce tytanu, natomiast pozłacana wersja to koszt 5 490 złotych. Jest to duża różnica względem poprzednich sztuk.

ALPINA Aviaton Startimer Pilot Automatic -Baselworld 2017

Ogrom dostępnych na rynku zegarków typu „pilot” może sprawiać wrażenie, że nie da się wymyślić nic nowego. Każdego dnia jakaś marka zegarmistrzowska pokazuje nam, że małymi akcentami, można jeszcze bardziej poszerzyć świat tych modeli i to właśnie dzisiaj robi manufaktura Alpina w swojej kolekcji Startimer.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o Alpina znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - Alpina.

Autor: Jakub Wojdat

Polecamy także:

Baume & Mercier – Clifton Club Shelby© Cobra Limited Edition
Baume & Mercier – Clifton Club Shelby© Cobra Limited Edition
Sceptycyzm jest cechą właściwą gatunkowi ludzkiemu. Podobnie jak pragmatyczne podejście do życia, otaczających nas przedmiotów czy spraw, które trzeba załatwić. Na szczęście drugą stroną człowieczej natury jest posiadanie marzeń, pragnienie ich reali ...
Nie możesz mieć wymarzonego zegarka? Zrób go sam!
Nie możesz mieć wymarzonego zegarka? Zrób go sam!
Już w młodości lubiłem podglądać i obserwowałem ojca jak starannie przypatrywał się zegarkom wyższej klasy, które szczególnie wyróżnia najwyższa dokładność wykończenia powierzchni płaskich i szlif słoneczny kół naciągowych, załamanie krawędzi polerow ...
Rebellion: Weap-One oraz Twenty-One - bezkompromisowe, unikatowe czasomierze dla indywidualistów!
Rebellion: Weap-One oraz Twenty-One - bezkompromisowe, unikatowe czasomierze dla indywidualistów!
Dzisiaj mamy przyjemność przybliżyć dwie z najgorętszych premier tegorocznych targów Baselworld, przedstawionych przez jedną manufakturę – Rebellion. Zapraszamy do zapoznania się z modelami Weap-One oraz Twenty-One. Każdy z producentów stara się nada ...
OMEGA dla fanów modelu Speedmaster! Akcja #SpeedmasterFans
OMEGA dla fanów modelu Speedmaster! Akcja #SpeedmasterFans
Jesteś fanem Speedmaster? A zatem ten artykuł dotyczy właśnie Ciebie! Prezentujemy super świeżą informację o najnowszej akcji online marki Omega, która wystartowała wczoraj i dotyczy fanów modelu Speedmastera. Akcja angażuje fanów tego zegarka z całe ...
Zegarkowy savoir-vivre – czyli co wolno, co należy, a czego robić nie wypada
Zegarkowy savoir-vivre – czyli co wolno, co należy, a czego robić nie wypada
Zegarki (skoncentruję się na męskich) nie stanowią obecnie jedynie urządzeń do wskazywania czasu. Tych mamy wokół siebie na tyle dużo, że noszenie zegarka nie jest niezbędne. W praktyce obecnie zegarki są raczej męską biżuterią, czymś, co pokazuje os ...

Tagi:

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Junghans

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Partner KMIZ

PARTNER

Epos

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Longines Conquest 1/100th Roland Ga...
Longines Conquest 1/100th Roland Ga...
01.06.2017
EPOS 3435 Verso - role się odwrócił...
EPOS 3435 Verso - role się odwrócił...
08.06.2017

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco