CZAPEK Geneve - Place Vendôme, powrót do epoki oświecenia (Baselworld 2017)

POWRÓT 24.04.2017 Prestiżowe zegarmistrzostwo
CZAPEK Geneve - Place Vendôme, powrót do epoki oświecenia (Baselworld 2017)

Po sukcesie pierwszej kolekcji Quai des Berques marka Czapek & Cie kontynuuje swój rozwój. Już pierwsza kolekcja cechowała się kunsztem zegarmistrzowskim, natomiast druga linia to już prawdziwy majstersztyk, której z pewnością wiele firm może pozazdrościć. W chwili obecnej, tourbillon to komplikacja konstrukcji mechanizmu jaką niemalże każda prestiżowa marka zegarkowa chciałaby oferować choć w jednym modelu czasomierza, a Czapek spełnił to marzenie już na początku swojego istnienia.

Place Vendome - nowy model - stara nazwa

Tak jak każdy zegarkomaniak słyszałem o osobie Franciszka Czapka i o tym, że był on nadwornym zegarmistrzem cesarza Napoleona III. Możliwe, że nie każdy wie jednak, iż Czapek - oprócz Atelier w Genewie i sklepu w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu - otworzył sklep w Paryżu, właśnie na Place Vendome. Miejsce to zostało ustanowione jako nazwa dla nowej kolekcji odrodzonej marki Czapek & Cie.

CZAPEK Geneve  - Place Vendôme Lumieres, powrót do epoki oświecenia (Baselworld 2017)

Pierwsza seria linii Place Vendome, będąca jednocześnie limitowaną, nosi nazwę „Lumieres”- oświecenie. Określenie to odnosi się do epoki oświecenia - epoki rozumu, w trakcie, której Abraham Louis Brequet stworzył pierwszy tourbillon, ale również do refleksów świetlnych, które rozświetlają tarczę na ukośnych powierzchniach mostków, widocznych od strony tarczy zegarka.

Place Vendome w odniesieniu do Quai Des Berques jest również kolekcją klasyczną w wyglądzie.

Zegarek posiada kilka wskazań wydzielonych na poszczególnych, nie złączonych ze sobą subtarczach. Pierwsza, a zarazem najważniejsza, do odczytania czasu została umieszczona na godzinie 12. Wskazanie godzinowe i minutowe jest możliwe dzięki unikalnym wskazówkom w kolorze niebieskim, które swoim kształtem nawiązują do monarchii francuskiej z którą Czapek był związany. Fleur de lys, czyli kwiat lilii, jest to symbol nieodłącznie kojarzony z Francją, której herb od XVI wieku zdobi ten właśnie znak.

CZAPEK Geneve  - Place Vendôme Lumieres, powrót do epoki oświecenia (Baselworld 2017)

Poddane obróbce termicznej, dzięki której uzyskano kolor niebieski, wskazówki poruszają się ponad emaliowaną obręczą z rzymskimi indeksami. Emalia w przypadku tego zegarka jest rozwiązaniem, które zdecydowanie pokazuje jak marka Czapek & Cie dba o każdy detal w swoich zegarkach. „Grand Feu”- wielki ogień – to natomiast zastosowana przy tworzeniu tarczy technika wypalania emalii w piecu w temperaturze około 800-900 stopni Celsjusza. Jest ona bardzo często stosowana przez manufaktury szwajcarskie do produkcji tarcz emaliowanych. Pozwala ona wydobyć głębię koloru, a zarazem jest procesem niezwykle trudnym i czasochłonnym.

W okolicach godziny 6 na subtarczy godzinowej znajdziemy małe okno w którym możemy odczytać rezerwę chodu zegarka, która w tym przypadku wynosi 60 godzin.

Idąc dalej zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ponad surowo wykończoną płytą główną, na której widać kilka śrub, na wysokości godziny 4 odnajdziemy tarczę drugiej strefy czasowej, z wygrawerowanymi indeksami godzinowymi w stalowej piaskowanej obręczy.

CZAPEK Geneve  - Place Vendôme Lumieres, powrót do epoki oświecenia (Baselworld 2017)

Następnie dochodzimy do najważniejszego elementu, który świadczy o randze tego modelu.

Na miejscu godziny 8 znajduje się klatka tourbillonu, która tak samo jak tarcza GMT, została podwieszona na mostkach odchodzących z płyty głównej. Pomiędzy tymi dwoma wskazaniami subtelnie ukazany jest mały dysk, który porusza się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a ukazuje nam upływ dnia i nocy.

Patrząc na tarczę zegarka można odnieść wrażenie, że jak na zegarek oferujący kilka wskazań oraz komplikację konstrukcji w postaci tourbillonu, to wygląda on na dość surowy.

CZAPEK Geneve  - Place Vendôme Lumieres, powrót do epoki oświecenia (Baselworld 2017)

Połączenie wykończenia w formie piaskowania, polerowania, emalii oraz niebieskiego wykończenia wskazówek daje nam wyjątkowy obraz niezwykle skomplikowanego zegarka o zbalansowanym wyglądzie, którego dopełniają delikatne akcenty fioletowych łożysk klatki balansu i tarczy 2 strefy czasowej.

Tourbillon zawieszony „tu i gdzie indziej”

Drugi w kolejności mechanizm zaprezentowany przez markę Czapek&Cie, oprócz tajemniczego oznaczenia SXH2, posiada jeszcze bardziej zagadkową nazwę Tourbillon Suspendu “Ici et Ailleurs”, co w tłumaczeniu oznacza Tourbillon zawieszony „tu i gdzie indziej”.

CZAPEK Geneve  - Place Vendôme Lumieres, powrót do epoki oświecenia (Baselworld 2017)

Mechanizm ten według informacji producenta został stworzony we współpracy z firmą Chronode, która zajmuje się tworzeniem nowych mechanizmów z niepowtarzalnymi rozwiązaniami.

Zaprezentowany mechanizm to ręcznie nakręcany, 1-minutowy Tourbillon realizujący na oddzielnych subtarczach wskazania: godzin i minut, 2-giej strefy czasowej, rezerwy chodu oraz wskazanie dnia i nocy.

Mechanizm ten posiada częstotliwość pracy balansu wynoszącą 21 600 Vph (3Hz) i wspomnianą wyżej 60-cio godzinną rezerwę chodu.

CZAPEK Geneve  - Place Vendôme Lumieres, powrót do epoki oświecenia (Baselworld 2017)

Model Place Vendome w kształcie nie odbiega od poprzedniej kolekcji marki i kontynuuje obraną przez linię stylistyczną. Jest pewien szczegół, który nadaje tej kopercie niepowtarzalny efekt. Wewnętrzna część koperty zegarka, w okolicach umiejscowienia tarczy 2-giej strefy czasowej i klatki tourbillonu, została delikatnie poszerzona, aby wskazania te posiadały dostateczną ilość miejsca i nie robiły wrażenia stłoczonej.

Zabieg ten zdecydowanie się udał i jest to ciekawe rozwiązanie, które należy docenić i podziwiać. Atutem estetycznym i użytkowym tego zegarka jest wyprofilowanie koperty po stronie koronki wraz z delikatnymi wybrzuszeniami, które nie tylko zapewniają interesujący kształt, ale służą jako osłona najważniejszej części odpowiedzialnej za nastawienie czasu zegarka.

CZAPEK Geneve  - Place Vendôme Lumieres, powrót do epoki oświecenia (Baselworld 2017)

Po odwróceniu możemy podziwiać  piękno mechanizmu oraz odczytać wszystkie informacje na temat zegarka, począwszy od materiałów, z których została stworzona koperta, poprzez oznaczenie i nazwę mechanizmu, aż do dumnie prezentującego się loga marki CZAPEK &Cie.

Place Vendome posiada dwa rodzaje kopert.

Zostały one wykonane w Platynie próby Pt950 lub w różowym 18-karatowym złocie, a każda z nich będzie mocno limitowaną edycją. Wersji w platynie na świat zostanie wypuszczonych tylko 10 sztuk, natomiast w różowym złocie pojawi się 15 egzemplarzy.

Ze względu na tak małą ilość dostępnych numerów limitacji, prawdopodobnie nie będą one dostępne „do obejrzenia” w sklepie na polskim rynku (w Polsce dostępny jest za to model Quai des Berques!), natomiast istnieje możliwość zamówienia ich poprzez stronę internetową. Producent umożliwia konfigurację wyglądu poprzez wybór koloru paska i indywidualnego grawerunku na tyle zegarka.

CZAPEK Geneve  - Place Vendôme Lumieres, powrót do epoki oświecenia (Baselworld 2017)

Ceny nowych modeli jest adekwatna do zaawansowania mechanizmu i bardzo małej limitacji.   Wynoszą one odpowiednio 397 000 złotych (99,000 CHF) dla wersji platynowej oraz 355 000 złotych (88,000 CHF) w różowym złocie.

Jeśli firma na początku swojego istnienia, jako drugi model prezentuje czasomierz wyposażony w tourbillon, to ciekawy jestem co będzie dalej, bo tak interesująco zapowiadającą się i nieprzewidywalną przyszłość posiada mało, która firma zegarmistrzowska.

Pozostaje mieć nadzieję, że oferta zegarków Czapek & Cie z każdym rokiem będzie się poszerzała, a grono nabywców szczególnie na rynku polskim rozwinie się do tego stopnia, że na nadgarstkach obok doskonale znanych najwyższej klasy manufaktur będą widywane zegarki marki, która ma korzenie właśnie w Polsce.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Czapek Geneve znajdują się zawsze na indywidualnej stronie marki tu – Czapek & Cie.

Autor: Jakub Wojdat

Polecamy także:

OMEGA Seamaster Planet Ocean 600M „Deep Black” - z okazji Volvo Ocean Race 2017-18
OMEGA Seamaster Planet Ocean 600M „Deep Black” - z okazji Volvo Ocean Race 2017-18
Volvo Ocean Race to bardzo prestiżowe regaty morskie, które po raz pierwszy odbyły się 8 września 1973 roku jako Whitbread Round The World Race. Brały w nich udział także polskie jachty – Coprenicus i Otago. Od 2001 roku głównym sponsorem wydarzenia ...
SŁAVA niejedno ma imię – o budzikach  Дружба,  Мир, Пионер, Слава…
SŁAVA niejedno ma imię – o budzikach Дружба, Мир, Пионер, Слава…
Na pewno wielu, a może i większość z nas pamięta charakterystyczne budziki noszące nazwy Slava, Mir, Drużba. Z pewnością są też tacy, którzy nakręcali je co wieczór, by następnego dnia wstawać punktualnie do pracy. Pewnie część z nas zapamiętała je z ...
OMEGA oferuje nową, limitowaną edycję modelu „Speedy Tuesday" wyłącznie za pośrednictwem platformy Instagram!
OMEGA oferuje nową, limitowaną edycję modelu „Speedy Tuesday" wyłącznie za pośrednictwem platformy Instagram!
Po raz pierwszy w swojej historii szwajcarska firma zegarmistrzowska OMEGA oferuje nowy model zegarka w sprzedaży internetowej. Poszerzając zasięg swojej globalnej sieci butików, marka zdecydowała się na ekscytujący projekt. Nawiązuje zupełnie nowy r ...
Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic
Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic
Vostok Europe to litewska marka zegarków, która powstała w 2003 roku, a zadebiutowała oferując pierwsze modele zegarków w 2004 roku. Zegarki produkuje spółka KoLIZ-Vostok w Wilnie. Należy je odróżnić od zegarków marki Vostok. W moim odczuciu Vostok E ...
Video recenzja: Steinhart Marine Chronometer II Rome
Video recenzja: Steinhart Marine Chronometer II Rome
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji modelu Marine Chronometer II Rome niemieckiej marki Steinhart. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model w formie klasycznej recenzji na początku grudnia ubiegłego roku. Wówczas we wstępie napisał tak ...

Tagi:

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Junghans

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Partner KMIZ

PARTNER

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Aerowatch

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Alpina

REKLAMA

Seiko SeikoSeiko

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

ASPEN Jewellery and Watch – kolekcj...
ASPEN Jewellery and Watch – kolekcj...
20.04.2017
Girard-Perregaux Planetarium Tri-Ax...
Girard-Perregaux Planetarium Tri-Ax...
10.06.2017

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco